Επιχειρήματα προς τους άθεους

Η σχέση της Ορθοδοξίας με τις άλλες θρησκείες.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Κυρ Δεκ 09, 2018 12:31 pm

Εγώ έχω ακούσει ορισμένους να λένε ότι πιστεύουν στις δυνατότητες του ανθρώπου αλλά δεν ξέρω αν ήταν άθεοι.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Δεκ 09, 2018 12:34 pm

Εγώ το έχω ακούσει από αθέους.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Κυρ Δεκ 09, 2018 12:36 pm

Θα δείξει αν η πίστη τους στον άνθρωπο θα είναι ακλόνητη.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Δεκ 09, 2018 12:39 pm

Όταν έχει τύχει να μού το πουν κι εμένα, εγώ απάντησα "εγώ πιστεύω στον Θεάνθρωπο".


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Κυρ Δεκ 09, 2018 9:13 pm

Την επόμενη φορά πες ολόκληρο το Πιστεύω.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Δεκ 09, 2018 10:09 pm

Μακάρι να μπορούσα, αλλά το πιθανότερο είναι ότι θα γελάνε και μετά θα φύγουν. Όχι ότι με νοιάζει όμως.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Δεκ 10, 2018 2:06 pm

Αναστάση μου, έχω «πέσει» κι εγώ επί πολλά χρόνια σε αυτόν τον κύκλο, να συζητώ δηλαδή με τους άθεους. Υπάρχουν μεταξύ αυτών εξαιρετικά σοβαροί άνθρωποι, με ανοιχτό πνεύμα που δηλώνουν ότι εκείνοι δεν μπορούν να πιστέψουν και σέβονται το δικαίωμα κάθε άλλου που πιστεύει.
Δεν αναφέρομαι σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά σε περιπτώσεις ανθρώπων που ασκούν την ειρωνεία, κάποιες φορές την ύβρη. Με αυτούς έχω σταματήσει (ή καλύτερα να πω ότι προσπαθώ) να μιλάω. Ας κάνουν αυτό που θέλουν. Εάν κάποιος με ειρωνευτεί, σκέφτομαι τα όσα εισπράττω από τη σχέση μου με την Εκκλησία και προσπαθώ, στο μέτρο του δυνατού, να τους αφήσω να ασκούν την ειρωνεία τους χωρίς να αντιδρώ. Σκέφτομαι εκείνη την ώρα ότι εγώ δεν νιώθω την ανάγκη να ειρωνευτώ κανένα που δεν πιστεύει για να αντιδικήσω μαζί του, εκείνοι όμως νιώθουν την ανάγκη να ειρωνευτούν εμένα που πιστεύω! Δεν έχω την ανάγκη δηλαδή να αποδείξω τίποτα. Κι αυτό νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη σημασία.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Δεκ 10, 2018 3:09 pm

Συμφωνώ αγαπητέ κύριε Αναστάσιε, μόνο που μερικοί από αυτούς, ζητούν αποδείξεις κι ενώ εμείς τις καταθέτουμε, αυτοί συνεχίζουν το βιολί τους.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό nickzark » Δευτ Δεκ 10, 2018 3:20 pm

Δεν ασχολούμαστε μαζί τους


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Δεκ 10, 2018 3:25 pm

Ναι, αλλά υπάρχει κι αυτό:
Αναστάσιος έγραψε:Ωστόσο κρατώ αυτό που λέτε ότι εάν μιλάμε με οργή στους απίστους δεν θα βρουν ποτέ τον δρόμο για το σπίτι της Ορθοδοξίας μας. Το έχω διαπιστώσει εξ ιδίας πείρας, όταν συζητούσα με έναν άθεο συμμαθητή μου για την πίστη μας. Στο τέλος της συζήτησης τού ευχήθηκα να νιώσει στη ζωή του την ζεστή αγκαλιά του Κυρίου μας Ιησού Χριστού και της Υπεραγίας Θεοτόκου. Αυτός μού ευχήθηκε "μακάρι να ανακαλύψεις μια φορά όλη την αλήθεια". Τού απάντησα "σε ευχαριστώ πολύ για την όμορφη ευχή σου και μακάρι όντως να ανακαλύψω όλη την αλήθεια. Είμαι μόνο 16 ετών, πως είναι δυνατόν να ξέρω ολόκληρη την Αλήθεια του Κυρίου μου σε τόσο μικρή ηλικία; Είναι αμφίβολο ότι γνωρίζω έστω το 1/4 αυτής. " Η συζήτηση σταμάτησε εκεί κι αυτός έφυγε χωρίς να πει κουβέντα. Σε κάθε λοιπόν άπιστο εύχομαι καλή φώτιση, προσπαθώντας πάντα να διατηρήσω την υπομονή μου (που εύκολα χάνεται δυστυχώς) όταν προσβάλλεται η πίστη μου.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες