Tο «κοσμικό κράτος» στο προτεινόμενο νέο Σύνταγμα

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Tο «κοσμικό κράτος» στο προτεινόμενο νέο Σύνταγμα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Φεβ 02, 2018 4:30 pm

Θεόδωρε, αυτό λέγεται "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε", επειδή δεν έχεις τίποτε να απαντήσεις επί της ουσίας.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Tο «κοσμικό κράτος» στο προτεινόμενο νέο Σύνταγμα

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Παρ Φεβ 02, 2018 4:49 pm

Ψέματα είναι; Λέμε ότι είμαστε Ορθόδοξη χώρα
Πόσοι πάνε για εκκλησιασμό; Πόσοι νηστεύουν;Πόσοι προσεύχονται; Πόσοι ζούνε χριστιανικά. Οι πρώτοι χριστιανοί ζούσαν σε αληθινά χριστιανικες κοινότητες.Εμείς όχι.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Tο «κοσμικό κράτος» στο προτεινόμενο νέο Σύνταγμα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Φεβ 02, 2018 5:13 pm

Θόδωρε για να αλλάξουν και να γίνουν αυτά πρέπει να δουν το δικό μας ζωντανό παράδειγμα, ότι δηλαδή γινόμαστε καλύτεροι ανθρώποι ως Ορθόδοξοι Χριστιανοί και με τη βοήθεια του Αγίου Πνεύματος να προβληματιστούν. Τις περισσότερες φορές βέβαια χρειάζεται να φάνε ένα "σκαμπήλι" από τη ζωή και να καταλάβουν, ότι υπάρχει κάτι περισσότερο από αυτήν την επίγεια φθαρτή ζωή και να διαπιστώσουν, ότι αξίζει να αγωνιστούν γι'αυτό.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Tο «κοσμικό κράτος» στο προτεινόμενο νέο Σύνταγμα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Φεβ 02, 2018 6:57 pm

Θεόδωρος22 έγραψε:Ψέματα είναι; Λέμε ότι είμαστε Ορθόδοξη χώρα
Πόσοι πάνε για εκκλησιασμό; Πόσοι νηστεύουν;Πόσοι προσεύχονται; Πόσοι ζούνε χριστιανικά. Οι πρώτοι χριστιανοί ζούσαν σε αληθινά χριστιανικες κοινότητες.Εμείς όχι.

Αυτό είπα Θεόδωρε; Είπα ότι αποφεύγεις να απαντήσεις στην ουσία της δημοσίευσης μου που είναι:
"αυτό που έχεις στο μυαλό σου, δηλαδή ένα κράτος που θα μας προστατεύει από τον κακό μας εαυτό, είναι εντελώς λάθος σαν σκέψη και καθόλου Χριστιανικό".


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Tο «κοσμικό κράτος» στο προτεινόμενο νέο Σύνταγμα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Φεβ 02, 2018 6:57 pm

Θεόδωρος22 έγραψε:Ψέματα είναι; Λέμε ότι είμαστε Ορθόδοξη χώρα
Πόσοι πάνε για εκκλησιασμό; Πόσοι νηστεύουν;Πόσοι προσεύχονται; Πόσοι ζούνε χριστιανικά. Οι πρώτοι χριστιανοί ζούσαν σε αληθινά χριστιανικες κοινότητες.Εμείς όχι.

Δυστυχώς έτσι είναι. Ανήμερα των Τριών Ιεραρχών δεν πήγαμε στην εκκλησία με το σχολείο μας αλλά κάναμε μονάχα μια εκδήλωση την προηγούμενη ημέρα. Εγώ φυσικά πήγα μόνος μου.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 10 και 0 επισκέπτες