Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Η σχέση της Ορθοδοξίας με τις άλλες θρησκείες.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Σάβ Φεβ 03, 2018 12:28 am

Εγώ πάντως σε παρόμοιες περιπτώσεις ξεκινώ από το εξής:
Ναι, πραγματικά, ο Θεός ΔΕΝ υπάρχει! Δεν μπορεί μάλιστα να υπάρχει, διότι διαφορετικά δεν θα ήταν Θεός. Κάπου εκεί ο καλοπροαίρετος «αγνωστικιστής» ή άθεος με κοιτά περίεργα, ο φανατικός γελάει ειρωνικά.
Συνεχίζω: εάν ο Θεός υπ-ήρχε θα ήταν τότε κάτω υπό μίας αρχής. Ο Θεός είναι! Είναι άχωρος και άχρονος. Το πως φανερώνει την παρουσία Του (και όχι την ύπαρξη Του) μπορεί να φανεί πρώτα και κύρια μέσα από τις Άγιες Γραφές. Γι' αυτό και η Ορθόδοξη Εκκλησία προτρέπει «ερευνάτε τας γραφάς» και καταδικάζει το «πίστευε και μη ερεύνα» των Ιησουιτών. Η προσέγγιση του Θεού, που είναι ο Ων, Αυτός δηλαδή που είναι, δεν μπορεί να γίνει μέσα στα πλαίσια της στενής λογικής. Θα πρέπει να σκεφτείς εκτός του στενού πλαισίου, out of the box που λένε και οι αγγλόφωνοι. Πρώτα και κύρια, θα πρέπει να νιώσεις με όλο σου το είναι.
Κάπου εκεί, είτε με έχουν βρίσει, είτε με έχουν ειρωνευτεί, είτε προβάλλουν ακόμα περισσότερα «λογικά» επιχειρήματα (πάντοτε εντός του πλαισίου).
Άντε να περιγράψεις τη χαρά που δίνει η Ιερά Εξομολόγηση σε έναν «αγνωστικιστή». Άντε να του πεις πως ο πνευματικός δεν είναι ψυχολόγος, ούτε ψυχίατρος. Τι είναι; μπορεί να σε ρωτήσει. Κι εκεί προσπαθείς να του εξηγήσεις πως κάποια πράγματα βιώνονται, δεν περιγράφονται.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Φεβ 03, 2018 11:16 am

Δυσκολο, όταν το Άγιο Πνεύμα θελήσει να πνευσει σε αυτούς θα έρθει η ώρα της αναγνώρισης..


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Φεβ 08, 2018 1:50 pm

Άθεος Blogger εξομολογείται: «Το θαύμα που άλλαξε τη ζωή μου»
Newsroom 08-02-2018

Εικόνα

«Χαίρετε. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα θαυμαστό γεγονός που συνέβη σε μένα τον ανάξιο προ ολίγων μηνών. Έχω μεγαλώσει σε άθεη οικογένεια. Από μωρό παιδί έχω διδαχθεί το μίσος προς οποιαδήποτε θρησκεία, είτε αυτή ονομάζεται μουσουλμανισμός, είτε χριστιανισμός κ.τ.λ.

Μεγαλώνοντας λοιπόν δημιούργησα το δικό μου blog – ιστοσελίδα, μέσα από το οποίο παρέθετα άρθρα ενάντια στην θρησκεία και ειδικότερα κατά του χριστιανισμού. Τα άρθρα μου περιείχαν αρκετά “σεβαστά” επιχειρήματα, μέσα από τα οποία θα μπορούσε κανείς όχι μόνο να απορρίψει την ύπαρξη του Θεού, αλλά και να μισήσει οτιδήποτε τον θυμίζει. Μεταξύ αυτών των επιχειρημάτων, η θεωρία της εξέλιξης, άλλα επιστημονικά επιχειρήματα, χωρία από την Παλαιά Διαθήκη τα οποία θεωρούσα ρατσιστικά και βίαια και άλλα πολλά.

Μέσω των άρθρων αυτών, έβγαζα τα απωθημένα μου εναντίον του Θεού και προσπαθούσα με κάθε τρόπο να χτυπήσω τον χριστιανισμό και να φέρω στην αθεΐα όσο το δυνατό περισσότερους πιστούς Μέχρι που συνέβηκε το ακόλουθο θαύμα (εάν μπορεί να χαρακτηριστεί τέτοιο), το οποίο μου έχει αλλάξει ριζικά τη ζωή. Μερικούς μήνες πριν, στα γενέθλιά μου, μια αγαπημένη φίλη μου, η οποία από μικρή ήτανε στο δρόμο της εκκλησίας μου χάρισε για δώρο μια εικόνα του Χριστού.

Εγώ απόρησα, γιατί όλοι οι φίλοι και φίλες μου γνώριζαν ότι από μικρός ήμουνα άθεος και ότι είχα απορρίψει κάθε πιθανότητα και ενδεχόμενο ύπαρξης του Θεού. Δέχτηκα όμως το δώρο αυτό και από ευγένεια τοποθέτησα την εικόνα του Χριστού στο δωμάτιό μου.

Ένα βράδυ λοιπόν, χωρίς να κατανοώ ακόμα το γιατί, άρχισα να “μιλάω” στην εικόνα του Χριστού και να της θέτω αρκετά ερωτήματα όπως “Αν υπάρχει Θεός, γιατί το κακό κυριαρχεί στον κόσμο”, “Γιατί ο Θεός δεν κάνει γνωστή την παρουσία του (αν υπάρχει) σε μένα και στους άλλους άθεους για να πιστέψουμε σε αυτόν” και άλλα τέτοιας φύσεως ερωτήματα. Ξαφνικά, αστραπιαία, φως απλώθηκε απο την εικόνα σε όλο το δωμάτιό μου, ενώ παράλληλα ένα συναίσθημα που βίωσα για πρώτη φορά στη ζωή μου με κατέλαβε. Μια εσωτερική αγαλλίαση, ένα αίσθημα που με διαβεβαίωνε για την ύπαρξη του Θεού, ενώ με δάκρυα στα μάτια ζήτησα συγχώρεση απο τον Χριστό για όλα τα χρόνια που όχι μόνο τον αμφισβήτησα, αλλά και τον πολέμησα.

Έκτοτε έχω διαγράψει το αντι-χριστιανικό μου blog, προσεύχομαι στον Θεό να με συγχωρέσει για την ζημιά που έχω κάνει σε πολύ κόσμο με τα πρώην αθεϊστικά άρθρα μου. Επίσης, βρήκα ένα πνευματικό πατέρα τον οποίο εμπιστεύομαι και στον οποίο προσπαθώ να εξομολογούμαι σε τακτική βάση για όλες μου τις αμαρτίες. Η ζωή μου έχει αλλάξει ριζικά, αφού για πρώτη φορά εδώ και χρόνια βιώνω το αίσθημα της εσωτερικής ησυχίας και χαράς. Εύχομαι να διαδώσετε το πιο πάνω θαύμα προς δόξαν Θεού, ώστε περισσότερος κόσμος να πιστέψει και να επιστρέψει στο δρόμο του Θεού. Ευχαριστώ».

Κώστας

Πηγή: ΒΗΜΑ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Γιώργος1998
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 25, 2017 7:51 pm

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό Γιώργος1998 » Πέμ Φεβ 08, 2018 3:08 pm

Οι άθεοι στις δυτικές χώρες τείνουν να φτιάχνουν μπλόγκ,να χλευάζουν κτλ.Αντίθετα οι άθεοι στις χώρες εκτός δυτικού κόσμου τείνουν να παραμένουν σιωπηλοί και να κρατούνε για τον εαυτό τους την αθεΐα τους λόγω του ότι η εκδήλωση χλευασμού του θρησκευτικού αισθήματος των πιστών μπορεί να επισύρει βαριά προβλήματα από φυλάκιση μέχρι και θανατική ποινή σε κάποια κράτη.Προσωπικά θα ήθελα τουλάχιστον να μην είναι τόσο φανατικοί κάποιοι άθεοι.Αφού είναι σίγουροι τι τους ενδιαφέρει να βρωντοφωνάζουν στους θρησκευόμενους την αθεΐα τους(στους χριστιανούς της δύσης βασικά γιατί πέρα από αυτούς δε τους συμφέρει ειδικά όσον αφορά την περίπτωση των μουσουλμάνων);Πάντως υπάρχουν άθεοι και αντίχριστοι που είναι δύο διαφορετικά είδη.Αυτός ο φίλος μας προφανώς ήταν αντίχριστος.



Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Παρ Φεβ 09, 2018 9:27 am

Οι περισσότεροι άθεοι που έχω εντοπίσει εγώ (καθαρά προσωπική εμπειρία) είναι εναντίον της εκκλησίας και των ιερέων και όχι του Χριστού. Εκεί επικεντρώνεται όλο το μένος τους. Όπως επίσης για θέματα χρημάτων, εξουσίας κλπ. Για το Χριστό τι να πεις, και σαν άνθρωπο να τον δεις ήταν ο πιο καλός που υπήρξε. Θα μου πεις εδώ τον σταύρωσαν...

Ο φανατισμός που επισημαίνεις νομίζω οφείλεται σε έπαρση. Υπάρχει πολλή συγκατάβαση εναντίον των χριστιανών, γι αυτό οι άθεοι μιλάνε τόσο για ορθολογισμό, επιστήμη κλπ. Ουσιαστικά μας λένε σκοταδιστές, χαζούς, δεν ξέρω κι εγώ τι. Και επειδή εμείς δεν στέλνουμε κανένα στη φυλακή ή το θάνατο, είμαστε και τα εύκολα θύματα. Διότι τους μουσουλμάνους δεν τους προσβάλουν ούτε στη δύση αφού φοβούνται την αντίδραση ακόμα και εδώ. Αμ εδώ σε θέλω μάγκα, όχι να κάνεις τον έξυπνο σε συγγενείς, φίλους γειτόνισσες και το μπλόγκ σου :lol: :lol: :lol:

Να δεις πώς τρέχουν για τα δικαιώματα όλων των άλλων θρησκειών... Διότι εκεί είναι θέμα αρχής!


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Παρ Φεβ 09, 2018 10:06 am

Anastasios68 έγραψε:Άντε να περιγράψεις τη χαρά που δίνει η Ιερά Εξομολόγηση σε έναν «αγνωστικιστή». Άντε να του πεις πως ο πνευματικός δεν είναι ψυχολόγος, ούτε ψυχίατρος. Τι είναι; μπορεί να σε ρωτήσει. Κι εκεί προσπαθείς να του εξηγήσεις πως κάποια πράγματα βιώνονται, δεν περιγράφονται.


Μπορείς να του πεις ότι αν μετάνιωσε για κάτι που τον βασανίζει, πάει στην εξομολόγηση, λαμβάνει θεϊκή ΚΑΙ ανθρώπινη συγχώρηση, παίρνει αγάπη και κατανόηση, μηδενίζεται το κοντέρ και βγαίνει σαν καινούριος από μέσα. Είναι και δωρεάν, τί άλλο θέλει! :lol:

Ο τρόπος που περιγράφει η εκκλησία τα πάθη και σε τί οδηγούν αυτά τον άνθρωπο είναι συγκλονιστικός, πάντως. Αυτή η λίστα που τα αναφέρει, απλή, συνοπτική, κατανοητή, αληθινή. Επίσης το πως σε βάζει προ των ευθυνών σου, όχι φταίνε τα παιδικά σου χρόνια, οι γονείς σου, ο κόσμος όλος εκτός από σένα. Ο τρόπος ίασης αυτών των παθών, άμεσος, χωρίς ούτε να σε χαϊδεύει ούτε να σε λιθοβολεί. Το ότι σε βγάζει από το εγώ σου, πάνω στο οποίο ο άθεος έχει μάθει να βασίζεται και το έχει παράσημο, και σε γυρίζει να δεις τον συνάνθρωπό σου αληθινά και όχι με μεγάλα λόγια για ανθρώπινα δικαιώματα κλπ. Ακόμη και αν δεν πιστεύεις στον Θεό, δεν είναι και λίγο να μάθεις να γιατρεύεις τον εαυτό σου, να αναλαμβάνεις την ευθύνη για τα πάθη σου και να μην περιμένεις από άλλους ανθρώπους να σε σώσουν. Ο αγώνας που λέμε.

Όταν οι άθεοι κατηγορούν τους χριστιανούς για υποκρισία, σκέφτομαι πως κάποιοι από αυτούς ίσως πραγματικά νοιώθουν βαθύτατες πνευματικές αγωνίες και θέλουν αληθινά να βοηθήσουν τους συνανθρώπους τους. Αλλά όταν βασίζεσαι μόνο στο εγώ σου, μοιραία μπαίνεις σε καταστάσεις σκοτεινές γιατί μπλέκεις με περίεργες παρέες που έχουν το εγώ αλλά όχι τις ανησυχίες... Αυτός ο επιθετικός ακτιβισμός είναι καθοδηγούμενος και εξυπηρετεί άλλα από αυτά που υποστηρίζει. Τους ενοχλεί η εκκλησία σαν οργάνωση, αλλά εύκολα μπλέκουν με άλλου είδους οργανώσεις που άλλα φαίνονται να κάνουν και άλλα εξυπηρετούν.


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Φεβ 09, 2018 1:17 pm

Οι άνθρωποι που λένε, ότι αποδέχονται τον Χριστό, αλλά απορρίπτουν την Εκκλησία, δεν είναι μεν άθεοι, αλλά δεν είναι και Χριστιανοί.

Η Εκκλησία είναι η νύμφη του Χριστού. Υπάρχει από τη δική Του Αγάπη και για τη δική Του Αγάπη. Όποιος την απορρίπτει απορρίπτει και το Χριστό, όπως τουλάχιστον Τον πιστεύουμε εμείς οι Ορθόδοξοι.

Οι άνθρωποι αυτοί έχουν σχηματίσει μια εικόνα απόμακρου Χριστού, που έφτιαξε τον κόσμο, ήρθε για να τον σώσει, αλλά έφυγε και είναι μακρυά κάπου. Επίσης στην καλύτερη περίπτωση έχουν μια εικόνα, ότι ο Χριστός δίδαξε το "αγαπάτε αλλήλους", που το ερμηνεύει όμως ο καθένας κατά τους λογισμούς του. Οι περισσότεροι επίσης έχουν μια ασαφή άποψη για το, αν υπάρχει Κρίση και Αιώνια Ζωή. Προτιμούν να μην το πολυσκέφτονται.

Το πρόβλημά τους με τους "παπάδες" είναι, ότι τους θυμίζουν τις υποχρεώσεις τους απέναντι στο Χριστό, που λένε ότι πιστεύουν, αλλά προτιμούν να το αφήνουν σε αφηρημένο επίπεδο και να μην κάνουν την πίστη τους πράξη.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Παρ Φεβ 09, 2018 1:42 pm

Φοβάμαι ότι κάπως έτσι είναι οι περισσότεροι Έλληνες Ορθόδοξοι σήμερα που μιλάμε. Για να μη βάλω και τον εαυτό μου μέσα δηλαδή...


Αγαπάτε αλλήλους.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Παρ Φεβ 09, 2018 9:32 pm

Νίκος έγραψε:.....................
Η Εκκλησία είναι η νύμφη του Χριστού. Υπάρχει από τη δική Του Αγάπη και για τη δική Του Αγάπη...................

Ακριβώς!
Και μέλη της Εκκλησίας είναι οι άνθρωποι.

Άθεοι κτλ., δυστυχώς δεν έχουν καταλάβει ότι αιτία της δημιουργίας των πάντων είναι η αγάπη του Θεού για τον άνθρωπο.



Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Σάβ Φεβ 10, 2018 11:30 am

Αυτοί που βγάζουν αφρούς κατηγορώντας τον Χριστιανισμό δεν έχουν τέτοιες λεπτότητες. Αφού είναι προκατειλημμένοι και σε "ιερή αποστολή". Ασυγκράτητοι, όταν αρχίσουν να λένε δε σταματάνε.
Μιά φορά που είπα σε έναν τέτοιο ότι τέλος πάντων η εκκλησία βοηθά πολύ κόσμο και κάνει φιλανθρωπίες που ούτε φαντάζεται, η απάντηση ήταν: με τα δικά μου λεφτάάά!!! Λέω, α καλά, ούτε αυτό δεν αναγνωρίζουν :lol: Φαντάσου όλα τα άλλα.

Εμείς φυσικά και κοιτάμε τα καλά παραδείγματα, έτσι μαθαίνει ο άνθρωπος.


Αγαπάτε αλλήλους.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες