Ο διάσημος Αμερικανός Προτεστάντης Hank Hanegraaff γνωστός ως “Bible Answer Man” έγινε Ορθόδοξος

Ανάλυση θεμάτων που αφορούν τις αιρέσεις

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Ο διάσημος Αμερικανός Προτεστάντης Hank Hanegraaff γνωστός ως “Bible Answer Man” έγινε Ορθόδοξος

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Τρί Μαρ 06, 2018 4:06 pm

Εικόνα

Ο διάσημος Ολλανδο-Αμερικανός Προτεστάντης

Hank Hanegraaff

γνωστός ως "Bible Answer Man"

("Ο Άνθρωπος των Απαντήσεων με βάση τη Βίβλο")

έγινε Ορθόδοξος μαζί με την σύζυγό του

& 2 από τους γιούς του την Κυριακή των Βαϊων 2017 

στην Βόρεια Καρολίνα των ΗΠΑ


Η δημοφιλής ραδιοφωνική εκπομπή "Bible Answer Man" με τον Hank Hanegraaff κόπηκε απότομα από τον Προτεσταντικό ραδιοφωνικό σταθμό “Bott Radio Network” (BRN), αφότου έγινε Χριστιανός Ορθόδοξος.

Ο γεννημένος στην Ολλανδία 67χρονος Αμερικάνος Hendrik "Hank" Hanegraaff, γνωστός ως "Bible Answer Man" (δηλαδή "Ο Άνθρωπος των Απαντήσεων με βάση την Βίβλο"), λόγω της ομώνυμης δημοφιλούς και παλαιάς ραδιοφωνικής εκπομπής, εκτός από ραδιοφωνικός παρουσιαστής είναι συγγραφέας δεκάδων βιβλίων που έχει γράψει για θέματα δογματικά, απολογητικά (κατά διαφόρων αιρέσεων και μη χριστιανικών δοξασιών και θρησκειών) και πολιτιστικά, καθώς και ομιλητής σε συνέδρια και ιεροκήρυκας σε Προτεσταντικές εκκλησίες, ενώ είναι και πρόεδρος του Ινστιτούτου Χριστιανικών Ερευνών (CRI), που ίδρυσε το 1960 ο συντηρητικός Προτεστάντης Walter Martin.

Ο Hank Hanegraaff και η σύζυγός του Kathy έχουν δώδεκα παιδιά και ζουν στο Charlotte της Βόρειας Καρολίνας. Στις 9 Απριλίου 2017, Κυριακή των Βαΐων ο Hanegraaff, μαζί με τη σύζυγό του και δύο από τους γιους της, προσχώρησαν στην Ορθοδοξία και εντάχθηκαν στην ενορία του Αγίου Νεκταρίου, μια ενορία που ανήκει στην Ελληνική Ορθόδοξη Αρχιεπισκοπή Αμερικής.

Ο Rod Dreher, Ορθόδοξος Χριστιανός και συγγραφέας του βιβλίου με τις καλύτερες πωλήσεις των New York Times, “The Benedict Option”, δήλωσε την περασμένη εβδομάδα ότι η είδηση ​​ότι ο Hanegraaff προσχώρησε στην Ορθόδοξη Εκκλησία είναι «εκπληκτική».

«Πολλοί ευαγγελικοί αναζητούν την αρχαία εκκλησία. Και αυτή είναι εδώ, στην Ορθοδοξία», είπε ο Dreher.

«Είμαι βέβαιος ότι μερικοί θα σκανδαλιστούν από την αλλαγή του Hanegraaff, αλλά ελπίζω ότι τουλάχιστον κάποιοι θα αναρωτηθούν πώς κάποιος εξειδικευμένος με την Βίβλο, όπως ο Hank, μπόρεσε να μεταστραφεί στην Ορθοδοξία και να πάει σε μια Θεία Λειτουργία να δοκιμάσει και να δει πως είναι».

Ο Hanegraaff επέμεινε στην ραδιοφωνική του εκπομπή την περασμένη εβδομάδα ότι οι διδασκαλίες του παραμένουν αμετάβλητες και πιστές στην Αγία Γραφή.

«Είμαι τώρα μέλος της Ορθοδόξου Εκκλησίας αλλά τίποτα δεν άλλαξε στην πίστη μου ... είμαι τόσο βαθιά αφοσιωμένος στην υπεράσπιση του “απλού Χριστιανισμού” και των ουσιωδών στοιχείων της ιστορικής Χριστιανικής Πίστης όπως ήμουν πάντα», υποστήριξε ραδιοφωνικά στις 10 Απριλίου.

Ο Hanegraaff, ο οποίος πιστεύει ότι πολλοί Χριστιανοί σήμερα οδηγούνται από μία νοοτροπία καταναλωτισμού και πηγαίνουν στην εκκλησία για να δουν τι μπορούν να «πάρουν» από αυτήν, εξήγησε ότι εμπνεύστηκε να παρευρεθεί σε μια Ορθόδοξη Εκκλησία πριν από δύο χρόνια, αφού είδε πόσο βαθιά ερωτευμένοι με τον Κύριο ήταν οι χριστιανοί στην Κίνα.

«Ενώ η αλήθεια έχει σημασία, η ζωή έχει μεγαλύτερη σημασία», του είπε ένας άνθρωπος. Συνειδητοποίησε ότι δεν αρκούσε μόνο να γνωρίζει τον Ιησού Χριστό, αλλά και να βιώνει τον αναστημένο Ιησού Χριστό και τώρα είναι περισσότερο ερωτευμένος με τον Ιησού από ποτέ άλλοτε.

«Οι άνθρωποι έχουν κατά κάποιο τρόπο την ιδέα ότι έχω απομακρυνθεί από την πίστη και δεν είμαι πια Χριστιανός», είπε στην εκπομπή της επόμενης ημέρας. «Κοιτάξτε, οι απόψεις μου έχουν κωδικοποιηθεί σε 20 βιβλία και οι απόψεις μου δεν έχουν αλλάξει».

Μετά την μεταστροφή του στην ορθόδοξη πίστη, από “Bible Answer Man” ο Hanegraaff παρουσιάζεται στις εκπομπές πλέον ως “Apostolic Tradition Man” (Άνθρωπος Αποστολικής Παράδοσης).

«Η επιθυμία μας είναι να σας εξοπλίσουμε με λογικά επιχειρήματα που πηγάζουν από τις παραδόσεις που διέμειναν εδώ και αιώνες για να βρείτε τις απαντήσεις για τη ζωή σας», δήλωσε ο Hanegraaff στην νέα του εκπομπή. «Πρέπει όλοι να είμαστε σαν τους Βεροιείς, εξετάζοντας τις ιστορικές διδασκαλίες της Εκκλησίας μέσα από τα χρόνια για να διαπιστώσουμε αν μια συγκεκριμένη διδασκαλία είναι αληθινή».

Πηγές:

Εμπειρίες κατά τη Θεία Λειτουργία - Divine Liturgy - Experiences



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ο διάσημος Αμερικανός Προτεστάντης Hank Hanegraaff γνωστός ως “Bible Answer Man” έγινε Ορθόδοξος

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Μαρ 07, 2018 4:29 pm

Εντυπωσιακό!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Ο διάσημος Αμερικανός Προτεστάντης Hank Hanegraaff γνωστός ως “Bible Answer Man” έγινε Ορθόδοξος

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Τετ Μαρ 07, 2018 4:39 pm

Γεια σου αδελφε μου Αναστάσιε!!

Ναι πραγματικά εντυπωσιακό!!

Με την μεταστροφή του στην Ορθοδοξία έχει δεχθεί μεγάλο πόλεμο!

Σίγουρα κάποιοι καλοπροαίρετοι Προτεστάντες θα προβληματιστούν και θα ψάξουν να βρουν την Αλήθεια, την Πρώτη Εκκλησία που ιδρυσε ο Χριστός!

Ηδη υπάρχουν παρόμοια περιστατικά στην Αμερική που Αμερικάνοι Προτεστάντες πάστορες προσπάθησαν να δειξουν ότι η Ορθοδοξία δεν είναι η Αλήθεια και καθώς ερευνούσαν είδαν ότι η Ορθοδοξία ειναι η Αληθεια και έγιναν Ορθόδοξοι, κάποιοι μαζί με όλο τους το ποίμνιο!



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ο διάσημος Αμερικανός Προτεστάντης Hank Hanegraaff γνωστός ως “Bible Answer Man” έγινε Ορθόδοξος

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Μαρ 07, 2018 4:41 pm

Πρόκειται περί αληθινού θαύματος πατέρα μου.
Το κοινοποίησα στη σελίδα Αμερικανού ορθόδοξου ιερέα, ο οποίος έχει έρθει στην Ορθοδοξία μας από τους «Ευαγγελικούς» πριν περίπου 20 χρόνια.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Ο διάσημος Αμερικανός Προτεστάντης Hank Hanegraaff γνωστός ως “Bible Answer Man” έγινε Ορθόδοξος

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Τετ Μαρ 07, 2018 5:10 pm

Α ωραία! Ποια ειναι αυτη η σελιδα; Μπορεις να μου στηλεις το link?

Θα το βαλω κ στα αγγλικά εδω στο φόρουμ.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ο διάσημος Αμερικανός Προτεστάντης Hank Hanegraaff γνωστός ως “Bible Answer Man” έγινε Ορθόδοξος

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Μαρ 07, 2018 10:17 pm

Καλέ μου πάτερ χαίρετε! Τυχαίνει να επεξεργάζεστε ένα από τα αγαπημένα μου θέματα δηλαδή τις μεταστροφές! Είναι θέμα που από καιρού ήθελα να ξεκινήσω αλλά δεν έβρισκα τον χρόνο. Δεν σας πειράζει, φαντάζομαι, να δημοσιεύω κι εγώ περιπτώσεις μεταστροφών;


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Ο διάσημος Αμερικανός Προτεστάντης Hank Hanegraaff γνωστός ως “Bible Answer Man” έγινε Ορθόδοξος

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Πέμ Μαρ 08, 2018 11:21 am

Γεια σου αγαπητέ αδελφε μου Αναστάσιε!

Χαίρομαι πολύ που σου αρέσει αυτό το θέμα και σένα τόσο πολύ!

Μόλις έφτιαξα στην κατηγορία "Αντιαιρετικά" θέματα για Μεταστροφές.

Βαλε εκεί όσες μεταστροφές γνωρίζεις ή βρεις προς δόξαν Θεού και προς βοήθεια όλων όσων είναι εκτός Εκκλησίας και ψάχνουν να βρουν την Αλήθεια!

Θα χαρώ πολύ να τις διαβάσω!

:)



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ο διάσημος Αμερικανός Προτεστάντης Hank Hanegraaff γνωστός ως “Bible Answer Man” έγινε Ορθόδοξος

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Σάβ Μαρ 10, 2018 9:07 pm

Abel Gkiouzelis έγραψε:Α ωραία! Ποια ειναι αυτη η σελιδα; Μπορεις να μου στηλεις το link?

Θα το βαλω κ στα αγγλικά εδω στο φόρουμ.


Φυσικά! :) Είναι όμως στο Facebook, εκεί κάνει τις αναρτήσεις του ο Αμερικανός Ορθόδοξος ιερέας Fr. Andrew Stephen Damick.

https://www.facebook.com/groups/asdfandom/


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Ο διάσημος Αμερικανός Προτεστάντης Hank Hanegraaff γνωστός ως “Bible Answer Man” έγινε Ορθόδοξος

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Σάβ Μαρ 10, 2018 9:51 pm

Ωραια σευχαριστώ αδελφέ μου Αναστάσιε!

Το link του FB που μουστηλες τοχει κλειδωμένο αλλά βρήκα κι άλλη σελίδα του στο FB:

https://www.facebook.com/andrewstephendamick/

Ωραία!

Ναι φυσιογνωμικά τον έχω ξαναδεί αυτόν τον ιερεα!

Δοξα Σοι ο Θεος!

:)



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ο διάσημος Αμερικανός Προτεστάντης Hank Hanegraaff γνωστός ως “Bible Answer Man” έγινε Ορθόδοξος

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Σάβ Μαρ 10, 2018 10:31 pm

Είναι και αυτός μία περίπτωση ανθρώπου που μετεστράφει στην Ορθοδοξία μας από τους Προτεστάντες!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 9 και 0 επισκέπτες