Το Μυστήριο του Γάμου

Τα 7 Μυστήρια της Εκκλησίας μας, η χρησιμότητα τους, η απόδειξη της Θείας προέλευσής τους μέσα από την Αγία Γραφή.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Το Μυστήριο του Γάμου

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Σάβ Φεβ 28, 2015 8:25 pm

Με αφορμή την ομιλία του γέροντα Αιμιλιανού, που δημοσίευσε σήμερα η Ντίνα... παραθέτω μία παλαιότερη δημοσίευσή μου σχετικά με το θέμα:

ΦΩΤΕΙΝΗ έγραψε:Μερικοί άνθρωποι δεν έχουν καταλάβει, πόσο σπουδαίο και ιερό είναι το μυστήριο του Γάμου. Είναι αναγκαίο κατά τη γνώμη μου να υπάρχει μεταξύ των δύο φύλων συμφωνία χαρακτήρων, αμοιβαία έλξη και βασικότατο κοινό στοιχείο η πίστη στον Θεό!
Επειδή είμαι ελεύθερη, ακούω κατά καιρούς διάφορες συμβουλές "για το καλό μου". Μου λένε να "κλείσω τα μάτια" και να παντρευτώ οποιονδήποτε...γιατί περνάνε τα χρόνια...και έτσι κι αλλιώς είναι όλοι οι άντρες ίδιοι.
Σε άλλους επικρατεί και η άποψη να παντρευτείς απλά και μόνο για να κάνεις παιδί. Κι αν ο άντρας στην πορεία δεν σου κάνει, τον διώχνεις και θα σου μείνει τουλάχιστον το παιδί. Τόσο απλά! Άκρως εγωιστικό, ανήθικο και ανεύθυνο! Φρίττω όταν ακούω τέτοιες απόψεις. Δεν θα μπορούσα να φανταστώ έναν γάμο χωρίς αγάπη, ταύτιση, σεβασμό, κατανόηση και βοηθό τον Θεό και την Παναγία.
Πώς θα στεριώσει ένας γάμος χωρίς αγάπη; Πώς θα στεριώσει χωρίς την παρουσία και την Πρόνοια του Θεού; Πάνω σε ποιά θεμέλια θα χτιστεί και θα ανθίσει η σχέση των συζύγων....ειδικά στην δύσκολη εποχή που ζούμε;

Και να συμπληρώσω επιπλέον, πόσο κακός μπορεί να γίνει ο κόσμος και ακόμη και άτομα του συγγενικού σου περιβάλλοντος, χλευάζοντας και υποννοώντας διάφορα, επειδή δεν έχεις παντρευτεί (ΑΚΟΜΗ). Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έχουν ακούσει τα αυτιά μου... θα πέφτατε από τα σύννεφα. Ειλικρινά! Ντρέπομαι και να σας τα αναφέρω!
Εξακολουθώ όμως να επιμένω, πως ο γάμος είναι Μυστήριο και μάλιστα ιερό! Και το καλό αργεί, όπως λέει και μία λαϊκή παροιμία...


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Το Μυστήριο του Γάμου

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Κυρ Μαρ 01, 2015 2:28 pm

Φυσικά και είναι Μυστήριο και ως τέτοιο δεν θα πρέπει να καταφρονείται
επειδή κατά την τέλεσή του ενεργεί το Άγιο Πνεύμα και ειναι Παρών ο Κύριος.

Όσο γι' αυτούς που λένε τα διάφορα που ανέφερες Φωτεινή,
ας κοιτάξουν τους χωρισμούς που γίνονται και πιστεύω ότι θα αλλάξουν άποψη.



Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Το Μυστήριο του Γάμου

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Κυρ Μαρ 01, 2015 2:57 pm

Πέτρος έγραψε:Φυσικά και είναι Μυστήριο και ως τέτοιο δεν θα πρέπει να καταφρονείται
επειδή κατά την τέλεσή του ενεργεί το Άγιο Πνεύμα και ειναι Παρών ο Κύριος.

Όσο γι' αυτούς που λένε τα διάφορα που ανέφερες Φωτεινή,
ας κοιτάξουν τους χωρισμούς που γίνονται και πιστεύω ότι θα αλλάξουν άποψη.

Αυτό ξαναπέστο...


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνα
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:26 pm
Τοποθεσία: Στο παραμύθι μου

Το Μυστήριο του Γάμου

Δημοσίευσηαπό Κωνσταντίνα » Τετ Μαρ 25, 2015 11:40 am

Πολύ μεγάλη ευλογία ο γάμος. Μια όμορφη ομιλία για τον γάμο από τον π. Ανδρέα Κονάνο. :)



Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Το Μυστήριο του Γάμου

Δημοσίευσηαπό nickzark » Τετ Μαρ 25, 2015 3:37 pm

Καλα το οτι υπαρχουν χωρισμοι δεν θα πει οτι δεν πρεπει να παντρευτεις...Ειναι σαν να λες οτι επειδη πνιγονται στην θαλασσα εγω δεν θα ξαναπαω για κολυμπι :D :D :D :D :lol: :lol: :lol: :lol:


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Το Μυστήριο του Γάμου

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Μαρ 26, 2015 5:13 pm

Δεν είπε κανείς αυτό Νίκο, αλλά το εξής :
δεν θα πας να κολυμπήσεις εκεί που είναι γεμάτο καρχαρίες, ή
μεσοπέλαγα με δέκα μποφώρ χωρίς σωσίβιο και με προγνωστικά για επιδείνωση του καιρού.



Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Το Μυστήριο του Γάμου

Δημοσίευσηαπό nickzark » Παρ Μαρ 27, 2015 12:56 am

Πέτρος έγραψε:Δεν είπε κανείς αυτό Νίκο, αλλά το εξής :
δεν θα πας να κολυμπήσεις εκεί που είναι γεμάτο καρχαρίες, ή
μεσοπέλαγα με δέκα μποφώρ χωρίς σωσίβιο και με προγνωστικά για επιδείνωση του καιρού.

:lol: :lol: :lol: :lol: καλα σωστο και αυτο


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνα
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:26 pm
Τοποθεσία: Στο παραμύθι μου

Δημοσίευσηαπό Κωνσταντίνα » Παρ Μαρ 27, 2015 8:57 pm

Πάντα πίστευα και πιστεύω πως...

Όπως εσύ ψάχνεις αυτόν/ή, έτσι κι αυτός/ή ψάχνει εσένα, μόνο εσένα. Είναι θέμα χρόνου να συναντηθείτε.

Όποιος το πιστεύει αυτό βρίσκει πάντα το άλλο του μισό. Η πίστη κάνει θαύματα. :)


Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Το Μυστήριο του Γάμου

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Μαρ 28, 2015 9:47 am

Χωρίς να αναφέρομαι σε κάτι συγκεκριμένο, θα πω ότι όταν κάποιος ή κάποια έχει αποφασίσει ότι θα ακολουθήσει τον έγγαμο βίο, έχει σημασία που και με ποια κριτήρια ψάχνει σύζυγο.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Το Μυστήριο του Γάμου

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Σάβ Μαρ 28, 2015 7:17 pm

Ωραία όλα όσα είπατε!
Νομίζω ότι η εύρεση συ-ζύγου είναι πρωταρχικά θέμα προσευχής.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες

cron