Πόσο εύκολα αλλάζει κάνεις ενορία;

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Πόσο εύκολα αλλάζει κάνεις ενορία;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Απρ 11, 2018 2:21 pm

Έτσι
Δευτέρα λυκείου πας;


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Πόσο εύκολα αλλάζει κάνεις ενορία;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Απρ 11, 2018 2:37 pm

Εγώ πρώτη. Χάλια είναι τα Νέα Θρησκευτικά. Ανίερα και συκοφαντικά για την Ορθόδοξη Πίστη. Από την άλλη μου αρέσουν τα Αρχαία, η Λογοτεχνία και τα φιλολογικά, θέλω να σπουδάσω Θεολογία και μετά κλασική φιλολογία. Εσύ;


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Πόσο εύκολα αλλάζει κάνεις ενορία;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Απρ 11, 2018 2:47 pm

Πράγματι! Εμένα πάλι μου αρέσουν τα Λατινικά (αν και δεν κάνω στην 1η), στα Αρχαία προτιμώ την γραμματική από το συντακτικό, μου αρέσει η Βυζαντινή Ιστορία (και η Αρχαία), πολύ ωραία και η Λογοτεχνία αλλά βαριέμαι λίγο τα Ν.Ε.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Πόσο εύκολα αλλάζει κάνεις ενορία;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Απρ 11, 2018 6:29 pm

Konstantinos έγραψε:Κάτσε να δείς που όταν τα κάνεις θα τα μισήσεις! είναι πραγματικά χάλια! :cry:

Τόσο πολύ :?: :?
Να σου πω την αλήθεια εμένα δεν μου αρέσει και πολύ η Έκφραση - Έκθεση γιατί έχει χάσει να το πω την "παραδοσιακή της ταυτότητα". Μοιάζει σαν κοινωνιολογία και επικεντρώνει σε θέματα μεν ενδιαφέροντα αλλά δε, γύρω από έναν κοινό θεματικό άξονα αν με καταλαβαίνεις.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Πόσο εύκολα αλλάζει κάνεις ενορία;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Απρ 11, 2018 10:16 pm

Ναι, υπό αυτή την έννοια είναι όντως ωραίο μάθημα. Αλλά ώρες ώρες νιώθεις ότι συζητάς για τα ίδια και τα ίδια (εφηβεία, γλωσσομάθεια, φιλία κ.ο.κ). Το να σκέφτεσαι όμως είναι πράγματι ωραίο και στο γεννά και η Λογοτεχνία!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Πόσο εύκολα αλλάζει κάνεις ενορία;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Απρ 12, 2018 10:58 am

Και να φανταστείς ότι σπάνια αρέσουν στα αγόρια τα φιλολογικά και τα Θρησκευτικά! :lol:


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Πόσο εύκολα αλλάζει κάνεις ενορία;

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Απρ 12, 2018 12:02 pm

Όταν πήγαινα εγώ σχολείο (επί εποχής Αριστοτέλους χαχα), μου άρεσαν και τα λεγόμενα «θετικά» μαθήματα και τα φιλολογικά.
Ακόμα μου αρέσουν και οι δύο κατηγορίες ;)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Πόσο εύκολα αλλάζει κάνεις ενορία;

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Απρ 12, 2018 12:32 pm

Εμένα ποτέ δεν μου άρεσαν τα θεωρητικά. Τα μαθηματικά μου άρεσαν ανέκαθεν, αλλά τώρα στο πανεπιστήμιο μου ξύνισαν, γιατί έχει αυξηθεί ο φόρτος και η δυσκολία των μαθημάτων (σε άλλες σχολές χαλαρώνεις μετά το λύκειο εδώ έχει συχνές εργασίες κλπ, έτσι φαίνεται να τα οικονόμησε ο Θεός, γιατί με βοηθάει και στον πνευματικό αγώνα να με κρατάει σε εγρήγορση η σχολή) και ήθελα να εστιάζω στον προγραμματισμό που είναι είναι αυτό που μου αρέσει αληθινά και είναι ο λόγος που μπήκα στην Επιστήμη Υπολογιστών. Βέβαια τα αρχαία επανήλθαν λόγω της ασχολίας με την Ορθοδοξία (Ψαλμοί, Καινή Διαθήκη κλπ). Αν είχα "προσυλητιστεί" νωρίτερα στην πνευματική ζωή μπορεί και να επέλεγα Θεολογία, αλλά δόξα τω Θεώ δεν έχω μετανιώσει, γιατί τα συνδυάζω :)


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Πόσο εύκολα αλλάζει κάνεις ενορία;

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Απρ 12, 2018 1:22 pm

Κάπως έτσι είμαι κι εγώ Μάνο ;)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Πόσο εύκολα αλλάζει κάνεις ενορία;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Απρ 12, 2018 1:30 pm

Εμένα πάλι όπως προείπα μου αρέσουν τα Θρησκευτικά (τα παλιά) και τα φιλολογικά. Από τα θετικά μου αρέσει η βιολογία γιατί είναι θεωρητικό - θετικό αλλά και λιγάκι η Χημεία. Απεχθάνομαι την Φυσική και την γεωμετρία, η άλγεβρα κάτι λέει. Στα θετικά εκτός της βιολογίας έχω βοήθεια γι' αυτό κάτι γίνεται. Εγώ κουβαλάω "θεωρητικό αίμα"! :D


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες