Τι είναι η Αιώνια Ζωή;

Θεολογικοί, φιλοσοφικοί και διάφοροι άλλοι προβληματισμοί, πάντοτε όμως με Ορθόδοξο υπόβαθρο.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Τι είναι η Αιώνια Ζωή;

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Τετ Απρ 27, 2016 11:39 am

Το Κατά Ιωάννη Ευαγγέλιο Κεφ. 3 στιχ. 16 αναφέρει: "Οὕτω γὰρ ἠγάπησεν ὁ Θεὸς τὸν κόσμον, ὥστε τὸν υἱὸν αὐτοῦ τὸν μονογενῆ ἔδωκεν, ἵνα πᾶς ὁ πιστεύων εἰς αὐτὸν μὴ ἀπόληται, ἀλλ' ἔχῃ ζωὴν αἰώνιον".

Υπάρχουν πολλά ερωτήματα σχετικά με το πώς θα είναι αυτή η αιώνιος ζωή. Τι συμβαίνει όταν πεθαίνουμε και πού πηγαίνουμε; Οι περισσότεροι Χριστιανοί αναρωτιούνται και εύλογα, αναφορικά με την αιώνια ζωή δίπλα στον Θεό. Ένα από τα προκλητικά ερωτήματα: Πώς θα περάσει η αιωνιότητα δίχως να βαρεθούν; Μήπως η εμπειρία του ουρανού θα είναι μία εμπειρία ατελείωτης κυριακάτικης πρωινής λατρείας; Θα κάνουμε κάτι άλλο εκτός του να λατρεύουμε τον Θεό; Η βασική ιδέα, βλάστημη μεν αλλά είναι γεγονός ότι πολλοί την υιοθετούν, πως τέτοια αιώνια ζωή μπορεί να είναι βαρετή, ενώ η αμαρτία είναι διασκεδαστική, συναρπαστική και ενδιαφέρουσα. Μάλιστα πολλοί έχουν την πεποίθηση έτσι να είναι ο Παράδεισος. Πολλά τα ερωτήματα που προκύπτουν. Οι δίκαιοι οδηγούνται στον Παράδεισο και οι άδικοι στην κόλαση. Πώς όμως μπορώ να γνωρίζω αν είμαι δίκαιος; Είναι η κόλαση αιώνια, πραγματική και απαραίτητη; Πώς θα είναι ο παράδεισος, τι θα κάνουμε εκεί και πώς θα συναναστρεφόμαστε με τον Θεό και τους άλλους;

Τι απαντήσεις, σύμφωνα πάντα με την Ορθόδοξη Θεολογία, μπορούμε να έχουμε στα παραπάνω ερωτήματα?

Και την πρώτη απάντηση που δίνω εγώ προσωπικά είναι ότι, πιστεύω στην Αιώνιο Ζωή αλλά δεν γνωρίζω πώς θα είναι.


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Τι είναι η Αιώνια Ζωή;

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Απρ 27, 2016 2:30 pm

Νομίζω Αχιλλέα μου πως κάνουμε μία λάθος αρχή όταν σκεφτόμαστε την «επόμενη μέρα» της ζωής μας. Τη συγκρίνουμε με την επίγεια ζωή. Όμως δεν είναι έτσι. Το είπε άλλωστε και ο Κύριός μας στους Σαδδουκαίους, όταν προσπαθούσαν να ερμηνεύσουν τα του Ουρανού με γήινα κριτήρια.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: Τι είναι η Αιώνια Ζωή;

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Τετ Απρ 27, 2016 10:41 pm

Σίγουρα Τάσο η Αιώνιος Ζωή δεν έχει σχέση με τα επίγεια. Γι' αυτό είπα ότι πολλοί από εμάς θα ήθελαν να είναι σαν αυτή, γιατί αυτήν ξέρουμε και αυτήν αγαπάμε. Πραγματικά, δεν γνωρίζω όπως είπα, πώς θα είναι ακριβώς και δεν νομίζω κανείς από εμάς. Μόνο ο Κύριος γνωρίζει. Βασιζόμενος στην Αγία Γραφή, αν την ερμηνεύω σωστά, πιστεύω ότι η Αιώνια Ζωή θα είναι μια ατελής πνευματική Ζωή με τον Κύριο και τα αγαπημένα του πρόσωπα την Παναγία, τους Αποστόλους και όλους τους Αγίους. Θα έχουμε όμως σώμα, σώμα πνευματικό, παρόμοιο με αυτό που ειχε ο Κυριος μετά την Ανάσταση. Την Αιώνια Ζωή όμως θα την κερδίσουμε αν πιστεύουμε εις Αυτόν και πράξουμε κατά τα έργα Αυτού. Διαφορετικά, μας περιμένει η αιώνια κόλαση που είναι ετοιμασμένη από τον Διάβολο και τους Αγγέλους αυτού από καταβολής κόσμου.


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Τι είναι η Αιώνια Ζωή;

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Απρ 27, 2016 11:11 pm

Νομίζω ότι μια γεύση για το πως θα είναι η αιώνια ή μετά θάνατον ζωή μας δίνει ο άγιος Λάζαρος
ο φίλος του Κυρίου, ο οποίος δεν γέλασε ποτέ μετά την ανάστασή του.
Να μια ακόμα ευκαιρία για μετάνοια.



Sparrow
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2016 5:32 pm

Re: Τι είναι η Αιώνια Ζωή;

Δημοσίευσηαπό Sparrow » Πέμ Απρ 28, 2016 5:36 am

Έχω διαβάσει από ορθόδοξες πηγές και με ικανοποίησε ότι ακόμα και στον παράδεισο συνεχίζει μια αιώνια ανοδική πορεία... Το δοξάζουμε Τον Θεό αιώνια ,δεν πιστεύω προσωπικά ότι έχει σχέση με το βίωμά μας στην εκκλησία, αλλά το ότι αφού είναι η ζωή η αληθινή, το ίδιο το βίωμα της αιώνιας στοργής αγάπης χαράς προόδου και ευγνωμοσύνης στον πανταχού παρόντα Θεό είναι η δοξολογία... Ότι δηλαδή δεν είναι ήχος και λόγια...Άσχετα θα συμπεριλαμβάνονται ή όχι δεν ξέρω φυσικά.. Προσωπική άποψη...
Όσον αφορά την κόλαση λένε δεν είναι ένα τόπος αλλά τρόπος....Δηλαδή αν δεν αγαπήσαμε το καλό και την ζωή και την αγάπη ούτε εκεί θα τα νιώθουμε...
Και ότι δεν θα είναι για όλους το ίδιο,αλλά θα είναι σταθερό... Όπως έλεγε και ο Ά. Παισιος χαριτολογόντας ας πάμε όλοι στον παράδεισο ή κανένας στην κόλαση...
Ακόμη προτιμώ (λέω εγώ) να μη σκεφτόμαι για κάποιον ότι θα βρεθεί εκεί... Ακόμα και η εκκλησία που δεν κηδεύει αιρετικούς κ.α λέει ότι τους αφήνει στο Μέγα Έλεος του Θεού (έτσι έχω ακούσει) ... Ας μη νομίζουμε ότι το γνωρίζουμε ή ότι μπορούμε να το κατανοήσουμε... Έτσι σκέφτομαι προσωπικά. και αγγέλων στρατιαί εξεπλήττοντο... Από το μέγεθος της αγάπης του δεν έγινε αυτό ? Δεν λέω ότι δεν υπάρχει κόλαση ,αλλά να τους βλέπουμε όλους με ελπίδα και χωρίς να τους δικάζουμε εμείς οι άνθρωποι μέσα μας...



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Τι είναι η Αιώνια Ζωή;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Απρ 28, 2016 4:39 pm

Η απάντηση στο ερώτημα βρίσκεται στο κατά Ιωάννη Ευαγγέλιο, σ' ένα από τα δώδεκα ευαγγέλικά αναγνώσματα που διαβάζουμε απόψε στην Ακολουθία των Παθών:

Κατά Ιωάννη - Κεφάλαιο Ιζ΄

1 Ταύτα ελάλησεν Ιησούς, και επήρε τους οφθαλμούς αυτού εις τον ουρανόν και είπε· Πάτερ, ελήλυθεν η ώρα· δόξασόν σου τον υιόν, ίνα και ο υιός σου δοξάση σε, 2 καθώς έδωκας αυτώ εξουσίαν πάσης σαρκός, ίνα πάν ό δέδωκας αυτώ δώση αυτοίς ζωήν αιώνιον. 3 αύτη δε εστιν η αιώνιος ζωή, ίνα γινώσκωσιν σε τον μόνον αληθινόν Θεόν και ον απέστειλας Ιησούν Χριστόν. 4 εγώ σε εδόξασα επί της γής, το έργον ετελειώσα ό δέδωκάς μοι ίνα ποιήσω· 5 και νύν δόξασόν με σύ, πάτερ, παρά σεαυτώ τή δόξη ή είχον πρό τού τον κόσμον είναι παρά σοί. 6 Εφανέρωσά σου το όνομα τοίς ανθρώποις ούς δέδωκάς μοι εκ τού κόσμου. σοί ήσαν και εμοί αυτούς δέδωκας, και τον λόγον σου τετηρήκασι. 7 νύν έγνωκαν ότι πάντα όσα δέδωκάς μοι παρά σού εισιν· 8 ότι τα ρήματα ά έδωκάς μοι δέδωκα αυτοίς, και αυτοί έλαβον και έγνωσαν αληθώς ότι παρά σού εξήλθον, και επίστευσαν ότι σύ με απέστειλας. 9 εγώ περί αυτών ερωτώ· ου περί τού κόσμου ερωτώ αλλά περί ών δέδωκάς μοι, ότι σοί εισι, 10 και τα εμά πάντα σά εστιν και τα σά εμά, και δεδόξασμαι εν αυτοίς. 11 και ουκέτι ειμί εν τώ κόσμω, και αυτοί εν τώ κόσμω εισί, και εγώ προς σε έρχομαι. Πάτερ άγιε, τήρησον αυτούς εν τώ ονόματί σου ούς δέδωκάς μοι, ίνα ώσιν έν καθώς ημείς. 12 ότε ήμην μετ' αυτών εν τώ κόσμω, εγώ ετήρουν αυτούς εν τώ ονόματί σου ούς δέδωκάς μοι εφύλαξα, και ουδείς εξ αυτών απώλετο ει μη ο υιός της απωλείας, ίνα η γραφή πληρωθή. 13 νύν δε προς σε έρχομαι, και ταύτα λαλώ εν τώ κόσμω ίνα έχωσι την χαράν την εμήν πεπληρωμένην εν αυτοίς. 14 εγώ δέδωκα αυτοίς τον λόγον σου, και ο κόσμος εμίσησεν αυτούς, ότι ουκ εισίν εκ τού κόσμου, καθώς εγώ ουκ ειμί εκ τού κόσμου. 15 ουκ ερωτώ ίνα άρης αυτούς εκ τού κόσμου, αλλ' ίνα τηρήσης αυτούς εκ τού πονηρού. 16 εκ τού κόσμου ουκ εισίν καθώς εγώ εκ τού κόσμου ουκ ειμί. 17 αγίασον αυτούς εν τή αληθεία σου· ο λόγος ο σός αλήθειά εστι. 18 καθώς εμέ απέστειλας εις τον κόσμον, καγώ απέστειλα αυτούς εις τον κόσμον· 19 και υπέρ αυτών εγώ αγιάζω εμαυτόν, ίνα και αυτοί ώσιν ηγιασμένοι εν αληθεία. 20 Ου περί τούτων δε ερωτώ μόνον, αλλά και περί των πιστευόντων διά τού λόγου αυτών εις εμέ, 21 ίνα πάντες έν ώσιν, καθώς σύ, πάτερ, εν εμοί καγώ εν σοί, ίνα και αυτοί εν ημίν ώσιν, ίνα ο κόσμος πιστεύση ότι σύ με απέστειλας. 22 καγώ την δόξαν ήν δέδωκάς μοι δέδωκα αυτοίς, ίνα ώσιν έν καθώς ημείς έν εσμέν, 23 εγώ εν αυτοίς και σύ εν εμοί, ίνα ώσιν τετελειωμένοι εις έν, και ίνα γινώσκη ο κόσμος ότι σύ με απέστειλας και ηγάπησας αυτούς καθώς εμέ ηγάπησας. 24 Πάτερ, ούς δέδωκάς μοι, θέλω ίνα όπου ειμί εγώ κακείνοι ώσι μετ' εμού, ίνα θεωρώσιν την δόξαν την εμήν ήν δέδωκάς μοι, ότι ηγάπησάς με πρό καταβολής κόσμου. 25 πάτερ δίκαιε, και ο κόσμος σε ουκ έγνω, εγώ δε σε έγνων, και ούτοι έγνωσαν ότι σύ με απέστειλας, 26 και εγνώρισα αυτοίς το όνομά σου και γνωρίσω, ίνα η αγάπη ήν ηγάπησάς με εν αυτοίς ή καγώ εν αυτοίς.


Στην αιώνια ζωή όχι μόνο θα γνωρίσουμε Τον μόνο Αληθινό Θεό και Τον Υιό Του, που απέστειλε στον κόσμο για τη δική μας σωτηρία, σε όλη του τη Δόξα, αλλά και θα μείνουμε για πάντα μαζί Του μετέχοντας στη Δόξα αυτή. Μια μικρή εικόνα αυτής της κατάστασης, όσο μπορούσαν να την αντέξουν οι Απόστολοι, είναι η σκηνή της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος.

Εικόνα


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες