Πεντηκοστιανοί

Ανάλυση θεμάτων που αφορούν τις αιρέσεις

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Πεντηκοστιανοί

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Ιαν 25, 2018 9:58 am

Θεόδωρε, η μη συμμετοχή στα Μυστήρια της Μετανοίας (Ιεράς Εξομολόγησης) και Θείας Ευχαριστίας δεν είναι αφέλεια για έναν Ορθόδοξο Χριστιανό.



Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Πεντηκοστιανοί

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Πέμ Ιαν 25, 2018 11:20 am

Πέτρος έγραψε:Θεόδωρε, η μη συμμετοχή στα Μυστήρια της Μετανοίας (Ιεράς Εξομολόγησης) και Θείας Ευχαριστίας δεν είναι αφέλεια για έναν Ορθόδοξο Χριστιανό.

Κι όμως. Από αφελεια δε συμμετέχει. Πιστεύει ότι έχει εξασφαλίσει την αιώνια ζωή χωρίς να χρειαστεί να κάνει τίποτα (όπως η διδασκαλία του Λούθηρου ότι ο άνθρωπος σώζεται τζάμπα).



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Πεντηκοστιανοί

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Ιαν 25, 2018 11:22 am

Δεν είναι Ορθόδοξος Χριστιανός τότε.

Όποιος βγαίνει απ' το μαντρί τον τρώει ο λύκος.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Πεντηκοστιανοί

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Δεκ 19, 2018 3:50 pm



Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Πεντηκοστιανοί

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Δεκ 19, 2018 3:50 pm



Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Πεντηκοστιανοί

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Δεκ 19, 2018 3:50 pm



Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

NikolaosArvanitidis

Re: Πεντηκοστιανοί

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Κυρ Φεβ 16, 2020 1:33 pm

Μάνος έγραψε:Έπεσα πάνω σε ένα πεντηκοστιανό βίντεο στο youtube το απόγευμα, χωρίς να το χω καταλάβει. Μετά ξεδιπλώθηκε η ωραία πλάνη στα λεγόμενα, είδα και τις εικόνες της "Εκκλησίας" τους στα παρεμφερή βίντεο και λέω σαν προτεστάντες μοιάζουν, αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω. Μετά πάω στις πληροφορίες του καναλιού, έλεγε για τους πρώτους Αποστόλους, λέω, γιατί υπάρχουν και δεύτεροι; Αλλά τώρα κατάφερα να συνδέσω τους Αποστόλους με την Πεντηκοστή, γκουγκλαρα και ναό πεντηκοστιανών και βλέπω παρόμοιο σπίτι, ο Θεός να κάνει το σπίτι Ναό, και λέω εδώ είμαστε. Πάντως, πόσο ωραία τα λένε, Κύριε Ελέησον. Καταπληκτικοί άνθρωποι, αλλά δυστυχώς πλανεμένοι και ο σατανάς το πλασάρει τόσο ωραία. Ο Κύριος να φυλάει ανθρώπους, από τέτοιες πλάνες και να ελεεί τους ήδη πλανεμένους, γιατί πραγματικά και μέσα από το βίντεο είδα πόσο πειστικά τους τα χει φέρει ο διάβολος.

Δεν υπάρχει μόνο μία Πεντηκοστιανή εκκλησία αλλά διάφορες Πεντηκοστιανές εκκλησίες(κάποιες μεγαλύτερες σε αριθμό πιστών και κάποιες μικρότερες από αποψη πιστών πάντα).Κάποιες από αυτές έχουν καλές σχέσεις μεταξύ τους και συνεργάζονται αλλά υπάρχουν και Πεντηκοστιανές εκκλησίες που διαφέρουν χαοτικά στην διδασκαλία τους και έχουν μεγάλη έχθρα μεταξύ τους(π.χ ενώ η συντριπτική πλειοψηφία των Πεντηκοστιανων εκκλησιων θεωρούν βδέλυγμα την ομοφυλοφιλία και την έκτρωση) υπάρχουν και λίγες εκκλησίες(οι οποίες είναι μικρότερες από άποψη μελών) που διδάσκουν εντελώς τα αντίθετα πράγματα και κατ επέκτασιν δεν μιλιούνται καν με τις Πεντηκοστιανές ''εκκλησίες'' που έχουν αντίθετη διδασκαλία.Επίσης οι Πεντηκοστιανές εκκλησίες διαφέρουν και ως προς την δογματική πίστη.Υπάρχουν κάποιες Πεντηκοστιανές ''εκκλησίες'' που αποδέχονται την Αγία τριάδα και κάποιες που απορίπτουν την Αγία Τριάδα ως πολυθεϊσμό.Γενικά όταν μιλάμε για Πεντηκοστιανούς δεν μιλάμε για μία ενιαία αίρεση αλλά για διάφορες ΄''εκκλησίες''(μικρότερες ή μεγαλύτερες) που ούτε κοινή θεολογία και διδασκαλία δεν έχουν όλες τους,ούτε και έχουν παρόμοιες σχέσεις(υπάρχουν ''εκκλησίες'' πεντηκοστιανές που συνεργάζονται μεταξύ τους και υπάρχουν και άλλες που δεν μιλιούνται καν).Η συντριπτική πλειοψηφία των Πεντηκοστιανών "εκκλησιών" είναι φονταμενταλιστες και υιοθετούν μια λανθασμένη φονταμενταλιστικν παρερμηνεία της Αγίας Γραφής.Σήμερα οι Πεντηκοστιανοί γενικά βρίσκονται σε ραγδαία ανάπτυξη σε περιοχές του τρίτου κόσμου(Καραϊβική,Λατινική Αμερική,Υποσαχάρια Αφρική,Φιλλιπίνες κτλ).



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Πεντηκοστιανοί

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Φεβ 16, 2020 9:58 pm

Προφανώς δεν υπάρχει Πεντηκοστιανή "εκκλησία". Οι Πεντηκοστιανοί δεν αποτελούν εκκλησία, αλλά σέχτες. Δηλαδή, οργανώσεις απατεώνων, που προσπαθούν να παγιδεύσουν τους αφελείς για να τους εκμεταλλευτούν με όποιο τρόπο μπορούν. Γι αυτό είναι σε ανάπτυξη, επειδή είναι μια πολύ οργανωμένη και κερδοφόρα επιχείρηση.

Νικόλαε, πρόσεχε τις εκφράσεις σου. Η ακρίβεια των εκφράσεων είναι πολύ σημαντική στη Θεολογία.

Μάνο, ευτυχώς τα βίντεο κατέβηκαν απ' αυτούς που τα ανέβασαν στο youtube ή τα κατέβασε το youtube μετά από καταγγελίες. Μη δημοσιεύετε βίντεο που απηχούν μη ορθόδοξες απόψεις. Μπορείτε να τα σχολιάσετε χωρίς να τα δημοσιεύσετε.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

NikolaosArvanitidis

Re: Πεντηκοστιανοί

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Παρ Απρ 17, 2020 1:09 am

Anastasios68 έγραψε:Κάποτε σε ένα φανάρι σταματημένος, ένας κύριος μου χτύπησε επίμονα το παράθυρο. Το άνοιξα ελαφρά και τον ρώτησα τι ήθελε. Μου είπε με αυστηρή, επιτακτική φωνή να δοξάσω τον Κύριο και να συντονίσω το ραδιόφωνο μου στην τάδε συχνότητα. Του είπα πως δοξάζοντας τον Κύριο κάνω πάντοτε το σημείο του Τιμίου Σταυρού και τον ρώτησα εάν στη συχνότητα αυτή τα μηνύματα είναι ορθόδοξα. Μου απάντησε στον ίδιο τόνο ότι είναι ορθόδοξα. Επέμεινα ρωτώντας τον μήπως είναι αιρετικά των πεντηκοστιανών ή άλλης προτεσταντικής ομάδας. Τότε αγρίεψε, άρχισε να κατηγορεί τους ιερείς λέγοντας «αυτά σας λένε» και αμέσως έκλεισα εντελώς το παράθυρό μου.
Οι άνθρωποι αυτοί θέλουν πολλή προσοχή, στην κυριολεξία πετάνε δίχτυα αυστηρότητας και επιβολής για να τραβήξουν κι άλλους στις πλάνες τους. Άγκυρα μας η Ορθοδοξία, μακριά από αυτούς τους ανθρώπους, μετά πρώτης και δευτέρας νουθεσίας παραιτού!

Μι εμένα μου έχει συμβεί κάτι παρόμοιο αλλά στη δική μου περίπτωση ήταν Μάρτυρας του Ιεχωβά και όχι Πεντηκοστιανος και ήθελε να μου δώσει τεύχος του περιοδικού τους.Οσον αφορά τους Πεντηκοστιανους,τους Ευαγγελιστές,τους Αντβεντιστές,τους Χαρισματικούς ακόμα και τους Ιεχωβάδες ένα "όπλο" που χρησιμοποιούν είναι ο αντικληρικαλισμος.Θέλουν δηλαδή να κάνουν πιστούς ανθρώπους να αγανακτουν με τον κλήρο για να τους παρασύρουν. Οι Πεντηκοστιανοί και οι Ευαγγελιστές/Αντβεντιστές δεν δέχονται καν την ιερωσύνη (οι πάστορες τους είναι υποτίθεται απλά κηρηκες του λόγου του θεού).Με αυτόν τον τρόπο κυρίως στις υποανάπτυκτες χώρες της Λατινικής Αμερικής, Καραϊβικής, Αφρικής και σε κάποιες περιοχές της Ασίας έχουν πετύχει να προσηλυτίσουν πολλά άτομα που ανήκουν σε άλλες αιρέσεις(καθολικούς,Λουθηρανούς, αγγλικανούς ενίοτε ακόμα και Ορθόδοξους κτλ) εκμαιταλευομενα την απέχθεια ορισμένων θρησκευόμενων ατόμων για τον κλήρο.Αυτό ας το έχουν υπόψη όσοι ορθόδοξοι έλληνες λένε πως θέλουν να φύγουν από την εκκλησία λόγω ορισμένων αναξιων ιερέων.Και ας το έχουμε και εμείς υπόψιν μας(συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου) όταν αυτές τις μέρες θυμώνουμε με τους ιερείς γενικά και αόριστα επειδή έκλεισαν οι εκκλησίες.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Πεντηκοστιανοί

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Απρ 17, 2020 11:31 am

Δημοσίευση άσχετη με το θέμα. Να τη σβήσω Νικόλαε;


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες