Ρωμαιοκαθολικισμός

Ανάλυση θεμάτων που αφορούν τις αιρέσεις

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Δεκ 28, 2017 8:13 pm

Το λανθασμένο τυπικό των ρωμαιοκαθολικών προέρχεται από το φιλιοκβε, δηλαδή τη λάθος θεώρηση της σχέσης μεταξύ των προσώπων της Αγίας Τριάδος και της σημασίας που έχει στη σωτηρία των ανθρώπων. Από αυτό προέρχεται και η άποψη τους, ότι ο κλήρος εκπροσωπεί το Θεό μπροστά στους ανθρώπους και όχι τους ανθρώπους μπροστά στο Θεό, όπως είναι το σωστό. Ο ρωμαιοκαθολικός κλήρος πιστεύει, ότι δι αυτού τελούνται τα Μυστήρια και όχι, ότι ο ιερέας ίσταται απλά εις τύπον και τόπον Χριστού, που τελεί τα Μυστήρια, ως Μέγας Αρχιερέας, με τη Δύναμη του Αγίου Πνεύματος. Αυτό εξηγεί τις υπερβολικές, σχεδόν θεατρικές, κινήσεις τους και την εσφαλμένη αίσθηση μεγαλείου, αντί ταπείνωσης.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Δεκ 28, 2017 10:27 pm

Επίσης η έλλειψη Αγίου Πνεύματος λόγω του ότι είναι αίρεση θα παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στα καραγκιοζιλίκια τους.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Ιαν 02, 2018 12:56 pm

Νίκος έγραψε:Από αυτό προέρχεται και η άποψη τους, ότι ο κλήρος εκπροσωπεί το Θεό μπροστά στους ανθρώπους και όχι τους ανθρώπους μπροστά στο Θεό, όπως είναι το σωστό. Ο ρωμαιοκαθολικός κλήρος πιστεύει, ότι δι αυτού τελούνται τα Μυστήρια και όχι, ότι ο ιερέας ίσταται απλά εις τύπον και τόπον Χριστού, που τελεί τα Μυστήρια, ως Μέγας Αρχιερέας, με τη Δύναμη του Αγίου Πνεύματος. Αυτό εξηγεί τις υπερβολικές, σχεδόν θεατρικές, κινήσεις τους και την εσφαλμένη αίσθηση μεγαλείου, αντί ταπείνωσης.

Γι' αυτό δηλαδή στις εξομολογήσεις τους ή και στις βαπτίσεις τους λένε "Εγώ σε συγχωρώ" ή "Εγώ σε βαπτίζω" αντί να τα λένε σε γ' ενικό π.χ "βαπτίζεται ο δούλος του Θεού..." όπως γίνεται κανονικά; Νομίζουν δηλαδή ότι είναι ο Θεός;


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Ιαν 03, 2018 9:10 am

Όχι ο Θεός, αλλά εκπρόσωποι του Θεού. Λάθος τραγικό είναι ούτως ή άλλως. Κανένας δεν εκπροσωπεί το Θεό. Ο Θεός είναι πανταχού παρών και τα πάντα πληρών (βρίσκεται παντού και γεμίζει τα πάντα). Όποιος είναι παρών, δηλαδή παρίσταται αυτοπροσώπως, δε χρειάζεται εκπρόσωπο. Μόνο έναν άνθρωπο (τον κληρικό) δια του οποίου να οπτικοποιούνται τα Μυστήρια, επειδή εμείς οι άνθρωποι μετέχουμε μεν της Επουρανίου Βασιλείας κατά τη διάρκεια των Μυστηρίων, αλλά είμαστε ακόμη σ΄αυτό τον κόσμο και έχουμε ανάγκη τις αισθήσεις για να αντιλαμβανόμαστε το Μυστήριο (εικόνα, ήχο, οσμή, γεύση...).


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Ιαν 03, 2018 9:59 am

Εκπρόσωπος = αντ' αυτού. Όταν δηλαδή δεν είναι παρών ο Θεός (δηλαδή πάντα) οι αρμοδιότητες πηγαίνουν στον Αρχιερέα, ή στο ανώτατο συμβούλιο Αρχιερέων (δεν ξέρω το ακριβώς είναι). Οπότε δικαιολογούν το αλάθητο, αφού λάθη ΔΕΝ κάνει ο Θεός.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Ιαν 03, 2018 10:30 am

Ο Άγιος Γρηγόριος Αρχιεπίσκοπος Θεσσαλονίκης ο Παλαμάς (μέρος 1ο /3)
14 Μαΐου 2011

Μέγας πατήρ της Εκκλησίας και οικουμενικός διδάσκαλος. Η διδασκαλία του για τη θέωση του ανθρώπου και τη μετοχή του στις άκτιστες ενέργειες του Θεού, εκφράζει την ουσία της ορθόδοξης πνευματικής ζωής, σε πλήρη αντίθεση με την εκκοσμικευμένη θεολογία της εποχής του, πού διαμορφώθηκε με την επίδραση του σχολαστικιστικού ανθρωποκεντρισμού του ρωμαιοκαθολικισμού.

Πηγή: http://www.pemptousia.gr/2011/05/o-agio ... pos-thess/

Και πάλι οι άγιοι πατέρες, έχουν μιλήσει.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Ιαν 13, 2018 1:10 am

Σήμερα έμαθα ότι υπάρχει και καθολική εκκλησία στην Ελλάδα. Θα τρελαθούμε τελείως. Συγχωρέστε με αδελφοί μου.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Ιαν 13, 2018 2:25 pm

Κι όμως Μάνο υπάρχει καθολική επισκοπή ακόμη και στον τόπο σου την Κρήτη.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Ιαν 13, 2018 3:03 pm

Τρια στενά πάνω από το σπίτι μου έχει καθολική επισκοπή σύρου. :( . Ομολογουμένως πλήρης άγνοια γι'αυτο ενώ ενημερώνομαι για τις αιρέσεις για να ξέρω τις διαφορές με την Ορθοδοξία μας και επίσης γνωρίζω ότι έχουν φάει πολύ κόσμο στην Ελλάδα.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Ιαν 13, 2018 3:50 pm

Μάνος έγραψε:Τρια στενά πάνω από το σπίτι μου έχει καθολική επισκοπή σύρου. :( . Ομολογουμένως πλήρης άγνοια γι'αυτο ενώ ενημερώνομαι για τις αιρέσεις για να ξέρω τις διαφορές με την Ορθοδοξία μας και επίσης γνωρίζω ότι έχουν φάει πολύ κόσμο στην Ελλάδα.

Από που και ως που στην Κρήτη καθολική επισκοπή Σύρου. Κρήτης θα εννοείς;


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες