Η παγίδα του πολιτικού γάμου.

Η Ορθοδοξία απέναντι στις προκλήσεις της σημερινής εποχής.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Η παγίδα του πολιτικού γάμου.

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Ιουν 06, 2018 10:08 am

Συμφωνώ απόλυτα!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η παγίδα του πολιτικού γάμου.

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Ιουν 06, 2018 12:58 pm

Νίκος έγραψε:Ο αδελφός μας Ιωνάθαν έχει απορίες, που προέρχονται κατά τη γνώμη μου από την απόσταση που πιθανόν να έχει από τη ζωή της Εκκλησίας σε συνδυασμό με θεωρητική ενασχόληση με τα θεολογικά.

Το δικό μας Χριστιανικό καθήκον είναι να μην τον αποθαρρύνουμε να συνεχίσει να αναζητά την αλήθεια, αλλά να τη συνδυάσει με εμπειρία. Την ορθόδοξη πίστη τη ζεις δεν τη σπουδάζεις. Το τέλειο βέβαια είναι ο συνδυασμός και των δύο.

Η θεωρία μόνη της συνήθως οδηγεί στην υπερηφάνεια και την αίρεση.

Πάσο.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Η παγίδα του πολιτικού γάμου.

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Ιουν 06, 2018 1:06 pm

Όπως λέει και ο πνευματικός μου, είμαστε υπεύθυνοι για όσες ψυχές μας δίνεται η ευκαιρία να σώσουμε και δεν το κάνουμε.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Ιωνάθαν
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2018 10:07 pm

Re: Η παγίδα του πολιτικού γάμου.

Δημοσίευσηαπό Ιωνάθαν » Τετ Ιουν 06, 2018 9:15 pm

συγχωρέστε με αν σας προκάλεσα αναστάτωση η νεύρα η οτιδήποτε άλλο, δεν ήταν αυτή η πρόθεση μου, άλλα η συζήτηση γύρω από τα θεολογικά θέματα με ανθρώπους που είναι ενδότερα στην ορθόδοξη εκκλησία και βιώνουν την εκκλησιαστική ζωή βαθύτερα απ ότι εγώ, ο οποίος ναι μεν με ενδιαφέρει και μελετάω την γραφή τους πατέρες και την εκκλησιαστική ιστορία, αλλα η μυστηριακή μου ζωή εντός εκκλησίας μάλλον είναι επιφανειακή.
ζητώ κατανόηση και επεξήγηση.
Επομένως, που βρίσκεται η απορία σου, για το αν Γάμος είναι αποκλειστικά το Μυστήριο και τίποτε άλλο;

η απορία μου είναι για το αν το μυστήριο του γάμου, εκφράζετε αποκλειστικά και μόνο μέσω της τελετής και του τρόπου που έχει θεσπίσει η εκκλησία, μια τελετή που όπως προανέφερα δεν ήταν εξαρχής όπως την ξέρουμε σήμερα.

και εκτός αυτού προκαλούνται και προβλήματα στα οποία αναζητώ απαντήσεις, προβλήματα όπως
α)αν κάποιος ορθόδοξος αποφασίσει να παντρευτεί μια γυναίκα άθεη η αλλόθρησκη υπάρχει κόλλημα καθώς τίθεται και αυτός εκτός εκκλησίας?
β)αν ένα ζευγάρι αλλόθρησκων που είναι ήδη παντρεμένοι και αποφασίζουν να μεταστραφούν στην ορθόδοξία, είναι υποχρεωμένοι να ξαναπαντρευτούν?
γ)αν απο ένα ζευγάρι ήδη παντρεμένων αλλόθρησκων μόνο ο ένας αποφασίσει να μεταστραφεί στην ορθοδοξία και ο άλλος παραμείνει εκτός, η εκκλησία θα δεχτεί οτι είναι παντρεμένος ή θα θεωρείτε ότι βρίσκεται σε πορνεία και δεν θα έχει δικαίωμα θείας κοινωνίας?



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η παγίδα του πολιτικού γάμου.

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Ιουν 06, 2018 9:22 pm

Έχετε σκεφτεί να βρείτε ένα καλό πνευματικό πατέρα; Αυτός θα σας λύσει όλες τις απορίες σας γύρω από τα θέματα της πίστεώς μας!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Η παγίδα του πολιτικού γάμου.

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Ιουν 06, 2018 9:37 pm

Αυτό είναι το πιο ορθό που λέει ο Αναστάσιος. Τώρα σίγουρα ευλογία για το Γάμο από το Θεό δίνεται μόνο από το μυστήριο που τελείται στην Ορθόδοξη Εκκλησία. Αλλιώς Γάμος δεν υπάρχει. Θα τολμήσω να απαντήσω τα α) και β) με όσα ξέρω.

α) Αν κανείς παντρευτεί άθεη δεν τίθεται εκτός εκκλησίας, γιατί δεν υπάρχει κάποιος εκκλησιαστικός κανόνας για τους άθεους. Όμως για να παντρευτείς αλλόθρησκη ή θα μεταστραφεί αυτή στην Ορθοδοξία για να τελεστεί ο Ορθόδοξος γάμος ή θα αλλαξοπιστίσεις εσύ (μη γένοιτο, γιατί όποιος συνειδητά απαρνηθεί την Ορθοδοξία δεν σώζεται, οι Άγιοι Πατέρες είναι νομίζω ξεκάθαροι σε αυτό) ώστε να παντρευτείς με το τυπικό της άλλης θρησκείας ή αίρεσης.

β) Πρέπει να ξαναπαντρευτούν αφού Γάμος εκτός Ορθοδοξίας δεν είναι Γάμος αλλά απλή τελετή η οποία δεν τελείται από τον Χριστό εν Αγίω Πνεύματι.

Για το γ) τώρα θα τολμήσω να πω ότι είναι πορνεία αλλά είναι μία πολύ ειδική περίπτωση και δεν μπορώ να σου απαντήσω σίγουρα οπότε θα περιμένω να πάρει θέση ο κ.Νίκος ή ο κ.Απόστολος ή κάποιος άλλος :)


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Η παγίδα του πολιτικού γάμου.

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Ιουν 07, 2018 8:22 am

Ιωνάθαν έγραψε:συγχωρέστε με αν σας προκάλεσα αναστάτωση η νεύρα η οτιδήποτε άλλο, δεν ήταν αυτή η πρόθεση μου, άλλα η συζήτηση γύρω από τα θεολογικά θέματα με ανθρώπους που είναι ενδότερα στην ορθόδοξη εκκλησία και βιώνουν την εκκλησιαστική ζωή βαθύτερα απ ότι εγώ, ο οποίος ναι μεν με ενδιαφέρει και μελετάω την γραφή τους πατέρες και την εκκλησιαστική ιστορία, αλλα η μυστηριακή μου ζωή εντός εκκλησίας μάλλον είναι επιφανειακή.
ζητώ κατανόηση και επεξήγηση.
Επομένως, που βρίσκεται η απορία σου, για το αν Γάμος είναι αποκλειστικά το Μυστήριο και τίποτε άλλο;

η απορία μου είναι για το αν το μυστήριο του γάμου, εκφράζετε αποκλειστικά και μόνο μέσω της τελετής και του τρόπου που έχει θεσπίσει η εκκλησία, μια τελετή που όπως προανέφερα δεν ήταν εξαρχής όπως την ξέρουμε σήμερα.

και εκτός αυτού προκαλούνται και προβλήματα στα οποία αναζητώ απαντήσεις, προβλήματα όπως
α)αν κάποιος ορθόδοξος αποφασίσει να παντρευτεί μια γυναίκα άθεη η αλλόθρησκη υπάρχει κόλλημα καθώς τίθεται και αυτός εκτός εκκλησίας?
β)αν ένα ζευγάρι αλλόθρησκων που είναι ήδη παντρεμένοι και αποφασίζουν να μεταστραφούν στην ορθόδοξία, είναι υποχρεωμένοι να ξαναπαντρευτούν?
γ)αν απο ένα ζευγάρι ήδη παντρεμένων αλλόθρησκων μόνο ο ένας αποφασίσει να μεταστραφεί στην ορθοδοξία και ο άλλος παραμείνει εκτός, η εκκλησία θα δεχτεί οτι είναι παντρεμένος ή θα θεωρείτε ότι βρίσκεται σε πορνεία και δεν θα έχει δικαίωμα θείας κοινωνίας?


Καμία αναστάτωση δε μας προκάλεσες. Απλώς απορούμε, πως ξεκινάς να συζητάς θεολογικά θέματα, χωρίς να έχεις όπως λες ουσιαστική γνώση και εμπειρία της μυστηριακής ζωής της Εκκλησίας Πρώτα να αποκτήσεις επαφή με την Εκκλησία και ύστερα ίσως αποκτήσεις τη δυνατότητα να τη σχολιάζεις. Μέχρι τότε τα σχόλια σου είναι εκτός πραγματικότητας και εκτίθεσαι.

Το Μυστήριο του Γάμου είναι Μυστήριο και όχι τελετή. όπως είπαμε, Αλλά εσύ επαναλαμβάνεις το ίδιο λάθος, μη κατανοώντας προφανώς τι σημαίνει Μυστήριο.

α)αν κάποιος ορθόδοξος αποφασίσει να παντρευτεί μια γυναίκα άθεη η αλλόθρησκη υπάρχει κόλλημα καθώς τίθεται και αυτός εκτός εκκλησίας?


Το απαντήσαμε αυτό. Η αλλόδοξη πρέπει να γίνει Χριστιανή για να μπορεί να παντρευτεί Χριστιανό. Άλλη λύση εντός Εκκλησίας για το θέμα αυτό δεν υπάρχει.

β)αν ένα ζευγάρι αλλόθρησκων που είναι ήδη παντρεμένοι και αποφασίζουν να μεταστραφούν στην ορθόδοξία, είναι υποχρεωμένοι να ξαναπαντρευτούν?


Κανονικά ναι, αλλά για περισσότερη σιγουριά ρώτα τον πατέρα Αβελ.

γ)αν απο ένα ζευγάρι ήδη παντρεμένων αλλόθρησκων μόνο ο ένας αποφασίσει να μεταστραφεί στην ορθοδοξία και ο άλλος παραμείνει εκτός, η εκκλησία θα δεχτεί οτι είναι παντρεμένος ή θα θεωρείτε ότι βρίσκεται σε πορνεία και δεν θα έχει δικαίωμα θείας κοινωνίας?


Ισχύουν αυτά που λέει ο Απόστολος Παύλος για τα προϋπάρχοντα ζευγάρια αλλόδοξων, που ο ένας βαπτίζεται Χριστιανός.

Η μελέτη της Αγίας Γραφής και των Πατέρων, χωρίς τη Χάρη του Αγίου Πνεύματος, οδηγεί σε οίηση και αίρεση όχι σε θεογνωσία και θεολογία.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Η παγίδα του πολιτικού γάμου.

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Ιουν 07, 2018 9:40 am

Είχα ξεχάσει τελείως τις αναφορές του Αποστόλου Παύλου.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η παγίδα του πολιτικού γάμου.

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Ιουν 07, 2018 10:51 am

Ένας έμπειρος πνευματικός πατέρας, όπως προείπα, θα οδηγήσει πιστεύω τον κύριο Ιωνάθαν σε αυτό που ψάχνει και κατά συνέπεια στην μυστηριακή ζωή, που είναι απαραίτητη για την σωτηρία του ανθρώπου.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Η παγίδα του πολιτικού γάμου.

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Πέμ Ιουν 07, 2018 12:23 pm

Ιωνάθαν έγραψε:συγχωρέστε με αν σας προκάλεσα αναστάτωση η νεύρα η οτιδήποτε άλλο, δεν ήταν αυτή η πρόθεση μου, άλλα η συζήτηση γύρω από τα θεολογικά θέματα με ανθρώπους που είναι ενδότερα στην ορθόδοξη εκκλησία και βιώνουν την εκκλησιαστική ζωή βαθύτερα απ ότι εγώ, ο οποίος ναι μεν με ενδιαφέρει και μελετάω την γραφή τους πατέρες και την εκκλησιαστική ιστορία, αλλα η μυστηριακή μου ζωή εντός εκκλησίας μάλλον είναι επιφανειακή.
ζητώ κατανόηση και επεξήγηση.
Επομένως, που βρίσκεται η απορία σου, για το αν Γάμος είναι αποκλειστικά το Μυστήριο και τίποτε άλλο;

η απορία μου είναι για το αν το μυστήριο του γάμου, εκφράζετε αποκλειστικά και μόνο μέσω της τελετής και του τρόπου που έχει θεσπίσει η εκκλησία, μια τελετή που όπως προανέφερα δεν ήταν εξαρχής όπως την ξέρουμε σήμερα.

και εκτός αυτού προκαλούνται και προβλήματα στα οποία αναζητώ απαντήσεις, προβλήματα όπως
α)αν κάποιος ορθόδοξος αποφασίσει να παντρευτεί μια γυναίκα άθεη η αλλόθρησκη υπάρχει κόλλημα καθώς τίθεται και αυτός εκτός εκκλησίας?
β)αν ένα ζευγάρι αλλόθρησκων που είναι ήδη παντρεμένοι και αποφασίζουν να μεταστραφούν στην ορθόδοξία, είναι υποχρεωμένοι να ξαναπαντρευτούν?
γ)αν απο ένα ζευγάρι ήδη παντρεμένων αλλόθρησκων μόνο ο ένας αποφασίσει να μεταστραφεί στην ορθοδοξία και ο άλλος παραμείνει εκτός, η εκκλησία θα δεχτεί οτι είναι παντρεμένος ή θα θεωρείτε ότι βρίσκεται σε πορνεία και δεν θα έχει δικαίωμα θείας κοινωνίας?


Μέσα απο το μυστήριο του γάμου με ιερωμενο κατεβαίνει Αγιο Πνεύμα.
Φυσικά αυτό δεν φαινεται όμως εκείνη τη στιγμή απο τα λόγια του ιερωμενου ο οποιος κι εχει το χρίσμα, αυτό γίνεται.
Αν δεν μπορείς να το πιστεψεις, προσπάθησε να σκεφτείς κάποιο γεγονος της ζωης σου που σου δοθηκε η ευκαιρία να πιστέψεις, εφοσον λες οτι πιστευεις

Ο πολιτικός γάμος γίνεται για διαδικαστικές πραξεις


Εικόνα


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες

cron