Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Η σχέση της Ορθοδοξίας με τις άλλες θρησκείες.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τρί Φεβ 13, 2018 9:36 am

Καμία αντίρρηση.

Το θέμα του βαφτίσματος είναι ότι πιο πνευματικό καλό μπορείς να κάνεις σε ένα βρέφος.
Όπως για το σώμα του κάνεις τους εμβολιασμούς χωρίς να το ρωτάς.
Έτσι μεριμνάς και για την ψυχούλα του.
Από εκεί και πέρα για να ακολουθήσεις τον Χριστό πρέπει να το θέλεις.



Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Τρί Φεβ 13, 2018 9:44 am

Εννοούσες αν κάποιος που συνειδητά και σαν ενήλικας άφησε την εκκλησία, ενώ πριν ήταν πιστός; Μόνο έναν τέτοιο ξέρω, που είπε και την ατάκα, πόσα χρόνια έχασα με την εκκλησία τι βλάκας ήμουν κλπ Ο άντρας μιας συμφοιτήτριάς μου, που είχε σπουδάσει και θεολόγος δεύτερο πτυχίο, και είχε μεγαλώσει μέσα στην εκκλησία, ζούσε μυστηριακή ζωή. Δεν ξέρω τι απέγινε με αυτή την ιστορία γιατί την έχασα, αλλά ούτε ο γάμος πήγαινε καλά, ούτε ο συγκεκριμένος. Νομίζω ότι ήταν πρόωρη κρίση μέσης ηλικίας, ελπίζω να ήρθε στα συγκαλά του γιατί ήταν ένα πολύ καλό παιδί.


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τρί Φεβ 13, 2018 1:07 pm

Και εγώ απαντώ άμα ειπωθεί κάτι λάθος, ειδικά με τη σημερινή νεολαία όλα διαστρεβλωμένα τα χουν καταλάβει, γιατί δεν ψάχνουν κυρίως ή δεν θέλουν να ακολουθήσουν τη ζωή εν Χριστώ, γιατί τους αρέσει και η αμαρτία και η εύκολη ζωή. Αλλά όσα επιχειρήματα και αν πέσουν, όπως λέει και ο κ.Πέτρος, τελικά καταλήγει να ναι ματαιοπονία, γιατί τα βιώματα δεν περιγράφονται, βιώνονται.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Φεβ 13, 2018 2:46 pm

heavenandearth έγραψε:Ναι, αλλά όταν σε βαφτίζουν μωρό και σε πάει στην εκκλησία η μαμά σου μέχρι να μεγαλώσεις και να πεις είμαι άθεος, δεν ξέρω κατά πόσο είσαι χριστιανός εξ αρχής. Ναι, είσαι βαπτισμένος, είσαι μέλος της εκκλησίας αλλά όχι συνειδητά. Όταν συνειδητοποιείς τον εαυτό σου κάνεις και την επιλογή να φύγεις από την εκκλησία. Το αυτεξούσιο που ανέφερες.

Ο νηπιοβαπτισμός γίνεται από την αγάπη των γονέων, να προστατεύσουν το βρέφος το συντομότερο δυνατόν από τις επιθέσεις του διαβόλου και των οργάνων του και να του χαρίσουν την αιώνια ζωή, αν ο Θεός επιτρέψει να φύγει απ' αυτή τη ζωή νωρίς. Παράλληλα η συμμετοχή του παιδιού στα Μυστήρια της Εκκλησίας υποβοηθά την προσπάθεια των γονέων και του/της Αναδόχου να κατηχήσουν το παιδί και να του δώσουν το παράδειγμα και τις γνώσεις για να γίνει καλός Χριστιανός. Η αγάπη των Χριστιανών γονέων αυτό επιτάσσει κι αν δεν το κάνουν είναι υπόλογοι απέναντι στο Θεό.

Όταν το παιδί έλθει εις ηλικίαν και αποφασίσει να μείνει στην Εκκλησία, τότε έχει όλα τα εφόδια να το κάνει. Αν αποφασίσει να απομακρυνθεί, τότε το κρίμα στο λαιμό του.

Η σημερινή νεολαία, αν και βαπτίζεται "κατά παράδοση" σπανίως λαμβάνει από τους γονείς και τον/την Ανάδοχο το παράδειγμα και την κατήχηση για να γίνουν καλοί Χριστιανοί. Έτσι πέφτουν στα δίχτυα της προπαγάνδας των οργάνων του διαβόλου, πολύ πριν μάθουν τι είναι αυτό στο οποίο βαφτίστηκαν. Ο Χριστός όπως θέλει όλοι να σωθούν και να έρθουν εις επίγνωση της Αλήθειας. Γι αυτό πάντοτε φροντίζει, όποιος έχει καλή προαίρεση να βρει στο δρόμο του τις ευκαιρίες να επιστρέψει στην Εκκλησία.

Υπάρχουν βέβαια και οι άθεοι γονείς (αρκετοί δυστυχώς στην εποχή μας), που δεν βαπτίζουν τα παιδιά τους. Αυτοί οι γονείς, ιδίως αν εκείνοι γεννήθηκαν Χριστιανοί, πολύ μεγάλο κρίμα παίρνουν επάνω τους για την πιθανή απώλεια των παιδιών τους.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Τρί Φεβ 13, 2018 2:48 pm

Συμφωνώ, κι εγώ είμαι υπερήφανη νονά!


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Τρί Φεβ 13, 2018 3:03 pm

Νίκος έγραψε:Ο νηπιοβαπτισμός γίνεται από την αγάπη των γονέων, να προστατεύσουν το βρέφος το συντομότερο δυνατόν από τις επιθέσεις του διαβόλου και των οργάνων του και να του χαρίσουν την αιώνια ζωή, αν ο Θεός επιτρέψει να φύγει απ' αυτή τη ζωή νωρίς. Παράλληλα η συμμετοχή του παιδιού στα Μυστήρια της Εκκλησίας υποβοηθά την προσπάθεια των γονέων και του/της Αναδόχου να κατηχήσουν το παιδί και να του δώσουν το παράδειγμα και τις γνώσεις για να γίνει καλός Χριστιανός. Η αγάπη των Χριστιανών γονέων αυτό επιτάσσει κι αν δεν το κάνουν είναι υπόλογοι απέναντι στο Θεό.

Όταν το παιδί έλθει εις ηλικίαν και αποφασίσει να μείνει στην Εκκλησία, τότε έχει όλα τα εφόδια να το κάνει. Αν αποφασίσει να απομακρυνθεί, τότε το κρίμα στο λαιμό του.

Η σημερινή νεολαία, αν και βαπτίζεται "κατά παράδοση" σπανίως λαμβάνει από τους γονείς και τον/την Ανάδοχο το παράδειγμα και την κατήχηση για να γίνουν καλοί Χριστιανοί. Έτσι πέφτουν στα δίχτυα της προπαγάνδας των οργάνων του διαβόλου, πολύ πριν μάθουν τι είναι αυτό στο οποίο βαφτίστηκαν. Ο Χριστός όπως θέλει όλοι να σωθούν και να έρθουν εις επίγνωση της Αλήθειας. Γι αυτό πάντοτε φροντίζει, όποιος έχει καλή προαίρεση να βρει στο δρόμο του τις ευκαιρίες να επιστρέψει στην Εκκλησία.

Υπάρχουν βέβαια και οι άθεοι γονείς (αρκετοί δυστυχώς στην εποχή μας), που δεν βαπτίζουν τα παιδιά τους. Αυτοί οι γονείς, ιδίως αν εκείνοι γεννήθηκαν Χριστιανοί, πολύ μεγάλο κρίμα παίρνουν επάνω τους για την πιθανή απώλεια των παιδιών τους.

Πολλοί λίγοι γονείς άθεοι δε βαπτίζουν τα παιδιά τους. Οι περισσότεροι άθεοι γονείς (ξέρω ένα τέτοιο ζευγάρι) βαφτίζουν τα παιδιά τους αλλά το κάνουν για να ευχαριστησουν κυρίως τους δικούς τους γονείς και συγγενείς στην περίπτωση που αναφέρω στην αρχή οι γονείς δεν ήθελαν να βαφτίσουν το παιδί τους αλλά οι παππούδες και οι γιαγιάδες έγιναν εξω φρενών άρχισαν να τους ρωτάνε:τι θα πούμε στον κόσμο στο χωριό ότι τα εγγόνια μας θα είναι αβάπτιστα; και απειλούσαν οι γιαγιάδες βασικά ότι θα πάθουν καρδιακό αν δε βαφτίσουν τα εγγόνια τους,άλλοι συγγενείς και κυρίως οι παππούδες έλεγαν ότι θα πεθάνουν από ντροπή και ένας παππούς απείλησε ακόμα και να τους αποκληρώσει και τελικά αναγκάστηκαν οι γονείς να βαφτίσουν το παιδί τους αν και άθεοι. Ομως το βάφτισμα αυτό ήταν εξαναγκαστικό όχι οικοιοθελως.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Φεβ 13, 2018 3:06 pm

Αυτό είπα κι εγώ Θεόδωρε :mrgreen: .

Νίκος έγραψε:Η σημερινή νεολαία, αν και βαπτίζεται "κατά παράδοση" σπανίως λαμβάνει από τους γονείς και τον/την Ανάδοχο το παράδειγμα και την κατήχηση για να γίνουν καλοί Χριστιανοί. Έτσι πέφτουν στα δίχτυα της προπαγάνδας των οργάνων του διαβόλου, πολύ πριν μάθουν τι είναι αυτό στο οποίο βαφτίστηκαν. Ο Χριστός όπως θέλει όλοι να σωθούν και να έρθουν εις επίγνωση της Αλήθειας. Γι αυτό πάντοτε φροντίζει, όποιος έχει καλή προαίρεση να βρει στο δρόμο του τις ευκαιρίες να επιστρέψει στην Εκκλησία.


Το Βάπτισμα όμως έχει αποτέλεσμα, για όποιο λόγο και αν γίνεται.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τρί Φεβ 13, 2018 3:07 pm

:mrgreen: :mrgreen:


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τρί Φεβ 13, 2018 3:10 pm

Πραγματικά, αφού βαπτίστηκε το παιδί..


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Αθεϊσμός ή Αντιθεϊσμός;

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Τρί Φεβ 13, 2018 3:14 pm

heavenandearth έγραψε:Εννοούσες αν κάποιος που συνειδητά και σαν ενήλικας άφησε την εκκλησία, ενώ πριν ήταν πιστός; Μόνο έναν τέτοιο ξέρω, που είπε και την ατάκα, πόσα χρόνια έχασα με την εκκλησία τι βλάκας ήμουν κλπ Ο άντρας μιας συμφοιτήτριάς μου, που είχε σπουδάσει και θεολόγος δεύτερο πτυχίο, και είχε μεγαλώσει μέσα στην εκκλησία, ζούσε μυστηριακή ζωή. Δεν ξέρω τι απέγινε με αυτή την ιστορία γιατί την έχασα, αλλά ούτε ο γάμος πήγαινε καλά, ούτε ο συγκεκριμένος. Νομίζω ότι ήταν πρόωρη κρίση μέσης ηλικίας, ελπίζω να ήρθε στα συγκαλά του γιατί ήταν ένα πολύ καλό παιδί.

Το ότι σπούδασε στη θεολογική δε λέει κάτι. Στη θεολογική οι φοιτητικές παρατάξεις που σαρώνουν είναι η νεολαία ΣΥΡΙΖΑ και η ΚΝΕ(δε τις λες και χριστιανικες).Επιπλέον το μεγαλύτερο ποσοστό όσων φοιτούν στη θεολογική είναι αδιάφοροι θρησκευτικά ακόμα και κάποιοι άθεοι που βρέθηκαν εκεί λόγω χαμηλών μορίων. Ομως όλα αυτά τα είπαμε σε άλλο νήμα μη τα ξαναλεμε.Αυτοί που φεύγουν από την εκκλησία κακό στον εαυτό τους κάνουν.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες

cron