Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Οκτ 18, 2018 12:44 pm

Έχω υποστηρίξει σε άλλο παρόμοιο θέμα, ότι για μένα η απιστία είναι μια μορφή πίστης, αφού δεν μπορεί να αποδειχθεί λογικά. Όσοι προσπαθούν να αποδείξουν την απιστία τους λογικά κάνουν "ζαβολιές", παραβιάζοντας οι ίδιοι τους κανόνες της λογικής σκέψης. Οι πιο συνηθισμένες ζαβολιές της λογικής είναι:
1) Η λήψη ως δεδομένων στοιχείων, που δεν έχουν αποδειχθεί σε προηγούμενο στάδιο.
2) Η αυθαίρετη απόδοση συμπερασμάτων από το μερικό στο όλο.

Για τον συγκεκριμένο ταλαίπωρο άνθρωπο, κατά τη μη ειδική γνώμη μου, η εξήγηση για την επίμονη άρνηση της ύπαρξης Θεού, που να νοιάζεται για το σύμπαν, είναι η αδυναμία του να πιστέψει, ότι υπάρχει τέτοιος Θεός και τον αφήνει να ταλαιπωρείται μ΄αυτό τον τρόπο για δεκαετίες ολόκληρες. Οι περιπέτειες υγείας είναι πράγματι μια μεγάλη δοκιμασία της πίστης στην Αγάπη και το Έλεος του Θεού. Μόνο η βεβαιότητα της πέρα από την παρούσα ζωή απόδοσης Δικαιοσύνης, μπορεί να ξεπεράσει αυτή τη δοκιμασία. Δεν είναι εύκολο πάντως για κανένα. Ο Θεός να τον ελεήσει.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Οκτ 18, 2018 1:01 pm

Αμήν. Σαφώς και πολλές δοκιμασίες, σε θέματα υγείας κυρίως, έχουν αποτελέσει αίτιο για απιστία. Υπάρχει, ωστόσο, και το αντίστροφο, δηλαδή μέσα από τέτοιες δοκιμασίες να οξύνεται η πίστη του ανθρώπου - ασθενούς στη Δύναμη του Θεού. Τι θα είχε άραγε να μάς πει ένας Χριστιανός που νόσησε από καρκίνο και θεραπεύτηκε; Μια συγκλονιστική μαρτυρία ενός ανθρώπου που οδήγησε και στη μεταστροφή ενός αθέου είναι αυτή.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Οκτ 18, 2018 1:02 pm

Anastasios68 έγραψε:Υποτιθέμενες απαντήσεις σε ερωτήματα που δεν συνοδεύονται από τις απαραίτητες αποδείξεις, είναι απλά προσωπικές εκτιμήσεις.
Να παρατηρήσω ότι στην Ορθόδοξη θεολογία ποτέ δεν θεωρήθηκαν τα άτομα με ειδικές ανάγκες ως άνθρωποι που φέρουν την οποιαδήποτε «κατάρα» από τον Θεό.

Συμφωνώ απολύτως με όλα!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Πέμ Οκτ 18, 2018 10:36 pm

Εγώ πιστεύω ότι ο Θεός θελει όλοι να σωθούμε

Για αυτό ανάλογα τον καθένα, θα βρει κάποιο τρόπο να τον φέρει κοντά Του

Αν εξαιρέσουμε τις δοκιμασίες πχ ας πούμε ότι ο συγκεκριμένος ήταν πιστός και δοκιμαζόταν

Θα έλεγα ότι, σώθηκε επειδή υπέφερε τόσο κι ακριβώς αυτό, υπέφερε δλ για να σωθεί λόγω αυτών που έλεγε κι έγραψε και βιβλίο;

Αγνωσται οι Βουλαι του Κυρίου

Να θυμάστε όμως, μας θέλει όλους ως παιδιά του

Και, όσο προχωρεί κάνεις δοκιμάζεται για ενα διάστημα,όσο αντέχει άλλα με τη πίστη σταθερή όλα περνούν

Μη ξεχναμε και τις αμαρτίες που εξοφλαμε

Αυτά σκέφτομαι, δε ξέρω αν έχω λαθος


Κι υπάρχουν κι ευλογημένοι

Αλλά πάσα κεφαλή και θλιψη


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Οκτ 18, 2018 10:48 pm

Για τον Steven Hawking
aposal έγραψε:Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι κρύβει η ψυχή του κάθε ανθρώπου, ιδιαίτερα όταν νιώθει το τέλος του να πλησιάζει. Δεν ξέρουμε αν αναζήτησε τον Ένα και Τριαδικό Θεό και αν Τον βρήκε, τελικά. Το μόνο που ξέρουμε είναι πώς έζησε, αλλά όχι το πώς πέθανε. Ας μην ξεχνάμε ότι ο μόνος άνθρωπος που ξέρουμε σίγουρα ότι πήγε στον Παράδεισο ήταν ένας κλέφτης (τουλάχιστον) και ότι σώθηκε την ύστατη ώρα.
Ο Θεός να τον συγχωρέσει.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Σάβ Οκτ 20, 2018 10:47 am

Το Steven προέρχεται από το Στέφανος.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Οκτ 20, 2018 11:21 pm

Σιτάρι έγραψε:Εγώ πιστεύω ότι ο Θεός θελει όλοι να σωθούμε

Για αυτό ανάλογα τον καθένα, θα βρει κάποιο τρόπο να τον φέρει κοντά Του

Αν εξαιρέσουμε τις δοκιμασίες πχ ας πούμε ότι ο συγκεκριμένος ήταν πιστός και δοκιμαζόταν

Θα έλεγα ότι, σώθηκε επειδή υπέφερε τόσο κι ακριβώς αυτό, υπέφερε δλ για να σωθεί λόγω αυτών που έλεγε κι έγραψε και βιβλίο;

Αγνωσται οι Βουλαι του Κυρίου

Να θυμάστε όμως, μας θέλει όλους ως παιδιά του

Και, όσο προχωρεί κάνεις δοκιμάζεται για ενα διάστημα,όσο αντέχει άλλα με τη πίστη σταθερή όλα περνούν

Μη ξεχναμε και τις αμαρτίες που εξοφλαμε

Αυτά σκέφτομαι, δε ξέρω αν έχω λαθος


Κι υπάρχουν κι ευλογημένοι

Αλλά πάσα κεφαλή και θλιψη


Ο Θεός θέλει να σωθούμε όλοι και για όλους σταυρώθηκε ο Χριστός, αλλά δε θα σωθούμε όλοι. Η σωτηρία περνά αναγκαστικά από την ελευθερία της βούλησης. Όποιος άνθρωπος δεν αναγνωρίζει στο Θεό τη δύναμη να τον σώσει, δε σώζεται.

Επίσης, δεν υπάρχουν "ευλογημένοι". Όλοι οι άνθρωποι έχουν την ίδια επιλογή, να σωθούν ή να απορρίψουν τη σωτηρία. Η επιλογή εμφανίζεται με διαφορετικό τρόπο σε κάθε άνθρωπο, που έχει σχέση με το χαρακτήρα του και τις προσλαμβάνουσες παραστάσεις που έχει, αλλά πάντοτε δίνεται επιλογή. Κανείς δε θα μπορέσει να πει στο Θεό, "εμένα δε μου έδωσες ευκαιρία".


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Οκτ 21, 2018 9:46 pm

Ο Θεός θέλει να σωθούμε όλοι, αυτό είναι βέβαιο. Ωστόσο εμείς θέλουμε να σωθούμε; Αυτό είναι το ερώτημα που θα πρέπει να θέτουμε εμείς. Γιατί αν δε θέλουμε εμείς να σωθούμε, όσο και να θέλει ο Θεός, δεν θα γίνει.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Κυρ Οκτ 21, 2018 11:47 pm

Ναι θέλει να σωθούμε αλλά εμείς τον απογοητευουμε, ο δρόμος για τη σωτηρία πρέπει να γίνεται μαζι με Πνευματικό

Τη ξέρετε την υπόθεση μου, αυτή με πείραξε πολύ και ήταν ένας λόγος να έρθω κοντά

Συνήθως απλά πιστεύουμε, ο περισσότερος κόσμος, και δεν έχουμε μνήμη Θεού γιατί, ούτε προσευχή δε κάνουμε η δεν ευχαριστούμε, δεν εξομολογούμαστε κτλ

Η συνεχής συντριβή μου για το γεγονος κι η
αγωνία μου σχετικά με τη σωτηρία, δεν μαφηνουν μακριά Του
Δε θέλω να είμαι μακριά. Στέκομαι με φόβο κι άλλες φορές με ελπίδα


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Δεκ 05, 2018 3:04 pm



Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 14 και 0 επισκέπτες