Μοναχισμός

Θεολογικοί, φιλοσοφικοί και διάφοροι άλλοι προβληματισμοί, πάντοτε όμως με Ορθόδοξο υπόβαθρο.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Φεβ 08, 2018 10:51 am

Βαλέρια εγώ είμαι έγγαμος (2 φορές) με παιδιά και εγγόνια, οπότε δε θα μπορούσα να απαντήσω θετικά στην ερώτηση της Αναστασίας :mrgreen: .


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Φεβ 08, 2018 11:33 am

Κι εγώ ψηφίζω υπέρ του γάμου!



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Φεβ 08, 2018 2:03 pm

Πέτρος έγραψε:Η εν Χριστώ ζωή είτε στον κόσμο είτε στον μοναχισμό προϋποθέτει την ύπαρξη πνευματικού.
Συμμετοχή στη μυστηριακή ζωή της Εκκλησίας δεν είπαμε;

Ναι. Συμφωνούμε απόλυτα.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Φεβ 08, 2018 2:04 pm

Valerie έγραψε:Στην (προσωπική) ερώτηση της Αναστασίας, μόνο εγώ απάντησα; :?

:mrgreen:
Κι εγώ έγγαμος είμαι


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Φεβ 08, 2018 2:07 pm

Άγαμος 20 χρονών :) και βλέπουμε τι μας επιφυλάσει το Πνεύμα το Άγιο.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Πέμ Φεβ 08, 2018 2:20 pm

Έγγαμη. Θέλω να πω κάτι στην κοπέλα που έθεσε τις ανησυχίες της.

Όλες οι κοπέλες έχουν σκεφτεί και το μοναστήρι, και την ασκητική ζωή στον κόσμο, και αν δεν με πιστεύεις ρώτησε :) 'Όμως εγώ όταν γνώρισα τον άντρα μου δεν αμφέβαλλα καθόλου ότι ο δρόμος μου ήταν ο γάμος, και για τις περισσότερες αυτό συμβαίνει. Μου έκανε εντύπωση που σκέφτεσαι όλα αυτά ενώ έχεις μακροχρόνια σχέση. Δεν θέλω να επεκταθώ στις σκέψεις μου, αλλά μάλλον από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις να ξεδιαλύνεις τους προβληματισμούς σου. Δεν αμφέβαλα ούτε στιγμή ότι είσαι ανήσυχο πνεύμα, ούτε ότι οι νέοι άνθρωποι ψάχνονται και αναρωτιούνται, και στο λέω αυτό γιατί η απάντησή σου προς εμένα ειδικά με παραξένεψε. Σου εύχομαι να σε βοηθήσει ο Θεός και να σε οδηγήσει γρήγορα στις σωστές οδούς! :D Να είσαι καλά και ευτυχισμένη.


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Valerie
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 05, 2018 9:19 pm

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Valerie » Πέμ Φεβ 08, 2018 3:22 pm

Να χαίρεστε τις οικογένειες σας :)
Και παππούς, Νίκο; Δυο φορές πατέρας, κατά τη λαϊκή ρήση. Πιστεύω πως τον μοναχισμό δεν τον επιλέγουν μόνο άγιοι εκ κοιλίας μητρός και σκεύη εκλογής. Τα πράγματα δεν είναι πάντα ξεκάθαρα για όλους. Οι δρόμοι είναι πολλοί, από τους οποίους φτάνει κανείς είτε στον γάμο είτε στο μοναστήρι. Ο προορισμός είναι ένας...



Άβαταρ μέλους
Αναστασία1990
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 04, 2018 6:23 am

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Αναστασία1990 » Πέμ Φεβ 08, 2018 6:00 pm

Η απάντηση που σου έδωσα heavenandearth ήταν κυρίως για το κομμάτι που με ρώτησες "Από την άλλη ρώτα τον εαυτό σου (και μην απαντήσεις σε εμάς εννοείται), για ποιο λόγο μια νέα κοπέλα σε μακροχρόνια σχέση έχει στο νου της αυτή την ερώτηση; Η σχέση δεν οδηγεί στον γάμο; Αν όχι γιατί; Θέλω να πω αν αυτό είναι το ζήτημα, να αντιδράσεις πιο δυναμικά και όχι να εγκαταλείψεις την ιδέα του γάμου". Και απλά είπα πως δεν έχω αποκλείσει αυτή τη στιγμή τίποτα, όλα περνάνε απο το μυαλό μου με αστραπιαίες ταχύτητες, κι όλα παίζουν. Τη μια στιγμή αναδύεται έντονα η τάση για γάμο, την άλλη έρχεται στην επιφάνεια η σκέψη του μοναχισμού ως δρόμος πιο ταιριαστός για ένα άτομο που δεν δυσκολεύεται ιδιαίτερα στην εγκράτεια και για ένα άτομο που θέλει μέσα στη μέρα του να είναι κατάτι πιο αφοσιωμένο στον Κύριο απο τους κοσμικούς (λαμβάνοντας υπόψη και τα εδάφια τόσο απο το Κατά Ματθαίον κεφ. ΙΘ (που αναφέρει οτι ουσιαστικά "εάν ο λόγος του διαζυγίου του ανδρός μετά της γυναικός έχει ούτω, και μια μόνον είναι η αιτία δια την οποίαν επιτρέπεται το διαζύγιον, τότε δεν συμφέρει να έρχεται κανεις σε γάμο") όσο κι απο το Προς Κορινθίους Α' κεφ. Ζ (που αναφέρει οτι "καλο είναι εις τον άνθρωπο να μη γνωρίσει καθόλου γυναίκα"...και ακολούθως λέει "λέγω δε εις τους άγαμους και εις τας χήρας οτι είναι καλόν εις αυτούς εάν μείνουν όπως μένω και εγώ δηλαδή άγαμοι. Εάν όμως δεν εγκρατεύωνται ας έλθουν εις γάμον."). Βέβαια να επισημάνουμε κάπου εδώ οτι οι μοναχοί και οι μοναχές δεν είναι απλά κατάτι πιο αφοσιωμένοι/ες, είναι ολότελα δοσμένοι και δοσμένες, πράγμα που δυσκολεύει πάλι την όποια απόφαση :D
Πάντως ειλικρινά ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων και εύχομαι στον καθένα ξεχωριστά ο Κύριος να ευλογεί τις ζωές σας και η Παναγία να σκεπάζει τις οικογένειές σας :)



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Φεβ 08, 2018 6:20 pm

Μάνος έγραψε:Άγαμος 20 χρονών :) και βλέπουμε τι μας επιφυλάσει το Πνεύμα το Άγιο.

Εσύ τουλάχιστον είσαι 20. Εγώ τι να πω που είμαι 15; :lol:

Υ.Γ: Με την σειρά μου θα ήθελα να καλωσορίσω στο φόρουμ μας και την συνονόματη κυρία Αναστασία και να τις πω ότι σε όποια απόφαση και αν πάρει ο Θεός θα είναι πάντοτε εκεί κοντά της. Από την μηδαμινή πείρα που έχω σε αυτά τα ζητήματα αυτό που έχω καταλάβει είναι ένα : ό,τι και να κάνει κάποιος στη ζωή του ΣΙΓΟΥΡΑ θα υπάρξουν κάποιες δυσκολίες.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Valerie
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 05, 2018 9:19 pm

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Valerie » Πέμ Φεβ 08, 2018 9:36 pm

Αναστάσιος έγραψε:
Μάνος έγραψε:Άγαμος 20 χρονών :) και βλέπουμε τι μας επιφυλάσει το Πνεύμα το Άγιο.

Εσύ τουλάχιστον είσαι 20. Εγώ τι να πω που είμαι 15;


Γλυκούλι Αναστάσιε... Είναι πολύ όμορφο να είναι κανείς κοντά στον Θεό σε τόσο μικρή ηλικία... Εύχομαι να συνεχίσεις έτσι, διατηρώντας τον ίδιο ενθουσιασμό της νεανικής ηλικίας, και αυτή την συγκινητική παιδικότητα. Το ίδιο κι εσύ Μάνο. ;)
Οι υπόλοιποι, ας προσπαθήσουμε να γίνουμε παιδιά.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες