ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Απρ 16, 2018 9:00 am

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!

(δεν πιστεύω να άργησα...)


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Valerie
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 05, 2018 9:19 pm

Re: ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.

Δημοσίευσηαπό Valerie » Δευτ Απρ 16, 2018 1:51 pm

aposal έγραψε:ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!

(δεν πιστεύω να άργησα...)


Αληθώς ανέστη ο Κύριος!

Πού χαθήκατε Monsieur Aposal; (κατά το "Monsieur Cannibale"...)



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Απρ 16, 2018 2:29 pm

Από Μεγάλη Τρίτη έως Μεγάλη Πέμπτη ήμουν με αντιβίωση (η οποία συνεχίστηκε μέχρι και την Κυριακή της Ανάστασης), εκτός γραφείου. Από Μεγάλη Πέμπτη μέχρι και το προχθεσινό Σάββατο στην νήσο Τήνο, χωρίς internet, φυσικά.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Απρ 16, 2018 3:31 pm

aposal έγραψε:...χωρίς internet, φυσικά.


:o :o :o :o :o :o :o :o :o


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Απρ 16, 2018 3:42 pm

aposal έγραψε:... χωρίς internet, φυσικά.

:shock: :shock: :shock: :shock: :?: :?: :?: :o :o :o


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Απρ 17, 2018 9:07 am

Πού είναι το πρόβλημα;
Μα στο ότι ήμουν έρμαιο των επιθέσεων των Μέσων Μαζικής Παραπληροφόρησης της τηλεόρασης.

ΑΛΗΘΩΣ ΑΝΕΣΤΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ!
Αυτό τουλάχιστον το ξέρω καλά και δεν μπορούν να με πείσουν για το αντίθετο!
Κι όσο βλέπω τους καημένους τους πολιτικούς που οφείλουν (λόγω πρωτοκόλλου) να παρευρεθούν, έστω και για λίγα λεπτά, σε επιτάφιους και στο Χριστός Ανέστη, τόσο τους λυπάμαι! Παλαιότερα κάποιοι έψαλαν κιόλας, ανάμεσα στις τρικλοποδιές που έβαζαν σε αντιπάλους και ανταγωνιστές, αλλά και σε άλλες αμαρτωλές δραστηριότητες.
Η ψήφος να είναι καλά!
Εδώ ο πρωθυπουργός μας άφηνε περιστέρια προεκλογικά, την ημέρα των Θεοφανείων! Πάλι καλά που δεν κάθισε κάποιο στο κεφάλι του, όπως έγινε σε άλλον πολιτικάντη!
Ε, ρε τι τραβάμε (κι ακόμη μυαλό δεν βάλαμε, δυστυχώς)


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Τρί Απρ 17, 2018 11:24 am

Αληθώς ανέστη, έστω και καθυστερημένα.

Κι εγώ είχα τους λόγους μου που άργησα, αλλά αφορούν την υγεία του πατέρα μου. Τον τελευταίο μήνα έχω πάθει το σοκ της ζωής μου με αυτά που είδα από ανθρώπινο πόνο και δύναμη πολλών καθημερινών ανθρώπων. (Νοσοκομείο...)

Δε θέλω να γράψω περισσότερα, αλλά ο Θεός να μας έχει όλους καλά και να μας δίνει δύναμη να αντέξουμε όσα μας στείλει ο Κύριος, και αξιοσύνη να σταθούμε σε άλλους που δοκιμάζονται.

Αυτή τη στιγμή ποτέ δεν είχα περισσότερη αισιοδοξία και όρεξη για ζωή, αντίθετα απ΄'ο τι θα πίστευε κανείς.

Αληθώς ανέστη ξανά και ξανά λοιπόν, και μακάρι να αναστηθούμε και εμείς μαζί Του! :D


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τρί Απρ 17, 2018 1:28 pm

Αμήν, καλωσήρθες Νεκταρία και πάλι! Εύχομαι η χάρη του Κυρίου μας να σκεπάζει τον πατέρα σου!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Απρ 17, 2018 1:36 pm

Αληθώς Ανέστη Νεκταρία!
Επαναλαμβάνω τα όσα πολύ σωστά είπε ο Μάνος!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Απρ 17, 2018 1:57 pm

Αγαπητή κυρία Νεκταρία Αληθώς ο Κύριος! Καλώς ήρθατε και πάλι στο φόρουμ και εύχομαι ταχεία ανάρρωση για τον πατέρα σας!

Εδώ μια θαυματουργή ευχούλα του Αγίου Λουκά του Ιατρού για τους αρρώστους :

«Άγιε Ιεράρχα, ομολογητά, διδάσκαλε της αληθείας και ανάργυρε ιατρέ Λουκά, σοι κλίνομεν τα γόνατα της ψυχής και του σώματος και προσπίπτοντες τοις τιμίοις και ιαματικοίς λειψάνοις σου, σε παρακαλούμεν, ως τα τέκνα τους πατέρας αυτών.

Εισάκουσον ημών των αμαρτωλών, τίμιε πάτερ, και προσάγαγε την δέησιν ημών τω ελεήμονι και φιλανθρώπω Θεώ, ως εστώς ενώπιον αυτού μετά πάντων των αγίων.

Πιστεύομεν ότι αγαπάς ημάς δια της αυτής αγάπης ην ηγάπησας τους αδελφούς σου κατά την εν τω κόσμω βιοτήν σου.

Την τέχνην των ιατρών μετιών, των ασθενούντων τα αρρωστήματα, τη αρωγή της χάριτος, πλειστάκις εθεράπευσας.

Μετά δε την σεπτήν σου κοίμησιν, τα σα χαριτόβρυτα λείψανα, ο των όλων Δεσπότης, πηγήν ιατρείας ανέδειξεν.

Ποικίλας γαρ ιώνται ασθενείας καί δύναμιν δωρούνται τοις ευλαβώς ταύτα ασπαζομένοις και αιτουμένοις την θείαν πρεσβείαν σου.

Διό αιτούμεν σε και θερμώς παρακαλούμεν σε, τον την χάριν της ιατρείας κομισάμενον· τον ασθενούντα και δεινώς χειμαζόμενον αδελφόν ημών (….) επίσκεψαι και θεράπευσον εκ της συνεχούσης αυτόν ασθενείας.

Πάντιμε και αγιώτατε πάτερ Λουκά, ελπίς αρραγής των ασθενούντων και κεκμηκότων, μη επιλάθου δωρήσασθαι τω αδελφώ ημών (….) την ίασιν και πάσιν ημίν τα ευφρόσυνα.

Ίνα και ημείς συν σοι δοξάζωμεν τον Πατέρα και τον Υιόν και το Άγιον Πνεύμα, την μίαν θεότητα τε και βασιλείαν, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων.

Αμήν».


Να του την διαβάσετε και να την λέτε κι εσείς!

Περαστικά και ταχεία ανάρρωση!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 12 και 0 επισκέπτες