Ο Ιησούς από την Ναζαρέτ (τηλεοπτική σειρά)

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Ο Ιησούς από την Ναζαρέτ (τηλεοπτική σειρά)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Απρ 04, 2018 3:33 pm

Ανοίγω αυτό το θέμα μιας και είναι επίκαιρο. Ο λόγος για την τηλεοπτική σειρά "Ο Ιησούς από την Ναζαρέτ" του Franco Zeffirelli που κάθε χρόνο μεταδίδεται από τον ANT1. Βλέποντάς την από μικρό παιδί (όποτε και άμα προλαβαίνω λόγω εκκλησίας) έχω παρατηρήσει κάποια "λάθη" τα οποία δεν συνάδουν με τα γεγονότα της Αγίας μας Γραφής. Ένα από τα κυριότερα λάθη είναι ο πόνος που νιώθει η Παναγία κατά την Γέννηση του Ιησού μας Χριστού. Υπάρχουν εν πάση περιπτώσει και άλλα σφάλματα στη σειρά αυτή. Ποια είναι η γνώμη σας;


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ο Ιησούς από την Ναζαρέτ (τηλεοπτική σειρά)

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Απρ 04, 2018 4:44 pm

Γυρισμένο από Ρωμαιοκαθολικούς με τη δική τους άποψη. Σίγουρα έχει λάθη, μπορεί όμως να έγιναν για χάρη της κινηματογραφικής-τηλεοπτικής εικόνας.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ο Ιησούς από την Ναζαρέτ (τηλεοπτική σειρά)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Απρ 04, 2018 5:38 pm

Παιδιά ΕΔΏ έχω παραθέσει 3 ταινίες με 100% βιβλική περιγραφή. Είναι 2 Ευαγγέλια και οι Πράξεις. Βέβαια η μία εξ'αυτών έχει αγγλικούς υπότιτλους (το κατα Ιωάννην), η οποία είναι και προσωπικά η αγαπημένη μου, και οι άλλες καθόλου. Όποιος δεν έχει πρόβλημα με τα αγγλικά ας δοκιμάσει να τις δει.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ο Ιησούς από την Ναζαρέτ (τηλεοπτική σειρά)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Απρ 04, 2018 5:44 pm

Οσον αφορά την συγκεκριμένη σειρά δεν μου αρέσει (εκτός των παρερμηνειών απο την Καινή διαθήκη σε σειρά γεγονότων κ.α.) κυρίως η διαστρέβλωση για το ποια είναι η Μαρία η Μαγδαληνή, πράγμα που επαναλαμβάνεται σε πολλές ταινίες για την ζωή του Κυρίου.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ο Ιησούς από την Ναζαρέτ (τηλεοπτική σειρά)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Απρ 04, 2018 9:07 pm

Έτσι είναι αδελφοί μου. Την Αλήθεια την παρακολουθήσαμε πριν από λίγο στο Ευχέλαιο και στον Εσπερινό!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ο Ιησούς από την Ναζαρέτ (τηλεοπτική σειρά)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Απρ 05, 2018 3:05 pm

Γι αυτό είναι απαραίτητη η πνευματική μελέτη, ώστε να γνωρίζουμε την πίστη μας αρκετά καλά, για να μην κινδυνεύουμε να παρασυρθούμε από τις πλάνες των άλλων ομολογιών. Οι κινηματογραφικές ταινίες, η τηλεόραση και τα Θρησκευτικά στο σχολείο δεν είναι αξιόπιστες πηγές για την πνευματική μας κατάρτιση.

Πάντως η συγκεκριμένη, αν και περιέχει αρκετά λάθη, κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση. Θα μπορούσαμε να τη δούμε και να τη δουν και τα παιδιά μας, αρκεί να επισημάνουμε κάποια λίγα χτυπητά λάθη στην ακρίβεια της αναπαράστασης.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ο Ιησούς από την Ναζαρέτ (τηλεοπτική σειρά)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Απρ 05, 2018 3:41 pm

Εντάξει ναι. Πράγματι βλέπεται αυτή η σειρά χθες π.χ αφού γύρισα από την απογευματινή λειτουργία κάθησα και το είδα. Βέβαια θα πρέπει όλοι να έχουμε υπόψιν μας τα λάθη που υπάρχουν είτε σκηνοθετικά είτε δογματικά.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες