Σχετικά με τα έξοδα του φόρουμ μας

Διαβάστε ποιοι είμαστε, τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ Ορθοδοξία και το χαιρετισμό των μελών.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Σχετικά με τα έξοδα του φόρουμ μας

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Ιαν 11, 2018 10:50 am

Αγαπητά αδέρφια, χαίρετε εν Κυρίω!

Παίρνω το θάρρος να σας ενημερώσω (για πρώτη φορά) για ένα σημαντικό θέμα που αφορά το φόρουμ μας και είναι το οικονομικό. Πριν μερικά χρόνια είχαμε το φόρουμ σε έναν δημόσιο server και δεν μας στοίχιζε τίποτα. Όμως, το «αντίτιμο» ήταν πως στο φόρουμ έμπαιναν διαφημίσεις των οποίων δεν είχαμε τον έλεγχο. Πολλές φορές αυτές ήταν εκνευριστικές ή ακόμα και αντί ορθόδοξες! Για τον λόγο αυτό αποφασίσαμε με τον Νίκο να πάμε σε έναν ιδιωτικό server και να κατοχυρώσουμε το όνομα του φόρουμ μας. Αυτό όμως στοιχίζει κάποια χρήματα, όχι ευτυχώς πολλά, κάθε χρόνο. Το κόστος αυτό το έχει επωμιστεί εξ ολοκλήρου ο Νίκος και τον ευχαριστούμε όλοι πάρα πολύ γι' αυτό. Εγώ έχω κάνει το σχεδιασμό του φόρουμ και το συντηρώ από τεχνικής πλευράς. Η δική μου αμοιβή σε χρήματα είναι και θα παραμείνει μηδενική. Το ίδιο και του Νίκου που φροντίζει πάρα πολλά θέματα που εξασφαλίζουν την ομαλή λειτουργία του φόρουμ.
Πήρα λοιπόν την πρωτοβουλία να προσθέσω τη δυνατότητα να μπορούμε όλα τα μέλη να κάνουμε μία δωρεά για να καλύπτονται τα έξοδα του server (περίπου 50€ ανά έτος) και τα έξοδα του ονόματος (περίπου 25€ ανά δύο έτη).
Για να μη υπάρξει ενόχληση, η δυνατότητα συνεισφοράς μέσω PayPal έχει μπει στο κάτω κάτω μέρος του φόρουμ. Απλά πατάτε εκεί που λέει Donation, όταν και αν θέλετε. Ο Νίκος θα μας ενημερώνει περί του πότε χρειάζεται να καταβληθούν τα χρήματα στην εταιρεία που μας παρέχει τη φιλοξενία.
Θερμά σας ευχαριστώ και σας ζητώ συγγνώμη για την ενόχληση!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Σχετικά με τα έξοδα του φόρουμ μας

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Ιαν 11, 2018 11:00 am

Πατάω το donations, αλλά μου λέει οτι δεν έχω πρόσβαση.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με τα έξοδα του φόρουμ μας

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Ιαν 11, 2018 11:50 am

Χμμμμ, σοβαρά; Θα το ελέγξω. Ως συνάδελφος της πληροφορικής Μάνο, θα είσαι το δεξί μου χέρι ;)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με τα έξοδα του φόρουμ μας

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Ιαν 11, 2018 11:59 am

Ok, το θέμα λύθηκε, μπορούν όλα τα εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ μας να συνεισφέρουν :)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αποστολος0
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 7:00 pm

Re: Σχετικά με τα έξοδα του φόρουμ μας

Δημοσίευσηαπό Αποστολος0 » Πέμ Ιαν 11, 2018 12:01 pm

Τι είδους διαφημίσεις έμπαιναν; Οταν λέτε είχαν αντιχριστιανικο περιεχόμενο οι διαφημίσεις αυτές δηλαδή προωθούσαν αθεϊστικές/υλιστικές ιδέες; Με ποιο δικαίωμα έμπαιναν σε ένα φόρουμ μιας ομάδας ανθρώπων χωρίς να τις εγκρίνουν; Από που παίρνανε το δικαίωμα αυτό;



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με τα έξοδα του φόρουμ μας

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Ιαν 11, 2018 12:04 pm

Ήταν μία υπηρεσία που παρείχε δωρεάν φόρουμ με δικαίωμα να βάζουν διαφημίσεις σε όσα φόρουμ φιλοξενούσαν. Ας το πω έτσι απλά και λαϊκά, ήταν δικό τους το γήπεδο και έβαζαν αυτοί τους κανόνες. Όποιος έμπαινε σε αυτό έπρεπε να τους δεχτεί.
Οι διαφημίσεις ήταν ποικίλες, κάποιες φορές ήταν διαφημίσεις προτεσταντικών ομάδων! Οπότε, δεν μπορούσαμε να έχουμε ένα ορθόδοξο φόρουμ να λειτουργεί υπό αυτές τις συνθήκες και αποφασίσαμε να το μεταφέρουμε σε νοικιασμένο server στον οποίο όμως θα βάζαμε εμείς τους κανόνες. Ακόμα κι αν ποτέ μπουν διαφημίσεις στο φόρουμ μας, αυτές θα έχουν καθαρά ορθόδοξο χαρακτήρα (π.χ. κάποιο βιβλιοπωλείο ορθόδοξου τύπου).


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Σχετικά με τα έξοδα του φόρουμ μας

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Ιαν 11, 2018 1:52 pm

Anastasios68 έγραψε:Χμμμμ, σοβαρά; Θα το ελέγξω. Ως συνάδελφος της πληροφορικής Μάνο, θα είσαι το δεξί μου χέρι ;)


Μετά χαράς χαχα :D


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Σχετικά με τα έξοδα του φόρουμ μας

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Ιαν 11, 2018 3:27 pm

Θέλω πολύ κι εγώ να συμμετάσχω! Βέβαια ως ανήλικος δεν έχω σχέση με PayPal και τέτοια οπότε θα πρέπει να ρωτήσω τους γονείς μου!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με τα έξοδα του φόρουμ μας

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Ιαν 11, 2018 3:31 pm

Όταν έρθει εκείνη η ώρα θα σας ενημερώσουμε όλους Αναστάση μου. Φυσικά και θα πρέπει να το κάνεις μέσω των γονέων σου.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αποστολος0
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 7:00 pm

Re: Σχετικά με τα έξοδα του φόρουμ μας

Δημοσίευσηαπό Αποστολος0 » Πέμ Ιαν 11, 2018 3:40 pm

Anastasios68 έγραψε:Ήταν μία υπηρεσία που παρείχε δωρεάν φόρουμ με δικαίωμα να βάζουν διαφημίσεις σε όσα φόρουμ φιλοξενούσαν. Ας το πω έτσι απλά και λαϊκά, ήταν δικό τους το γήπεδο και έβαζαν αυτοί τους κανόνες. Όποιος έμπαινε σε αυτό έπρεπε να τους δεχτεί.
Οι διαφημίσεις ήταν ποικίλες, κάποιες φορές ήταν διαφημίσεις προτεσταντικών ομάδων! Οπότε, δεν μπορούσαμε να έχουμε ένα ορθόδοξο φόρουμ να λειτουργεί υπό αυτές τις συνθήκες και αποφασίσαμε να το μεταφέρουμε σε νοικιασμένο server στον οποίο όμως θα βάζαμε εμείς τους κανόνες. Ακόμα κι αν ποτέ μπουν διαφημίσεις στο φόρουμ μας, αυτές θα έχουν καθαρά ορθόδοξο χαρακτήρα (π.χ. κάποιο βιβλιοπωλείο ορθόδοξου τύπου).

Προτεσταντικών ομάδων; Δηλαδή Ιεχωβάδες, Πεντηκοστιανοί,Ευαγγελιστές κτλ;




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες