Συζήτηση για εξελίξεις μέσα από το πρίσμα των προφητειών

της Αγίας Γραφής και των Πατέρων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΩΛΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5627
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2014 11:38 am

Re: Συζήτηση για εξελίξεις μέσα από το πρίσμα των προφητειών

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Τρί Ιαν 09, 2018 10:09 pm

Ανατριχίλα! Τι Έλεγε Ο Άγιος Παΐσιος Για Τα Σκόπια

Εικόνα

Ο Γέροντας, ξεριζωμένος από την βρεφική του ηλικία, και έχοντας ζήσει τη φρίκη του πολέμου και της Κατοχής, γνώριζε από την πείρα του ότι το να «διάγωμεν ήρεμον και ησύχιον βίον» είναι μεγάλη ευλογία.

Αγαπούσε τη Πατρίδα και έλεγε: «Και η Πατρίδα είναι μία μεγάλη οικογένεια». Δεν επεδίωκε το εθνικό

μεγαλείο, τη δόξα και την ισχύ με την κοσμική έννοια, αλλά την ειρήνη, τη πνευματική άνοδο και την ηθική ζωή των πολιτών, για να μας βοηθά και ο Θεός. Ούτε επιζητούσε την ασφάλεια για ν’ απολαμβάνουν οι άνθρωποι τις ανέσεις τους.
Σε κάποιο Έλληνα θερμό πατριώτη που ζούσε στην Αμερική και προσπαθούσε να προβάλλει την Ελλάδα, συνέστησε ν’ αγωνιστεί για ν’ αγιάσει και ύστερα να προβάλλει σωστά και πνευματικά και την Ελλάδα.

Όπως οι Προφήτες του Ισραήλ συμμετείχαν στη ζωή του έθνους ενεργά με τον τρόπο τους, προσεύχονταν, θρηνούσαν, έλεγχαν βασιλείς, κήρυτταν μετάνοια και προφήτευαν για τα επερχόμενα δεινά, το ίδιο και ο Γέροντας δεν ήταν αδιάφορος και απαθής στα θέματα της Πατρίδας. Ο προφήτης δεν ήταν εθνικιστής που έλεγε: «Δια Σιών ου σιωπήσομαι». Το ίδιο και η στάση του Γέροντα ήταν καθαρά πνευματική.

Ενώ ζούσε έκτος κόσμου, αγωνίσθηκε όσο λίγοι για το καλό της Πατρίδας.

Αξιοθαύμαστη ήταν η δραστηριότητα και η προσφορά του στα εξωτερικά εθνικά θέματα μας. Μιλούσε εναντίον των ανθελληνικών ρευμάτων, των πλαστογράφων της ιστορικής αληθείας, και κυρίως εναντίον των αδίκων εδαφικών διεκδικήσεων σε βάρος της Ελλάδας, των Σκοπιανών «πανσλαυϊστών», Αλβανών, Τούρκων κ.ά. Έλεγε: «Ο ένας θέλει τη Θεσσαλονίκη, ο άλλος θέλει να φθάσει μέχρι τη Λάρισα, ο άλλος θέλει το Αιγαίο. Μα τέλος πάντων δεν υπήρχε ποτέ Ελλάδα;».

Επεσήμανε τους εθνικούς κινδύνους, πριν ακόμη φανούν. Βοήθησε πολλούς να δουν ξεκάθαρα τις ξένες προπαγάνδες σε βάρος της Πατρίδας, και όσοι είχαν θέσεις και ευαισθησία έλαβαν τα ανάλογα μέτρα. Σχετικά με το Μακεδονικό, αναφέρει ανώτατος αξιωματικός: «Εγώ ήμουν μέσα στα πράγματα και δεν είχα πάρει είδηση. Ο Γέροντας μου άνοιξε τα μάτια. Στην αρχή παραξενευόμουν και έλεγα: Τί είναι αυτά που λέει ο Γέροντας και από πού τα ξέρει; Έπειτα κατάλαβα». Ο Γέροντας ήδη από το 1977, όταν πήγε στην Αυστραλία, ανέφερε το Μακεδονικό θέμα. Αυτά κάποιοι «ειδικοί» τα θεώρησαν «ανεύθυνες φανατικές κινδυνολογίες».

Υπερασπιζόμενος την ελληνικότητα της Μακεδονίας, ανήρτησε στο αρχονταρίκι του το κείμενο του προφήτη Δανιήλ, που αναφέρεται στο βασιλέα των Ελλήνων Αλέξανδρο, και δίπλα του μία μεγάλη χάρτινη εικόνα ενός Αγγέλου από Σερβικό Μοναστήρι, να δείχνει το κείμενο.

Παρομοίαζε το κράτος των Σκοπίων με οικοδόμημα που είναι κτισμένο με τούβλα και με φαρσαλινούς χαλβάδες, που είναι κομμένοι σε σχήμα τούβλων, και που φυσικό είναι κάποτε να κατάρρευση.

Το βιβλίο του πρώην υπουργού Βορείου Ελλάδος κ. Νικολάου Μάρτη «Η πλαστογράφηση της Μακεδονίας», όταν το διάβασε, τον ενθουσίασε. «Δόξα τω Θεώ», είπε, «υπάρχουν και πατριώτες». Πήρε πολλά βιβλία και τα μοίραζε ευλογία. Έγραψε και ένα επαινετικό ποιηματάκι, το οποίο ο κ. Μάρτης συμπεριέλαβε σε νέα έκδοση του βιβλίου του…

Σε μια συνέντευξή του ο πρώην Υπουργός και συνεργάτης του Κωνσταντίνου Καραμανλή, αείμνηστος Νικόλαος Μάρτης και συγγραφέας του περίφημου βιβλίου για την Πλαστογράφηση της Ιστορίας της Μακεδονίας, αναφέρθηκε στο μεγάλο ενδιαφέρον του διορατικού Γέροντα Παϊσίου για τη Μακεδονία:

Διαβάστε απόσπασμα από τη συνέντευξη του:

Ν- Κύριε Μάρτη, είχατε μιλήσει με το γνωστό Γέροντα Παΐσιο;

Μ – Βέβαια! Και είχε γράψει ένα ποίημα για μένα! (σ.σ. αυτούσιο το ποίημα με το γραφικό χαρακτήρα του Γέροντα, δημοσιεύεται στο βιβλίο του Νικολάου Ζουρνατζόγλου «Μαρτυρίες Προσκυνητών- Γέροντας Παΐσιος ο Αγιορείτης 1924-1994, Άθωνας» σελ. 272). Μου είχε πει μάλιστα «Μάρτη έγινε ο Ευαγγελισμός, Μάρτη η Επανάσταση του ΄21, Μάρτης αγωνίζεται και για το θέμα της Μακεδονίας»…

Ν – Είχε μεγάλη αγάπη για τη Μακεδονία ο Γέροντας!

Μ- Πολύ! Και σε κάποιους προσκυνητές που διένειμαν δωρεάν χριστιανικά βιβλία, τους έλεγε να αγοράζουν και να διανέμουν και το βιβλίο μου, για την Πλαστογράφηση της Ιστορίας της Μακεδονίας!

Ν – Σχετικά με τις διεκδικήσεις των Σκοπιανών σας είχε πει κάτι συγκεκριμένο; Για την προπαγάνδα των Σκοπίων;

Μ – Ναι! Ο Γέροντας Παΐσιος μου είχε πει ότι «οι κόποι σου δεν θα πάνε χαμένοι! Θα βρεθούν τίμιοι άνθρωποι, που θα αξιοποιήσουν και θα δικαιώσουν τον αγώνα σου» για τη Μακεδονία!

Ν – Δηλαδή θα έχουμε θετικό αποτέλεσμα;

Μ- Βεβαίως!

Ν – Κύριε Μάρτη, από την όλη συζήτηση που είχατε με το Γέροντα, αισθανθήκατε δηλαδή ότι ήταν σίγουρος για την τελική μας δικαίωση;

Μ – Αφού μου είπε «ο κόπος σου δεν θα πάει χαμένος»!..

Ν- Είναι πολύ σημαντικά αυτά που μας αναφέρετε…Διότι πρόκειται ακριβώς για το διορατικό Γέροντα Παΐσιο!..

http://www.triklopodia.gr/%CE%91%CE%BD%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%B9%CF%87%CE%AF%CE%BB%CE%B1-%CE%A4%CE%B9-%CE%88%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CE%B5-%CE%9F-%CE%86%CE%B3%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CE%A0%CE%B1%CE%90%CF%83%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CE%93%CE%B9/#


Αν θέλεις εύνοια Θεού να ʽχεις και ευλογία
Αφιερώσου ολόκαρδα, κάνʼ το με προθυμία.

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΩΛΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5627
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2014 11:38 am

Re: Συζήτηση για εξελίξεις μέσα από το πρίσμα των προφητειών

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Σάβ Ιαν 13, 2018 8:58 pm

ΒΙΝΤΕΟ ΑΓΙΟΣ ΠΑΪΣΙΟΣ: «Από εκεί θα έρθει η απειλή… Εσείς οι στρατιωτικοί να προσέχετε την…»

Εικόνα

«Εσείς οι στρατιωτικοί, την Αλβανία να προσέχετε. Από εκεί θα έρθει η απειλή».

Δείτε το βίντεο



https://www.pentapostagma.gr/2018/01/%CE%AC%CE%B3%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CF%80%CE%B1%CE%90%CF%83%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B5%CE%BA%CE%B5%CE%AF-%CE%B8%CE%B1-%CE%AD%CF%81%CE%B8%CE%B5%CE%B9-%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B9.html


Αν θέλεις εύνοια Θεού να ʽχεις και ευλογία
Αφιερώσου ολόκαρδα, κάνʼ το με προθυμία.

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΩΛΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5627
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2014 11:38 am

Re: Συζήτηση για εξελίξεις μέσα από το πρίσμα των προφητειών

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Δευτ Ιαν 15, 2018 10:13 pm

"ΤΙ ΕΛΕΓΕ Ο ΑΓΙΟΣ ΠΑΙΣΙΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΟΠΙΑ"

Εικόνα

Για τα Σκόπια, οι δηλώσεις του Αγίου ήταν επίσης κατηγορηματικές. Επιλέγονται τυχαία δύο ξεχωριστές μαρτυρίες με το ίδιο νόημα:
α) Σὲ σχετικὴ ἐρώτηση, ὁ Άγιος εἶπε χαρακτηριστικά: «Δὲν ὑπάρχει κίνδυνος ἀπὸ ᾽κεῖ [ἐνν. τὰ Σκόπια]. Τὸ κρατίδιο αὐτὸ ἀρχικὰ θὰ ἀναγνωριστεῖ καὶ ἀργότερα θὰ διαλυθεῖ.» [Μαρτυρία κ. Ματζουράτου Ευάγγελου, Ὑποστράτηγου ἐ.ἀ., Ἀττική] (Βιβλίο «Μαρτυρίες Προσκυνητῶν», Τόμος Β΄, 2η Έκδοση, Σελ. 379).
β) Ἐπίσης: «Τὰ Σκόπια ἔχουν θεμέλιο ἀπὸ λουκούμια, καὶ θὰ διαλυθοῦν.» [Ὁ Άγιος ἀπευθυνόμενος στὸ Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Ξάνθης, κ. Παντελεήμονα, τὴν ἄνοιξη τοῦ 1993.] (Βιβλίο «Μαρτυρίες Προσκυνητῶν», Τόμος Β΄, 2η Έκδοση, Σελ. 380).

http://anargyros61.blogspot.gr/2018/01/blog-post_14.html


Αν θέλεις εύνοια Θεού να ʽχεις και ευλογία
Αφιερώσου ολόκαρδα, κάνʼ το με προθυμία.

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΩΛΗΣ
Δημοσιεύσεις: 5627
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2014 11:38 am

Re: Συζήτηση για εξελίξεις μέσα από το πρίσμα των προφητειών

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΩΛΗΣ » Τρί Ιαν 16, 2018 7:46 pm

Για 1η φορά στο ΦΩΣ μια συγκλονιστική προφητεία του ΑΓΙΟΥ ΠΑΪΣΙΟΥ για το ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΖΗΤΗΜΑ..!!

Εικόνα

ΤΙ ΕΙΧΕ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙ – ΠΡΟΦΗΤΕΥΣΕΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΠΑΪΣΙΟΣ ΤΟ 1992 (ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΩΝ) ΣΤΟΝ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΜΑΚΕΔΟΝΟΜΑΧΟ ΤΕΩΣ ΥΠΟΥΡΓΟ κ. ΝΙΚΟΛΑΟ ΜΑΡΤΗ ΠΟΥ ΕΠΑΛΗΘΕΥΕΤΑΙ ΦΕΤΟΣ ΤΟ 2018;



http://www.triklopodia.gr/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-1%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%86%CF%89%CF%83-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%80%CF%81/


Αν θέλεις εύνοια Θεού να ʽχεις και ευλογία
Αφιερώσου ολόκαρδα, κάνʼ το με προθυμία.

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Συζήτηση για εξελίξεις μέσα από το πρίσμα των προφητειών

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Τετ Φεβ 14, 2018 11:24 am

Το σχόλιο του Μάνου με έκανε να θυμηθώ αυτή τη συζήτηση. Δεν γράφετε πια εδώ;

Έχω διαβάσει τις προφητείες για Τουρκία, Ρωσία, Κωνσταντινούπολη κλπ. Η γνώμη σας για αυτά, με όλες τις καθημερινές ραγδαίες εξελίξεις;


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Συζήτηση για εξελίξεις μέσα από το πρίσμα των προφητειών

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Φεβ 14, 2018 6:11 pm

Ο γέροντας στην ενορία μου λέει πως δεν πρόκειται ακριβώς για προφητείες, αλλά για εκτιμήσεις.
Πιστεύω πως έχει δίκιο.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Συζήτηση για εξελίξεις μέσα από το πρίσμα των προφητειών

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Φεβ 14, 2018 6:16 pm

Εγώ πιστεύω, πως είναι προφητείες, γιατί επαληθεύονται πολλά καθώς τα παρατηρώ.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Συζήτηση για εξελίξεις μέσα από το πρίσμα των προφητειών

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Φεβ 14, 2018 7:06 pm

Προφητείες είναι, αλλά πρέπει να θυμόμαστε δύο πράγματα.

Τα λόγια τους μας τα μετέφεραν άλλοι κατά τη δική τους αντίληψη, οπότε δεν ξέρουμε με πόση ακρίβεια μας τα μετέφεραν.

Οι προφητείες επιδέχονται πολλές ερμηνείες και δεν επαληθεύονται πάντοτε. Θυμηθείτε τη Νινευή και τον Προφήτη Ιωνά.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Συζήτηση για εξελίξεις μέσα από το πρίσμα των προφητειών

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Φεβ 14, 2018 7:16 pm

Σωστά, εγώ ακούω κάποια ηχητικά αποσπάσματα, που έχουν διασωθεί, για να ξέρω και να κρίνω ανάλογα.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Συζήτηση για εξελίξεις μέσα από το πρίσμα των προφητειών

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Πέμ Φεβ 15, 2018 8:02 am

Δεν τα αξιολογούσα καθόλου στο παρελθόν, αλλά όταν ενεπλάκησαν Τουρκία-Ρωσία-Συρία στα ίδια γεγονότα, τότε άρχισα να τα προσέχω.


Αγαπάτε αλλήλους.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες