Το έγκλημα της έκτρωσης

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Το έγκλημα της έκτρωσης

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Σάβ Απρ 28, 2018 3:25 pm

Δε εχω λόγια για το συγκεκριμένο γεγονός..δεν μπορώ δε ξέρω, τι να πω, ούτε να κρίνω
Είναι κρίμα που γλυτωσε την εκτρωση και κατέληξε αβαπτιστο στον ίδιο δρομο
Αμαρτωλη που εγινε αυτό εν βρασμώ ψυχης, αναμαρτητη που δεν εκανε εκτρωση. συνένοχοι και μη τριγύρω γνωστες ή όχι

Ένα ξέρω θα ήθελα να είχα πάρει να μεγαλώσω εγώ αυτό το παιδί, να τη βοηθούσα να το ξεπερασει ολο αυτό, αν μπορούσα, και μακάρι να υπήρχαν κι οι καλύτερες συνθήκες γιατι μια ψυχή αξιζει για το Θεό πάρα πολύ και το ένα λάθος φέρνει το άλλο.....τόσα γίνονται ας ανοιξουμε τα μάτια μας να τα δούμε τριγύρω
Κι ο Θεός βοηθός, όλα για κάποιο λόγο γίνονται τι να πω...


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Το έγκλημα της έκτρωσης

Δημοσίευσηαπό aposal » Κυρ Απρ 29, 2018 5:57 pm

Οι πράξεις δεν μπορούν να ερμηνευθούν με βάση τη λογική. Μεγάλες οι ευθύνες και της φόνισσας μητέρας, αλλά και του πατέρα (αν γνώριζε το γεγονός), αλλά και των γονέων και των δύο.
Τελικά όταν όσοι βιάζονται να εκτονωθούν σεξουαλικά θα πρέπει από πριν να έχουν αποφασίσει πώς θα αντιμετωπίσουν τις φυσιολογικές συνέπειες της πράξης που είναι η γέννηση ενός παιδιού.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Η αντιμετώπιση των εκτρώσεων απαιτεί ενεργητικά και όχι παθητικά μέτρα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Μάιος 03, 2018 10:55 am

Η Πολιτεία της Άιοβα αυστηροποιεί το νόμο εναντίον των αμβλώσεων, απαγορεύοντας τις αμβλώσεις μετά την 6η εβδομάδα κύησης. Το σκεπτικό του νομοσχεδίου είναι, ότι μετά την έκτη εβδομάδα αρχίζει να χτυπά η καρδιά του εμβρύου και επομένως θεωρείται ζωντανός οργανισμός.

Εμείς οι Χριστιανοί πιστεύουμε, ότι το έμβρυο έχει ψυχή από τη σύλληψή του. Επομένως το έμβρυο δεν αποτελεί κομμάτι του σώματος της μητέρας, αλλά είναι ένα ξεχωριστό έμψυχο ον. Ο εκούσιος τερματισμός της κύησης, αν δεν γίνει για λόγους προστασίας της ζωής της μητέρας, είναι φόνος. Ως τέτοιος πρέπει να αντιμετωπίζεται και από τη νομοθεσία.

Όμως, αν η απαγόρευση των εκτρώσεων οδηγεί σε γεγονότα, όπως αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω, τότε η νομοθεσία και μόνο δεν αποτελεί τη λύση του προβλήματος. Η πραγματική προστασία είναι η Χριστιανική πίστη και η ενεργή πνευματική ζωή όλων των νέων, μέχρι τότε όμως η κοινωνία πρέπει να πάρει ενεργητικά μέτρα κατά των αμβλώσεων. Τέτοια μέτρα είναι:

1. Η ευαισθητοποίηση μέσα από το εκπαιδευτικό σύστημα των νέων στο σεβασμό κάθε νέας ζωής που έρχεται στον κόσμο ηθελημένα ή αθέλητα.

2. Η υποστήριξη από συγκεκριμένες δομές των εγκύων γυναικών, που έχουν προβλήματα οποιουδήποτε είδους στην υποστήριξη της κύησης τους, ψυχολογικά, οικογενειακά, οικονομικά κλπ.

3. Ενεργή υποστήριξη των ζευγαριών ή των γυναικών , που γεννούν τέκνα και δεν έχουν τη οικονομική ή οικογενειακή δυνατότητα να τους προσφέρουν τα αναγκαία για την επιβίωσή τους.

4. Η διευκόλυνση της αναδοχής των παιδιών, που γεννιόνται από ζευγάρια ή μητέρες που δεν μπορούν να υποστηρίξουν την ανατροφή των παιδιών τους. προσωρινής ή μόνιμης.

Όταν ένα ζευγάρι ή μία γυναίκα είναι ευαισθητοποιημένη απέναντι στη νέα ζωή που ήρθε μέσα της και γνωρίζει, ότι σε κάθε περίπτωση έχει υποστήριξη καθ΄όλη τη διάρκεια της κύησης και μετά τον τοκετό, δεν θα μπει καν στη διαδικασία να εξετάσει την πιθανότητα διακοπής της κύησης.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Το έγκλημα της έκτρωσης

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Παρ Μάιος 04, 2018 8:53 am

Έχω μία ερώτηση.
Μπορεί κάποια γυναίκα να κλείσει ραντεβού για έκτρωση λόγω ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης σε δημόσιο νοσοκομείο όπως γίνεται και σε άλλες επεμβάσεις;



Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Το έγκλημα της έκτρωσης

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Παρ Μάιος 04, 2018 1:27 pm

Ισως αν κινδυνεύει η ζωή της μητέρας ή του παιδιου
Εχει περίπτωση όπου και πηγαινε σε δημόσιο νοσοκομείο για παρακολούθηση η μητέρα και σε κάποια στιγμή, έπαθε προεκλαμψία
Τότε ο γιατρός είπε στον σύζυγο να υπογράψει για να προχωρήσουν την καισαρική διότι υπήρχε περίπτωση, είτε το παιδί είτε η γυναίκα να κινδυνέψουν με την ζωή τους.

Τελικα όλα πήγαν πάρα πολύ καλα και το παιδί αυτό είναι σήμερα ευλογημένο από όλες τις απόψεις

Η έκτρωση είναι μεγάλη αμαρτια και ξερω και μητέρα πόυ ενώ της είπαν ότι έχει το σύνδρομο νταουν, ο κοινος μας Πνευματικος τώρα πια, της είπε να το κρατήσει και το παιδι,,,πήγε τις πρώτες τάξεις σε δημοσιο κανονικό σχολείο, η περίπτωση του και δεν είναι εμφανής τόσο εξωτερικά και είναι πολύ ησυχο καταλαβαίνει.

Αλλιως θα ταλαιπωρούταν σαν εμένα αν το έκανε το λάθος

Ο Καντινιώτης έχει ερωτηματικά για αυτό το έγκλημα αν συγχωρείται

ΜΗ το κάνετε


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Το έγκλημα της έκτρωσης

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Μάιος 04, 2018 1:38 pm

Σιτάρι έγραψε:.. Ο Καντινιώτης έχει ερωτηματικά για αυτό το έγκλημα αν συγχωρείται..

Όλα συγχωρούνται με εξομολόγηση και μετάνοια.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Το έγκλημα της έκτρωσης

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Μάιος 04, 2018 1:39 pm

Ελένη μήπως εννοείς Καντιώτης;


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Το έγκλημα της έκτρωσης

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Παρ Μάιος 04, 2018 1:56 pm

Ναι ο της Φλωρίνης, έβλεπα εχθες ένα βίντεο, οπου μίλαγε και απέτρεπε τον κόσμο να το κάνει

Αυστηρός, αλλά από ένα σημείο κι έπειτα πνευματικής αφύπνισης χρειάζεται.


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Το έγκλημα της έκτρωσης

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Μάιος 04, 2018 2:01 pm

Φοβερός σύγχρονος Πατέρας ο π. Καντιώτης, αλλά δεν νομίζω, να είπε ότι δεν συγχωρείται, απλά προφύλασε τον κόσμο από το να το διαπράξει.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Το έγκλημα της έκτρωσης

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Παρ Μάιος 04, 2018 2:17 pm

Θα προσπαθήσω να βρώ το βίντεο, στο κινητό δεν έχει για youtube ποια βίντεο κοίταξα κι ήδη το ψάχνω για να το ακούσεις. Είπε ότι έχει ερωτηματικά μαζί με άλλα διάφορα και συμφωνώ μαζί σου

Τον ακούω για πρώτη φορά από εχθές, σε κάποιο σημείο ενός βιβλίου του Αγίου Παΐσίου γράφει για τον Καντιώτη θετικά κι είπα να αρχιζω σιγά σιγά να τον ακούω


Εικόνα


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες