20 πρακτικές συμβουλές για ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ !!!

Πνευματικά θέματα της Ορθόδοξης πίστης μας - Spiritual subjects of our Orthodox faith.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Φοιτητής
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:35 pm
Τοποθεσία: Γιάννης

20 πρακτικές συμβουλές για ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ !!!

Δημοσίευσηαπό Φοιτητής » Τρί Αύγ 28, 2012 5:25 pm

Πρωτοπρεσβυτέρου Στεφάνου Κ. Αναγνωστοπούλου

Εικόνα

1. Σε ξέχασαν; Δε σε πήραν ούτε ένα τηλέφωνο; Δεν πειράζει. Και προπαντός μην παραπονείσαι.
2. Σε αδίκησαν; Ξέχασέ το.
3. Σε περιφρόνησαν; Να χαίρεσαι.
4. Σε κατηγορούν; Μην αντιλέγεις.
5. Σε κοροϊδεύουν; Μην απαντάς.
6. Σε βρίζουν; Σιωπή και προσευχή.
7. Σου αφαιρούν το λόγο; Σε διακόπτουν; Μη λυπάσαι.
8. Σε κακολογούν; Μην αντιμάχεσαι.
9. Σου μεταδίδουν ευθύνες τα παιδιά σου; Οι συγγενείς σου, οι δικοί σου οι άνθρωποι; Μη διαμαρτύρεσαι.
10. Θυμώνουν μαζί σου; Να παραμένεις ήρεμος.
11. Σου κλέβουν φανερά; Κάνε τον τυφλό.
12. Σε ειρωνεύονται; Να μακροθυμείς.
13. Δεν ακούνε τις συμβουλές σου; Ιδίως δεν ακούνε τις συμβουλές σου τα παιδιά σου; Πέσε στα γόνατα και κάνε προσευχή.
14. Εκνευρισμός στο αντρόγυνο; Εσύ φταις. Κι εσύ φταις. Όχι ο άλλος.
15. Έφταιξες; Ζήτησε συγγνώμη.
16. Δεν έφταιξες; Πάλι ζήτησε συγγνώμη.
17. Έχεις υγεία; Δόξαζε τον Θεόν.
18. Έχεις αρρώστια; Έχεις καρκίνο, ταλαιπωρείσαι, υποφέρεις, βασανίζεσαι, πονάς; Δόξαζε τον Θεόν.
19. Γκρίνια, ανεργία, φτώχεια μέσα στο σπίτι; Νήστευσε. Αγρύπνησε. Κάνε προσευχή.
20. Για όλους και για όλα προσευχή. Πολλή προσευχή. Πολλή προσευχή. Νηστεία και προσευχή διότι "τούτο το γένος των παθών και των δαιμόνων ουκ εκπορεύεται παρά μόνο με νηστεία και προσευχή".

"Είθε αδελφοί μου, να ακολουθήσουμε όλοι μας, και πρώτος εγώ, τις ταπεινές αυτές συμβουλές, και να είστε βέβαιοι ότι θα σωθούμε."

πηγή:συν-οδοιπορία



Άβαταρ μέλους
ΠΟΠΗ
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 3:29 pm
Επικοινωνία:

Re: 20 πρακτικές συμβουλές για ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ !!!

Δημοσίευσηαπό ΠΟΠΗ » Τρί Αύγ 28, 2012 5:27 pm

πολύ καλό. Μπράβο Φοιτητή

Μακάρι να τα κάνουμε αυτά κάθε μέρα


Μην ταράζεσθε και μην ανησυχείτε διότι αυτός που γνωρίζει όσα υποφέρετε
και είναι σε θέση να τα εμποδίσει είναι φανερό ότι δεν τα εμποδίζει, επειδή προνοεί και ενδιαφέρεται για σας.

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: 20 πρακτικές συμβουλές για ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ !!!

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Τρί Αύγ 28, 2012 5:28 pm

Γιάννη μου να σαι καλά αλλά η Μαρίνα τι κάνει από αυτά? δες παρακάτω:

1. δεν με κάλεσε στο τηλ? καταρχην διαγραφή απο τον κατάλογο, αν βρω τυχαία το πρόσωπο στο δρόμο σκυλοβρυσιμό, θα της-του χρεώσω και τον Α Παγκόσμιο πόλεμου, τόσα παράπονα.
2. με αδίκησες? θα δεις τι θα πάθεις. δεν θα γυρίσει ο καιρός?
3. με περιφρόνησαν? με αγνοεις μια σε αγνοώ 10.
4.με κατηγορείς? στην ευελπίδων μένω.
5.με κοροιδευεις καραγκιόζει εμένα, μα ΕΜΕΝΑ?
6.βρίζω σαν νταλικέρης. που να προσευχηθώ που να σιωπάσω.
7. μου αφαιρούν τον λόγο? φωνάζω περισσότερο. και ματα παίρνω το λόγο με προσβολές και δια της βίας.
8.με κακολογούν? έχω "θάψει" κόσμο και κοσμάκι
9.διαμαρτύρομαι και θυμώνω.
10. ηρεμιά? τι σημαίνει αυτό? είναι φαί?
11. έχω κλέψει πολλάκις αλλά θέλω τα δικά μου δικά μου αλλά και τα δικά σου δικά μου. νομίζω είναι σωστό.
12. δεν προλαβαίνουν να το κάνουν γιατι τους έχω ήδη ειρωνευτεί εγώ.
13. όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει (που δνε ξέρω πως γράφεται) ράβδος
14. ανδρόγυνο? ποιό ανδρόγυνο, δεν έμαθες για το σύμφωνο (όχι σταθερότητας της Μέρκλε) το συμβίωσης λέγω.
15. εγώ δεν φτάιω ποτέ. οι άλλοι πάντα κάνουν λάθοι
16.σιγά που θα πέσω τόσο ΧΑΜΗΛΑ για να ζητήσω ΕΓΩ συγνώμη.
17. υπάρχει Θεος?
18. μα γιατι σε μένα? υπάρχει Θεός? ποιός Θεός δίνει αρρώστιες?
19 νηστεία τι εννοείς? δεν είμαι βεντετζέριαν εγώ. προσευχή? πας καλά? αγρυπνοία φίλαράκο μόνο σε Κλάμπ.
20. άσε μας ρε φίλε, με κούρασες.

...και τι ζητάω τι ζητάω μια ευκαιρία στον Παράδεισο να πάω....


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: 20 πρακτικές συμβουλές για ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ !!!

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Αύγ 28, 2012 5:28 pm

Κάπως έτσι Μαρίνα μου...όχι όμως μόνο εσύ (φυσικά), αλλά ΟΛΟΙ μας.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: 20 πρακτικές συμβουλές για ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ !!!

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Τρί Αύγ 28, 2012 5:31 pm

φονεύω και την ελληνική γλώσσα.....
καραγκιόζεις = καραγκιοζης.

από βιασύνη τα περισσότερα, απο αγραμματωσύνη τα λιγότερα.

Αθανάσιε ένα κάθε μέρα να εκανα απο αυτά που πόσταρε ο Γιάννης θα ήμουν κάπως καλύτερα, αλλά δυστυχώς.


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
Φοιτητής
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:35 pm
Τοποθεσία: Γιάννης

Re: 20 πρακτικές συμβουλές για ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ !!!

Δημοσίευσηαπό Φοιτητής » Τρί Αύγ 28, 2012 5:32 pm

Πάλης ξεκίνημα, νέοι αγώνες.
Τέτοια λέω στον εαυτό μου μπας και πάρω και εγώ μπρος Μαρίνα αλλά...



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: 20 πρακτικές συμβουλές για ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ !!!

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Αύγ 28, 2012 5:34 pm

“Τι έχεις, άνθρωπε, γιατί τόσο κλαις;”
3 Μαρτίου, 2011 — VatopaidiFriend

Εικόνα

Κάποιος Γέροντας ζούσε μόνος στη μονή των Μονιδίων και η παντοτινή του προσευχή ήταν η εξής: “Κύριε, δεν έχω τον φόβο σου μέσα μου, γι αυτό στείλε μου κάποιον κεραυνό ή κάποια άλλη δύσκολη περίσταση, ή αρρώστια ή δαίμονα, μήπως έστω και μ΄ αυτόν τον τρόπο φοβηθεί η πωρωμένη μου ψυχή”. Αυτά έλεγε και συνέχιζε να παρακαλεί τον Θεό. “Ξέρω ότι είναι αδύνατο να με συγχωρήσεις…

Γιατί αμάρτησα πολύ σε σένα, Δέσποτα, αλλ΄ αν είναι δυνατόν λόγω της ευσπλαχνίας σου, συγχώρεσέ με. Αν όμως αυτό δεν μπορεί να γίνει, τιμώρησέ με εδώ στη γη, Δέσποτα, και εκεί μη με παιδεύσεις, αλλ΄ εάν και αυτό είναι αδύνατο, τιμώρησέ με εδώ κατά ένα μέρος και εκεί ανακούφισέ με, έστω και λίγο, από την τιμωρία της κόλασης. Άρχισε από τώρα να με παιδεύεις, αλλά ας μην περιπέσω στην οργή σου, Δέσποτα”.

Μ΄ αυτή την επιμονή ένα ολόκληρο χρόνο με ασταμάτητα δάκρυα, με πολλή ταπείνωση στους λογισμούς του και με νηστείες παρακαλούσε τον Θεό και σκεπτόταν:

“Άραγε τι να σημαίνει ο λόγος που είπε ο Χριστός: Μακάριοι οι πενθούντες ότι αυτοί παρακληθήσονται;”

Και κάποια ημέρα ενώ καθόταν κατά γης θλιμμένος και θρηνούσε κατά τη συνήθειά του, νύσταξε, και να, του παρουσιάσθηκε ο Χριστός με ιλαρό πρόσωπο και με γλυκιά φωνή του είπε:

“Τι έχεις, άνθρωπε, γιατί τόσο κλαις;”

Του απάντησε εκείνος: “Επειδή έπεσα, Κύριε”.

Και ο Ιησούς που του εμφανίσθηκε του λέει: “Σήκω επάνω”.

Αποκρίθηκε τότε ο πεσμένος στη γη: “Δεν μπορώ, αν δεν μου δώσεις το χέρι σου”. Και άπλωσε Εκείνος το χέρι του και τον σήκωσε και του λέει πάλι με καλοσύνη:

“Γιατί κλαις, άνθρωπέ μου, γιατί τόσο λυπάσαι;”

“Και δεν θέλεις, Κύριε, -ρωτά ο αδελφός- να κλάψω και να λυπηθώ που τόσο σε πίκρανα;”

Τότε ο Κύριος άπλωσε το χέρι του πάνω στο κεφάλι του αδελφού, το αγκάλιασε και του λέει:

“Μη θλίβεσαι, ο Θεός θα είναι βοηθός σου από δω και πέρα. Επειδή εσύ πόνεσες, δεν θα στρέφεται πια η λύπη μου εναντίον σου. Εφόσον για σένα έχω χύσει το αίμα μου, δεν θα δείξω πολύ περισσότερο τη φιλανθρωπία
μου και σε σένα και σε κάθε ψυχή που μετανοεί;”

Ο αδελφός συνήλθε κατόπιν από την οπτασία και ένιωσε την καρδιά του πλημμυρισμένη από χαρά, γιατί βεβαιώθηκε ότι ο Θεός τον ελέησε και έζησε σ΄ όλη του τη ζωή με πολλή ταπείνωση ευχαριστώντας τον Θεό.

Πηγή: vatopaidi.wordpress.com

Οι Άγιοι λένε ότι τα δάκρυα της μετανοίας είναι το λουτρό της ψυχής, που καθαρίζουν από τις αμαρτίες και τα πάθη. Μόνο που τα δάκρυα αυτά είναι δώρο της Θείας Χάριτος στους ταπεινούς. Δυστυχώς χωρίς ταπείνωση η μετάνοιά μας είναι άκαρπη. Ας προσπαθήσουμε τις μέρες της Σαρακοστής μαζί με τη νηστεία και την ελεημοσύνη να χτυπήσουμε και την υπερηφάνειά μας, αλλιώς η προσπάθειά μας θα έχει πενιχρά αποτελέσματα.

Μια πρακτική συμβουλή από τον Πνευματικό μου για τη μάχη κατά της υπερηφάνειας είναι: Όταν κάνουμε μια καλή πράξη να δοξολογούμε το Θεό που μας αξίωσε σ' αυτή. Κι αν αυτό δεν αρκεί, τότε οι Πατέρες λένε ότι δεν είναι λάθος να θυμόμαστε τις αμαρτίες μας ειδικά τις βαρύτερες απ' αυτές, έστω κι αν τις έχουμε εξομολογηθεί, γι να θυμόμαστε πόσο εύκολα παρασυρόμαστε στο κακό αντί για το καλό.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες