Επιχειρήματα προς τους άθεους

Η σχέση της Ορθοδοξίας με τις άλλες θρησκείες.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Δεκ 19, 2018 3:20 pm

Όχι.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Δεκ 19, 2018 8:33 pm

"Ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος" λοιπόν, όπου εδώ το "αν" είναι δυνητικό, δηλαδή δεν μπορείς να πάρεις από αυτόν που δεν έχει να δώσει.

Γι' αυτό λοιπόν ας αποδείξουν πρώτα οι άθεοι τη μη ύπαρξη του Θεού και μετά τα λέμε.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Δεκ 19, 2018 8:57 pm

!!!!!!!!!!!! Συμφωνώ απόλυτα.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

NikolaosArvanitidis

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Δευτ Σεπ 30, 2019 10:38 am

Χτες το βράδυ συνομιλούσα με μερικά αγόρια και κορίτσια.Μία κοπέλα από αυτούς λέγεται Μαρία.Είναι φοιτήτρια και πολύ ευγενικός σαν χαρακτήρας.Στην αρχή μου συστήθηκε ως Χριστιανη αλλά μόλις έσπασε ο πάγος μου είπε πως χριστιανή είναι μόνο στους τύπους και στις παραδόσεις (Ανάσταση,Γάμοι, Βαφτίσεις κτλ) και ότι ουσιαστικά δεν πιστεύει στον Θεό(αν και εξακολουθεί να θεωρεί τον εαυτό της κατά κάποιον τρόπο χριστιανή Ορθόδοξη).Οταν τη ρώτησα γιατί δεν πιστεύει στον Θεό μου είπε ότι μέχρι το Λύκειο ήταν αρκετά πιστή αλλά μέσω του μαθήματος των "θρησκευτικών" στη δεύτερα Λυκείου έτσι όπως παρουσίαζε τις άλλες θρησκείες (θρησκειολογία) την έκανε να καταλήξει στο συμπέρασμα πως η θρησκεία είναι κάτι που εφευρέθηκε από τον άνθρωπο(η κοπέλα αυτή είναι στην ΚΝΕ αν έχει σημασία).Την ρώτησα με τρόπο τι πιστεύει για τους κληρικούς και μου είπε πως θεωρεί πως υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωπο μεταξύ τους.Οταν της ανέφερα το παράδειγμα των αφθαρτων λειψάνων και ατόμων τα οποία έγιναν μάρτυρες θαυμάτων(κάποιοι εξ αυτών και συγγενείς μου) καθώς και το παράδειγμα των γερόντων με προορατικου χάρισμα η κοπέλα αυτή μου είπε ότι δεν ξέρει τι να πει γι αυτό αλλά πως στην ίδια δεν έγινε κανένα θαύμα. Η κοπέλα αυτή να πω προέρχεται από χωριό σε νησί με μικρό πληθυσμό δηλαδή έρχεται από ένα περιβάλλον αρκετά θρησκευόμενο(σε σχέση ας πούμε με την Αθήνα για παράδειγμα).Από τη συζήτηση μας κατέληξα πως η κοπέλα αυτή δεν είναι εχθρική προς τη θρησκεία και πως απλά θεωρεί πως δεν χάνει τίποτα με το να μην πιστεύει στον Θεό (μου είπε πως δε θεωρεί πω χάνει κάτι αν δεν πιστεύει στον Θεό).Κατά τη γνώμη σας αξίζει να προσπαθήσω να την μεταπείσω ή απλά να προσευχηθω γι αυτήν;(σκέφτηκα να της προτείνω να μιλήσει με τον πνευματικό μου αλλά δεν ξέρω αν και η ίδια το θέλει και νιώθει άνετα με αυτό).



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Σεπ 30, 2019 11:25 am

Νικόλαε εσένα ποιος θα σου έκανε εντύπωση.
Κάποιος που λέει ότι είναι ταπεινός ή κάποιος που τον χαστούκισαν μπροστά στους άλλους και δεν έβγαλε άχνα;



NikolaosArvanitidis

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Δευτ Σεπ 30, 2019 12:11 pm

Πέτρος έγραψε:Νικόλαε εσένα ποιος θα σου έκανε εντύπωση.
Κάποιος που λέει ότι είναι ταπεινός ή κάποιος που τον χαστούκισαν μπροστά στους άλλους και δεν έβγαλε άχνα;

Αυτός που τον χαστούκισαν και δεν έβγαλε αχνα.Στις μέρες μας τέτοιοι άνθρωποι είναι πολύ σπάνιοι.



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Σεπ 30, 2019 12:13 pm

Νικόλαε, η προσωπική μου άποψη είναι η προσευχή και αν είναι δυνατόν αυτό, το δικό σου παράδειγμα. Με τα λόγια (προσπάθεια δηλαδή να τη μεταπείσεις) πιστεύω ότι δύσκολα θα έχει ουσιαστικό αποτέλεσμα.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

NikolaosArvanitidis

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Δευτ Σεπ 30, 2019 1:30 pm

Εννοείται Τάσο πως δεν περιμένω να της πω απλά δύο λόγια και να την κάνω να ξαναβρεί την χαμένη της πίστη (από μικρή είχε επαφές με την ΚΝΕ αλλά μέχρι τη δεύτερα Λυκείου ήταν αρκετά πιστή έκανε τον σταυρό της,νηστευε κτλ δεν ξέρω αν είχε πνευματικό δεν τη ρώτησα).Ολοι σχεδόν οι συγγενείς της και οι φίλοι/ες της πιστεύουν στο Θεό και λογικό αφού προέρχεται από χωριό ενός νησιού που ο πληθυσμός του(του νησιού) δεν ξεπερνά τους 15.000 κατοίκους.Δεν ειρωνεύτηκε καθόλου την πίστη την δική μου και των συνομιλητών της όση ώρα μιλούσαμε.Της έκανα και κάποιες ερωτήσεις για να δω με το είδους αθεϊσμό έχω να κάνω π.χ τη ρώτησα αν θα έκανε θρησκευτικό γάμο στο μέλλον ή αν θα βάφτιζε τα παιδιά της και μου είπε πως δεν έχει πρόβλημα να ακολουθεί κάποιες παραδόσεις(αν και θα προτιμούσε να κάνει πολιτικό γάμο αν ήταν στο χέρι της).Αρα μάλλον ο αθεϊσμός της είναι ιδεολογικός και όχι τόσο πολύ εγωιστικός.Θα ήθελα να προσπαθήσω να την μεταπείσω αλλά δεν ξέρω κατά πόσον είμαι κατάλληλος γι αυτό και φοβάμαι μήπως αντί να βοηθήσω χειροτερεψω άθελά μου την κατάσταση της.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Σεπ 30, 2019 4:20 pm

Νομίζω ότι χρειάζεται προσευχή και θα βλέπει το παράδειγμά σου. Αν συνεχίσεις να προσπαθεις να την μεταπεισεις θα φανεί σαν κυρηγμα και αυτό θα της δημιουργήσει αρνητική εντύπωση. Μόνο αν αυτή σε ρωτήσει κάτι και μπορείς να απαντήσεις εκεί μπορείς να βοηθήσεις αφού η ίδια από μόνη της θέλησε και σε ρωτησε. Συμπερασματικά αν η Θεία χάρις δεν ενεργήσει σε έναν άνθρωπο(δεν έρθει σε συναίσθηση από μόνος του) δεν πρόκειται αυτός να οδηγηθεί σε μετάνοια.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Σεπ 30, 2019 5:46 pm



Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες