Μοναχισμός

Θεολογικοί, φιλοσοφικοί και διάφοροι άλλοι προβληματισμοί, πάντοτε όμως με Ορθόδοξο υπόβαθρο.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Μάιος 25, 2017 11:38 pm

Συμφωνώ Νίκο, εννοούσα τον κοσμικό άγαμο.



Χρήστος1978
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Απρ 19, 2017 10:33 am

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος1978 » Παρ Μάιος 26, 2017 9:35 pm

Διακρίνω στα λόγια σου μια τάση προς το απόλυτο. Τα πνευματικά πράγματα των ανθρώπων δεν είναι άσπρα ή μαύρα.


Όχι, Νίκο, συγγνώμη που θα σε στεναχωρήσω αλλά τα πράγματα στην θρησκεία έτσι πρέπει να είναι. Απόλυτα. Μαύρο ή άσπρο. Σωστό ή λάθος. Αμαρτία ή όχι αμαρτία. Εσύ, -προφανώς- δεν καταλαβαίνεις τον προβληματισμό μου, τον οποίο ανέφερα στο αρχικό μήνυμά μου. Να σου υπενθυμίσω λοιπόν, ότι μετά από μια συζήτηση που είχα με τον πνευματικό μου πάνω σε ένα θέμα σχετικά με την αγαμία, αυτός μου ανέφερε κάτι που με προβλημάτισε αρκετά και ουσιαστικά με βρίσκει αντίθετο. Διότι μοναχός που έκανε "συμφωνία" με τον Θεό, ότι θα παραμείνει άγαμος για το υπόλοιπο της ζωής του, μοναχός που ευνούχισε τον εαυτό του, για χάρη της Βασιλείας Των Ουρανών, εφόσον πέσει και ξανα-πέσει και ΞΑΝΑ-ξανά-πέσει σε σαρκικό αμάρτημα, (είτε αυτό είναι το "κατά μόνας" είτε αυτό είναι η πορνεία), ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΛΛΟ ΠΙΑ ΑΓΑΜΟΣ, ΔΙΟΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΟΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΟ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΑΓΑΜΟΣ. ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΟΘΗΚΕ! Δηλαδή, τι άλλο να κάνουμε τώρα; Να του το γράψουμε για να το καταλάβει και να το αποδεχτεί; Οπότε, γύρνα στο χωριό σου και παντρέψου. Δεν αναφέρθηκα σε ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, τουλάχιστον στο αρχικό μήνυμα. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΑΝ ΘΑ ΣΥΓΧΩΡΕΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ. ΑΛΟΙΜΟΝΟ! ΑΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΓΧΩΡΕΘΕΙ. ΑΛΛΟ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΝΑ, ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ.....



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Παρ Μάιος 26, 2017 10:25 pm

Δεν νομίζω Χρήστο.
Αφού είχε τέτοια συμπεριφορά ως μοναχός, και να παντρευτεί δεν θα παραμείνει μονογαμικός...



Χρήστος1978
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Απρ 19, 2017 10:33 am

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος1978 » Σάβ Μάιος 27, 2017 8:53 am

:o
δεν θα παραμείνει μονογαμικός


Ε..και; Τι σχέση έχει να κάνει αυτό; :?



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Σάβ Μάιος 27, 2017 9:08 am

Με τί;



Χρήστος1978
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Απρ 19, 2017 10:33 am

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος1978 » Σάβ Μάιος 27, 2017 11:29 am

Τι σχέση έχει το αν θα παραμείνει μονογαμικός ή όχι, με την επιλογή μεταξύ του αν θα συνεχίσει την..."εγκράτεια" ή θα προβεί σε γάμο;



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Κυρ Μάιος 28, 2017 11:29 am

Μάλλον εγώ δεν εκφράστηκα σωστά.
Λοιπόν "Δεν του δόθηκε από τον Θεό να παραμείνει άγαμος".
Οκ.. άρα θα παντρευτεί.
Μα αν πόρνευε ή κατά μόνας ή με γυναίκα ως μοναχός το ίδιο (νομίζω εγώ) θα συνεχίσει και στον έγγαμο βίο του (ίσως και χειρότερα).
Τότε τι θα λέμε; Ότι δεν του δόθηκε από τον Θεό να παραμείνει και έγγαμος;

Εν κατακλείδι δεν νομίζω ότι η πορνεία του μοναχού είναι δείγμα ή σημάδι απ΄τον Θεό ότι πρέπει
να το αποποιηθεί το μοναχικό σχήμα και να παντρευτεί.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Μάιος 28, 2017 5:20 pm

Χρήστο ο μοναχός δεν μπορεί να αποβάλει το μοναχικό σχήμα. Διαζύγιο από το Χριστό δεν υπάρχει. Αν αποχωρήσει από το Μοναστήρι και ζήσει σαν λαϊκός. δεν έχει δικαίωμα να κάνει θρησκευτικό Γάμο, επειδή έτσι γίνεται δίγαμος. Επομένως, όποιος επιλέξει το μοναχικό βίο, μένει μοναχός για πάντα. Αν αμαρτήσει και μετανοήσει, θα συνεχίσει τον αγώνα του. Όλων μας η ζωή πτώσεις και επανορθώσεις είναι ούτως ή άλλως.

Όσο για το ότι η πνευματική ζωή δεν είναι άσπρο μαύρο, το έχει διδάξει ο ίδιος ο Χριστός. Οτιδήποτε διαφορετικό είναι λάθος στάση.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Χρήστος1978
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Απρ 19, 2017 10:33 am

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος1978 » Κυρ Μάιος 28, 2017 7:04 pm

Αν αποχωρήσει από το Μοναστήρι και ζήσει σαν λαϊκός. δεν έχει δικαίωμα να κάνει θρησκευτικό Γάμο, επειδή έτσι γίνεται δίγαμος.

:o καλά....



Χρήστος1978
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Απρ 19, 2017 10:33 am

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος1978 » Κυρ Μάιος 28, 2017 7:06 pm

Εν κατακλείδι δεν νομίζω ότι η πορνεία του μοναχού είναι δείγμα ή σημάδι απ΄τον Θεό ότι πρέπει
να το αποποιηθεί το μοναχικό σχήμα και να παντρευτεί.


Ω, ναι, είναι!




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες