Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Ιούλ 12, 2018 1:55 pm

Καλησπέρα αδελφοί μου, καλό και απαθές μεσημέρι Πέμπτης να έχουμε και καλή όρεξη!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Πέμ Ιούλ 12, 2018 2:46 pm

Αναστάσιος έγραψε:Πάντως οι αγρυπνίες είναι διαφορετικές από τις πρωινές λειτουργίες. Έχουν κάτι το διαφορετικό, είναι πιο κατανυκτικές! Εκεί που άλλοι συνομήλικοι πηγαίνουν τώρα στα κλαμπ και στα μπαρ, εγώ πηγαίνω σε αγρυπνίες! Μαγκιά τους! Ας κάνουν αυτοί ό,τι καταλαβαίνουν, ας κάνουμε κι εμείς το ίδιο.


Η αγρυπνία έχει αξία σαν 40 λειτουργίες;;; Κάπου το άκουσα
Προσωπικά πηγα στη λειτουργία σήμερα. Ειτε σε αγρυπνία παω ειτε σε λειτουργία. Πρωτα ο Θεός της Αγίας Παρασκευής και Παντελεήμονα σε αγρυπνία θα πάω
Αναλογα τις υποχρεώσεις καθε φορά

Και οι καφετέριες κι οι βόλτες χρειαζονται με μέτρο όλα

Παντος αν μου πεις παμε σε προσκυνημα η σε εκδρομή προτιμω το πρώτο.


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Πέμ Ιούλ 12, 2018 2:47 pm

Καλησπέρα κι ολας

Με τις ευλογίες του Αγίου Παισιου

Αμήν!!


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Παρ Ιούλ 13, 2018 8:17 am

Καλημέρα και καλό ΣΚ να περάσουμε! Το απόγευμα, πρώτα ο Θεός, πλέω προς Τήνο απ’ όπου επιστρέφω 72 ώρες αργότερα (Δευτέρα). Οπότε αν δεν με «δείτε» αυτό το τριήμερο μην τρομάξετε!
Ωραία μέρα σήμερα: Παρασκευή και 13!

Λίγοι οι σημερινοί (13/7/2018) εορτάζοντες:

1. Σύναξη του Αρχαγγέλου Γαβριήλ
2. Όσιος Στέφανος ο Σαββαΐτης
3. Οσία Σάρρα
4. Αγία Γολινδούχ η Περσίδα που μετονομάστηκε Μαρία
5. Άγιοι Ηλιόφωτοι
6. Άγιος Ονησίφορος
7. Όσιος Νικόδημος της Τισμάνα

Την ευλογία τους να έχουμε!

Σήμερα είναι ημέρα αυστηρής νηστείας. Δεν επιτρέπονται ο οίνος και το λάδι.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό aposal » Παρ Ιούλ 13, 2018 8:22 am

Αναστάσιος έγραψε:Πάντως οι αγρυπνίες είναι διαφορετικές από τις πρωινές λειτουργίες. Έχουν κάτι το διαφορετικό, είναι πιο κατανυκτικές! Εκεί που άλλοι συνομήλικοι πηγαίνουν τώρα στα κλαμπ και στα μπαρ, εγώ πηγαίνω σε αγρυπνίες! Μαγκιά τους! Ας κάνουν αυτοί ό,τι καταλαβαίνουν, ας κάνουμε κι εμείς το ίδιο.

Είχα πάει σε δύο αγρυπνίες μια εποχή, καμιά 15ετία πριν, μία τον Οκτώβριο στα τότε Δημήτρια που διοργάνωνε η ενορία μου και μία την παραμονή των Εισοδίων της Θεοτόκου Στη δεύτερη, όπου κοινώνησα, επέστρεψα στο σπίτι στις 02:30 και 4,5 ώρες αργότερα ξύπνησα για να πάω στη δουλειά. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο ανάλαφρος ένιωθα, φρέσκος και καθόλου κουρασμένος.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Ιούλ 13, 2018 8:27 am

Καλημέρα σε όλους τους δοκιμαζόμενους αδελφούς, καλό πρωινό Παρασκευής να έχουμε και καλό Παρασκευοσαββατοκύριακο να έχουμε επίσης!!! Πρωινός πρωινός σήμερα κατά περίεργο λόγο. Αισθανόμουν το κρεβάτι να με "φυλακίζει". Που 'σαι σχολειό μου! Καλές διακοπές αγαπητέ κύριε Απόστολε! Σήμερα λένε θα' χει ζέστη. Θα πάω για κάνα μπανάκι νωρίς νωρίς! Για να δούμε!

Υ. Γ: Για εμάς τους Έλληνες νομίζω ισχύει το Τρίτη και 13, αλλά για εμάς τους ελληνορθόδοξους δεν ισχύει ούτε αυτό. Η γρουσουζιά είναι μαγγανεία. Η Εκκλησία μας αποδέχεται το μάτι,μην το συγχέουμε με την γρουσουζιά όμως.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Ιούλ 13, 2018 8:28 am

aposal έγραψε:
Αναστάσιος έγραψε:Πάντως οι αγρυπνίες είναι διαφορετικές από τις πρωινές λειτουργίες. Έχουν κάτι το διαφορετικό, είναι πιο κατανυκτικές! Εκεί που άλλοι συνομήλικοι πηγαίνουν τώρα στα κλαμπ και στα μπαρ, εγώ πηγαίνω σε αγρυπνίες! Μαγκιά τους! Ας κάνουν αυτοί ό,τι καταλαβαίνουν, ας κάνουμε κι εμείς το ίδιο.

Είχα πάει σε δύο αγρυπνίες μια εποχή, καμιά 15ετία πριν, μία τον Οκτώβριο στα τότε Δημήτρια που διοργάνωνε η ενορία μου και μία την παραμονή των Εισοδίων της Θεοτόκου Στη δεύτερη, όπου κοινώνησα, επέστρεψα στο σπίτι στις 02:30 και 4,5 ώρες αργότερα ξύπνησα για να πάω στη δουλειά. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο ανάλαφρος ένιωθα, φρέσκος και καθόλου κουρασμένος.

Αυτό λέω! Είναι φοβερές!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Ιούλ 13, 2018 8:28 am

Όπως η κάθε λειτουργία άλλωστε. Αλλά οι αγρυπνίες μ' αρέσουν κι εμένα περισσότερο.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Παρ Ιούλ 13, 2018 11:05 am

Καλημέρα



Με τους ανθρώπους να ειρηνεύεις, αλλά με τις αμαρτίες σου να βρίσκεσαι σε διαρκή μάχη. Ο χριστιανός, ο οποίος πληρώνει με κακό το κακό, είναι χειρότερος κι απ’ τον ειδωλολάτρη.



Όσιος Αρσένιος Μπόκα


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Η καλημέρα του Θεού!-Καλησπέρα-Καληνύχτα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Ιούλ 13, 2018 2:18 pm

Φέτος έχω πάει σε δύο αγρυπνίες. Καλησπέρα σε όλους!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 16 και 0 επισκέπτες

cron