Χριστιανικό σπίτι

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Χριστιανικό σπίτι

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Τετ Ιαν 03, 2018 1:55 pm

Ελπίζω να είναι αυτή η σωστή ενότητα για την ερώτησή μου.

Θέλω να αντανακλά και το σπίτι μου την ανάγκη που έχω για προσέγγιση στο Θεό. Τι θα μου προτείνατε ως προς αυτό το θέμα;

Αυτά που έχω αυτή τη στιγμή είναι φυσικά εικόνες, πολλά βιβλία από τη γιαγιά μου αλλά και κάποια που αγόρασα εγώ, θυμιατό και ένα καντήλι που δεν ανάβω ποτέ.

Υπάρχουν πρακτικές συμβουλές ως προς το σπίτι μου, τη διαρρύθμιση, τις πρακτικές που πρέπει ένας ορθόδοξος να κάνει; Για να ζει και μέσα στο σπίτι την ορθόδοξη ατμόσφαιρα, αφού όλη μας η ζωή είναι ο χριστός, όχι μόνο ο εκκλησιασμός. Εχει σημασία για μένα.

Μην απορείτε που σας ρωτάω. Αυτά είναι τα αποτελέσματα του "έχω χρόνια να πατήσω εκκλησία" ...


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Χριστιανικό σπίτι

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Ιαν 03, 2018 2:42 pm

Η διαρρύθμιση του χώρου είναι κάτι που κατά την γνώμη μου παραπέμπει σε τεχνικές των θρησκειών της άπω ανατολής. Κατά την γνώμη ενός 15χρονου (κατά τη γνώμη μου) θα πρέπει καθημερινά το πρωί ν' ανάβετε το καντηλάκι σας και ύστερα να θυμιατίζετε και το λιβάνι κατά προτίμηση να είναι "βυζαντινό" (το λιβάνι αυτό το χρησιμοποιούν συνήθως στην εκκλησία). Εικόνες έχετε βυζαντινές (ζωγραφιστές δηλαδή) ή ασημένιες ανάγλυφες και που τις έχετε;


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Χριστιανικό σπίτι

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Ιαν 03, 2018 2:46 pm

Είμαι 20 χρονών και δεν έχω την απαιτούμενη εμπειρία για να δώσω εγω την απάντηση, όμως αν είστε παντρεμένος, αλλα και αν δεν είστε, πιστεύω βοηθάει η ακόλουθη ομιλία του Πατέρα Κονάνου:



Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Χριστιανικό σπίτι

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Ιαν 03, 2018 2:49 pm

Και τώρα παραθέτω ένα άρθρο από Ορθόδοξη Χριστιανική ιστοσελίδα που ίσως σας βοηθήσει :

Ποιές είναι οι καθημερινές "ευλαβικές συνήθειες", που στολίζουν το σπίτι του Χριστιανού;

Οι ευλαβικές λαϊκές συνήθειες που μέσα από την παράδοση έχουν περάσει στην καθημερινότητα της ζωής του Χριστιανού, παρατηρούμε ότι στις ημέρες μας παραθεωρούνται, για να μην πούμε περιφρονούνται και απορρίπτονται, σαν κάτι μη αναγκαίο.
Παρατηρούμε σε πολλά σπίτια τα οποία επισκεπτόμαστε, ότι το καντηλάκι δεν υπάρχει, το θυμίαμα είναι άγνωστο και ανύπαρκτο, οι ιερές εικόνες χρησιμοποιούνται σαν ΄΄ντεκόρ΄΄ για να στολίσουμε το σπίτι, το σημείο του σταυρού κατά την ώρα του φαγητού από όπου δεν απουσιάζει γίνεται με βιασύνη και σαν να ντρεπόμαστε ή να αισθανόμαστε άβολα την ώρα που κάνουμε το σταυρό μας!
Κι όμως αγαπητοί μου αυτές οι απλές και ευλαβικές συνήθειες μας βοηθούν να κρατούμε το νου μας και την καρδιά μας κοντά στο Θεό. Μας θυμίζουν καθημερινά το Θεό και την αγάπη και προστασία που μας παρέχει, είναι ένα ελάχιστο δείγμα ευχαριστίας προς τον Θεό!
Αυτές οι απλές καθημερινές συνήθειες που τόσο αβασάνιστα απορρίπτουμε και περιφρονούμε σαν κάτι που δεν είναι αναγκαίο, είναι αυτές που καλλιεργούν μέσα μας την ευλάβεια και την Χάρη του Θεού μέσα στα σπίτια μας! Όχι βέβαια σαν μηχανικές κινήσεις συνηθείας αλλά ως έκφραση της αγάπης και του σεβασμού μας προς το πρόσωπο του Θεού. Ως μία έκφραση αποδοχής του Θεού μέσα στη ζωή μας και τα σπίτια μας!
Θα θυμάστε σίγουρα όλοι τις συνήθειες που είχαν οι πατεράδες και οι παππούδες μας τα παλαιότερα χρόνια, συνήθειες απλές που όμως εξέφραζαν την πίστη και τον σεβασμό τους προς τον Θεό, όπως για παράδειγμα ότι δεν έραβαν ή δεν κεντούσαν τις παραμονές και ανήμερα των μεγάλων εορτών, ότι κάθε πρώτη του μηνός ράντιζαν με αγιασμό τα σπίτια τους, ότι δεν ξεκινούσαν την δουλειά τους χωρίς να κάνουν το σημείο του σταυρού ή την ώρα που έβγαιναν από το σπίτι τους έκαναν πάντα το σημείο του σταυρού ή το πρωί μόλις ξυπνούσαν έτρωγαν ένα κομματάκι αντίδωρο ή έπιναν λίγο αγιασμό για να ευλογήσει ο Θεός την ημέρα που άρχιζε!
Μέσα από αυτές τις απλές συνήθειες μάθαιναν και τα μικρότερα παιδιά την αγάπη προς τον Θεό. Όχι γιατί τους μιλούσαν μόνο για τον Θεό αλλά γιατί έβλεπαν την παρουσία του Θεού στην καθημερινή ζωή των μεγαλυτέρων σαν πράξη, μέσα από το ακοίμητο καντηλάκι που έκαιγε στο σπίτι, μέσα από το σημείο του σταυρού που έκαναν οι μεγαλύτεροι όταν κάθονταν στο τραπέζι, ή άρχιζαν κάποια δουλειά! Ακόμη και κατά το πλύσιμο, που γίνονταν την ημέρα του Σαββάτου απαραιτήτως για τι την άλλη ημέρα θα ξημέρωνε Κυριακή, το λούσιμο γίνονταν τρεις φορές εις τύπον της άγιας Τριάδος και η καθαριότητα του σώματος θύμιζε την καθαριότητα της ψυχής που πρέπει να έχουμε για να πλησιάσουμε τον Θεό!
Δεν πρέπει αδελφοί μου να ξεχνούμε ότι αυτές οι απλές πράξεις τυπώνονται στο μυαλό και την καρδιά των μικρότερων παιδιών πολύ πιο καθαρά από ότι τα λόγια τα οποία τους λέμε, διότι βλέπουν την αγάπη και τον σεβασμό απέναντι στο Θεό μέσα από την δική μας ζωή και όχι μέσα από τα λόγια μας!
Δεν θα πρέπει να ξεχνούμε να ανάψουμε το καντηλάκι μας, που τόση θαλπωρή και ζεστασιά μας δίνει καθώς το βλέπουμε να καίει μπροστά στις άγιες εικόνες και συμβολίζει την άσβεστη αγάπη που τρέφουμε προς τον Πλάστη και Δημιουργό μας!
Δεν πρέπει να καταργήσουμε το θυμιάτισμα του σπιτιού μας που συμβολίζει την πνευματικά ευωδία των προσευχών και των παρακλήσεων μας προς τον Θεό, αλλά και την Χάρη του Θεού που ως ευωδία σκεπάζει και ευφραίνει τις καρδιές μας!
Δεν πρέπει αβασάνιστα να καταργήσουμε ευλαβικές συνήθειες αιώνων που αγιάζουν την καθημερινότητα μας, που μεταφέρουν την ζωή μας μπροστά στο θρόνο του Θεού και του την προσφέρουν για να την αγιάσει!
Αυτές οι τόσο απλές συνήθειες κρατούν το νου μας και την καρδιά μας κοντά στο Θεό μας ενώνουν με την ζωή της Εκκλησίας την οποία συνεχίζουν μέσα στα σπίτια μας και αποτελούν το καλύτερο σχολείο για τους νεότερους οι οποίοι ακολουθούν και παραδειγματίζονται περισσότερο από το παράδειγμα μας παρά από τα λόγια μας!
ΙΕΡΟΣ ΝΑΟΣ ΑΓΙΟΥ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΥ
ΤΑΞΙΑΡΧΗ – ΧΟΛΟΜΩΝΤΑ – ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ

Πηγή : http://orthodoxanswers.gr/Ποιές-είναι-ο ... -ευλαβικέ/


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Χριστιανικό σπίτι

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Ιαν 03, 2018 3:03 pm

Ομολογουμένως δεν καταλάβα στο έπακρο την ερώτηση, αλλά η ομιλία που έστειλα βοηθάει στις σχέσεις με τους ανθρώπους στο σπίτι και αυτό για μένα είναι το πιο σημαντικό. Θεωρώ οτι το καντήλι και το θυμιατό όπως επεσήμανε ο Αναστάσιος είναι πολύ σημαντικά όπως φυσικά η προσευχή και η ηρεμία που επιτυγχάνεται με αυτήν. Κάνοντας αυτα, θεωρώ οτι θα επικρατεί η ηρεμία μέσα σας και κατα συνέπεια θα την μεταφέρετε στο σπίτι σας και στους συνανθρώπους σας.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Χριστιανικό σπίτι

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Ιαν 03, 2018 3:32 pm

heavenandearth έγραψε:Ελπίζω να είναι αυτή η σωστή ενότητα για την ερώτησή μου.

Θέλω να αντανακλά και το σπίτι μου την ανάγκη που έχω για προσέγγιση στο Θεό. Τι θα μου προτείνατε ως προς αυτό το θέμα;

Αυτά που έχω αυτή τη στιγμή είναι φυσικά εικόνες, πολλά βιβλία από τη γιαγιά μου αλλά και κάποια που αγόρασα εγώ, θυμιατό και ένα καντήλι που δεν ανάβω ποτέ.

Υπάρχουν πρακτικές συμβουλές ως προς το σπίτι μου, τη διαρρύθμιση, τις πρακτικές που πρέπει ένας ορθόδοξος να κάνει; Για να ζει και μέσα στο σπίτι την ορθόδοξη ατμόσφαιρα, αφού όλη μας η ζωή είναι ο χριστός, όχι μόνο ο εκκλησιασμός. Εχει σημασία για μένα.

Μην απορείτε που σας ρωτάω. Αυτά είναι τα αποτελέσματα του "έχω χρόνια να πατήσω εκκλησία" ...

Φίλε μου (δεν ξέρω το όνομα σου για να σου απευθύνομαι μ' αυτό) το πρώτο πράγμα που πρέπει να τακτοποιήσει ένας Ορθόδοξος Χριστιανός είναι τον "οίκο της ψυχής του" για να κατοικήσει ο Χριστός. Όταν το κάνει αυτό, τότε έρχεται Εκείνος και τ' αλλάζει όλα μέσα κι έξω.

Για να κάνεις αυτό το πρώτο βήμα, πρέπει να βρεις ένα Πνευματικό. Αυτός θα σε βοηθήσει, να καθαρίσεις την ψυχή σου για να έρθει ο Χριστός μέσα σου και θα σου απαντήσει και σε όσες πνευματικές απορίες έχεις με υπευθυνότητα.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Χριστιανικό σπίτι

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Ιαν 03, 2018 5:11 pm

Θα συμφωνήσω με τον κύριο Νίκο! Η εύρεση Πνευματικού πατέρα θα πρέπει να είναι το πρώτο σας βήμα κάνοντας ταυτόχρονα και αυτά που είπαμε παραπάνω.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Χριστιανικό σπίτι

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Ιαν 03, 2018 8:09 pm

heavenandearth έγραψε:Ελπίζω να είναι αυτή η σωστή ενότητα για την ερώτησή μου.

Θέλω να αντανακλά και το σπίτι μου την ανάγκη που έχω για προσέγγιση στο Θεό. Τι θα μου προτείνατε ως προς αυτό το θέμα;

Αυτά που έχω αυτή τη στιγμή είναι φυσικά εικόνες, πολλά βιβλία από τη γιαγιά μου αλλά και κάποια που αγόρασα εγώ, θυμιατό και ένα καντήλι που δεν ανάβω ποτέ.

Υπάρχουν πρακτικές συμβουλές ως προς το σπίτι μου, τη διαρρύθμιση, τις πρακτικές που πρέπει ένας ορθόδοξος να κάνει; Για να ζει και μέσα στο σπίτι την ορθόδοξη ατμόσφαιρα, αφού όλη μας η ζωή είναι ο χριστός, όχι μόνο ο εκκλησιασμός. Εχει σημασία για μένα.

Μην απορείτε που σας ρωτάω. Αυτά είναι τα αποτελέσματα του "έχω χρόνια να πατήσω εκκλησία" ...


Όπως σε όλα τα του Θεού έτσι και σ' αυτό θέλει ταπείνωση.
Κάνε σε μια γωνιά του σπιτικού σου το εικονοστάσι σου.
Δύο-τρεις εικόνες. Του Κυρίου, της Παναγίας κάποιου αγίου, του προστάτη σου, τον Τίμιο Σταυρό και το κατά δύναμη ακοίμητο καντήλι.
Έτσι σε μία γωνίτσα, ψηλά, να τα βλέπεις και να προσεύχεσαι και θα είσαι μια χαρά κατά την άποψή μου.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Χριστιανικό σπίτι

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Ιαν 03, 2018 8:28 pm

Μαζί με αυτά που είπαν οι κύριοι Νίκος και Πέτρος, τα παρακάτω θα βοηθήσουν :

Οι εικόνες στο σπίτι και στη ζωή μας...

Εικόνα
Κάθε οικογένεια, όταν συγκρο­τήσει το σπιτικό της, ένα δω­μάτιο το χρησιμοποιεί ως χώ­ρο υποδοχής των επισκεπτών της. Στο δωμάτιο αυτό υπάρχουν διάφο­ρες φωτογραφίες. Είναι φωτογραφίες ζώντων και κεκοιμημένων προσώπων, πού συνδέουν και παρουσιάζουν την οικογένεια με την ιστορία της. Υπάρχουν και φωτογραφίες όχι μόνο μεμονωμένων προσώπων αλλά και γεγονότων: γάμων, βαπτίσεων, φοιτητικών στιγμών, όπως όταν το παιδί τους παίρνει το δίπλωμα του, ή στρατιωτικών, όταν το παιδί τους υπηρετεί στο στρατό.
Είναι μια ιστόρηση και περιγραφή της ζωής της οικογενείας του παρόντος και του παρελθόντος. Στις ερωτήσεις των επισκεπτών ό οικοδεσπότης ή ή οικοδέ­σποινα άπαντα: Έδώ είναι ό παππούς, ή γιαγιά μας, έδώ είναι ό μεγάλος γυιός πού παίρνει το δίπλωμα του. Έδώ ό γά­μος μας, έδώ ό γάμος της κόρης μας. Κα­θεμιά φωτογραφία γίνεται μια ζωντανή περιγραφή της ιστορίας της οικογένειας.
Είμαστε όμως σ' ένα Ορθόδοξο σπίτι. Και αυτό το σπίτι θα πρέπει να έχει και ιερές εικόνες στο χώρο υποδοχής των ξένων. Την εικόνα του Χριστού, της Παν­αγίας και την εικόνα πού ιδιαίτερα τιμά ή οικογένεια. Μια εικόνα δηλαδή στην ό­ποια εικονίζεται ό Άγιος τού οποίου το όνομα φέρει ό οικοδεσπότης, ή μία ει­κόνα πού έρχεται κληρονομιά από το παρελθόν.
Στο δωμάτιο της Ορθόδοξης οικογένει­ας υπάρχουν τα στέφανα μέσα σε κα­σετίνα με εικόνα τού Χριστού και της Παναγίας, θα υπάρχει όμως και ό Ε­σταυρωμένος πάνω από κάθε κρεβάτι όλων των μελών της οικογενείας. Στο δωμάτιο των αγοριών εικόνες με τούς Αγίους πού έχουν τα ονόματα τους και στο δωμάτιο των κοριτσιών αντιστοίχως. Ακόμα κάπου πρέπει να υπάρχει το ει­κονοστάσι της οικογένειας με το καντήλι αναμμένο.
Αλήθεια, τί προσφέρουν οι άγιες ει­κόνες στη ζωή της οικογένειας και στους επισκέπτες; Γράφει ένας συγγραφέας πού ασχολείται με το βαθύ νόημα των εικόνων ότι ή εικόνα είναι ό ορατός λό­γος. Όταν διαβάζουμε τον λόγο του Θε­ού στην Αγία Γραφή, Παλαιά και Και­νή, έχουμε τον γραπτό λόγο του Θεού-όταν ακούμε μία κατήχηση ή ένα λόγο εκκλησιαστικό, ένα κήρυγμα, έχουμε τον προφορικό λόγο τού Θεού. Όταν βλέπουμε μια εικόνα, έχουμε τον ορατό λόγο τού Θεού. Δηλαδή όταν βλέπουμε την εικόνα της Σταυρώσεως, έχουμε μπροστά μας το γεγονός της Σταυρώ­σεως. Όταν βλέπουμε την εικόνα του ά­γιου Δημητρίου, έρχεται στη σκέψη μας το μαρτύριο του Αγίου. Με αυτό τον τρό­πο ξαναθυμίζει ή εικόνα την πίστη της Εκκλησίας μας, την πίστη πού θέλει τον χριστιανό να νιώθει εγγύτητα προς το ει­κονιζόμενο πρόσωπο.
Οι εικόνες μας θυμίζουν τη ζωή του Χρίστου, τα θαύματα Του, τις ευλογίες Του στα παιδιά, τη δράση Του, τον Μυ­στικό Δείπνο και τόσα άλλα. Η εικόνα της Θεοτόκου μας θυμίζει ότι Εκείνη εί­ναι ή Μητέρα όλων μας. Είναι αυτή πού πρεσβεύει κάθε στιγμή στον Χριστό, τον Υιό της, για τη σωτηρία μας. Ό λαός μας την τιμά ξεχωριστά με τόσους ιερούς Ναούς και εκλεκτή εικονογραφία. Οι ει­κόνες στα δωμάτια των παιδιών όμιλούν για τη ζωή και το έργο του Αγίου πού φέρουν το όνομα του και πού ό πατέρας και ή μάννα το επαναφέρουν στη μνή­μη τους περιγράφοντας τον βίο του Α­γίου.
Ένα ερώτημα πού το θέτουν ίσως όλοι εκείνοι πού τις εικόνες τις θεωρούν διακοσμητικό στοιχεία και όχι ιερά αν­τικείμενα πού βοηθούν στον αγώνα και την προσευχή:
«Οι εικόνες ακούνε; Οι εικόνες βλέπουν; Οι εικόνες εκπληρώ­νουν το αίτημα του πιστού πού το θέ­τει μπροστά τους με προσευχή, με κλά­μα, με πόνο;» Να ανατρέξουμε στον άγιο Γρηγόριο τον Θεολόγο. Λέει ό Άγιος ότι μία κόρη πού ήταν έτοιμη να υ­ποκύψει σε αμαρτία, καθώς είδε τη σε­βάσμια εικόνα του αγίου Πολέμωνος, συγκλονίστηκε τόσο πολύ, ώστε ντρά­πηκε γι’ αυτό πού πήγαινε να κάνει και ανέστρεψε την πορεία της και έφυγε από τον πειρασμό.
Έχουμε την όσια Μαρία την Αιγύπτια. Είναι γνωστή ή μετάνοια της. Είναι γνω­στή ή αγιότητα της. Ή Εκκλησία την τιμά δύο φορές τον χρόνο. Λόγω της απρόσεκτης ζωής της, μια αόρατη δύ­ναμη την εμπόδιζε να εισέλθει για να προσκυνήσει τον Σταυρό του Κυρίου. Τότε, ατενίζοντας την εικόνα της Θεοτό­κου στην είσοδο του ναού της Αναστά­σεως, ζήτησε από την Παναγία να της επιτρέψει να μπει, και ή Παναγία της το επέτρεψε.
Αλλά ρωτάνε σήμερα μερικοί: Τί κά­νουν οι εικόνες; Ποιους ρωτάτε και για­τί τούς ρωτάτε; Να ρωτήσετε τις μαννάδες πού ξενυχτούν γονατιστές, τούς πατεράδες, τις αδελφές, τούς αδελφούς. Αυτούς θα ρωτήσετε και θα σάς πουν. Ναι, θα σάς πουν ότι οι εικόνες δεν είναι απλώς διακοσμητικοί πίνακες, Οι εικό­νες μας φέρνουν σε επαφή με τα εικο­νιζόμενα πρόσωπα, και αυτά τα πρό­σωπα, οι Άγιοι, μάς ακούν, βλέπουν και πρεσβεύουν για τα αιτήματα των προσευχομένων. Ναι- δοκιμάστε, αν θέλετε, θα το δείτε κι εσείς.
Θα τελειώσουμε με κάτι ακόμη για το τί ρόλο έχουν οι εικόνες στο σπίτι μας. Οι εικόνες είναι οι φύλακες του σπιτιού και τού ήθους του σπιτιού μας και του ήθους των μελών της οικογένειας. Ό επισκέ­πτης βλέπει τις εικόνες, αντιλαμβάνεται την πίστη της οικογένειας και προσαρ­μόζει κατά την επίσκεψη του τα λόγια του και τη συμπεριφορά του προς την πίστη και το ήθος αυτής της οικογένειας. Αυτό είναι ή ασφάλεια της οικογενείας. Και την προσφέρουν οι εικόνες με την παρουσία τους.
Δεν είναι ούτε τα ξύλα ούτε τα χρώμα­τα ούτε οι μπογιές. Είναι οι εικόνες. Είναι εικόνες ζωντανών προσώπων πού έζησαν κάποτε, μαρτύρησαν την αλή­θεια του Χριστού, αλλά και εξακολου­θούν να ζουν. Γι’ αυτό και ακούν τις προσευχές μας και βοηθούν να έλθουν λύσεις στα προβλήματα μας με την ευ­λογία του Θεού
ΠΗΓΗ

Πηγή : http://orthodoxigynaika.blogspot.gr/201 ... 6.html?m=0


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Χριστιανικό σπίτι

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Πέμ Ιαν 04, 2018 8:52 am

Καλημέρα σε όλους και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Με λένε Νεκταρία και είμαι παντρεμένη, επομένως οποιαδήποτε ομιλία ή κείμενο πάνω σε αυτό το θέμα φυσικά και με ενδιαφέρει πολύ. Με ενδιαφέρει και η γνώμη σας ασχέτως ηλικίας, αφού και κάποιος μικρότερος μπορεί να έχει καθαρότερη καρδιά και μυαλό από έναν μεγαλύτερο. Σας ευχαριστώ πολύ για όλα όσα μου γράψατε, τα διάβασα με πολλή προσοχή.

Εννοείται ότι το πνευματικό μέρος της προσέγγισης προς τον Θεό είναι το πιο σημαντικό, και με αυτό ασχολούμαι, αλλά το θέμα του σπιτιού έχει και αυτό τη σημασία του για μένα. Γι' αυτό και άνοιξα ξεχωριστό θέμα, για να μην ανακατευτούν τα πρακτικά και καθημερινά με τα πιο πνευματικά.

Έχω πολλές εικόνες, ζωγραφιστές και ασημένιες, κυρίως από δώρα γάμου. Τις έχω "διακοσμημένες" εδώ και εκεί, όχι συγκεντρωμένες. Γενικά δεν έχω μια γωνιά στο σπίτι αφιερωμένη στον Θεό, ή την προσευχή. Τα βιβλία μου επίσης είναι μάλλον σκόρπια στις βιβλιοθήκες, και τώρα άρχισα να βρίσκω και ηλεκτρονικά βιβλία.

Για να μη σας κουράζω άλλο, ο λόγος αυτής της ερώτησης είναι ότι θέλω να προσανατολίσω την καθημερινότητά μου σύμφωνα με την πίστη μας, να οργανωθώ που λένε, γιατί αυτό με βοηθά στον να συγκεντρώνω τη σκέψη μου στα σωστά πράγματα όπως την προσευχή, το να λέω την ευχή κλπ. Θέλω να έχω έναν "κανόνα" για τα καθημερινά γιατί αυτό με γεμίζει χαρά, με κάνει να νοιώθω ότι συνδέομαι με τις βαθύτερες παραδόσεις και την ιστορία μας, και στο κάτω κάτω θα μου δώσει ένα είδος πειθαρχίας, μια "γραμμή" που την έχω ανάγκη.

Ελπίζω να μην είπα πολλά. Και πάλι σας ευχαριστώ και οποιαδήποτε άλλη συμβουλή έχετε θα χαρώ πολύ να την ακούσω!


Αγαπάτε αλλήλους.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες