Ας γνωριστούμε καλύτερα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Antonis18
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 5:21 pm

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Antonis18 » Σάβ Ιούλ 22, 2017 10:31 pm

Εχω ήδη γράψει ερώτηση στο θέμα των προγαμιαίο σχέσεων αλλά ήθελα να γράψω ένα γειά κι εδώ. Με λένε Αντώνη είμαι νέος σε ηλικία (18),ο πατέρας μου είναι ιερέας αλλά θα έλεγα πως δεν έχω στενή σχέση με την εκκλησία τον τελευταίο καιρό.Ελπίζω σε αυτό το forum να ενισχυσω την πίστη μου και να βρω απαντήσεις.



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Κυρ Ιούλ 23, 2017 3:44 pm

Καλώς τον Αντώνη, καλώς ήλθες στην παρέα μας αδερφέ.
Ο Θεός μαζί σου, όλα καλά με αγάπη Χριστού.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Ιούλ 24, 2017 9:11 am

Καλώς ήρθες Αντώνη στην παρέα μας!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό nickzark » Κυρ Ιούλ 30, 2017 2:23 am

Γεια σου Αντωνη


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
evangelos1978
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 11, 2017 11:43 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό evangelos1978 » Κυρ Ιούλ 30, 2017 12:43 pm

Καλώς ήρθες μεγάλη ευλογία να είσαι υιός Λευίτου



Γιώργος20
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 17, 2017 12:32 pm
Τοποθεσία: Ζω στην Σύρο αλλά σπουδαζω στην Αθήνα

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Γιώργος20 » Παρ Αύγ 18, 2017 10:45 am

Με λένε Γιώργο.Είμαι Ελληνας Καθολικός.Γεννήθηκα στην Σύρο ή αλλιώς το "νησί του Πάπα" όπου υπάρχει μια μεγάλη Καθολική κοινότητα και χωριά αμιγώς Καθολικά.Στο νησί μου υπάρχουν πολλοί μικτοί γάμοι μεταξύ της Ορθόδοξης και της Καθολικής κοινότητας και οι δύο κοινότητες συνυπάρχουμε αρμονικά και οι σχέσεις είναι άριστες.Εκεί μεγάλωσα και εκεί ζω απλά σπουδαζω στην Αθήνα ως φοιτητής.Είμαι Καθολικός αλλά έχω συγγενείς Ορθόδοξους λόγω του ότι όπως είπα στο νησί υπάρχουν πολλοί μικτοί γάμοι και μικτές οικογενειες. Οι δυο γονείς μου είναι Καθολικοί αλλά η μητέρα μου προέρχεται από μικτή οικογένεια ο παππούς μου ήτανε Καθολικός και η γιαγιά μου Ορθόδοξη. Ο αδερφός της μητέρας μου(θείος μου) είναι Ορθόδοξος όπως και κάποια ξαδέρφια μου.Η μητέρα μου όπως είπα είναι Καθολική το ίδιο και ο πατέρας μου.Οταν ήρθα στην Αθήνα ως φοιτητής μετά τις πανελλήνιες άρχισα να συμμετέχω στην Καθολική κοινότητα της Αθήνας όποτε μπορούσα.Με έκπληξη παρατήρησα ότι στην ηπειρωτική Ελλάδα και δη στην Αθήνα τα πράγματα δεν είναι για τους καθολικούς τόσο ουτοπικά όσο είναι στα νησιά. Συγκεκριμένα ενώ στους νέους δεν συνάντησα αρνητική συμπεριφορά προς τους καθολικούς μετά απο κάποιες μικροπεριπτωσεις με ορθόδοξους ιερείς και αναζήτηση στο διαδίκτυο παρατήρησα ότι γενικά από μερίδα των Ορθοδόξων Ελλήνων υπάρχει ρατσισμός ως προς του Ελληνες Καθολικούς αν ψαξετε κι εσείς θα τα βρείτε.Εχω ακούσει από αυτή τη μερίδα πολλά μεταξύ άλλων και ότι οι Καθολικοί Ελληνες δεν είναι Ελληνες κτλ.Είναι εδώ καθώς από ότι είδα το forum αυτό δεν συμμερίζεται τέτοιες απόψεις.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Αύγ 18, 2017 12:43 pm

Καλωσόρισες Γιώργο. Σ΄αυτό το φόρουμ για να συμμετάσχει κάποιος πρέπει κανονικά να είναι Ορθόδοξος Χριστιανός, ώστε να υπάρχει κοινή βάση συζήτησης. Παρ' όλα αυτά είσαι ελεύθερος να παίρνεις μέρος στις συζητήσεις με την προϋπόθεση, ότι θα σεβαστείς τις δογματικές διαφορές μεταξύ Ορθόδοξων και Ρωμαιοκαθολικών.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Παρ Αύγ 18, 2017 2:06 pm

Γιώργος20 έγραψε:...........Εχω ακούσει από αυτή τη μερίδα πολλά μεταξύ άλλων και ότι οι Καθολικοί Ελληνες δεν είναι Ελληνες ..........

Τότε τι εθνικότητας είναι;



Γιώργος20
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 17, 2017 12:32 pm
Τοποθεσία: Ζω στην Σύρο αλλά σπουδαζω στην Αθήνα

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Γιώργος20 » Παρ Αύγ 18, 2017 3:25 pm

Πέτρος έγραψε:
Γιώργος20 έγραψε:...........Εχω ακούσει από αυτή τη μερίδα πολλά μεταξύ άλλων και ότι οι Καθολικοί Ελληνες δεν είναι Ελληνες ..........

Τότε τι εθνικότητας είναι;

Απο φανατικούς (δηλαδή παλαιοημερολογίτες) το άκουσα. Δυστυχώς αγνοούν την παρουσία των Καθολικών στα Ελληνικά νησιά και αργότερα και στην ηπειρωτική Ελλάδα. Σε πολλά νησιά του Αιγαίου υπήρχε καθολική πλειοψηφία και μέχρι σήμερα υπάρχουν εκεί μεγαλες καθολικές κοινότητες/καθολικές πόλεις και χωριά κτλ.Στη Συρο το νησί μου οι καθολικοί ήταν παλιότερα Ορθόδοξοι που ασπάστηκαν το καθολικό δόγμα κατά την Λατινοκρατία και επειδή στη Σύρο ήτανε πολλοί Καθολικοί το νησί λεγόταν "το νησί του Πάπα". Οι πρόγονοι μου ήταν Ορθόδοξοι που ασπάστηκαν τον Καθολικισμό και παρέμειναν Ελληνες διατηρώντας τα τοπικά έθιμα τους.Οι Καθολικοί Ελληνες είναι Ελληνες πέρα για πέρα. Η θεωρία ότι μόνο οι Ορθόδοξοι είναι αληθινοί Ελληνες προωθήθηκε από τους ΓΧΟ.Ομως οι Ελληνες Καθολικοί αν και από Ορθόδοξοι που ήμασταν γίναμε Καθολικοί επί Λατινοκρατίας εντούτοις διατηρησαμε την Ελληνική συνήδειση ενώ η πλειοψηφία των Ελλήνων μουσουλμάνων(μειονότητα Θράκης) απέκτησε βαθμιαία τουρκική συνήδειση με εξαίρεση κάποιους Πομάκους που μέχρι σήμερα δηλώνουν Ελληνες μουσουλμάνοι.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Σάβ Αύγ 19, 2017 11:01 pm

Γιώργος20 έγραψε:
Πέτρος έγραψε:
Γιώργος20 έγραψε:...........Εχω ακούσει από αυτή τη μερίδα πολλά μεταξύ άλλων και ότι οι Καθολικοί Ελληνες δεν είναι Ελληνες ..........

Τότε τι εθνικότητας είναι;

Απο φανατικούς (δηλαδή παλαιοημερολογίτες) το άκουσα....

Ναι αλλά εσύ Γιώργο είπες ότι το άκουσες από ορθόδοξους Έλληνες :
Γιώργος20 έγραψε:............................. παρατήρησα ότι γενικά από μερίδα των Ορθοδόξων Ελλήνων υπάρχει ρατσισμός ως προς του Ελληνες Καθολικούς αν ψαξετε κι εσείς θα τα βρείτε.Εχω ακούσει από αυτή τη μερίδα πολλά μεταξύ άλλων και ότι οι Καθολικοί Ελληνες δεν είναι Ελληνες κτλ.............




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 14 και 0 επισκέπτες