Ιαπωνική κουλτούρα

Η σχέση της Ορθοδοξίας με τις άλλες θρησκείες.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Vasiliki
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2019 3:40 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Ιαπωνική κουλτούρα

Δημοσίευσηαπό Vasiliki » Δευτ Φεβ 18, 2019 5:54 pm

Καλησπέρα, πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ένα βιβλίο με τίτλο "Η τέχνη της απλότητας". Είναι ένα χαρακτηριστικό δείγμα βιβλίου που αναφέρεται στον μινιμαλισμό και στο φενγκ σούι. Δεν θέλω τόσο να σταθώ στο ότι η "απλότητα" στην οποία αναφέρεται, δεν είναι τίποτα άλλο από μια εξύψωση του "εγώ"και δεκάδες συμβουλές για το πώς να θέτει κάποιος ως προτεραιότητα τον εαυτό του και μόνο και πως να αποστασιοποιηθεί από τον πλησίον, με τρόπο άκρως εγωιστικό. Εκεί που θέλω να δώσω τεράστια βαρύτητα είναι ότι σε πολλά σημεία η συγγραφέας κατηγορεί ευθέως τον Χριστιανισμό ότι έχει ταυτίσει το σώμα μας με την αμαρτία και πολλές φορές χλευάζει την θρησκεία μας. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ΓΙΑΤΙ αντί η συγγραφέας να ασχολείται με το θέμα του βιβλίου της, εκφράζεται με αυτόν τον τρόπο για την θρησκεία μας και μάλιστα τοποθετείται με αυτόν τον τρόπο σε σημεία που κατά την γνώμη είναι εντελώς άσχετα. Ο λόγος που άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα είναι γιατί τα τελευταία χρόνια η επικαιρότητα επηρεάζεται όλο και περισσότερο από ανατολίτικες θρησκείες (φενγκ σούι, γιόγκα, διαλογισμός κτλ). Αυτό όμως που πραγματικά μου κάνει εντύπωση είναι ότι βλέπω άτομα της εκκλησίας (ακόμα και επίτροπους) να υιοθετούν τέτοιου είδους πρακτικές στην καθημερινότητα τους και να διαβάζουν τέτοιου είδους βιβλία λέγοντας "θα κρατήσω μόνο τα καλά". Εγώ πιστεύω ότι δεν μπορεί να υπάρξει τέτοιου είδους διαχωρισμός σε "καλά" και "κακά" στοιχεία, ειδικά μάλιστα από τη στιγμή που οι συγγραφείς συχνά τοποθετούνται ξεκάθαρα απέναντι στον χριστιανισμό. Ποια πιστεύετε ότι πρέπει να είναι η στάση μας; Εφόσον ο Χριστός ζητά από εμάς ταπείνωση, η τόση ενασχόληση με το εγώ μας δεν είναι λάθος;



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ιαπωνική κουλτούρα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Φεβ 18, 2019 6:01 pm

Οι ανατολικές θρησκείες είναι άκρως δαιμονικές. Λατρεύεται ο διάβολος με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο. Είναι "εκ δεξιών" μορφές σατανισμού.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Vasiliki
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2019 3:40 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ιαπωνική κουλτούρα

Δημοσίευσηαπό Vasiliki » Δευτ Φεβ 18, 2019 6:16 pm

Στο λόγο του Θεού μπορούμε να βρούμε παρηγοριά και λύση σε όλα μας τα προβλήματα, είναι η μόνη αλήθεια. Τα βιβλία αυτοβελτιωσης είναι περιττά, αν όχι επικίνδυνα.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ιαπωνική κουλτούρα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Φεβ 18, 2019 6:27 pm

Υπάρχει ο "εκ δεξιών" σατανισμός με παγανιστικές θρησκείες-διαλογισμούς κτλ., υπάρχει η κατευθείαν λατρεία του διαβόλου, υπάρχουν άφθονες αιρέσεις χειρότερες θα έλεγα και από τις μαγείες, δαιμόνια ξυράφια που λέει και ο γέρων Νίκων της νέας Σκήτης και η μία Αγία Καθολική και Αποστολική Εκκλησία. Από κει και πέρα αθεία και χειρότερα αδιαφορία, πνευματική ψύχρανση. Αυτά λέει η Ορθοδοξία μας.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ιαπωνική κουλτούρα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Φεβ 18, 2019 6:36 pm

Η ανάγνωση της Αγίας Γραφής και άλλων βιβλίων και λόγων Αγίων κ.λπ είναι αυτά που θα μάς βοηθήσουν πραγματικά. Το γεγονός ότι οι ανατολίτικες τεχνοτροπίες έχουν γίνει μόδα τώρα τελευταία είναι αλήθεια. Βρίσκουν όμως οι ανατολίτες και τα κάνουν. Εμείς ας κάνουμε αυτό που μάς λέει ο πνευματικός μας και ας αφήσουμε όλους αυτούς. Όσο για την υιοθέτηση τέτοιων πρακτικών από άτομα "κοντά" στην Εκκλησία, ας ευχηθούμε καλή φώτιση.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ιαπωνική κουλτούρα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Φεβ 18, 2019 6:41 pm

Να διαβάσουμε για να δούμε τι πιστεύουν δεν είναι λάθος. Να ψάξουμε αλήθεια πλησιάζει την άρνηση της Ορθοδοξίας χωρίς να μπορώ να πω τι είναι, θέλει διάκριση που δεν έχω. Το θέμα είναι ότι και από περιέργεια έχουν πολύ δαιμονική ενέργεια. Ας ασχολούμαστε με το Χριστό και ας αφήσουμε τον διάβολο, ας γνωρίζουμε μόνο τα θέματα σωτηρίας περί αυτού.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ιαπωνική κουλτούρα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Φεβ 18, 2019 6:49 pm

Συμφωνώ μαζί σου Μάνο. Ας διαβάσουμε να δούμε τι πιστεύουν, αλλά πρώτα απ' όλα να ξέρουμε εμείς τι πιστεύουμε. Ύστερα έρχονται όλα τα άλλα.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ιαπωνική κουλτούρα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Φεβ 18, 2019 7:03 pm

+1000 :D


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Ιαπωνική κουλτούρα

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τρί Φεβ 19, 2019 10:02 am

Από Ιαπωνία μόνο αμάξια.



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ιαπωνική κουλτούρα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Φεβ 19, 2019 10:45 am

Πέτρος έγραψε:Από Ιαπωνία μόνο αμάξια.

Εντάξει και ηλεκτρονικά. Αυτά! ;)
Συμφωνώ και εγώ με τους προλαλήσαντες.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες