Οι ευθύνες των Εβραίων για τη σταύρωση του Χριστού

Η σχέση της Ορθοδοξίας με τις άλλες θρησκείες.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Οι ευθύνες των Εβραίων για τη σταύρωση του Χριστού

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Δευτ Αύγ 27, 2012 6:42 pm

Πάπας: Δεν είναι ένοχοι οι Εβραίοι για τη θανάτωση του Ιησού Χριστού

Εικόνα

Σε νέο βιβλίο του ο Πάπας Βενέδικτος ΙΣΤ’ προσωπικώς απαλλάσσει τους Εβραίους από τους ισχυρισμούς, ότι ευθύνονται για τη θανάτωση του Ιησού Χριστού, αποσείοντας συγχρόνως την έννοια “συλλογικής ενοχής των Εβραίων”, η οποία στοιχειώνει αιώνες τις σχέσεις των Χριστιανών μαζί τους.

 Αυτή η νέα, βιβλική και θεολογική συνάμα, εκτίμηση διατυπώνεται από τον Πάπα σε κεφάλαιο στο δεύτερο τόμο του βιβλίου του “ο Ιησούς της Ναζαρέτ”–κυκλοφορεί μέσα στην προσεχή βδομάδα (κυκλοφόρισε τον Μάρτιο 2011).

Η Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία επίσημα απέσεισε, πάντως, τη “συλλογική ενοχή των Εβραίων” για τη θανάτωση του Ιησού Χριστού, με σημαντική απόφασή της κατά τη Δεύτερη Σύνοδό της εν Βατικανώ στη διάρκεια του 1965.

 Κρίνεται ήδη ότι, για πρώτη φορά, ένας Πάπας τόσο λεπτομερειακά και εξαντλητικά συγκρίνει και τεκμηριώνει με βάση τις υπάρχουσες αφηγήσεις στην Καινή Διαθήκη για τη θανάτωση του Ιησού Χριστού, μετά την απόφαση που έλαβε σχετικά ο Ρωμαίος Πόντιος Πιλάτος.

“Πρέπει να διερωτηθούμε τώρα: ποίοι ακριβώς ήταν οι κατήγοροι του Ιησού Χριστού;”, γράφει ο Πάπας, σε αντίστιξη με τους ισχυρισμούς στο κατά Ιωάννη Ευαγγέλιο πως “ήταν οι Εβραίοι”.

 “Το ότι ο Ιωάννης χρησιμοποιεί την έκφρασή αυτήν ουδόλως και κατά καμία έννοια σημαίνει, όπως θα μπορούσε να υποθέσει ο σύγχρονος αναγνώστης, ότι “ο λαός του Ισραήλ, γενικώς, είναι ρατσιστής στο χαρακτήρα του”.

 “Τελικά, ο Ιωάννης ήταν Εβραίος, όπως κι ο Ιησούς Χριστός κι οι υποστηρικτές του. Όλη η πρώιμη χριστιανική κοινότητα αποτελείτο από Εβραίους”, γράφει ο Πάπας.

 Ο Ιωάννης αντιδιαστέλλει με την “Αριστοκρατία στο Ναό”, που ήθελε να θανατωθεί ο Ιησούς Χριστός επειδή δήλωνε: ” είμαι ο βασιλιάς των Εβραίων”, παραβιάζοντας τον θρησκευτικό τους Νόμο.

“Η Αριστοκρατία του Ναού ήταν η πραγματική ομάδα κατηγόρων του Ιησού Χριστού, όχι οι Εβραίοι της εποχής του”, συμπεραίνει ο Πάπας. 

 “Μείζον βήμα εμπρός”

 Όπως σχολιάστηκε από τον Ελάν Στάινμπεργκ, τον αντιπρόεδρο της Αμερικανικής Σύναξης για το Ολοκαύτωμα και απογόνων τους, πρόκειται για “μείζον βήμα εμπρός” που, κατά τον ως άνω τρόπο επιχειρηματολογώντας, έκανε ο Πάπας Βενέδικτος ΙΣΤ’.

Αποκηρύσσεται από τον Πάπα, προσωπικά, μία θεμελιώδης θεολογική ερμηνεία, που για πολλούς αιώνες στήριξε τον αντισημιτισμό”. Ο Πάπας θεωρεί θεολογικό ψέμα την “πλαστή διάδοση”, ότι οι Εβραίοι θανάτωσαν τον Ιησού Χριστό, κάτι καλοδεχούμενο, μετά τις παλινδρομήσεις των λίγων τελευταίων ετών”.

Ο Γιόζεφ Ράτσινγκερ εξελέγη Πάπας με το όνομα Βενέδικτος ΙΣΤ’ το 2005 και επί των ημερών του υπήρξαν προβλήματα στις σχέσεις Καθολικών-Εβραίων.

 Ας πούμε ότι το 2009 ο Πάπας εξήρε τις “ηρωικές αρετές” του –άκρατα σιωπηλού, δημοσίως–Πάπα της εποχής του Ολοκαυτώματος (1937-1945) Πίου του 12ου (1939-1958), τον οποίο έκρινε άξιο αγιοποίησης… πράξη στην οποία δημόσια εναντιώθηκε μία πλειοψηφία Εβραίων, “μέχρις ότου ανοίξουν στο κοινό και μελετηθούν τα τότε Αρχεία του Βατικανού”…

 Πλειοψηφία Εβραίων κατηγορεί τον Πίο τον 12ο, ότι εθελοτυφλούσε μπροστά στο Ολοκαύτωμα.

 Όμως, το Βατικανό δηλώνει ότι ο Πάπας του Β’ Παγκόσμιου πολέμου δρούσε σιωπηλά στο παρασκήνιο, τονίζοντας ότι στην αντίθετη περίπτωση θα εντείνονταν οι ναζιστικές διώξεις κατά πάντων, στο ευρωπαϊκό έδαφος.

 Εξεγέρθηκαν πολλοί Εβραίοι στον ισχυρισμό του σημερινού Πάπα, πέρυσι, ότι “ο Πίος ο 12ος έσωσε τους περισσότερους Εβραίους από κάθε άλλον”. Το ίδιο συνέβη όταν ο σημερινός Πάπας ήρε τον αφορισμό του επισκόπου Ρίτσαρντ, που αμφισβήτησε δημόσια μέσα σε διεθνή πάταγο την τόσο μεγάλη έκταση Ολοκαυτώματος από τους Ναζιστές, ενώ αρνήθηκε επίσης δημόσια ότι Εβραίοι θανατώνονταν στους ναζιστικούς θαλάμους αερίων.

Σχόλιο: Αντί σχολίου πάνω σ' αυτό το θέμα, έχω να παραθέσω μόνο το εξής: "καὶ ἀποκριθεὶς πᾶς ὁ λαὸς εἶπε· Τὸ αἷμα αὐτοῦ ἐφ' ἡμᾶς καὶ ἐπὶ τὰ τέκνα ἡμῶν" (Ματθ. 27,25). Τα συμπεράσματα δικά σας.

Πηγή:http://www.antinews.gr[


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

TRUE
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:41 pm
Τοποθεσία: Κώστας

Re: Πάπας: Δεν είναι ένοχοι οι Εβραίοι για τη θανάτωση του Ι

Δημοσίευσηαπό TRUE » Δευτ Αύγ 27, 2012 6:43 pm

Δεν θανάτωσαν ΟΛΟΙ οι Εβραίοι τον Ιησού, αυτό είναι αλήθεια. Ωστόσο αυτοί που τον θανάτωσαν, Εβραίοι ήταν.

Το αίμα Του πάνω μας και πάνω στα παιδιά μας φώναζαν ενώπιον του Πιλάτου. Κι όπως ο Αδάμ άφησε την αμαρτία του και στους απογόνους του, όπως ο Χριστός έδωσε το αίμα Του για όλους τους ανθρώπους, έτσι και οι Εβραίοι κληροδότησαν τη θεοκτονία στα παιδιά τους.



Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 3:31 pm

Re: Πάπας: Δεν είναι ένοχοι οι Εβραίοι για τη θανάτωση του Ι

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Δευτ Αύγ 27, 2012 6:44 pm

TRUE έγραψε:Δεν θανάτωσαν ΟΛΟΙ οι Εβραίοι τον Ιησού, αυτό είναι αλήθεια. Ωστόσο αυτοί που τον θανάτωσαν, Εβραίοι ήταν.

Το αίμα Του πάνω μας και πάνω στα παιδιά μας φώναζαν ενώπιον του Πιλάτου. Κι όπως ο Αδάμ άφησε την αμαρτία του και στους απογόνους του, όπως ο Χριστός έδωσε το αίμα Του για όλους τους ανθρώπους, έτσι και οι Εβραίοι κληροδότησαν τη θεοκτονία στα παιδιά τους.


Ελπιζω να μην υποβιβαστει το θεμα σε καθαρά βιολογικα πλαισια διότι ετσι αναβιωνουμε το κυνηγι μαγισσων των Ναζι..Δλδ πως η θεοκτονια κληροδοτειται στα παιδια;Αν εχω πχ εναν μακρινό προγονο Εβραιο (και πως αποδεικνυεται οτι αυτός ειναι Εβραιος;)να ανησυχω;



Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: Πάπας: Δεν είναι ένοχοι οι Εβραίοι για τη θανάτωση του Ι

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Δευτ Αύγ 27, 2012 6:45 pm

Δημήτριος έγραψε:
TRUE έγραψε:Δεν θανάτωσαν ΟΛΟΙ οι Εβραίοι τον Ιησού, αυτό είναι αλήθεια. Ωστόσο αυτοί που τον θανάτωσαν, Εβραίοι ήταν.

Το αίμα Του πάνω μας και πάνω στα παιδιά μας φώναζαν ενώπιον του Πιλάτου. Κι όπως ο Αδάμ άφησε την αμαρτία του και στους απογόνους του, όπως ο Χριστός έδωσε το αίμα Του για όλους τους ανθρώπους, έτσι και οι Εβραίοι κληροδότησαν τη θεοκτονία στα παιδιά τους.


Ελπιζω να μην υποβιβαστει το θεμα σε καθαρά βιολογικα πλαισια διότι ετσι αναβιωνουμε το κυνηγι μαγισσων των Ναζι..Δλδ πως η θεοκτονια κληροδοτειται στα παιδια;Αν εχω πχ εναν μακρινό προγονο Εβραιο (και πως αποδεικνυεται οτι αυτός ειναι Εβραιος;)να ανησυχω;


Δημήτριος έγραψε:
TRUE έγραψε:Δεν θανάτωσαν ΟΛΟΙ οι Εβραίοι τον Ιησού, αυτό είναι αλήθεια. Ωστόσο αυτοί που τον θανάτωσαν, Εβραίοι ήταν.

Το αίμα Του πάνω μας και πάνω στα παιδιά μας φώναζαν ενώπιον του Πιλάτου. Κι όπως ο Αδάμ άφησε την αμαρτία του και στους απογόνους του, όπως ο Χριστός έδωσε το αίμα Του για όλους τους ανθρώπους, έτσι και οι Εβραίοι κληροδότησαν τη θεοκτονία στα παιδιά τους.


Ελπιζω να μην υποβιβαστει το θεμα σε καθαρά βιολογικα πλαισια διότι ετσι αναβιωνουμε το κυνηγι μαγισσων των Ναζι..Δλδ πως η θεοκτονια κληροδοτειται στα παιδια;Αν εχω πχ εναν μακρινό προγονο Εβραιο (και πως αποδεικνυεται οτι αυτός ειναι Εβραιος;)να ανησυχω;


Δημήτρη αυτό είναι ένα τεράστιο μα τεράστιο θέμα, που κατα την άποψή μου όχι ο Πάπας αλλά ούτε ίσως και μια Οικουμ. Σύνοδος δεν θα μπορούσε να το απαντήσει. Ή μάλλον το ερώτημα στο ποιός Σταύρωσε τον Χριστό το αναφέρουν οι Ευαγγελιστές. Δεν είναι λίγο άκομψο και προσβολή να αναφέρεται ο Πάπας στον Ιωάννη και για τα γραφόμενά Του; Είμαστε άξιοι να "σχολιάσουμε" το Ευαγγέλιο; Δεν καταλαβαίνω, ο Χριστιανισμός είναι μια Θρησκεία Αγάπης, γιατι θέλουμε σον και καλά να το αλλάξουμε και ο καθένας μας να πει μια αερολογία μόνο και μόνο να την πει; Τώρα σε ότι αφορά το ....αίμα Του ας πέσει στα παιδιά μας..... δεν θα πω κάτι γιατι μεγάλωσα με αυτό και είναι κομμάτι μου και δεν είναι σωστό. Είναι μερικά θέματα που νομίζω μόνο ο Θεός μπορεί να δώσει απαντήσεις.


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: Πάπας: Δεν είναι ένοχοι οι Εβραίοι για τη θανάτωση του Ι

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Δευτ Αύγ 27, 2012 6:46 pm

Αλλά νομίζω αυτό παιρνά απο γενιά σε γενιά όπως και το προπαρτορικό μας αμάρτημα. Τώρα το πως αποδεικνύεται, τι να πω; Μακάρι να μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει, αν και καλύτερα θα ήταν να συμβουλευείς τον Πνευματικό σου, αυτός θα σε καλύψει και με παραδείγματα και με αναφορές Πατέρων. Τουλάχιστον θα λάβεις μια απάντηση απο ένα "ειδικό".


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

TRUE
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:41 pm
Τοποθεσία: Κώστας

Re: Πάπας: Δεν είναι ένοχοι οι Εβραίοι για τη θανάτωση του Ι

Δημοσίευσηαπό TRUE » Δευτ Αύγ 27, 2012 6:46 pm

marinam έγραψε: Αλλά νομίζω αυτό παιρνά απο γενιά σε γενιά όπως και το προπαρτορικό μας αμάρτημα.

Με πρόλαβες...

Δημήτριε, δεν έχεις λόγο να ανησυχείς εφόσον είσαι Χριστιανός Ορθόδοξος. Όπως και με το προπατορικό αμάρτημα, έτσι και με τη θεοκτονία και με οποιοδήποτε άλλο αμάρτημα μικρότερο ή μεγαλύτερο, η μετάνοια είναι το κλειδί.

Αν δεν μετανοήσεις πρέπει να ανησυχείς ούτως ή άλλως, είτε είσαι Εβραίος είτε όχι.



Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: Πάπας: Δεν είναι ένοχοι οι Εβραίοι για τη θανάτωση του Ι

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Δευτ Αύγ 27, 2012 6:47 pm

Αλλά να μην ξεχνάμε και τούτο: ότι οι ίδιοι οι Αρχιερείς τον δίκασαν, τα καρφιά που έλεγε και η γιαγιά μου τα έφτιαξαν άλλοι, αλλά τα "πίθοσαν" (τοποθέτησαν, έβαλαν, σημαίνει) στο Σώμα Του άλλοι.

Δηλαδή δικάστηκε απο αυτούς που πιστεύανε στον Πατέρα Του, και στον Νόμο Του, στον Θεό, αλλά δεν πίστευαν ότι ο Άνθρωπος (ο Θεάνθρωπος) που στεκόταν απεναντί τους και Τον φτύνανε, και Τον ράπιζαν ήταν ο Υιός Του. Αν σκεφτεί κανείς αυτό το γεγονός με τα σημερινά, θα νιώσει ντροπή, (το λιγότερο), πως θα νιώθατε αν οι Αρχιερείς που από την τηλεόραση τους γνωρίζουμε σχεδόν όλους, χλεύαζαν τον Χριστό; Αδιανόητο?


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: Πάπας: Δεν είναι ένοχοι οι Εβραίοι για τη θανάτωση του Ι

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Δευτ Αύγ 27, 2012 6:48 pm

Αποψή μου είναι ότι υπάχουν πολλά, μα πάρα πολλά, εξω-πραγματικά και "εξω-ανθρώπινα" θεμάτα που δεν γνωρίζουμε που το μυαλό μας δεν τα φτάνει, και αυτό γιατι ο Θεός το επέλεξε, για να μας προστατεψει. Ελέος να δείξει σε όλους μας. Αυτό θέλω. Και για αυτό προσευχομαι. Νομίζω κανένας μας δεν γνωρίζει τόσο βαθιά τις ρίζες του. Ότι πει ο Θεός, καν θέλουμε καν δεν θέλουμε. .


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Πάπας: Δεν είναι ένοχοι οι Εβραίοι για τη θανάτωση του Ι

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Αύγ 27, 2012 6:48 pm

Κατά τη γνώμη μου είναι ένα θέμα δημοσίων σχέσεων της "Αγίας Έδρας" με τους ανά τον κόσμο Εβραίους. Δυστυχώς η κίνηση αυτή δείχνει παράλληλα και την αλαζονεία ενός ανθρώπου, που νομίζει ότι μπορεί να ερμηνεύει αποκλειστικά την Αγία Γραφή και την Ιερά Παράδοση και να δίνει εξηγήσεις εκ μέρους όλων των Χριστιανών.

Η Ορθοδοξία ποτέ δεν στράφηκε εναντίον των Εβραίων ως έθνος, ούτε καν κατά του Ιούδα και των Αρχιερέων, που οδήγησαν το Χριστό στη σταύρωση, επειδή όπως είπε ο Χριστός στο Σταυρό "δεν γνώριζαν τι έκαναν" (Λουκ. 23, 34). Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι οι συγκεκριμένοι άνθρωποι, αλλά και ολόκληρο το Εβραϊκό έθνος (πλην των ελαχίστων Χριστιανών) διαχρονικά, δεν είναι υπεύθυνοι για τις επιλογές τους.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: Πάπας: Δεν είναι ένοχοι οι Εβραίοι για τη θανάτωση του Ι

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Δευτ Αύγ 27, 2012 6:49 pm

Νίκο ο Χριστός πάνω στο Σταυρό Του δεν τους συγχώρεσε με την φράση αυτή που έγραψες; Όλους; Ναι όπως είπες αλαζονεία και συμφέροντα. Αλλά να ρωτήσω κάτι? Για αυτή την αλαζονεία έχουν ευθύνη και τα ποίμνιο και οι υθύνοντες αυτού; Τόση "εξουσία" πως συσσορευτηκέ; Δεν θα το εκρφάσω σωστά αλλά πως αγιοποιούμε ανθρώπους έτσι απλά; Που φυσικά θα υπήρχαν Άγιοι στον θώκο αυτόν. Πως πήρε το αλάθητο ο Πάπας; Νομίζω σε ότι αφορά το Σχίσμα και πολλά που αφορά την "Αγία Έδρα" δεν γνωρίζω πολλά. Και δεν ξέρω αν θελω να μάθω. Αλλά αν γνωρίζετε κάποιο site που είναι οκ και ορθόδοξο, και αυτά που γράφει δεν είναι "κολοκύθια" και αερολογίες πείτε το μου να ενημερωθώ.

Απο την άλλη αν συγκρίνουμε τους "δικούς μας" (που είναι αμαρτία) δεν θα τολμούσε ποτέ κανένας Επίσκοπος (ακόμα και ο ποιό αμαρτωλός) να πει ότι Ιωάννης (άκουσον άκουσον ποιός!!) δεν τα έγραψε σωστά, και να δώσει μια άλλη ερμηνεία, και ότι αντιδιαστέλεται εκείνος ο όρος κτλ κτλ.


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες