Βλάσφημες σκεψεις (δεν αναφέρονται στο κειμενο))

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Sparrow
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2016 5:32 pm

Βλάσφημες σκεψεις (δεν αναφέρονται στο κειμενο))

Δημοσίευσηαπό Sparrow » Δευτ Μάιος 16, 2016 12:49 am

Καλησπέρα... Μερικές φορές κάνω σκέψεις βλάσφημες... και δεν εννοώ αυτό που λέμε πριν κοινωνίσω ή στην προσευχή που λένε μερικοί ...
Εννοώ οτι οταν σκεφτομαι πράγματα για τον κόσμο, μου βγαίνουν βλάσφημες ιδέες...
Θα προτιμούσα να βαλλόταν η πίστη μου παρά αυτό...
Λέω μέσα μου Θεέ μου μάθε με την αγάπη σου, και ναι, συχνά τη νιώθω... Άλλες φορές ξανασυμβαίνει...
Φαντάζεστε κάποιον στην Κρίση να ζητάει και τα... ρέστα?
Τρομάζω με τις σκέψεις μου... Ως και φαρισαίοι δεν έκαναν τέτοιες σκέψεις...
Αυτό γίνεται πιο έντονο όταν θεωρώ κάποια πράγματα σκληρά... Φαντάζομαι κάπου βραχυκυκλώνει ο νούς μου και απο τη μια ενώ βλέπω τόση αγάπη στην Ορθοδοξία δεν τείνω να είμαι άπιστος - (μερικές φορές φοβάμαι και την κόλαση σε περίπτωση που πάψω να πιστεύω, βέβαια τότε δε θα τη φοβόμουν,παράνοια..)-, και απο την άλλη σκέφτομαι αρνητικά για άλλα...
Αυτά τα αρνητικά εφόσον δεν με οδηγούν σε έλλειψη πίστης με οδηγούν σε βλάσφημες σκέψεις... και θα προτιμούσα το πρώτο απο δεύτερο... Δεν κυριαρχούν φυσικά αλλά υπάρχουν μερικές φορές...
Τα εξομολογούμαι, δεν υπάρχουν συνέχεια, δλδ, βρίσκω την άκρη και την χάνω ξανά...
Το κουλό είναι ότι επειδή νιώθω κακός τότε, αυτόματα είμαι πιο ευγενικός καλός και συγχωρητικός απέναντι στους άλλους όχι ψεύτικα και απο φόβο, αλλα επειδή θέλω να γίνω καλός ακόμα πιο πολύ την ώρα που νιώθω κακός... Σαν το φάρμακο στην αρρώστια... (αλλά το νιώθω και σαν μικρό θαύμα)
Και τότε νιώθω την αγάπη και ηρεμώ και την απολαμβάνω...
Συχνά αναρωτιέμαι όταν ρωτάω τον πνευματικό μου αν συγχωρούνται αυτά, τι να πεί και αυτός, σαν να του εξαναγκάζω την απάντηση...
Είναι θέμα τύχης δλδ σε τι φάση θα πεθάνω? Μάλλον όχι, δεν υπάρχει τύχη στην αγάπη, ούτε στην δικαιοσύνη... Τι μπορώ να κάνω για να μη νιώθω τόση ανασφάλεια χωρίς να πλανώμαι για αυτήν την ζητούμενη έλλειψη ανασφάλειας εξ αιτίας αυτού του θέματος? Ποια είναι η γνώμη σας...
Συγγνώμη για το δυσάρεστο θέμα...



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Βλάσφημες σκεψεις (δεν αναφέρονται στο κειμενο))

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Μάιος 16, 2016 9:41 am

Αυτό που περιγράφεις ονομάζεται καταλαλιά και είναι ίσως μία από τις μεγαλύτερες αδυναμίες του ανθρώπου. Εδώ στο φόρουμ έχω μάθει κι εγώ γι' αυτό το αμάρτημα-κατάσταση στην οποία πέφτουμε όλοι μας.
Η διαρκής προσευχή που κάνουν οι μοναχοί έχει ως στόχο και να νικήσει αυτή τη φοβερή τάση που χτυπάει αδιακρίτως κάθε άνθρωπο.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες

cron