Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Ανάλυση θεμάτων που αφορούν τις αιρέσεις

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Ιαν 28, 2018 6:08 pm

Η Ορθόδοξη Εκκλησία συνέβαλε τα μέγιστα στην διατήρηση του Ελληνισμού και όχι στη δημιουργία του ελληνικού κράτους (μόνο οικονομικά ίσως).

Ο ρατσισμός και η μισαλλοδοξία δεν είναι πατριωτισμός, αλλά εθνικισμός. Πάντως Χριστιανισμός σίγουρα δεν είναι.

viewtopic.php?f=23&t=1349&p=41173&hilit=εθνικισμός#p5995

viewtopic.php?f=23&t=987&hilit=εθνικισμός+αίρεση


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Κυρ Ιαν 28, 2018 6:38 pm

Διαφωνώ.Το ίδιο το Ελληνικό κράτος φτιάχτηκε από την Ορθοδοξη εκκλησία της Ελλάδας.Η Ορθόδοξη εκκλησία της Ελλάδας είναι ο ιδρυτής του.Οσοι λοιπόν έχουν αρνητική γνώμη για τον ιδρυτή αυτού του κράτους κι ενοχλούνταν από την Ορθοδοξία είτε είναι Ιεχωβάδες, είτε Πεντηκοστιανοί, είτε άθεοι είτε δε ξέρω κι εγώ τι ας αποχωρήσουν από αυτό το κράτος γιατί οι αγωνιστές του 1821 έφτιαξαν αυτό το κράτος για να βρούνε καταφύγιο οι Ορθόδοξοι και να ζήσουν ελεύθεροι αλλά δυστυχώς σήμερα έχουμε μέσα σε αυτό πολλούς μη Ορθόδοξους αρκετοί από τους οποίους μάλιστα δείχνουν μηδενικό σεβασμό στην εκκλησία μας και περνάνε αντιχριστιανικούς νόμους (τη δεκαετία του 1980 πέρασαν το διαζύγιο, την νομιμοποίηση της μοιχείας, τον πολιτικό γάμο, την νομιμοποίηση των εκτρώσεων,το 2001 διέγραψαν το θρήσκευμα από τις ταυτότητες,το 2015 ψηφίστηκε το σύμφωνο συμβίωσης ομοφυλόφιλων, το 2017 πέρασαν την αλλαγή φύλου από τα 15 μάλιστα και ελπίζω να φύγει γρήγορα η σημερινή κυβέρνηση πριν φέρει κι άλλον αντιχριστιανικό νόμο).Κι ακόμα ακούγονται κι άλλες φωνές που ζητούν μεταξύ άλλων τον διαχωρισμό κράτους-εκκλησιας,την κατάργηση του Αβατου του Αγίου Ορους(αν και γι αυτό δεν ανησυχώ καθώς είναι αυτοδιοικούμενο και εκεί υπάρχουν και μοναστήρια/μοναχοί άλλων χωρών πέρα από τους Ελληνες και οι Ρώσοι έχουν μια σημαντική επιρροή στην Αθω όπως φάνηκε και με την τελευταία επίσκεψη του Ρώσου προέδρου Πούτιν το 2016 στο Αγιο Ορος) κτλ.Οφείλουμε να αντιδράσουμε σαν Ορθόδοξοι σύντομα.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Κυρ Ιαν 28, 2018 7:29 pm

Νίκος έγραψε:Ο ρατσισμός και η μισαλλοδοξία δεν είναι πατριωτισμός, αλλά εθνικισμός. Πάντως Χριστιανισμός σίγουρα δεν είναι.


Αυτό είναι γεγονός.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Ιαν 28, 2018 11:28 pm

Θεόδωρε στο Άγιο Όρος η Μονή Χιλανδαρίου είναι σέρβικη, η Ζωγράφου είναι βουλγάρικη και η Σκήτη Προδρόμου είναι ρουμάνικη. Επίσης υπάρχουν μοναχοί σε πολλά Μοναστήρια σκήτες και κελιά από όλα τα μέρη του κόσμου. Το Άγιο Όρος έχει μόνο πνευματικό αυτοδιοίκητο, αλλά ανήκει στην ελληνική επικράτεια και έχει Διοικητή διορισμένο από το Ελληνικό κράτος και αστυνομία, ενώ ισχύουν κανονικά όλοι οι νόμοι του κράτους, Ξέχασες τη σύλληψη του Ηγουμένου Εφραίμ μέσα στη Μονή Βατοπαιδίου; Ο Καταστατικός Χάρτης του Αγίου Όρους είναι νόμος του Ελληνικού κράτους, που μπορεί να αλλάξει, αν το επιθυμεί η κυβέρνηση.

Έχεις μπερδέψει τη θρησκεία με την εξουσία, την πίστη με την πολιτική, την Εκκλησία με το κράτος, την Ορθοδοξία με τη μισαλλοδοξία. Πρέπει να τα συζητήσεις όλα αυτά με τον Πνευματικό σου.

Προσπάθησα ειλικρινά όλο αυτό τον καιρό να σου δώσω να καταλάβεις, ότι όλο αυτό το μπέρδεμα το μεταφέρεις και στις συζητήσεις του φόρουμ, δημοσιεύοντας απαντήσεις άσχετες με τα θέματα που συζητάμε, κάνοντας συνεχώς άχρηστα μακροσκελή quotes, κάνοντας συνεχώς αναφορές σε στατιστικά στοιχεία, που ποτέ δεν τεκμηρίωσες, αναρτώντας άσχετα links χωρίς κείμενο... Η συμπεριφορά σου αυτή δε μπορεί να συνεχιστεί. Αυτή είναι η τελευταία προειδοποίηση.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Δευτ Ιαν 29, 2018 3:54 pm

Τι σημαίνει ότι μπέρδεψα την εκκλησία με το κράτος; Είναι αρνητικό που σαν Ορθόδοξος θέλω ένα κράτος με χριστιανική νομοθεσία; Αυτές οι απόψεις που λέω εδώ για τον κίνδυνο που απειλεί την Ορθοδοξία μας δεν είναι κάτι που σκέφτηκα εδώ. Είναι απόψεις του ίδιου του πνευματικού μου με τον οποίο πολλές φορές συζητώ και θέματα πίστης στην χώρα μας.Ο πνευματικός μου είναι άνθρωπος που έχει δώσει αγώνες για την εκκλησία και την Ορθοδοξία μας δεν είναι κάποιος τυχαίος. Δεν είναι δίκαιο σαν Ορθόδοξος να θέλω ένα Ορθόδοξο κράτος με Ορθόδοξους κανόνες και νόμους κι όχι ένα αντίχριστο;Σαν Ορθόδοξοι δηλαδή θα κατσουμε με σταυρωμένα χέρια μέχρι (Θεός φυλάξοι) να κυρηχθεί νέος διωγμός εναντιον της πίστης μας;Σε αυτό που έχω άδικο είναι ότι πιθανόν να γράφω/εκφράζω τις απόψεις μου με λάθος τρόπο. Σε αυτό ναι θα πρέπει να ελέγχω τον εαυτό μου και θα δοκιμασω να αλλάξω ως προς αυτή την κατεύθυνση. Κατά τα άλλα από όσα βλέπω γύρω μου δε παυω να πιστεύω ότι η Ορθοδοξία μας δέχεται επίθεση.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Ιαν 29, 2018 4:30 pm

Δεν είναι παράλογο να θέλεις ένα Ορθόδοξο κράτος. Το παράλογο είναι να κατηγορείς την Εκκλησία, επειδή οι συμπολίτες μας ψήφισαν αντίχριστους. Μάλιστα με πολύ επιπολαιότητα τους ψήφισαν και πολλοί Χριστιανοί, βάζοντας το κακώς νοούμενο συμφέρον τους πάνω από την πίστη τους. Αυτή τη συμπεριφορά έχεις κάθε δικαίωμα να την καταδικάσεις. Επίσης είναι παράλογο να κατηγορείς τους θεσμούς για τη συμπεριφορά των πολιτών. Τέλος είναι παράλογο να κατηγορείς τους ετερόδοξους και αλλόδοξους για την ανωριμότητα και την ολιγοπιστία των Ορθοδόξων. Εκείνοι τη δουλειά τους κάνουν, σύμφωνα με αυτά που πιστεύουν. Φαντάζομαι, σύμφωνα με αυτά που λες, ότι κι εσύ το ίδιο θα έκανες στη θέση τους. Το θέμα είναι εμείς τι κάνουμε.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Ιαν 29, 2018 4:39 pm

Νίκος έγραψε:.... Το θέμα είναι εμείς τι κάνουμε.


Ακριβώς.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Δευτ Ιαν 29, 2018 6:00 pm

Νίκος έγραψε:Δεν είναι παράλογο να θέλεις ένα Ορθόδοξο κράτος. Το παράλογο είναι να κατηγορείς την Εκκλησία, επειδή οι συμπολίτες μας ψήφισαν αντίχριστους. Μάλιστα με πολύ επιπολαιότητα τους ψήφισαν και πολλοί Χριστιανοί, βάζοντας το κακώς νοούμενο συμφέρον τους πάνω από την πίστη τους. Αυτή τη συμπεριφορά έχεις κάθε δικαίωμα να την καταδικάσεις. Επίσης είναι παράλογο να κατηγορείς τους θεσμούς για τη συμπεριφορά των πολιτών. Τέλος είναι παράλογο να κατηγορείς τους ετερόδοξους και αλλόδοξους για την ανωριμότητα και την ολιγοπιστία των Ορθοδόξων. Εκείνοι τη δουλειά τους κάνουν, σύμφωνα με αυτά που πιστεύουν. Φαντάζομαι, σύμφωνα με αυτά που λες, ότι κι εσύ το ίδιο θα έκανες στη θέση τους. Το θέμα είναι εμείς τι κάνουμε.

Δε κατηγορώ όλη την εκκλησία αλλά κάποια μέλη της βασικά λαϊκούς και που με τις πράξεις τους μας φέρανε εδώ πέρα. Τέλος σαφώς οι αιρετικοί και οι άθεοι έχουν ευθύνη γιατί καλλιεργούν την ολιγοπιστια μεταξύ των Ορθοδόξων και τους μπερδεύουν.Και επειδή κι εμείς δε κάνουμε και πολλά γι αυτό λέω ότι λέω για να ξυπνήσουμε και να αρχίσουμε να κάνουμε επιτέλους. Ο πνευματικός μου λέει συνέχεια ότι ο αντίχριστος κάνει τη δουλειά του κι εμείς κοιμομαστε.Στην Ευρώπη τη δυτική την μεταχριστιανικη σε κάποιες χώρες άνθρωποι διώκονται επειδή φοράνε ένα σταυρό ή γιατί δεν υποστηρίζουν αντιχριστιανικκες πρακτικές (γάμοι ομοφυλόφιλων, εκτρώσεις κτλ).Ο αποχριστιανισμος είναι κάτι υπαρκτό και πρέπει να αντισταθούνε για να μη φτάσει στη χώρα μας.Ο πνευματικός μου ας πούμε μου ανέφερε περίπτωση στην Βρετανία που χριστιανός έγραψε στο διαδίκτυο απλώς ότι η ομοφυλοφιλία είναι αμαρτία και συνελήφθη. Θεωρείται δηλαδή αποδεκτό να υποστηρίζει κάποιος αντιχριστιανικες θέσεις αλλά αν υποστηρίξει χριστιανικές μπορεί ακόμα και φυλακή να βρεθεί Για τις σύγχρονες διώξεις χριστιανών στην Ευρώπη οι οποίες διαφέρουν ως προς τις αντίστοιχες διώξεις των χριστιανών της Μέσης Ανατολής και του τρίτου κόσμου στο ότι δεν γίνονται με βομβιστικές επιθέσεις αλλά δικαστικά και κοινωνικά έχουν γραφτεί σε αυτο το forum σποραδικά κάποια πράγματα στην "κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα" αλλά θα πρέπει να ανοίξει θέμα εξ ολοκλήρου αφιερωμένο σε αυτές τις διώξεις χριστιανών που γίνονται στην "προοδευτική" και "δημοκρατική" Ευρώπη.Εγώ ΔΕΝ θέλω να φτάσει εδώ αυτό το φαινόμενο και θα συνεχίσω να αντιστέκομαι όσο μπορώ για να μη φτάσουμε εκεί.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Ιαν 29, 2018 6:58 pm

Η ορθόδοξη άποψη είναι, ότι η αλλαγή του κόσμου ξεκινάει από μέσα μας. Ο κάθε Χριστιανός έχει την ευθύνη ν' αλλάξει τον εαυτό του για να κατοικήσει μέσα του ο Χριστός. Όταν γίνει αυτό, ο Χριστός τον χρησιμοποιεί για να γίνει το δικό Του έργο.

Αλλιώς, αν πορευόμαστε κατά τη λογική μας και το θέλημα μας, το δικό μας έργο κάνουμε και όχι του Θεού.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Για τους «Μαρτύρες του Ιεχωβά»

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Φεβ 11, 2018 11:42 am

Συζητώντας μὲ ἕνα μάρτυρα τοῦ Ἰεχωβᾶ: Προσοχὴ εἰς τάς μεθοδεύσεις


τοῦ πρωτ. Βασιλείου Α. Γεωργοπούλου, Λέκτορος Θεολογικῆς Σχολῆς Α.Π.Θ

Εικόνα

Εἶναι γνωστὸ ὅτι ὄχι μόνο ἡ Ὀρθόδοξη Ἐκκλησία ἀλλὰ καὶ τὸ σύνολο τοῦ χριστιανικοῦ κόσμου δὲν ἔχει ἀπολύτως τίποτα κοινὸ στὴν πίστη μὲ τοὺς Μάρτυρες τοῦ Ἰεχωβᾶ. Εἶναι ἐπίσης γνωστοὶ οἱ ἀπαξιωτικοὶ χαρακτηρισμοὶ μὲ τοὺς ὁποίους ἀναφέρεται ἡ ἑταιρεία «Σκοπιά» στὰ ἔντυπά της γιὰ τὸ σύνολο τοῦ χριστιανικοῦ κόσμου.

Δὲν εἶναι ὅμως εὐρύτατα γνωστὲς οἱ πρακτικὲς καὶ οἱ μεθοδεύσεις, ποὺ χρησιμοποιοῦν οἱ Μάρτυρες τοῦ Ἰεχωβᾶ, κατὰ τὶς συζητήσεις τους, στὰ πλαίσια τῆς προσηλυτιστικῆς τους δραστηριότητας. Οἱ μέθοδοι, ποὺ χρησιμοποιοῦν οἱ ὀπαδοὶ τῆς ἐν λόγῳ αἱρέσεως, ἔχουν πάντα συγκεκριμένη στόχευση καὶ προϋποθέτουν καὶ ἀντίστοιχη ἐκπαίδευση.

Ἄς δοῦμε κάποιες ἀπὸ αὐτὲς τὶς πρακτικές.

Ι) Ἀναζήτηση σημείου ἐπαφῆς

Πρόκειται γιὰ τὴν ἀφορμὴ ἐκκίνησης τῆς συζήτησης. Θέματα θρησκευτικὰ (π.χ. ὄνομα τοῦ Θεοῦ, ἱερὲς εἰκόνες κ.ἅ.) καὶ κοινωνικά, ποὺ «ἐντυπωσιάζουν», μὲ μιὰ δομημένη διατύπωση, ποὺ στὴν συνέχεια, ἀναλόγως τῶν ἀπαντήσεων, ἀγνοώντας τὴ στόχευση, ὁ ἄνθρωπος θὰ ὁδηγηθεῖ σὲ μία λογικοφανὴ χειραγώγηση. (Πρβλ. G. Pape, Ich War Zeuge Jehovas, 1993, σσ. 164-167).

ΙΙ) Παράθεση χωρίων τῆς Ἁγίας Γραφῆς

Ἡ στόχευση ἐδῶ εἶναι ὁ ἐντυπωσιασμός. Δημιουργεῖται στὸν ἄνθρωπο ἡ ἐντύπωση, ἐφόσον συζητήσει, πόσο δῆθεν καλὰ γνωρίζουν τὴν Ἁγία Γραφή. Ἐντύπωση μάλιστα, ποὺ ἐνισχύεται ἀπὸ τὴ δική του, ἐνδεχομένως ἄγνοια, ἢ τὴν ἀνεπαρκῆ γνώση ἢ τὴ μὴ συστηματικὴ μελέτη τῆς Ἁγίας Γραφῆς.

Προφανῶς δὲν γνωρίζει ὅτι αὐτὴ ἡ σωρηδὸν παράθεση βιβλικῶν χωρίων, ἀπὸ τὸν Μάρτυρα τοῦ Ἰεχωβᾶ, εἶναι προετοιμασμένα γιὰ τὴν περίπτωση αὐτή. Ἂν παρασυρθεῖ, ἐντυπωσιαστεῖ, τὸν ἐμπιστευθεῖ καὶ τὸν ἀκολουθήσει στὶς «Γραφικὲς Μελέτες» ἀναζήτησης τῆς ἀλήθειας» τότε ἔχει ἀρχίσει, ἄθελά του, ἡ χειραγώγησή του στὴν πλάνη.

ΙΙΙ) Ἡ διαστρέβλωση τῶν ἁγιογραφικῶν χωρίων


Πρόκειται γιὰ μία διαχρονικὴ πρακτικὴ τῶν αἱρετικῶν. Τὰ ἁγιογραφικὰ χωρία ἀπομονώνονται ἀπὸ τὸ ἱστορικὸ τοὺς πλαίσιο, ἀποκόπτονται ἀπὸ τὴν νοηματική τους συνάφεια, ἑρμηνεύονται αὐθαίρετα καὶ προσάγονται ὡς ἁγιογραφικὲς δῆθεν μαρτυρίες αἱρετικῶν δοξασιῶν.

Ἕνα ἀντιπροσωπευτικὸ παράδειγμα, μεταξὺ τῶν πολλῶν, ἀποτελεῖ ἡ θέση τῆς αἵρεσης γιὰ τὴν μετάγγιση αἵματος. Τὰ βιβλικὰ χωρία, ποὺ ἀπαγορεύουν τὴ βρώση αἵματος ἢ τὴν ἀφαίρεση τῆς ζωῆς μὲ βίαιο τρόπο οἱ Μάρτυρες τοῦ Ἰεχωβὰ τὰ προσάγουν ὡς δῆθεν ἁγιογραφικὲς μαρτυρίες, ποὺ ἀπαγορεύουν τὴν μετάγγιση αἵματος.

IV) Στὴν ἴδια συνάφεια σχετικὰ μὲ τὴ χρήση τῆς Ἁγίας Γραφῆς, συζητώντας κάποιος μὲ Μάρτυρες τοῦ Ἰεχωβά, θὰ διαπιστώσει, κατὰ περίπτωση, τὰ ἑξῆς:
α) παραποίηση χωρίων,

β) ἐπιλεκτικὴ χρήση καὶ ἀποσιώπηση ἄλλων,

γ) σύγχυση γραμματικῆς καὶ ἀλληγορικῆς ἑρμηνείας,

δ) συνδυασμὸ ἄσχετων χωρίων,

ε) χρήση προβληματικῶν μεταφράσεων τῆς Ἁγίας Γραφῆς, ποὺ ἐξυπηρετοῦν τὴν ἰδεολογικὴ χειραγώγηση στὶς κακοδοξίες τῆς αἵρεσης,

στ) μὴ διάκριση ὡς πρὸς τὴν ἀπόλυτη καὶ σχετικὴ ἔννοια μιᾶς λέξης καὶ

ζ) ἑρμηνευτικὴ κακοποίηση πολυσήμαντων λέξεων καὶ ὅρων ὅπως λ.χ. τῆς λέξης «ψυχή». (Πρβλ. F. W. Haack, Jehovas Zeugen, 19753, σσ. 34-36).

V) Ἐπιλεκτικὴ «ἀμνησία»
Αὐτὴ ἡ παράμετρος ἔχει νὰ κάνει μὲ τὴν ἱστορία καὶ τὸ παρελθὸν τῆς αἵρεσης. Οἱ Μάρτυρες τοῦ Ἰεχωβᾶ, συνήθως, δὲν ξέρουν ἢ παθαίνουν «ἀμνησία», ὅταν πρέπει νὰ ἀπαντήσουν γιὰ τὶς κατὰ καιροὺς ἀλλαγὲς στὶς διδασκαλίες τους, γιὰ τὸ πλῆθος τῶν ψευδοπροφητειῶν τους, ποὺ διαψεύστηκαν οἰκτρὰ ἢ γιὰ ὁρισμένα γεγονότα ἀπὸ τὴν ἱστορία τῆς μετοχικῆς ἑταιρείας «Σκοπιά».

Ὡς ἐπίλογο θὰ παραθέσουμε τὴν συγκλονιστικὴ μαρτυρία, ἑνὸς πρώην «πρεσβυτέρου», ἐπὶ 53 χρόνια ὀπαδοῦ τῆς αἵρεσης τῶν Μαρτύρων τοῦ Ἰεχωβᾶ στὴ Θεσσαλονίκη. Ὁ ἄνθρωπος αὐτὸς μεταξὺ τῶν ἄλλων, ἀναφέρει καὶ τὰ ἑξῆς ἀποκαλυπτικά: «Μετὰ ἀπὸ σκληρὸ ἀγῶνα 53 ἐτῶν, κατέληξα σὲ μία τραγικὴ διαπίστωση: Κοντὰ στοὺς μάρτυρες τοῦ Ἰεχωβὰ ὄχι μόνο δὲν εἶχα βρεῖ τὴν ἀλήθεια, ἀλλὰ καὶ ἔβλεπα καθημερινὰ νὰ διαστρεβλώνεται συστηματικὰ καὶ νὰ κακοποιῆται μπροστὰ στὰ μάτια μου καὶ μὲ τοὺς πιὸ χονδροειδεῖς τρόπους, κάθε ἔννοιά της. (…) Ἕνα πολὺ βρώμικο καὶ ἀπατηλὸ παιχνίδι παίζει ἡ Σκοπιὰ εἰς βάρος τῆς νοημοσύνης, τῆς ἀξιοπρέπειας καὶ τῆς πίστεως τῶν μαρτύρων τοῦ Ἰεχωβᾶ, οἱ ὁποῖοι -ἐκτὸς τῶν ἄλλων- εἶναι καὶ μία πλουτοφόρα πηγή, ἕνας σωστὸς Πακτωλὸς γι’ αὐτήν». (Βλ. Ἐμ. Ι. Ἀντωνιάδη, Διαψεύδονται οἱ προφητεῖες τῶν Μαρτύρων τοῦ Ἰεχωβᾶ).



(Ιερά Μητρόπολη Κηφισίας, Αμαρουσίου και Ωρωπού http://imkifissias.gr/index.php?option= ... Itemid=865)


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες