Επιχειρήματα προς τους άθεους

Η σχέση της Ορθοδοξίας με τις άλλες θρησκείες.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Αύγ 09, 2017 12:41 pm

Θέλοντας να διευρύνω τους ορίζοντές μου στα θεολογικά ζητήματα (επειδή θεολόγος θέλω να γίνω) και να είμαι έτοιμος σε περίπτωση που βρεθώ με κάποιον άθεο ανοίγω αυτό το θέμα. Τι πρέπει λοιπόν να λέμε στους άθεους ;
Πολλές φορές, έχοντας διαβάσει αθεϊστικά ιστολόγια (για να ενημερωθώ για το τι πιστεύουν για την Εκκλησία) αλλά και συνομιλίες άθεων με μοναχούς, ιερείς, θεολόγους κ.ο.κ έχω καταλάβει πως οι περισσότεροι έχουν ένα "πρόβλημα" και θεωρούν ανόητα και παράλογα τα επιχειρήματά μας και την πίστη μας. Πρώτον και κυριότερον ζητούν αποδείξεις κι ενώ εμείς τους τις δίνουμε πάντοτε σχεδόν τις αρνούνται, ενώ κάποιοι άλλοι μας "στολίζουν" με απαράδεκτες εκφράσεις. Εσείς λοιπόν τι πιστεύεται ; Έχετε βρεθεί ποτέ σε ανάλογη θέση ;


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Αύγ 09, 2017 2:56 pm

Αναστάσιε, πριν ξεκινήσεις τη συζήτηση με όσους αμφισβητούν την πίστη μας, πρέπει πρώτα να είσαι σίγουρος, ότι μπορείς να τα βγάλεις πέρα με τις γνώσεις και την εμπειρία που έχεις, αλλιώς καλύτερα να την αποφύγεις. Αν παρ' όλα αυτά την ξεκινήσεις και σου βάλουν ένα θέμα, που δεν είσαι σίγουρος ότι το ξέρεις καλά, μην ντραπείς να δηλώσεις, ότι δεν το γνωρίζεις, και ότι θα επανέλθεις αφού συμβουλευτείς τον Πνευματικό σου ή κάποιον που γνωρίζει καλύτερα το θέμα.

Δεύτερο θέμα σχετικά με τη συζήτηση αυτή είναι η ειλικρίνεια του συνομιλητή. Πολλές φορές η πρόθεσή του είναι να σε σκανδαλίσει και όχι να ανταλλάξει ειλικρινά επιχειρήματα μαζί σου με σκοπό να σε πείσει ή να πεισθεί. Στην περίπτωση αυτή η συζήτηση είναι σίγουρα ανώφελη για 'κείνον και πιθανόν επιζήμια για σένα.

Τρίτο θέμα η έλλειψη κοινής βάσης συζήτησης. Για να μπορέσεις να παίξεις σκάκι με κάποιον πρέπει και οι δυο να αποδέχεστε τους ίδιους κανόνες. Για να συζητήσεις Θεολογικά θέματα, θα πρέπει να συμφωνήσετε ποιες πηγές θεωρείτε αξιόπιστες. Είναι δύσκολο να βρείτε πηγές κοινά αποδεκτές κι έτσι η συζήτηση μπορεί να σταματήσει εκεί.

Τέταρτο θέμα η έλλειψη κοινών εμπειριών. Η πίστη του Χριστιανού βασίζεται κατά ένα μέρος στη γνώση και ένα μεγαλύτερο μέρος στην εμπειρία, σ΄αυτά δηλαδή που ζει μέσα στην Εκκλησία. Ο μη Χριστιανός δεν έχει αυτή την εμπειρία και είναι πραγματικά δύσκολο να του μεταφέρεις με πειστικό τρόπο την εμπειρία αυτή . Η μόνη απάντηση σ΄αυτό είναι: "έρχου και ίδε".


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Αύγ 09, 2017 10:14 pm

Κανένας, μα κανένας "άθεος" δεν μπορεί να αποδείξει ότι δεν υπάρχει μετά θάνατον ζωή.
Αντί να είσαι εσύ σε "απολογία" ή σε "ανάκριση" Αναστάσιε, ας είναι αυτοί.

Επίσης μην προσπαθήσεις να συνομιλήσεις μαζί τους όπως είπε ο Νίκος.
Είναι πολύ επικίνδυνο για την πνευματική σου υγεία.

Αν κάποιος μπορεί να αλλάξει ζωή, αυτό θα γίνει με το ζωντανό παράδειγμα και όχι με τα λόγια.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Αύγ 10, 2017 11:50 am

Αγαπητέ κύριε Νίκο και αγαπητέ κύριε Πέτρο,

Καταρχάς, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω πολύ που μου απαντήσατε και για τις συμβουλές που μου δώσατε. Όπως είπατε κύριε Νίκο δεν είμαι σίγουρος πως μπορώ να τα βγάλω πέρα σε μια τέτοια συζήτηση, γι' αυτό λοιπόν και άνοιξα αυτό το θέμα, για να είμαι έτοιμος. Νομίζω πως πολλά μέλη του ιστοχώρου έχουν γνώσεις για ένα τέτοιο ζήτημα. Σαφώς και θα συμβουλευτώ και τον Πνευματικό μου (μόλις βρω) έτσι ώστε να είμαι πλήρης. Εκτιμώ πολύ αυτά που μου είπατε κι εσείς κύριε Πέτρο και σας ευχαριστώ. Πάντως, έχω καταλάβει ότι οι άθεοι (επειδή είχα συμμαθητές) ό,τι και αν ακούσουν άμα δεν θέλουν πραγματικά και μέσα από την καρδιά τους να πιστέψουν δεν θα πιστέψουν ποτέ. Έχω δίκιο σε αυτό; Και πάλι σας ευχαριστώ!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Αύγ 10, 2017 11:59 am

Αναστάσιος έγραψε:....... Πάντως, έχω καταλάβει ότι οι άθεοι (επειδή είχα συμμαθητές) ό,τι και αν ακούσουν άμα δεν θέλουν πραγματικά και μέσα από την καρδιά τους να πιστέψουν δεν θα πιστέψουν ποτέ. Έχω δίκιο σε αυτό; ............

Πέτρος έγραψε:.............
Αν κάποιος μπορεί να αλλάξει ζωή, αυτό θα γίνει με το ζωντανό παράδειγμα και όχι με τα λόγια.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Αύγ 10, 2017 12:01 pm

Έχετε δίκιο!!!! Ευχαριστώ!!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Μάρκος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2017 10:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Μάρκος » Πέμ Αύγ 17, 2017 9:55 am

Αναστάσιος έγραψε:Αγαπητέ κύριε Νίκο και αγαπητέ κύριε Πέτρο,

Καταρχάς, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω πολύ που μου απαντήσατε και για τις συμβουλές που μου δώσατε. Όπως είπατε κύριε Νίκο δεν είμαι σίγουρος πως μπορώ να τα βγάλω πέρα σε μια τέτοια συζήτηση, γι' αυτό λοιπόν και άνοιξα αυτό το θέμα, για να είμαι έτοιμος. Νομίζω πως πολλά μέλη του ιστοχώρου έχουν γνώσεις για ένα τέτοιο ζήτημα. Σαφώς και θα συμβουλευτώ και τον Πνευματικό μου (μόλις βρω) έτσι ώστε να είμαι πλήρης. Εκτιμώ πολύ αυτά που μου είπατε κι εσείς κύριε Πέτρο και σας ευχαριστώ. Πάντως, έχω καταλάβει ότι οι άθεοι (επειδή είχα συμμαθητές) ό,τι και αν ακούσουν άμα δεν θέλουν πραγματικά και μέσα από την καρδιά τους να πιστέψουν δεν θα πιστέψουν ποτέ. Έχω δίκιο σε αυτό; Και πάλι σας ευχαριστώ!!!

Οταν λες είχες άθεους συμμαθητές τι εννοεις;Αθεους από άθεους γονείς ή άθεους από μόνοι τους;Γιατί από προσωπική εμπειρία εδώ στην Ελλάδα που ζω(στην πατρίδα μου την Αίγυπτο δεν μπορείς να βρεις εύκολα άθεους γιατί είναι ελαγχιστοι και δεν το παραδέχονται ότι είναι άθεοι φοβούμενοι αντίποινα από το κράτος και την κοινωνία) υπάρχουν κάποιοι που δηλώνουν για πλάκα άθεοι και ξαναγινονται χριστιανοι αργότερα μόλις τελειώσει η εφηβική "επανάσταση".



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Αύγ 17, 2017 10:33 am

Μάρκος έγραψε:...........
Οταν λες είχες άθεους συμμαθητές τι εννοεις;Αθεους από άθεους γονείς ή άθεους από μόνοι τους;.........".

Ποια η διαφορά;



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Αύγ 17, 2017 11:00 am

Η διαφορά Πέτρο είναι, ότι οι άθεοι από άθεη οικογένεια είναι "κατά παράδοση" άθεοι και μπορεί απλά να μην το έχουν ψάξει. Οι άθεοι από θρησκευόμενη οικογένεια είναι άθεοι από επιλογή.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Επιχειρήματα προς τους άθεους

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Αύγ 17, 2017 11:19 am

Δηλαδή έχουν φτάσει και οι δυο στο ίδιο σημείο αλλά από διαφορετική διαδρομή.
Οκ ας το δεχτούμε αυτό.

Αλλά να δηλώνει κάποιος άθεος (ή οτιδήποτε άλλο) χωρίς να το έχει ψάξει τι είναι αυτό που δηλώνει...!

Επίσης το να δηλώνει κάποιος "συνειδητά" άθεος δεν μπορεί να εξηγηθεί διότι την συνείδηση την έχει βάλει ο Θεός μέσα στον άνθρωπο.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες