Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Πνευματικά θέματα της Ορθόδοξης πίστης μας - Spiritual subjects of our Orthodox faith.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Toula
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:32 pm
Τοποθεσία: Παναγιώτα, Αμπελόκηποι

Re: Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Δημοσίευσηαπό Toula » Πέμ Ιουν 29, 2017 2:09 pm

ΑΛΗΤΗ ΜΟΥ ΟΜΟΡΦΕ…

Και του πιο ανήθικου
τα μάτια
είναι καθαρά
όταν κοιτάζουν
στην καρδιά..

------------------------------
Χρόνια πολλά σ' όσους κι όσες
γιορτάζουν σήμερα και αύριο,
και πάντα.

π. Ανδρέας Κονάνος
fb



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Αύγ 18, 2017 9:43 am

ΖΗΣΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΠΕΣ «ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ»

Εικόνα

Mας λέει ο Χριστός: «Ηρθα στη γη Εγώ, ο Θεός, για να σε μάθω, παιδί μου, να μην πηγαίνεις πάρα πολύ μακριά με το μυαλό σου. Γιατί θα αρρωστήσεις. Μη φορτώνεσαι πολλά. Ζήσε κάθε μέρα με απλότητα. Φάε το ψωμάκι σου σήμερα. Και πες “ευχαριστώ”.

Σήμερα δεν έχεις να φας; Εχεις. Τώρα που διαβάζεις δεν έχεις να φας; Εχεις. Γιατί, αν δεν είχες, δεν θα είχες το κουράγιο νηστικός να διαβάζεις. Εχεις να φας. Σε τρελαίνουν σκέψεις όμως για το μετά. “Αύριο δεν θα βρω δουλειά. Μου είπαν ότι θα μ’ απολύσουν. Με φοβίζει η κρίση…”» Και επιμένει ο Χριστός: «Κοίτα το σήμερα. Αύριο, φίλε μου, μπορεί να μας πάρει ο Κύριος και να ξεκουραστούμε, να πάμε στον Παράδεισο». (Μην ανησυχείς, δεν θα σε πάρει, αλλά το λέω επειδή σε πιάνει αυτός ο πανικός για το μετά. Είσαι σίγουρος γι’ αυτό το μετά;)

Ολα αυτά που έχεις στην καρδιά σου είναι λογισμοί. Αλλαξε τους λογισμούς σου κι όλα θα τα δεις αλλιώς. Ηρθε ο Κύριος στη γη για να σου δώσει φωτεινούς λογισμούς και να δεις όλα τα θέματά σου μέσα στο φως Του, ώστε να πάρεις ελπίδα, δύναμη και κουράγιο!

Γεννήθηκε ο Χριστός για να σε γαληνέψει. Μάθε να ανακοινώνεις και να λες αυτά που έχεις μέσα σου. Για να ηρεμείς. Να επικοινωνείς με έναν άνθρωπο που αγαπάς και να μοιράζεσαι τον πόνο σου. Μην τα κρατάς όλα αυτά μέσα σου. Διότι έτσι γίνονται δηλητήριο και στο τέλος αρρώστια. Γιατί και οι σωματικές αρρώστιες ξεκινούν από ψυχικές εντάσεις.

Κι ήρθε ο Χριστός στη γη γι’ αυτόν ακριβώς τον λόγο: να σου πάρει τον καρκίνο. Της ψυχής και του σώματος. Διότι, αν η ψυχή σου γαληνέψει, αν κοιμάσαι σαν τα παιδάκια, που δεν έχουν αγωνία για το αύριο, θα είναι και το σώμα σου γαλήνιο. Εχεις ακούσει ποτέ κάποιο παιδάκι να λέει με αγωνία: «Τι θα κάνω αύριο, για να δούμε;» Το παιδάκι ζει τη στιγμή! Το τώρα. Εσύ θα σκεφτείς, βέβαια, για το μέλλον των παιδιών σου. Θα σκεφτείς για τα χρήματα που έχεις στην τράπεζα και πρέπει να συγκεντρώσεις για το δάνειο, για το σπίτι, για τα έξοδα, για το αυτοκίνητο. Θα τα σκεφτείς όλα αυτά, αλλά όχι με τέτοιον τρόπο, που να σε διαλύσουν. Δεν πρέπει να διαλυθείς. Θα τα σκεφτείς για λίγο και μετά θα πεις: «Εχει ο Θεός. Σήμερα καλά δεν είμαστε; Καλά δεν πάει η ζωή; Καλά πάει». Καλά πάει!

Μάθε να λες ένα «ευχαριστώ». Μάθε να κοιτάς το φως κι όχι το σκοτάδι. Και ν’ ανοίγεις τα χέρια σου στον Χριστό, όπως έλεγε ο Αγιος Πορφύριος, «η λύση για το σκοτάδι της γης δεν είναι να σκαλίζουμε αυτό το σκοτάδι και ν’ ασχολούμαστε μαζί του. Ανοιξε την αγκαλιά σου στον Χριστό. Να η λύση».

Είναι δυνατό να υπάρχει ο Χριστός δίπλα σου, ο Κύριος, και να έχεις και απελπισία; Αν βάλεις τον Χριστό στη ζωή σου, θα σου φέρει την ελπίδα. Δες αλλιώς αυτό που σε πονά. Μπορείς να το δεις αλλιώς. Εχεις πάθει… Ξέρεις τι έχεις πάθει; Εναν εθισμό. Μια συνήθεια στην απογοήτευση. Και τη ζητάς πλέον διαρκώς. Πόσες φορές το βλέπω αυτό όταν μιλάω με κάποιον και προσπαθώ να του δώσω ελπίδα, αλλά εκείνος αντιστέκεται στη χαρά. Και μ’ εσένα το ‘χω πάθει αυτό. Να προσπαθώ εγώ να μεταφέρω ένα κύμα ελπίδας στην ψυχή σου κι εσύ να μην το δέχεσαι. Κι ενώ μπορείς να χαρείς, με τον τρόπο σου λες: «Οχι, όχι, εγώ προτιμώ να βρω κάτι να απογοητευτώ, να σκεφτώ κάτι δυσάρεστο. Μου φαίνεται πιο συνηθισμένο και βολικό. Δεν γίνεται να πιστέψω ότι εγώ θα χαρώ! Δεν μπορώ να δεχτώ ότι όλα θα πάνε καλά στη ζωή μου. Πρέπει να βρω κάτι να στενοχωριέμαι». Κι ήρθε ο Χριστός και μας είπε να χαιρόμαστε.

Από το βιβλίο του π. Ανδρ. Κονάνου «Στο βάθος κήπος»

Πηγή: Εκκλησία Online


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Σεπ 26, 2017 4:28 pm

Μια εξαιρετική ομιλία του π. Ανδρέου Κονάνου:



Ομολογώ ότι με εξέπληξε το γεγονός ότι τα σχόλια παρακάτω αντί να είναι υβριστικά (όπως συνήθως) είναι καλά. Δόξα τω Θεώ!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Σεπ 26, 2017 5:30 pm

Σπάνια θα δεις υβριστικά σχόλια προς τον π. Ανδρέα :)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Σεπ 26, 2017 6:35 pm

Anastasios68 έγραψε:Σπάνια θα δεις υβριστικά σχόλια προς τον π. Ανδρέα :)

Μακάρι να μην δω πότε και για κανέναν ιερέα, Χριστιανό, άγιο κοκ!!! ;)


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Μαρ 05, 2018 1:11 pm

Κάνε αυτό που θες με όλη σου την καρδιά

Εικόνα

Προχώρα το δρόμο σου
με επίγνωση στο κάθε σου βήμα.
Και να το απολαμβάνεις όλο αυτό.
Και να το ζεις σα γιορτή.
Να χαίρεσαι τα σχέδιά σου,
τα έργα σου, τις απόψεις σου.
Μα όλα αυτά, κάνε τα για σένα,
ως δική σου έκφραση και καταξίωση.
Χωρίς να θες να επιβάλεις σε κανέναν κάτι.
Λάμψε, κι αν είναι, θα πείσεις.
Μίλα αν σε ρωτήσουν.
Δώσε αν ζητήσουν.
Μη περνάς τη γιαγιά απέναντι με το ζόρι,
για να κάνεις με το στανιό την ¨καλή πράξη",
αφού η γιαγιά
δεν θέλει να περάσει
απέναντι!

Αυτή η ελευθερία του Χριστού,
που δεν πίεσε κανέναν για τίποτα,
που δεν θέλησε να επιβάλλει με το ζόρι κάτι.
Που μας είπε
¨κοίτα μέσα σου, μπες στην καρδιά σου,
κλείσε την πόρτα του μυστικού σου δωματίου,
μην ενοχλείς,
μην κρίνεις, μη κρίνεις, μη κρίνεις!!!,
μη διορθώνεις άτσαλα,
μη πετάς πέτρες σε αμαρτωλούς,
ζήσε την προσωπική σου έκσταση και έκρηξη,
κι όλο αυτό το ηφαίστειο
θα δώσει σήμα παντού γύρω του.
Αν θέλουν, όσοι θέλουν, θα το δουν.
Μα κυρίως, εσύ.
Εσύ θα είσαι ζεστός, αληθινός, καυτός.
Για σένα κυρίως.
Όλα θα γίνονται όχι για να πείσεις.
Μα για να ζήσεις.
Εσύ.
Εγώ.
Εμείς.

Αυτό το θείο Μωρό
που πήγε στο Ναό η Παναγία μας
κι έδωσε στα χέρια του δικαίου Συμεών,
ήρθε γι' αυτό το λόγο στον κόσμο μας.
Για όλα τα παραπάνω.
Κι άλλα πολλά βέβαια.
Πάντως σίγουρα όχι για αιματοχυσίες,
φανατισμούς, κακίες,
μίση, διαχωρισμούς,
ιερά ρόπαλα
που ανοίγουν μύτες και σπάνε δόντια.

Όσοι θέλουν,
αυτοί νιώθουν κάτι απ' αυτά,
κι εμπνέονται
προς αυτή την κατεύθυνση.
Της ανάσας.
Όσοι δεν θέλουν,
αξίζουν κι αυτοί κάθε σεβασμό
κι αγάπη.
Όπως τους αγαπά ο Χριστός.

Αλίμονο όμως αν αυτοί οι άλλοι
δίνουν τον τόνο,
και παρουσιάζονται
ως η ¨βιτρίνα¨
και η γνήσια έκφραση του Χριστού.

Διότι σίγουρα, δεν είναι.

Πηγή: P.Andreas Konanos : facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Επίκαιρα πνευματικά μηνύματα από τον π. Ανδρέα Κονάνο

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μαρ 06, 2018 11:07 am

Η ΕΚΠΛΗΞΗ ΤΗΣ ΘΕΪΚΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ
30 Ιανουαρίου 2018

Εικόνα

Αλλιώς βαθμολογεί ο Θεός,
αλλιώς οι άνθρωποι.
Εμείς λέμε διάφορα.
Κάνουμε πολλά,
που τα βαφτίζουμε σωστά.
Κι έρχεται ο Χριστός,
και βλέπει το ¨πώς¨
πίσω από κάθε πράξη μας.

Το κίνητρο,
το βαθύτερο λόγο,
την αγάπη,
την ποιότητα της ψυχής,
τη θερμότητα της καρδιάς,
την ψύχρα της ζήλειας,
το συμφέρον πίσω από μια προσφορά μας,
τη φιλοδοξία μας πίσω από μια ελεημοσύνη,
την κενοδοξία μας πίσω από κάποιο καλό
που έμαθαν όλοι.
Και άλλα πολλά.

Γι' αυτό λέει στο Ευαγγέλιο ότι
ο Χριστός μια μέρα κοίταζε τον κόσμο
που έμπαινε στο ναό,
και παρατηρούσε
όχι πόσα χρήματα έβαζαν
στο κουτί για τους φτωχούς,
μα το πώς τα έβαζαν,
δηλαδή την ψυχική τους διάθεση.

Μεγάλες κουβέντες,
που ξεχνιούνται ίσως
μέσα στη γενική μας ζάλη.

Πηγή: P.Andreas Konanos : facebook


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Αγάπη είναι οι πράξεις, όχι τα λόγια

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Μαρ 09, 2018 1:37 pm

Αγάπη είναι οι πράξεις, όχι τα λόγια
Dogma 08 Μαρτίου 2018

Εικόνα

του π. Ανδρέα Κονάνου

Αγάπη είναι οι πράξεις, οι θυσίες και όχι τα λόγια. Να δώσω λεφτά σε κάποιον φτωχό, να περιποιηθώ έναν άρρωστο, να βοηθήσω έναν ανήμπορο.

Βλέπεις κάποιον και νιώθεις ν’ απειλείται η ζωή σου εξαιτίας του. Τον φοβάσαι. Νομίζεις ότι κάτι κακό θα σου κάνει. Βλέπεις τον άλλον σαν αντίζηλο. Δεν νιώθεις ενότητα μαζί του. Δεν μπορείς να νιώσεις ότι η χαρά του είναι χαρά σου κι η χαρά σου αντανακλά και σ’ αυτόν, και μετά επιστρέφει πάλι σε μένα και γίνεται αυτό που γίνεται με κάτι καθρέφτες που το φως χτυπάει απ’ τον έναν στον άλλον και πολλαπλασιάζεται. Και δεν μπορώ να νιώσω ότι είναι συμφέρον μου ν’ αγαπώ τους άλλους. Γιατί, αγαπώντας, εγώ είμαι που πλουτίζω, και δεν χάνω. Ούτε χάνω όταν δίνω αξία στον άλλον. Αντίθετα, πάλι πλουτίζω.

Λέω λόγια τώρα. Το ξέρω. Μα είμαστε στο ράδιο και σ’ ένα ψυχρό βιβλίο που διαβάζεις τώρα. Τι άλλο μπορώ να κάνω στο ράδιο και στο χαρτί, παρά να λέω και να γράφω λόγια; Εμπρακτη αγάπη, όμως, θα πει να δώσω λεφτά σε κάποιον φτωχό, να περιποιηθώ έναν άρρωστο, να του σκουπίσω τον ιδρώτα, να του σκουπίσω τη μύτη, να τον πλύνω, να τον καθαρίσω. Μα όλα αυτά δεν γίνονται απ’ το ράδιο και τη συγγραφή βιβλίων. Αλλο να μιλάς για την αγάπη κι άλλο να δείχνεις έμπρακτα την αγάπη σου. Αυτός ακριβώς είναι κι ο ορισμός της αγάπης. Δεν είναι τα λόγια. Είναι οι πράξεις και η θυσία. Κι ευτυχώς είναι πολλοί αυτοί που κάνουν και πράξεις. Και μάλιστα πολλές πράξεις αγάπης. Χειροπιαστές. Οχι θεωρίες. Δυστυχώς, η πίστη των περισσοτέρων από εμάς έχει καταντήσει σκέτη ιδεολογία. Λόγια, όμορφα λόγια. Και τσακωμοί και συζητήσεις επί συζητήσεων για θεολογικά θέματα. Ενα μάτσο σκέψεις, σκέψεις, σκέψεις! Και ιδέες και φιλοσοφίες. Αλλά βίωμα κανένα.

Από εμπειρία, μεγάλη φτώχεια. Θυσία ως εμπειρία είναι να βάλεις το χέρι στην τσέπη, να βοηθήσεις, να κάνεις μια επίσκεψη σε κάποιον που έχει ανάγκη να του μιλήσεις, μια προσευχή αφού γονατίσεις, να σταλάξεις ένα δάκρυ… Απ’ αυτά, φτώχεια μεγάλη.

Δεν μιλώ για σένα. Διότι εσύ κάνεις. Κάνεις πολλά και σου αξίζουν συγχαρητήρια. Σε συγχαίρω. Χαίρομαι μαζί σου. Και σε ζηλεύω. Και σε θαυμάζω. Το παράδειγμά σου μου γεννά έναν ζήλο να σε μιμηθώ και να σου μοιάσω. Αυτό που έκανες είναι όντως αγάπη. Θα το πω, γιατί δεν ξέρει και κανείς ποιος είσαι ούτε μας αφορούν τώρα το όνομα και η διεύθυνση. Μας αφορούν το περιστατικό και η ουσία του.

Σηκώθηκες, λοιπόν, και πήγες στο εξωτερικό για να βοηθήσεις την ιεραποστολή που γίνεται εκεί. Κι έκατσες εκεί τέσσερις μήνες. Αλλος, τρεις μήνες. Κι άλλος, πέντε βδομάδες. Οσο άντεξε καθένας. Χωρίς να πάρεις χρήματα. Ακόμα κι αν υπήρχε οικονομική άνεση και σε πλήρωναν, δεν θα ήταν κακό. Διότι κι έτσι θα ‘χε πάλι μεγάλη αξία η πράξη σου. Μα εσύ πήγες αφιλοκερδώς. Κι έμεινες εκεί με ανθρώπους που δεν ήξερες καν τη γλώσσα τους. Με κίνδυνο να κολλήσεις αρρώστιες, παρ’ όλα τα εμβόλια που έκανες. Σε τόπους με τόσα μικρόβια κι ασθένειες, εκεί που η χολέρα θερίζει και τα μολυσμένα νερά και φαγητά έστειλαν πολλούς στα νοσοκομεία. Εκεί που η ζωή είναι τόσο δύσκολη. Και πήγες και βοήθησες.

Αυτό δεν είναι θεωρία. Μα αγάπη έμπρακτη. Τα άλλα είναι κουλτούρα και θεωρία. Η χριστιανική κουλτούρα, που οδηγεί κυρίως σε συνέδρια και συζητήσεις ατέρμονες. Μα ούτε κι αυτό πρέπει να το κατηγορήσω. Γιατί, αν το κατηγορήσω, θα απομακρυνθώ κι εγώ απ’ την αγάπη. Και θα ‘ναι σαν να μην καταλαβαίνω τη διαφορά των χαρακτήρων. Διότι άλλος είναι για έργα πρακτικά, άλλος είναι για έργα θεωρητικά. Εργα είναι κι αυτά. Αλλοι άνθρωποι είναι θεωρητικοί τύποι. Συζητούν θεωρητικά και βοηθούν τους άλλους να καταλάβουν κάποια πράματα. Αγάπη είναι κι αυτό.

Από την εφημερίδα Ορθόδοξη Αλήθεια

Πηγή: ΔΟΓΜΑ


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 10 και 0 επισκέπτες