Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Σάβ Ιαν 27, 2018 9:20 pm

Αυτή η στάση του Οικουμενικού Πατριάρχη είναι άκρως αντιχριστιανικη.Οι χριστιανοί κληρικοί δεν πρέπει να στηρίζουν στρατιωτικές επιχειρήσεις που διεξάγονται σε ξένα εδάφη όπως κάνει η Τουρκία.Αυτό το έκαναν οι Παπες με τις σταυροφορίες που αποτέλεσαν αιτία πολλών δεινών ελπίζω να μην ζήλεψε τους Πάπες ο Οικουμενικός Πατριάρχης.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Ιαν 27, 2018 9:23 pm

Πιστεύω είναι κατανοητό, τί είναι και τί όχι η συγκεκριμένη πράξη. Να προσέχουμε μην πέσουμε σε ιεροκατάκριση, γιατί δεν πάυει ο οποιοσδήποτε ιερέας να έχει ιεροσύνη.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Κυρ Ιαν 28, 2018 12:30 pm

Ιεροκατακριση είναι αυτό που κάνουν οι Ιεχωβάδες, οι αιρετικοί, οι άθεοι κτλ όταν επιτίθονται στην εκκλησία και την πίστη μας στο σύνολο της.Αυτό είναι ιεροκατακριση. Δεν είναι κακό να επισημαίνουμε τα λάθη κάποιου ιεράρχη που είναι αντίθετα στη χριστιανική διδασκαλία αρκεί φυσικά να το κάνουμε με σεβασμό στο πρόσωπο του κληρικού ππυ κάνει το λάθος.Κατ εμέ κακώς πήρε θέση ο Οικουμενικός Πατριάρχης. Ο ο Οικουμενικός Πατριάρχης δεν υπήρχε λόγος να πάρει θέση εφόσον η στρατιωτική επέμβαση αυτή δεν αφορά καθόλου το Οικουμενικό Πατριαρχειο και την Ορθοδοξία εφόσον γίνεται από μια κυβέρνηση αλλοθρήσκων που στηρίζεται από αλλόθρησκους.Να ήταν κάποιος μουφτής ή ιμάμης το καταλαβαίνω να πάρει θέση υπέρ της επέμβασης Ερντογάν στη Συρία αλλά όχι ο Οικουμενικός Πατριάρχης.Σαφώς θα ήταν ανόητο κι αφελές να περιμένουμε να καταδικάσει δημόσια ο Πατριάρχης την επέμβαση της Τουρκίας στη Συρία. Ομως μπορούσε κάλλιστα να μείνει ουδέτερος να μην ασχοληθεί καν με το θέμα και να μην πει τιποτα σχετικά με αυτό. Μη ξεχνάμε πως στα θύματα της Τουρκικής επέμβασης στη Συρία ακούγεται ότι βρίσκονται και παιδιά και γυναίκες δηλαδή άμαχοι. Αυτό είναι αντιχριστιανικό κι επιπλέον δίνει βήμα στους εχθρούς της εκκλησίας να κατηγορήσουν την πίστη μας ότι ευλογεί δολοφονίες αμάχων και στηρίζει αυταρχικά καθεστώτα και αιματηρές στρατιωτικές επεμβάσεις(ήδη πολλοί περιμένουν να επιτεθούν στην εκκλησία ας μη τους κάνουμε το χατίρι δίνοντας τους επιχειρήματα). Ο Οικουμενικός Πατριάρχης μάλιστα είναι επικεφαλής όλων των Ορθοδόξων οφείλει να είναι προσεκτικός στις δηλώσεις του γιατί δε μιλά μόνο για τον εαυτό του μιλά ως επικεφαλής των Ορθοδόξων ανά τον κόσμο άρα τα λόγια και οι πράξεις του αντανακλούν σε όλους εμάς τους Ορθόδοξους.



Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Κυρ Ιαν 28, 2018 1:25 pm

Σκεφτομαι μηπως υπαρχει καποιο ειδος εξαναγκασμου και εκβιασμου, γιατι κι εμενα μου φανηκε περιεργη κινηση. Ποιος ξερει τί τραβανε οι χριστιανοι ηγετες στην Τουρκια. Γνωριζει κανεις λεπτομερειες ή παρασκηνιο;


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Αποστολος0
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 7:00 pm

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αποστολος0 » Κυρ Ιαν 28, 2018 3:14 pm

Δεν καταλαβαίνω γιατί ο Ερντογάν να καίγεται να εξασφαλίσει τη στήριξη των χριστιανών ηγετών της Τουρκίας και να τους εκβιάζει.Αλλωστε αυτοί που έκαναν δηλώσεις στήριξης του Ερντογάν ήταν ο Αρμένιος Πατριάρχης Κων/πολης και ο Οικουμενικός Πατριάρχης.Οι ηγέτες των Συροιακωβιτων(Μονοφυσίτες) και των Λεβαντινιων(Καθολικών) της Τουρκίας δεν έκαναν δήλωση στήριξης της επέμβασης στην Συρία.Επιπλέον ο Οικουμενικός Πατριάρχης ηγείται του μικρότερου ποιμνιου μεταξύ των χριστιανών της Τουρκίας. Πλέον λίγοι Ελληνες/Ρωμιοί μένουν στην Κων/πόλη και γενικά την Τουρκία. Οι Μονοφυσίτες Συροιακωβιτες και Αρμένιοι και οι καθολικοι Λεβαντίνιοι της Τουρκίας είναι πολύ περισσότεροι σε αριθμό και έχουν κατά πολύ μεγαλύτερες κοινότητες από τους Ρωμιούς της Τουρκίας. Επιπλέον ο Ερντογάν δεν απευθύνεται σε χριστιανούς για να καίγεται να μαζέψει ψήφους από αυτούς. Ιδεολογικα απευθύνεται σε συντηρητικούς μουσουλμάνους όπως και οι Κεμαλιστές ιδεολογικά απευθύνονται σε κοσμικούς μουσουλμάνους κτλ.



Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Κυρ Ιαν 28, 2018 4:03 pm

Με τον παπα η συναντηση θα γινει συντομα. Γενικα υπαρχει ενα φλερτ με την ευρωπη. Οσο ο ερντογαν και να βριζει την ευρωπη, τοσο τη γυροφερνει. Οι ελληνες και ορθοδοξοι της τουρκιας δεν συνδεονται με την ευρωπη; Οι αρμενιοι και η γενοκτονια δεν αποτελουν μαυρο εμποδιο για την ομαλη τους ενταξη; Να δουμε τι θα γινει και με τους καθολικους. Απο μας δε θελει ψηφους, θελει να δειξει οτι οριστε, οι δικοι σας μαζι μας ειναι, τι μας βριζετε. Σκοτεινο παιχνιδι επικοινωνιας. Παντοτε φυσικα λεω τη γνωμη μου και την εντυπωση που μου δημιουργειται.
Εδω εκβιαζει με τις ροες των προσφυγων ανοιχτα ολη την ευρωπη, μεσα στη χωρα του θα διστασει;


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Ιαν 28, 2018 4:44 pm

Αγαπητή κυρία Νεκταρία νομίζω πως "παραβαίνετε" έναν από τους κανόνες του φόρουμ και συγκεκριμένα αυτόν του τονισμού των λέξεων. Νομίζω πως αυτό θα σας βοηθήσει :

Anastasios68 έγραψε:Αγαπητοί αδελφοί, χαίρετε

Με αρκετή επιφύλαξη ξεκινώ το παρόν θέμα. Θέλω να επισημάνω κάτι που με απασχολεί ιδιαίτερα και είναι η χρήση της Ελληνικής γλώσσας στο φόρουμ μας.
Στα περισσότερα Ελληνικά φόρουμ οι διαχειριστές απαγορεύουν τη χρήση Λατινικών γραμμάτων για τη συγγραφή Ελληνικών λέξεων (τα λεγόμενα και ως greekglish) και το ίδιο συμβαίνει και στο δικό μας. Θέλω με κάθε σεβασμό να θέσω έναν επιπλέον προβληματισμό: αυτόν της ορθογραφίας. Πιστεύω πως σε ένα Ορθοδοξο φόρουμ (αλλά και σε οτιδήποτε δημοσιεύουμε στο διαδίκτυο) θα πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί στο θέμα αυτό. Είναι πολύ σημαντικό θέμα διότι φανταστείτε πόση σημασία έχει η ορθογραφία στο Ευαγγέλιο. Ένα μόνο γράμμα αν γραφτεί λάθος τότε μπορεί το νόημα κάποιας φράσης να αλλάξει εντελώς! Ας φανταστούμε τους Πατέρες να μη δίνουν σημασία στην ορθογραφία και να μας παραδίδουν κείμενα ανορθόγραφα και άρα επιδεχόμενα διαφορετικές ερμηνείες!
Γι' αυτό, επισημαίνοντας πάλι ότι λέω τα παραπάνω με κάθε σεβασμό προς όλους και χωρίς να υποστηρίζω πως εγώ γράφω σωστά, δίνω την προτροπή προς όλους μας (μηδενός του εαυτού μου εξαιρουμένου) να δίνουμε τη δέουσα προσοχή στην ορθογραφία. Επισημαίνω κάποια συχνά λάθη:
1. Τονισμός: Τονίζουμε πάντοτε τις λέξεις μας. Στερηθήκαμε τα πνεύματα και τη "στέγη" της περισπωμένης λόγω της επιλογής των κρατούντων, ας μη στερηθούμε και την εναπομείνουσα οξεία. Μία λέξη χωρίς τόνο μπορεί να αλλάζει εντελώς το νόημα όσων λέμε.
2. Εισαγωγικά: Βρίσκονται κρυμένα στο πληκτρολόγιο και είναι σχετικά άβολο να τα χρησιμοποιούμε. Στην Αγγλική γλώσσα υπάρχουν δύο τύποι εισαγωγικών και βρίσκονται στο πληκτρολόγιο στο αριστερό μέρος του πλήκτρου ENTER. Στην Ελληνική γλώσσα όμως τα εισαγωγικά περικλείουν μία πρόταση με το σύμβολο « στα αριστερά και το » στα δεξιά της. Μπορεί κανείς να τα βρει μέσω της εφαρμογής των Windows που φέρει τον τίτλο «Πίνακας Χαρακτήρων». Στους υπολογιστές Macintosh μπορεί κανείς να τα χρησιμοποιήσει εύκολα συνδυάζοντας τα πλήκτρα Alt και < ή >.
3. Ερωτηματικό: Το σύμβολο του ερωτηματικού στα Ελληνικά είναι το ; και στα Αγγλικά το ?. Εν τούτοις συχνά χρησιμοποιείται το ? και στα Ελληνικά καθώς πολλοί δεν γνωρίζουν που βρίσκεται το Ελληνικό ερωτηματικό πάνω στο πληκτρολόγιο. Βρίσκεται στο πλήκτρο Q, όπου με συνδυασμό αυτού με το πλήκτρο Shift μπορεί κανείς να προσθέσει στα κείμενά του και την άνω κάτω τελεία.
4. Διαλυτικά: Τα διαλυτικά μπορούν να προστεθούν με τον εξής τρόπο: πατάμε πρώτα το Shift και στη συνέχεια το πλήκτρο του τόνου (στα δεξιά του πλήκτρου L). Κατόπιν πατάμε το πλήκτρο του φωνήεντος που θέλουμε να αποκτήσει διαλυτικά. Αν θέλουμε διαλυτικά και τόνο, τότε αντί του πλήκτρου του τόνου πατάμε το πλήκτρο W μαζί με το Shift και έχουμε έτσι φωνήεν με τόνο και διαλυτικά.

Ελπίζω ότι δεν σας ζάλισα και ελπίζω ότι δεν παρέβηκα τα εσκαμμένα. Φυσικά και εγώ κάνω πολλά ορθογραφικά λάθη και σε καμία περίπτωση δεν διεκδικώ το «αλάθητο». Αισθάνομαι όμως ότι το θέμα είναι σημαντικό και γι' αυτό το αναφέρω.
Να είστε όλοι καλά.


Χωρίς παρεξήγηση πάντοτε!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Κυρ Ιαν 28, 2018 4:50 pm

Καμιά παρεξήγηση. Σήμερα γράφω από κινητό και τεμπέλιασα λίγο☺


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Ιαν 28, 2018 5:06 pm

Κανένα πρόβλημα από μέρους μου. Κι εγώ από κινητό γράφω πάντα οπότε το έχω ρυθμίσει να μού βγάζει τις λέξεις τονισμένες πάνω από το πληκτρολόγιο.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αποστολος0
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 7:00 pm

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αποστολος0 » Κυρ Ιαν 28, 2018 5:16 pm

heavenandearth έγραψε:Με τον παπα η συναντηση θα γινει συντομα. Γενικα υπαρχει ενα φλερτ με την ευρωπη. Οσο ο ερντογαν και να βριζει την ευρωπη, τοσο τη γυροφερνει. Οι ελληνες και ορθοδοξοι της τουρκιας δεν συνδεονται με την ευρωπη; Οι αρμενιοι και η γενοκτονια δεν αποτελουν μαυρο εμποδιο για την ομαλη τους ενταξη; Να δουμε τι θα γινει και με τους καθολικους. Απο μας δε θελει ψηφους, θελει να δειξει οτι οριστε, οι δικοι σας μαζι μας ειναι, τι μας βριζετε. Σκοτεινο παιχνιδι επικοινωνιας. Παντοτε φυσικα λεω τη γνωμη μου και την εντυπωση που μου δημιουργειται.
Εδω εκβιαζει με τις ροες των προσφυγων ανοιχτα ολη την ευρωπη, μεσα στη χωρα του θα διστασει;

Πιθανόν να συμβαίνει κι αυτό.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 11 και 0 επισκέπτες