Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Η σχέση της Ορθοδοξίας με τις άλλες θρησκείες.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Δευτ Φεβ 12, 2018 11:42 am

Αργίες για μας εννοείται.

Όσο για τα οικονομικά συμφωνώ και επαυξάνω. Μακάρι το πρόβλημα να ήταν ο μισθός των ιερέων... Εδώ κατάπιανε αμάσητη την κοροϊδία με την κατάργηση του ΕΝΦΙΑ, αλλά δεν ακούω αγανάκτηση για αυτό.

Ορισμένοι άνθρωποι πιστεύουν ότι η εκκλησία ευθύνεται για όλα τα κακά της κοινωνίας μας, λυπηρό μεν αλλά συμβαίνει. Αυτούς δεν τους πείθεις με τίποτα, γιατί είναι ακριβώς αυτό που κατηγορούν εμάς: κοντόφθαλμοι και φανατισμένοι. Καλά να είναι, μπορεί να είναι καλύτεροι άνθρωποι από μένα χίλιες φορές. Αλλά δεν συζητιούνται.


Αγαπάτε αλλήλους.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Φεβ 12, 2018 11:59 am

Ο σταυρός των ιερέων είναι μεγάλος.
Αντί να είμαστε Ρωμαίοι στρατιώτες και να μαστιγώνουμε ας είμαστε Σίμωνες Κυρηναίοι και να βοηθάμε.
Βέβαια μπορεί να είμαστε και όχλος που απλώς βλέπει.

Ο Θεός σε όλους κτυπά την πόρτα αλλά με διαφορετικό τρόπο γιατί δεν ακούει το ίδιο ο καθένας.
Με κριτήριο τη συνείδηση όμως θα κριθούν μόνο όσοι δεν γνώρισαν τον Κύριο από μη δική τους υπαιτιότητα, όπως είπε και ο Απόστολος Παύλος.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Φεβ 12, 2018 4:05 pm

heavenandearth έγραψε: Αναφερόταν στον χωρισμό εκκλησίας κράτους που κατά τη γνώμη του έπρεπε να είχε γίνει χθες, γιατί συγχίζεται που οι ιερείς έχουν δημόσιο μισθό. Άρχισε να μου λέει μόνος του: και βέβαια δεν δουλεύω τις θρησκευτικές αργίες, αφού τους πληρώνω θα τις εκμεταλλεύομαι, και κάτι τέτοιο. Του λέω, δεν σου είπα γιατί δεν δουλεύεις τις αργίες αφού είσαι άθεος :? Μάλλον κάποιος άλλος του τα λέει και τον εκνευρίζει.

Πάντως απάντησα ότι η εκκλησία κάθε μέρα ταΐζει πολύ δύστυχο κόσμο, οπότε χαλάλι όσα λεφτά σου παίρνουν, ή μήπως θα τους τάιζες εσύ. Βεβαίως το επιχείρημά του είναι ότι το κοσμικό κράτος πρέπει να φροντίζει για όλα αυτά. Εγώ το κοσμικό κράτος το βλέπω πιο άσπλαχνο από ποτέ, και η κατάσταση δεν βελτιώνεται.

Η απάντηση για τους μισθούς των ιερέων, είναι, ότι το κράτος ανέλαβε αυτή την υποχρέωση, όταν δήμευσε το 90% της περιουσίας της Εκκλησίας και την κατέστησε ανίκανη να φροντίζει η ίδια για της ανάγκες του ιερού κλήρου. Το κοινωνικό έργο της Εκκλησίας είναι άσχετο με τη μισθοδοσία του κλήρου.

Άλλωστε από τα μνημόνια και μετά το 90% των κληρικών που χειροτονούνται δε μισθοδοτούνται από το κράτος και επιβιώνουν με ίδιους πόρους ή από την αγάπη των Χριστιανών της Ενορίας τους. Ποιος όμως το γνωρίζει αυτό;


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Φεβ 12, 2018 7:53 pm

heavenandearth έγραψε:.
Ορισμένοι άνθρωποι πιστεύουν ότι η εκκλησία ευθύνεται για όλα τα κακά της κοινωνίας μας, λυπηρό μεν αλλά συμβαίνει. .


Ξέρει ο διάβολος τι φοβάται.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Φεβ 12, 2018 9:27 pm

heavenandearth έγραψε:................ Αυτούς δεν τους πείθεις με τίποτα,..................... Αλλά δεν συζητιούνται.

Προσωπικά δεν έχω καμία επιθυμία ούτε να συζητήσω με κάποιον άθεο ούτε πολύ περισσότερο να τον πείσω.
Είναι παραβίαση για το αυτεξούσιό του.



Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Τρί Φεβ 13, 2018 8:50 am

Νίκο σε ευχαριστώ για τη διευκρίνιση, δεν τα ήξερα αυτά.

Πέτρο είναι στενός συγγενής μου, δεν συζητάμε συχνά για θρησκεία, αλλά αφού λέει διάφορα δεν γίνεται να τα ακούω και να μην απαντώ όταν διαφωνώ. Δεν θέλω να τον κάνω θρήσκο, αλλά όταν δίνει λάθος επιχειρήματα θέλω να το ξεκαθαρίζω. Δυστυχώς δεν έχω όλες τις γνώσεις, αλλά μαθαίνω.


Αγαπάτε αλλήλους.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τρί Φεβ 13, 2018 9:03 am

Καταλαβαίνω τι λες από προσωπική εμπειρία.
Είναι όμως ματαιοπονία.

Επίσης θα ήθελα να ξέρω εάν άραγε υπάρχουν άθεοι που είναι χρισμένοι και βαφτισμένοι ορθόδοξοι χριστιανοί.



Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Τρί Φεβ 13, 2018 9:07 am

Εννοείται ότι υπάρχουν αφού μέχρι πρόσφατα όλοι βαφτίζονταν. Η ονοματοδοσία είναι πολύ πρόσφατη τακτική.


Αγαπάτε αλλήλους.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τρί Φεβ 13, 2018 9:17 am

Επομένως έχουμε ορθόδοξους χριστιανούς που σε κάποια περίοδο της ζωής τους, για τους δικούς τους λόγους γίνονται άθεοι.
Σωστά;



Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Τρί Φεβ 13, 2018 9:20 am

Ναι, αλλά όταν σε βαφτίζουν μωρό και σε πάει στην εκκλησία η μαμά σου μέχρι να μεγαλώσεις και να πεις είμαι άθεος, δεν ξέρω κατά πόσο είσαι χριστιανός εξ αρχής. Ναι, είσαι βαπτισμένος, είσαι μέλος της εκκλησίας αλλά όχι συνειδητά. Όταν συνειδητοποιείς τον εαυτό σου κάνεις και την επιλογή να φύγεις από την εκκλησία. Το αυτεξούσιο που ανέφερες.


Αγαπάτε αλλήλους.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες