Αναζήτηση Πνευματικού

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
ioanna26
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2018 2:47 pm

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό ioanna26 » Τρί Αύγ 21, 2018 7:37 am

Σιτάρι έγραψε:Η μητέρα μου πηγαίνει σε Εκκλησία μετοχι οπου εξομολογειται απο γέροντα ο οποιος έρχεται τις εορτές απο το Ορος στο μετόχι αυτό
Ειναι πολυ καλος πηρα ευχη ομως στο δικο μου ησυχαζω. Τα ξερει ολα


οταν λες τα ξερει ολα; και ερχεται μονο τις εορτες;



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Αύγ 21, 2018 8:48 am

Θα επαναλάβω πάντως πως θεωρώ την επιλογή αγιορείτη πνευματικού ως λανθασμένη. Ο πνευματικός πρέπει να βρίσκεται κοντά μας, ώστε να προστρέχουμε συχνά σ' αυτόν. Τον αγιορείτη δεν μπορούμε να τον επισκεφθούμε πάνω από δύο φορές το χρόνο, ούτε φυσικά να περιμένουμε πότε θα βγει από το ΑΟ.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Αύγ 21, 2018 9:21 am

Είναι λάθος να ψάχνουμε άγιο Πνευματικό, θεωρώντας ότι με ένα θαύμα θα μας λύσει το πρόβλημα. Όχι, ότι δε γίνονται θαύματα στην εποχή μας. Γίνονται, αλλά με τον τρόπο που ζητά ο Χριστός. Όσους θεράπευσε ο Χριστός, αν δεν Του είχαν δείξει ήδη έμπρακτα την πίστη τους, τους ρωτούσε: "Πιστεύεις. ότι μπορώ να σε θεραπεύσω;" ή "Τι θέλεις να κάνω για σένα;" Πρέπει να Του δείξουμε έμπρακτα και ανεπιφύλακτα, ότι πιστεύουμε, ότι θα κάνει για μας αυτό που Εκείνος κρίνει καλύτερο. Πως θα Του το δείξουμε; Κάνοντας με υπομονή και επιμονή τον πνευματικό μας αγώνα. Νηστεία, προσευχή, συμμετοχή στα Μυστήρια, πνευματική ανάγνωση. Όποιον Πνευματικό κι αν ρωτήσουμε, αυτά θα μας πει.

Ακόμα και θαύμα να γίνει, αν εμείς δεν αγωνιζόμαστε πνευματικά, το πισωγύρισμα είναι πολύ πιο εύκολο από την πνευματική πρόοδο.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Αύγ 21, 2018 9:33 am

Πολύ σωστά. Πνευματικό χρειαζόμαστε και όχι χαρισματικό ή άγιο, γιατί πολύ απλά δεν είμαστε σε θέση, λόγω αμαρτωλότητας, να αντιληφθούμε το χάρισμα ή την αγιοσύνη του.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Τρί Αύγ 21, 2018 10:32 am

ioanna26 έγραψε:
Σιτάρι έγραψε:Η μητέρα μου πηγαίνει σε Εκκλησία μετοχι οπου εξομολογειται απο γέροντα ο οποιος έρχεται τις εορτές απο το Ορος στο μετόχι αυτό
Ειναι πολυ καλος πηρα ευχη ομως στο δικο μου ησυχαζω. Τα ξερει ολα


οταν λες τα ξερει ολα; και ερχεται μονο τις εορτες;


Ως επί το πλείστον έρχεται μόνο τις γιορτές

Τα ξέρει όλα εννοούσα τον δικό μου που είναι κοντά και συνέχεια πηγαίνω. Οτιδήποτε παλιά αμαρτία θυμηθώ η απορία την παραθέτω κι έτσι τα γνωρίζει για την πορεία μου.


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Τρί Αύγ 21, 2018 10:39 am

Ναι συμφωνώ να ψάχνουμε εξομολόγο κοντά μας κι όχι λεγόμενο Άγιο
Ξέρετε ότι ο Άγιος Παίσιος δεν ήταν εξομολόγος. Πήγαινε κόσμος όμως για ευχή δική του

Θα μπορούσε να ήταν όμως πόσο συχνά θα μπορούσε ο κόσμος να τον βλέπει

Η μητέρα μου που έχει ιερομόναχο απ' το Όρος που έρχεται σε μετόχι πήρε ευχή του για να πηγαίνει και στην ενορία της για εξομολόγηση - ευχή αν χρειαστεί πριν κοινωνήσει.


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Ιωάννης74
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2019 11:34 pm
Τοποθεσία: Ανατολικη Αττική

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης74 » Κυρ Ιαν 20, 2019 5:23 pm

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο πνευματικό στην Βορειοανατολική Αττική ;;;

Ευχαριστώ.



Άβαταρ μέλους
Ιωάννης74
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2019 11:34 pm
Τοποθεσία: Ανατολικη Αττική

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης74 » Κυρ Ιαν 20, 2019 10:26 pm

Ιωάννης74 έγραψε:Έχετε να μου προτείνετε κάποιο πνευματικό στην Βορειοανατολική Αττική ;;;

Ευχαριστώ.



Σε Ευχαριστώ για το προσωπικό μήνυμα ........ να είσαι πάντα καλά !!!



Άβαταρ μέλους
Μιλτιαδης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 02, 2019 12:45 pm

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό Μιλτιαδης » Δευτ Ιουν 03, 2019 2:59 pm

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη!!!
Θέλω να ρωτήσω αν γνωριζει κανείς κανέναν καλό εξομολόγο στην Ανατολική Θεσσαλονίκη !
Επίσης άκουσα για τον πατήρ αστέριο πίσω απο το Θεαγένειο ότι είναι πάρα πολύ καλός εξομολόγος και θελει πολυ υπομονη για να τον συναντήσεις διοτι εχει παρα πολυ κόσμο.
Εαν εχει κανεις καμια προσωπικη εμπειρια με τον πατερ αστεριο η εχει ακουσει τιποτα απο κανεναν γνωστο ας με ενημερώσει παρακαλω!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και παλι ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αναζήτηση Πνευματικού

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Ιουν 04, 2019 8:41 am

Χρειάζεται μεγάλη προσοχή από μέρους μας γιατί οι απόψεις μας για το αν ένας πνευματικός είναι καλός ή όχι είναι καθαρά υποκειμενικές.
Ο καλός πνευματικός είναι αυτός που θα οδηγήσει τον πιστό σε ειλικρινή μετάνοια και θα τον κάνει πιο ταπεινόφρονα και πιο συμμετοχικό στα μυστήρια της Εκκλησίας.
Για κάθε έναν πιστό ο πνευματικός αυτός μπορεί να είναι διαφορετικός.
Σε κάθε περίπτωση αυτό που έχει σημασία είναι να κάνουμε υπακοή σε ό,τι μας πει ο πνευματικός, όποιος και να είναι αυτός. Δεν έχει σημασία αν αυτά που θα μας πει είναι ή όχι σωστά. Εξ άλλου το σωστό είναι υποκειμενικό και μπορεί το σωστό κοσμικά να διαφέρει από το σωστό πνευματικά.
Επίσης δεν πρέπει να κάνουμε το λάθος να εφαρμόζουμε ένα μέρος μόνο των όσων μας πει ο πνευματικός, αυτά που θα μας φανούν σαν πιο σωστά και όχι υπερβολικά. Τότε δεν κάνουμε υπακοή στον πνευματικό, αλλά στην δική μας κρίση, που συνήθως είναι λανθασμένη (πνευματικά).


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες