Θαύματα άγνωστα

Θαύματα με τη βοήθεια της πίστεως στην Αγάπη του Θεού. Θαύματα με τις πρεσβείες τις Παναγίας και των Αγίων.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Θαύματα άγνωστα

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Παρ Φεβ 23, 2018 5:42 pm

Ο Χριστός, η Παναγία, ο Φύλακας Άγγελός μας & οι Άγιοί κάνουν καθημερινά στη ζωή μας πολλά θαύματα.

Μας σώζουν από τόσα πολλά ασχημα πράγματα που δεν το φανταζόμαστε.

Πολλές φορές μας σώζουν και με μια μόνο σκέψη. π.χ. θέλουμε να πάμε από έναν δρόμο και μας βάζουν την σκέψη μην πας από δω. Κι έτσι μας γλιτώνουν από κάτι κακό.

Άλλες φορές μας κλείνουν ή μας ανοίγουν πόρτες στη ζωή.

Και το μεγαλύτερα άγνωστα θαύματα που συμβαίνουν καθημερινά είναι τα περιστατικά μετανοίας, που άνθρωποι που δεν εξομολογούνταν αποφασίζουν και αρχίζουν την Θεία Εξομολόγηση.



Άβαταρ μέλους
elenalep1992
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 16, 2017 12:53 am

Re: Θαύματα άγνωστα

Δημοσίευσηαπό elenalep1992 » Δευτ Μάιος 14, 2018 5:32 pm

Ένα βράδυ μετά τα μεσάνυχτα γυρνούσα μόνη μου από ένα σπίτι φίλων μου που με είχαν καλέσει. (Ήμουν φοιτήτρια) Πήγαινα με τα ποδια προς το σπίτι μου σε όλο τον δρόμο δεν κυκλοφορούσε κανείς. Μου έκανε τρομερή εντύπωση που δεν συνάντησα ούτε έναν άνθρωπο. Κάποια στιγμή κατάλαβα ότι πίσω μου ήταν δυο Ρωσοπόντιοι με άγρια διάθεση. Με ακολουθούσαν, το κατάλαβα και άρχισα να πηγαίνω πιο γρήγορα και αυτοί το ίδιο. Δεν παίρνουσε ούτε ένα ταξί ώστε να το σταματήσω. Φοβήθηκα παρά πολύ και μέσα μου προσευχήθηκα αν είναι κάτι κακό να με σώσει ο Χριστός μας. Εκείνη την στιγμή μόλις προσευχήθηκα, ήρθε δίπλα μου ένα μεγάλο μαύρο σκυλί έμοιαζε με αδέσποτο. Θυμάμαι το ένα μάτι του ήταν κόκκινο. Σε μια δωση το φοβήθηκα λίγο αλλά μετά μου πέρασε ο φόβος. Ο σκύλος με ακολούθησε μέχρι το σπίτι μου και αυτοί μόλις τον είδαν έφυγαν. Είμαι σίγουρη ότι ο Χριστός τον έστειλε στον δρόμο μου για να με γλυτώσει.



Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Θαύματα άγνωστα

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Δευτ Μάιος 14, 2018 6:54 pm

Abel Gkiouzelis έγραψε:Ο Χριστός, η Παναγία, ο Φύλακας Άγγελός μας & οι Άγιοί κάνουν καθημερινά στη ζωή μας πολλά θαύματα.

Μας σώζουν από τόσα πολλά ασχημα πράγματα που δεν το φανταζόμαστε.

Πολλές φορές μας σώζουν και με μια μόνο σκέψη. π.χ. θέλουμε να πάμε από έναν δρόμο και μας βάζουν την σκέψη μην πας από δω. Κι έτσι μας γλιτώνουν από κάτι κακό.

Άλλες φορές μας κλείνουν ή μας ανοίγουν πόρτες στη ζωή.

Και το μεγαλύτερα άγνωστα θαύματα που συμβαίνουν καθημερινά είναι τα περιστατικά μετανοίας, που άνθρωποι που δεν εξομολογούνταν αποφασίζουν και αρχίζουν την Θεία Εξομολόγηση.



Πάτερ
Μπορει να είναι του πειρασμού θα το πω και στον Πνευματικό μου. Τελευταια συνεχόμενα 2 ημερες που διαβαζα το αποδειπνο χωρίς να σταματησω πχ καποιος ερχετε με διακόπτει πχ κουραζομαι νοιωθω οτι το λεω τυπικα λεω οσο μπορω και συνεχιζω αργότερα η οχι το υπόλοιπο
Αυτες τις 2 ημερες στο σημείο των Χαιρετισμων ενω το καντήλι ηταν ησυχο και δε ξερω πως σηκωσα για λιγο τα μάτια προς την εικονα τρεμοπαιξε ζωντανα. Χωρις να φυσαει απο παραθυρα κτλ.
Την επομενη δεν ηθελα να το περιμενω λεω δε χρειαζετε να γινει για να πιστεψω ακουγετε. Κι ομως οσο και να το απεφυγα να κοιταζω το καντηλι τρεμοπαιξε. Η αισθηση ηταν γλυκια. Σα να με χαιρετουσε κι Εκεινη.Μα ποια ειμαι εγω που θα με χαιρετησει. Ισως επρεπε για να το παραθεσω εδω
Δεν ξερω
Δε ξαναγινε αλλα ο πειρασμος παει...και στο καντηλι;;;;
Παντος δεν επαθα ξανα κατι αντιστοιχο σε προσευχη


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Θαύματα άγνωστα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Μάιος 14, 2018 7:32 pm

Οι δαίμονες δεν σέβονται τίποτα. Ο Θεός μετά την πτώση τους απέσυρε τελείως τη Θεία Χάρη και δεν τους έδωσε ευκαιρία να μετανοήσουν όπως στον άνθρωπο, γιατί ως άγγελοι ήταν σε πνευματικό επίπεδο ψηλότερα από τους ανθρώπους, είχαν άμεση γνώση του πνευματικού κόσμου και δεν υπήρχε δικαιολογία για την αποστασία τους. Με πλήρη απουσία λοιπόν της Χάρης αυτής, είναι απλά υπάρξεις δεν ζουν, αφού η Ζωή είναι ο Κύριος ημών Ιησούς Χριστός. Σε ένα γνωστό μου λοιπόν ένας δαίμονας φύσηξε και του έσβησε το καντήλι. Ακούστηκε κανονικά το φύσημα από κάποιο πρόσωπο χωρίς να φυσάει αέρας.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Θαύματα άγνωστα

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Δευτ Μάιος 14, 2018 7:49 pm

Αρα καλα εκανα και δεν εδωσα βαση
Συνεχιζω σα να μη συνεβει
Εξαλλου για αγαπη ευχαριστία λατρεια και να μας λυπηθει ο Κυριος κι η Παναγια προσευχόμαστε
Κι οχι για να βλεπουμε σημαδια παρα μονο οταν Εκεινος θελησει και το καταλαβαινουμε.Το καντηλι δεν μου δυναμωσε τη Πιστη ισως αν απ την αρχη που αρχισα να ειμαι πιο κοντά ζητουσα σημαδι.
Η Χαρη του να μας σκεπαζει ολους!!! Και να γινονται θαύματα με το ελεος Του


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Θαύματα άγνωστα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Μάιος 14, 2018 8:06 pm

Εννοείται να το αναφέρεις στον πνευματικό σου! Εγώ μία γνώμη είπα από όσα γνωρίζω. Δεν προσπαθώ να υποκαταστήσω κανένα πνευματικό.

Υ. Γ. Εγώ άμα δώ μεταφυσικό σημάδι νομίζω δεν θα το αντέξω. Τουλάχιστον όχι ακόμα :lol:


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Θαύματα άγνωστα

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Δευτ Μάιος 14, 2018 8:11 pm

Γινονται
Αλλα θελει σε Πνευματικο να το λεμε

Επισης εχει και πολλα βιβλια με ομολογιες θαυμαστων
γεγονοτων πχ Αγιων που πηγαιναν οι πιστοι και μετα τη κοίμηση Τους δημοσιεύθηκαν. Ολοι αυτοι συννενοημενοι ηταν;; Οχι βεβαια


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Θαύματα άγνωστα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Μάιος 14, 2018 8:14 pm

Νομίζω δεν με κατάλαβες :)


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Θαύματα άγνωστα

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Δευτ Μάιος 14, 2018 8:19 pm

Μάνος έγραψε:Νομίζω δεν με κατάλαβες :)



Κι εγω θα τρομαζα.Ασε που θα με βαρεθει ο Πνευματικός μου. Αυτο με την εκτρωση πρεπει να το ειπα 100 φορες.

Μη το κανετε. Κρατηστε το θαύμα που εστειλε ο Θεος
Θα ομολογώ οπου μπορω


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Θαύματα άγνωστα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Μάιος 14, 2018 8:25 pm

Ας μας βαρεθεί :mrgreen: Εξομολόγηση, εξομολόγηση, εξομολόγηση..... :!: :)


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες