Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Παρ Ιούλ 13, 2018 11:49 am

Εγω βλέπω μεν την διαφθορά και τα παράλογα που τα θεωρούν φυσιολογικά, όμως βλεπω και στροφή ορισμένων προς την εκκλησια.


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Σεπ 01, 2018 9:40 am

Απίστευτη αρχαιολογική ανακάλυψη: Βρέθηκε η Βιβλική Κανά
30.08.2018 21:18

Μπροστά σε μία συγκλονιστική ανακάλυψη φαίνεται ότι βρέθηκαν οι αρχαιολόγοι στο Ισραήλ, καθώς όπως όλα δείχνουν, βρέθηκε η ακριβής τοποθεσία της περιοχής, όπου ο Ιησούς έκανε το πρώτο του θαύμα.

Μέχρι πρότινος πυκνό πέπλο μυστηρίου κάλυπτε το πρώτο θαύμα του Ιησού στην Κανά, όπου μετέτρεψε το νερό σε κρασί, σύμφωνα με το κατά Ιωάννην Ευαγγέλιο.

Εικόνα

Εδώ και εκατοντάδες χρόνια, οι προσκυνητές και όλος ο πλανήτης πίστευε ότι ο χώρος του θαύματος είναι η Kafr Kanna, μία πόλη στο βόρειο Ισραήλ. Μάλιστα, εκεί έχει χτιστεί και η «εκκλησία του γάμου».

Τώρα οι αρχαιολόγοι πιστεύουν ότι η Κανά της βιβλικής εποχής μπορεί να είναι μια σκονισμένη πλαγιά πάνω από πέντε μίλια στα βόρεια. Πρόκειται για το Khirbet Qana, ένα εβραϊκό χωριό που χτίστηκε μεταξύ των ετών 323 και 324 μ.Χ., όπου οι αρχαιολόγοι έχουν ανακαλύψει μια σειρά από ενδείξεις – οι οποίες δύσκολα διαψεύδονται - ότι πρόκειται για την περίφημη Κανά.

Συγκεκριμένα Khirbet Qana ανακάλυψαν ένα δίκτυο κατακομβών στο οποίο γίνονταν χριστιανικές τελετές, ενώ στους τοίχους είναι χαραγμένοι σταυροί και η φράση «Κύριε Ιησού».

Εικόνα

Υπάρχει επίσης ένας βωμός και ένα ράφι με τα απομεινάρια ενός πέτρινου δοχείου, καθώς επίσης και ένα δωμάτιο. Τα απομεινάρια παραπέμπουν στα δοχεία που κρατούνταν το κρασί της εποχή της βίβλου.

Ο δρ Tom McCollough, ο οποίος διευθύνει τις ανασκαφές στην περιοχή, δήλωσε ότι υπήρχαν τρεις άλλες τοποθεσίες που θα μπορούσαν να είναι η Κανά της Αγίας Γραφής.

«Αλλά κανένα σημείο δεν έχει το σύνολο αποδεικτικών στοιχείων που να αποδεικνύει κάτι τέτοιο, όπως το Khirbet Qana», είπε.

Πηγή φωτογραφιών: Daily Mail

Πηγή : NEWSBOMB


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Σεπ 21, 2018 4:16 pm

Αίτημα-σοκ στο ΣτΕ – «Κατεβάστε τις εικόνες από την αίθουσα» – «Δεν θέλουμε να βλέπουμε την Παναγία» – Βήμα-βήμα προωθούν την θρησκευτική αλλοτρίωση των Ελλήνων
Δημοσίευση: 21 Σεπτεμβρίου 2018, 7:51 πμ | Ανανέωση: Σεπτέμβριος 21, 2018 στις 8:01 πμ

Εικόνα

Δυστυχώς, το σχέδιο για την πλήρη αποχριστιανοποίηση της Ελλάδας, την εθνική και θρησκευτική αλλοτρίωση των Ελλήνων, εφαρμόζεται κατά γράμμα.

Η Ένωση Αθέων ζήτησε την αφαίρεση της εικόνας της Παναγίας από το Συμβούλιο της Επικρατείας ενόψει της συζήτησης που θα διεξαχθεί σήμερα για την ακύρωση του μαθήματος των θρησκευτικών στα σχολεία.


Σήμερα, με προεδρεύοντα τον αντιπρόεδρο του Ανωτάτου Ακυρωτικού Δικαστηρίου Αθανάσιο Ράντο και εισηγήτρια την σύμβουλο Επικρατείας Παρασκευή Μπραίμη, θα συζητηθούν στην Ολομέλεια του ΣτΕ πέντε αιτήσεις ακύρωσης για το μάθημα των θρησκευτικών και το περιεχόμενο του στα σχολεία τον υποχρεωτικό εκκλησιασμό και την καθημερινή προσευχή στα σχολεία, τον τρόπο απαλλαγής από το μάθημα των θρησκευτικών, κ.ά.

Παράλληλα, έχουν κατατεθεί στο ΣτΕ παρεμβάσεις υπέρ του μαθήματος των θρησκευτικών, κ.λπ.

Συγκεκριμένα, στο ΣτΕ έχουν προσφύγει η Ένωση Αθέων, η Ελληνική Ένωση για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου (ΕλΕΔΑ) και 24 πολίτες (γονείς κ.λπ.).

Παρεμβάσεις υπέρ του μαθήματος των θρησκευτικών και κατά των αντίθετων υπουργικών αποφάσεων έχουν καταθέσει η Εκκλησία της Ελλάδας, η Εκκλησία της Κρήτης και ο «Πανελλήνιος Σύνδεσμος Θεολόγων «Καιρός» για την Αναβάθμιση της Θρησκευτικής Εκπαίδευσης».

Τόσο στις αιτήσεις ακύρωσης όσο και στις παρεμβάσεις τίθενται ζητήματα κατοχύρωσης της θρησκευτικής ελευθερίας σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή Σύμβαση Δικαιωμάτων του Ανθρώπου και το άρθρο 16 του Συντάγματος που αφορά την Παιδεία, κ.λπ.

Το αίτημα για να αφαιρεθούν σήμερα τα θρησκευτικά σύμβολα από την δικαστική αίθουσα της Ολομέλειας του ΣτΕ κατά την συζήτηση των αιτήσεων ακυρώσεως για το μάθημα των θρησκευτικών, κατατέθηκε σήμερα από τον δικηγόρο Βασίλειο Σωτηρόπουλο, ο οποίος εκπροσωπεί την Ένωση Αθέων και 5 γονείς.

Πάντως, σύμφωνα με τα νομοθετικά και νομολογιακά δεδομένα δεν διαφαίνεται να γίνει δεκτή η αίτηση.

Πηγή : ΠΕΝΤΑΠΟΣΤΑΓΜΑ


Και λέω εγώ τώρα, την Παναγία μας τούς ενοχλεί να Την βλέπουν, τα κόκκινα κερατάκια και η βραχνή φωνή τους δεν τούς ενοχλεί;;; Άμα βάλουν τον εωσφόρο και δαύτους δίπλα δίπλα, καρμπόν θα είναι.

Δόξα τω Θεώ, το ΣτΕ που έκρινε τα Νέα Θρησκευτικά ως αντισυνταγματικά, λογικά θα απορρίψει την αποκαθήλωση της Παναγίας μας!!!


ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ, ΥΙΕ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΕΛΕΗΣΟΝ ΗΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΜΑΡΤΩΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΥΠΕΡΑΓΙΑ ΘΕΟΤΟΚΕ, ΣΩΣΩΝ ΗΜΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Παρ Σεπ 21, 2018 9:28 pm

Θα άφηνε η Παναγία μας Αναστάση να γίνει κάτι τέτοιο?


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Παρ Σεπ 21, 2018 9:41 pm

Η Ελλάδα έχει το Άγιον Ορος
Είναι γνωστό σ όλο τον κόσμο με χιλιάδες επισκέπτες
Σε αυτή τη χώρα υπήρξαν και νέοι Άγιοι στους καιρούς μας αναμφισβήτητα. Είναι η Ελλάδα γεμάτη μονές με περίσσια Χάρη
Είναι κομμάτι της χώρας, για να μην πω το μεγαλύτερο η ορθοδοξία
Κι αν δε το δούμε θρησκευτικά μπορούμε να πούμε ότι, είναι κομμάτι της κουλτούρας μας
Αυτό που γίνεται εν ολίγοις, είναι άξιο για απαλλοτρίωση της χώρας

Κάθε χωρα έχει κάποιο χαρακτηριστικό
Κι οπότε δεν ειναι το σωστό να βγουν οι εικόνες
Θα πρέπει κι άλλες να βάλουν


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Σεπ 21, 2018 9:46 pm

Achilleas έγραψε:Θα άφηνε η Παναγία μας Αναστάση να γίνει κάτι τέτοιο?

Η απάντηση αγαπητέ κύριε Αχιλλέα είναι ένα μεγάλο ΟΧΙ!!! Και αν είμαι περήφανος για κάτι, είναι επειδή Μητέρα μου είναι η Παναγία μας και Πατέρας μου ο Κύριος!!! :)


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Σεπ 21, 2018 9:46 pm

Σιτάρι έγραψε:Η Ελλάδα έχει το Άγιον Ορος
Είναι γνωστό σ όλο τον κόσμο με χιλιάδες επισκέπτες
Σε αυτή τη χώρα υπήρξαν και νέοι Άγιοι στους καιρούς μας αναμφισβήτητα. Είναι η Ελλάδα γεμάτη μονές με περίσσια Χάρη
Είναι κομμάτι της χώρας, για να μην πω το μεγαλύτερο η ορθοδοξία
Κι αν δε το δούμε θρησκευτικά μπορούμε να πούμε ότι, είναι κομμάτι της κουλτούρας μας
Αυτό που γίνεται εν ολίγοις, είναι άξιο για απαλλοτρίωση της χώρας

Κάθε χωρα έχει κάποιο χαρακτηριστικό
Κι οπότε δεν ειναι το σωστό να βγουν οι εικόνες
Θα πρέπει κι άλλες να βάλουν

Συμφωνώ απόλυτα!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Σάβ Σεπ 22, 2018 12:50 pm

Αναστάση μου, μην οργίζεσαι.
Άσε τους ανθρώπους αυτούς να κάνουν αυτό που νομίζουν.
Εμείς από την πλευρά μας, θα κάνουμε επίσης αυτό που νομίζουμε. Εδώ ο Εμβέρ Χότζα στην Αλβανία είχε κηρύξει παράνομη κάθε θρησκευτική εκδήλωση για πάνω από 20 χρόνια. Εάν απλά έβαφες κόκκινα αυγά την περίοδο του Πάσχα κινδύνευες να πας στη φυλακή! Και όμως, τώρα πλέον δεν τον θυμάται κανένας και η Ορθοδοξία μας ανθεί στην Αλβανία. Παραφράζοντας λίγο το τραγούδι του συγχωρεμένου Λουκιανού, θα πω ότι δεν μας τρόμαξαν τόσα και τόσα, θα μας φοβίσει τώρα ο φονταμενταλισμός κάποιων αθέων; Ακόμα και μέσα στους άθεους μειοψηφία είναι αυτοί που κάνουν τις προσφυγές και τα παρόμοια ;)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Σεπ 22, 2018 4:25 pm

Anastasios68 έγραψε:Αναστάση μου, μην οργίζεσαι.
Άσε τους ανθρώπους αυτούς να κάνουν αυτό που νομίζουν.
Εμείς από την πλευρά μας, θα κάνουμε επίσης αυτό που νομίζουμε. Εδώ ο Εμβέρ Χότζα στην Αλβανία είχε κηρύξει παράνομη κάθε θρησκευτική εκδήλωση για πάνω από 20 χρόνια. Εάν απλά έβαφες κόκκινα αυγά την περίοδο του Πάσχα κινδύνευες να πας στη φυλακή! Και όμως, τώρα πλέον δεν τον θυμάται κανένας και η Ορθοδοξία μας ανθεί στην Αλβανία. Παραφράζοντας λίγο το τραγούδι του συγχωρεμένου Λουκιανού, θα πω ότι δεν μας τρόμαξαν τόσα και τόσα, θα μας φοβίσει τώρα ο φονταμενταλισμός κάποιων αθέων; Ακόμα και μέσα στους άθεους μειοψηφία είναι αυτοί που κάνουν τις προσφυγές και τα παρόμοια ;)

Έχετε δίκιο, δεν τούς φοβάμαι. Αυτό έλειπε. Έχω σύμμαχο τον Χριστό μας! Ίσα ίσα που κάτι τέτοιες καταστάσεις με πεισμώνουν στο να θέλω ακόμη περισσότερο να πολεμήσω την αθεΐα - απιστία, όχι τους άθεους - άπιστους, για να μην παρεξηγηθώ. Άλλωστε γι' αυτόν κυρίως το λόγο θέλω να γίνω θεολόγος, για να φέρω περισσότερο κόσμο κοντά στον Χριστό μας! Ζητώ την ευχή σας, γιατί και η δική σας ευχή, αλλά και όλων είναι σημαντική για μένα! :)


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Οκτ 09, 2018 3:23 pm

Εικόνες - σοκ: Γκρέμισαν σταυρούς της ορθοδοξίας για να μην ενοχλούνται οι μετανάστες

Εικόνα

Οργή και θλίψη στη Μυτιλήνη: Άγνωστοι γκρέμισαν προ εβδομάδων τον σταυρό που είχε στηθεί από αγνώστους πριν από μερικές εβδομάδες στη θέση Απελή Μυτιλήνης!

Ο Σταυρός είχε ανεγερθεί περίπου στις αρχές Σεπτεμβρίου και μερικές μέρες αργότερα μια από τις ΜΚΟ που δραστηριοποιούνται στη Λέσβο, έστειλε στον Λιμενάρχη Μυτιλήνης και στο Δήμαρχο Λέσβου, μια επιστολή εις την οποία ισχυριζόντουσαν ότι ο Σταυρός τοποθετήθηκε από αγνώστους, ώστε να αποτρέπονται αλλόθρησκοι να προσέρχονται για κολύμβηση.

Εικόνα

Σε ανακοίνωσή της η ΜΚΟ Συνύπαρξη είχε αναφέρει:

«Προ ημερών άγνωστοι τοποθέτησαν στη θέση Απελή Μυτιλήνης επί του αιγιαλού τσιμεντένιο σταυρό μεγάλου μεγέθους ώστε με τον τρόπο αυτόν να αποτρέπονται αλλόθρησκοι ( προφανώς πρόσφυγες και μετανάστες ) να προσέρχονται για κολύμβηση . Η πράξη αυτή είναι παράνομη , αντιαισθητική ( θυμίζει τάφο ) αλλά κυρίως προσβλητική για το σύμβολο του χριστιανισμού , σύμβολο αγάπης και θυσίας και όχι ρατσισμού και μισαλλοδοξίας.

Παρακαλούμε για τις ενέργειές σας ώστε να αποκατασταθεί η αυθαιρεσία και η ακαταλληλότητα ύπαρξης θρησκευτικού συμβόλου σε χώρο λουομένων και η μετατροπή του σε εργαλείο επίδοξων σταυροφόρων».


ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΟΥ

Εικόνα

Η παραπάνω ανακοίνωση είχε προκαλέσει θύελλα αντιδράσεων από τους κατοίκους της περιοχής οι οποίοι ένιωσαν - όπως είναι φυσικό - να κλονίζεται το θρησκευτικό τους πιστεύω.

Κάποιοι λοιπόν ανέβηκαν στο λόφο και διέλυσαν το σύμβολο της ορθοδοξίας.

Εικόνα

Οι εικόνες προκαλούν οργή και θλίψη, δυστυχώς...

ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΗ GALLERY ΤΟΥ NEWSBOMB.GR

Πηγή: lesvosnews.gr, φωτογραφίες: Μάκης Παυλέλης / Μιχάλης Σαρόγλου

Πηγή : NEWSBOMB


ΚΥΡΙΕ ΕΛΕΗΣΟΝ...


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 18 και 0 επισκέπτες