Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Ειδήσεις, Περιγραφές, Φωτογραφίες, Εμπειρίες προσκυνητών, Επισκέψεις, Βίοι Αγίων Γερόντων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Απρ 01, 2013 8:57 pm

Ο γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης: «Η Ελλάδα και θα σωθεί και σύντομα θα σταθεί στα πόδια της»
1 Απριλίου, 2013 — vatopaidifriend5 από agioritikovima.gr

Εικόνα

Του Γιώργου Θεοχάρη

Το «Αγιορείτικο Βήμα» συναντά τον θεόπνευστο γέροντα Ευθύμιο, τον διάδοχο του πατέρα Παΐσιου.

Γαλήνια μορφή, πράος και χαρισματούχος. Η απόλυτη ηρεμία των κινήσεων και της φωνής του, μ΄ άφησε συγκλονισμένο.

Αυτός είναι ο γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης. Ζεί σε κελί, κάτω από τις Καρυές, την Καψάλα, σε ένα λιτό κελί με πέντε ακόμα μοναχούς.

Η φήμη του, αν και μόλις πενήντα χρονών έχει εξαπλωθεί σε όλο τον κόσμο.

Καθημερινά δέχεται δεκάδες προσκηνυτές από κάθε γωνιά του πλανήτη για να πάρουν την ευχή του και να βρουν λύση στα προβλήματά τους. Να ακούσουν τον λόγο του, να ξαποστάσουν από το λιοπύρι της ζωής και τις τόσες τρικυμίες της. Αναζητώντας ένα ήσυχο λιμάνι…

Κάποιοι από αυτούς είμασταν κι εμείς όπου πριν είκοσι περίπου μέρες είδαμε τον ξακουστό γέροντα στο ταπεινό κελί του.
Στην παρέα ήταν και δυο πρώην βουλευτές που είχαν σημειωτέον ψηφίσει τα μνημόνια…

«Νίκο, σου είπα να μην το κάνεις αυτό», είπε στον έναν από αυτούς που είχε ξαναπάει και είδε τον γέροντα.
«Να ξέρετε κάτι παιδιά μου, η οικονομική αυτή κρίση θα κάνει καλό στην Έλλάδα, θα το δείτε σε λίγο καιρό, μία μπόρα είναι και θα περάσει, είναι μία ευκαιρία να ενισχύσουμε την πίστη στον τριαδικό Θεό μας», εξήγησε ο ταπεινός γέροντας.

Γέροντα, εδώ που φθάσαμε η Ελλάδα είναι εύκολο να σωθεί;, τον ρώτησα.
«Η Ελλάδα και θα σωθεί και σύντομα θα σταθεί στα πόδια της», μου είπε και συμπλήρωσε «Να προσέχεις τι γράφεις».
Χωρίς να γνωρίζει την ιδιότητά μου, ούτε καν το ονομά μου, αναφέρθηκε στο γράψιμο…

Τον ρώτησα, έγραψα κάτι που δεν έπρεπε; και χαμογελαστά απάντησε, μίλησα γενικότερα να προσέχεις διότι οι παγίδες στη δημοσιογραφία είναι πολλές…

Η συζήτηση συνεχίστηκε σε πνευματικά αλλά και ότι αφορά την Ελλάδα.

Έδειχνε να πονάει ιδιάιτερα αυτό τον τόπο, όπως άλλωστε και ο πνευματικός του καθοδηγητής, πατέρας Παΐσιος.

Του ζήτησα να μου δώσει ευλογία για να τον φωτογραφήσω αλλά αρνήθηκε, λέγοντας, όχι παιδί μου…

Να ζείτε απλά, χωρίς ανέσεις και επιθυμίες για πολλά στη ζωή σας, να εκκλησιάζεστε τακτικά και να εξομολογείστε, να προσεύχεστε με πίστη και ταπείνωση, με αγάπη για τους συνανθρώπους μας και τον Χριστό μας και τότε ο παντοδύναμος θα σας χτυπήσει την πόρτα, κατέληξε ο θεόπνευστος γέροντας.

Πηγή: vatopaidi.wordpress.com


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Γέροντας Ευθυύμιος ο Αγιορείτης

Δημοσίευσηαπό nickzark » Δευτ Απρ 01, 2013 9:59 pm

Δόξα τον θεό που υπάρχουν τέτοιοι γέροντες.είχα την ευλογία να τον συναντήσω..αναπαυτηκα μονο που τον είδα


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Καλλιόπη Π.
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Απρ 04, 2017 3:38 pm

Γέροντας Ευθύμιος - Ι. Καλύβη Αναστάσεως Καψάλα

Δημοσίευσηαπό Καλλιόπη Π. » Κυρ Απρ 01, 2018 9:06 pm

Χαίρετε αδελφοί και Καλή Ανάσταση.
Θα ήθελα να ρωτήσω όσους γνωρίζουν, για τον Γέροντα Ευθύμιο από την Καψάλα. Έχω κατά καιρούς ακούσει πολλά και καλά λόγια για τον Γέροντα, και θα ήθελα να μάθω περισσότερα για Εκείνον. Όσοι τον έχετε δει από κοντά, πώς είναι πνευματικά; Και επίσης, γνωρίζετε αν δέχεται αλληλογραφία με ανθρώπους έξω από το Όρος; Γνωρίζω ότι αποσύρεται για ένα διάστημα στην έρημο του Άθω, και ότι έχει πολύ κόσμο κάθε φορά που βρίσκεται στο κελλί του. Θα ήθελα απλώς να μάθω αν είναι δυνατή η επικοινωνία μαζί του με κάποιον τρόπο. Η οποιαδήποτε συμβουλή σας θα ήταν χρήσιμη.
Ευχαριστώ από βάθους καρδίας και εύχομαι Καλό Πάσχα.



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Γέροντας Ευθύμιος - Ι. Καλύβη Αναστάσεως Καψάλα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Κυρ Απρ 01, 2018 9:35 pm

Καλή Ανάσταση Καλλιόπη και καλώς ήλθες στο φόρουμ μας.
Έχω πάει αρκετές φορές στο Άγιο Όρος, δυστυχώς όμως για τον συγκεκριμένο γέροντα δεν γνωρίζω λεπτομέρειες.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΝΑΚΗΣ
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Απρ 01, 2018 8:44 pm

Re: Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Δημοσίευσηαπό ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΝΑΚΗΣ » Δευτ Απρ 02, 2018 10:02 am

Αγαπητή Καλλιόπη χαίρε. Και εγώ όπως και πολλοί άλλοι αδελφοί μας έχω ακούσει πολλά καλά λόγια για τον Γέροντα αλλά δυστυχώς δεν τον έχω επισκεφθεί ποτέ όσες φορές πήγα στο Όρος. Ίσως επειδή, όπως πολύ καλά γνωρίζεις, τον περισσότερο καιρό λείπει στην έρημο για άσκηση και δεν δέχεται κόσμο. Εξάλλου ο κόσμος είναι πολύς, όπως έχω ακούσει. Παρόλα αυτά, πιστεύω ότι όπως και ο Πνευματικός του, ο Άγιος Γέροντας Παϊσιος, ίσως δέχεται γράμματα από τον κόσμο. Δεν μπορώ να είμαι όμως σίγουρος, γιατί ίσως λόγω του κόσμου και της ζήτησης, να μην έχει τον απαραίτητο χρόνο. Επειδή όμως ενδιαφέρομαι και εγώ για τον Γέροντα, θα ήθελα να παρακαλέσω τους αδελφούς όποιος γνωρίζει κάτι σχετικό για τον Γέροντα να μας πει ώστε να βοηθήσει και εσένα και να ενημερώσει και εμένα.



Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Δημοσίευσηαπό nickzark » Τετ Απρ 04, 2018 7:47 am

Είχα την ευλογία να τον δω 3 φορές. Πραος καλός. Ήρεμος. Μεχρι πρότινος κόσμο δέχεται κάθε Πέμπτη και Κυριακή. Απο τις 7 το πρωι. Αλλα κόσμος παει και περιμένει απο πιο πριν


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
parnassos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τρί Απρ 17, 2018 3:08 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Δημοσίευσηαπό parnassos » Τετ Απρ 25, 2018 6:47 pm

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη σε όλους τους αδερφούς.

Επειδη πριν από λίγο καιρό έγινε συζήτηση στο forum για τον Γέροντα Ευθύμιο από την Καψάλα και διαβάζοντας για αυτόν από το forum, έκανα μια αναζήτηση στο youtube, και βρήκα μερικές βιντεοσκοπημένες ομιλίες μια και άκουσα ότι ο κόσμος μιλά καλά για αυτόν!

Πάντως στο παρακάτω βίντεο λέει πολλά για την εκκλησία και το πλήρωμά της και κυρίως για την ιεραρχία για την οποία μιλά πολύ επικριτικά. Σας παραθέτω το παρακάτω βίντεο. Και οι άλλες ομιλίες που υπάρχουν στο youtube είναι στο ίδιο πνεύμα.



«Τόσο πολύ αγάπησε ο Θεός τον κόσμο, ώστε έδωσε τον Μονογενή Του Υιό,έτσι ώστε όποιος πιστεύει σ΄ Αυτόν να μην χαθεί, αλλά να έχει ζωή αιώνιο». ΙΩΑΝΝΗ 3:16

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Δημοσίευσηαπό nickzark » Πέμ Απρ 26, 2018 12:35 am

parnassos έγραψε:Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη σε όλους τους αδερφούς.

Επειδη πριν από λίγο καιρό έγινε συζήτηση στο forum για τον Γέροντα Ευθύμιο από την Καψάλα και διαβάζοντας για αυτόν από το forum, έκανα μια αναζήτηση στο youtube, και βρήκα μερικές βιντεοσκοπημένες ομιλίες μια και άκουσα ότι ο κόσμος μιλά καλά για αυτόν!

Πάντως στο παρακάτω βίντεο λέει πολλά για την εκκλησία και το πλήρωμά της και κυρίως για την ιεραρχία για την οποία μιλά πολύ επικριτικά. Σας παραθέτω το παρακάτω βίντεο. Και οι άλλες ομιλίες που υπάρχουν στο youtube είναι στο ίδιο πνεύμα.

https://www.youtube.com/watch?v=gpAidwqZjf8

δεν ειναι αυτος ο γεροντας ευθυμιος της καψαλας στο βιντεο


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
parnassos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τρί Απρ 17, 2018 3:08 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Δημοσίευσηαπό parnassos » Πέμ Απρ 26, 2018 9:27 pm

Αυτός είναι Νίκο.
Αμα μπεις στο youtube στα σχόλια μαζί με το βίντεο το γράφει.

Αμα γράψεις πάλι στην αναζήτηση Γέροντας Ευθύμιος της Καψάλας σε παραμπέμπει εκεί. Γνωρίζω ότι οι ομιλίες του είναι καυστικές, αλλά αυτά λέει


«Τόσο πολύ αγάπησε ο Θεός τον κόσμο, ώστε έδωσε τον Μονογενή Του Υιό,έτσι ώστε όποιος πιστεύει σ΄ Αυτόν να μην χαθεί, αλλά να έχει ζωή αιώνιο». ΙΩΑΝΝΗ 3:16

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Δημοσίευσηαπό nickzark » Πέμ Απρ 26, 2018 10:43 pm

parnassos έγραψε:Αυτός είναι Νίκο.
Αμα μπεις στο youtube στα σχόλια μαζί με το βίντεο το γράφει.

Αμα γράψεις πάλι στην αναζήτηση Γέροντας Ευθύμιος της Καψάλας σε παραμπέμπει εκεί. Γνωρίζω ότι οι ομιλίες του είναι καυστικές, αλλά αυτά λέει

Ασε την αναζήτησή στο YouTube. Αυτός που γνώρισα εγώ στην καψαλα ( ο συνεχιστής του παισιου κατα πολλούς) δεν είναι αυτός στο βίντεο. Εχει μαύρα γένια καταρχάς και μαλλί. Αντέ εχουν προβάλει και άσπρες τριχες αλλα λίγες. Χώρια φυσικα που τον εχω δει απο κοντά. Ενδεχομένως μιλάμε για αλλον


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες