Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Ειδήσεις, Περιγραφές, Φωτογραφίες, Εμπειρίες προσκυνητών, Επισκέψεις, Βίοι Αγίων Γερόντων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Τετ Αύγ 22, 2018 11:19 pm

ΓΡΑΜΜΗ - (45) Κ.Τ.Ε.Λ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ - Κ.Τ.Ε.Λ. ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ - ΚΟΣΜΟΣ

Στο 45 θα μπείτε. Εχει στασεις θα το δεις

http://m.oasth.gr/#index.php?md=1&sn=2&ml=76


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ioanna26
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2018 2:47 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό ioanna26 » Πέμ Αύγ 23, 2018 7:08 am

Σιτάρι έγραψε:ΓΡΑΜΜΗ - (45) Κ.Τ.Ε.Λ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ - Κ.Τ.Ε.Λ. ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ - ΚΟΣΜΟΣ

Στο 45 θα μπείτε. Εχει στασεις θα το δεις

http://m.oasth.gr/#index.php?md=1&sn=2&ml=76

σ ευχαριστω πολυ πηρα στο κτελ θεσσαλονικης κ μ ειπε γ ουρανουπολη τιμη αρα λογικα παει κ αυτο ουρανουπολη



Άβαταρ μέλους
ioanna26
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2018 2:47 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό ioanna26 » Πέμ Αύγ 23, 2018 9:32 am

ηθελα να ρωτησω σε ποιο κελι ειναι ο πατερ ευθυμιος στο τηλ μ ειπαν για την ιερα καλυβη αναστασεως του χριστου αλλα στο ιντερνετ βλεπω οτι λενε στο γιουτιουμπ για μια μονη ιβηρων. ξερει κανεις;



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Αύγ 23, 2018 9:34 am

Ιωάννα υπάρχει σχετικό θέμα στην ενότητα Άγιο Όρος. Ψάξε λίγο.

viewtopic.php?f=36&t=2356


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Panagiotis_Athens
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2018 7:11 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Panagiotis_Athens » Τετ Οκτ 24, 2018 3:24 am

Γεια σας!
Έχω μια ερώτηση για ένα θέμα που με προβληματίζει τον τελευταίο καιρό.
Τον τελευταίο χρόνο είχα ένα προσωπικό κι οικογενειακό θέμα. Αισθάνθηκα την ανάγκη να βρω έναν πνευματικό για καθοδήγηση. Μέχρι πρότινος ήμουν ολιγόπιστος (πήγαινα στην εκκλησία ελάχιστες φορές το χρόνο, κυρίως Πάσχα και Χριστούγεννα, δεν είχα ποτέ πνευματικό κι ούτε είχα εξομολογηθεί ποτέ). Μέσα από τις δυσκολίες του τελευταίου χρόνου αισθάνθηκα την ανάγκη να βρω έναν πνευματικό (όχι εξομολόγο, απλώς κάποιον να τον συμβουλεύομαι και να με καθοδηγεί). Αν κι η σωστή οδός τελικά είναι να απευθυνθεί κανείς στον ιερέα της ενορίας του, εγώ ακόμα κι αυτό το έκανα λάθος, κι αποφάσισα να πάω στο Άγιο Όρος για να βρω πνευματικό. Πήγα λοιπόν στο Άγιο Όρος, βέβαια επωφελήθηκα πάρα πολύ από αυτό το ταξίδι και θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο μου έχει συμβεί στη ζωή μου αλλά πνευματικό δεν βρήκα. Όμως μίλησα σ' έναν μοναχό για το πρόβλημα που με ταλαιπωρούσε, ο μοναχός με καθοδήγησε, εγώ άκουσα τη συμβουλή του και μάλιστα έκανα αυτό που μου είπε να κάνω και πλέον το πρόβλημα που με ταλαιπωρούσε δεν υφίσταται πλέον. Πήγα σε μια άλλη μονή κι αυτή τη φορά είπα σ' έναν γέροντα ότι ψάχνω για πνευματικό, (στον προηγούμενο μοναχό δεν του είπα ότι ήρθα στο Άγιο Όρος για πνευματική αναζήτηση), με ρώτησε που μένω και μου έδωσε το τηλέφωνο ενός πνευματικού ιερέα που τον ήξερε κι είναι σε γειτονική ενορία, πολύ κοντά εκεί που μένω εγώ. Γυρνάω σπίτι μου αλλά επειδή είμαι και λίγο αμελής, δεν πήγα να βρω τον πνευματικό που μου πρότεινε ο γέροντας. Έχοντας όμως μέσα μου πλέον συναισθήματα ανακούφισης, αγαλλίασης, ψυχικής ηρεμίας (που εγώ θεωρώ ότι προέκυψαν από το ταξίδι στο Άγιο Όρος, που πραγματικά θεωρώ ότι είναι ευλογημένος τόπος κι έχει μια απίστευτη ενέργεια) αποφάσισα να ξαναπάω στο Άγιο Όρος για 2η φορά μετά από λίγο καιρό, αυτή τη φορά καθαρά για προσκυνηματική επίσκεψη κι επισκέφτηκα και τον γέροντα που του είχα πει ότι ψάχνω πνευματικό και που μου είχε δώσει τα στοιχεία του ιερέα κοντά στην περιοχή μου. Δεν με θυμόταν αλλά του είπα ότι είχα ξανάρθει πριν λίγους μήνες και νομίζω ότι κατάλαβε ποιος ήμουν. Του είπα ότι υπάρχει περίπτωση να φύγω μόνιμα στο εξωτερικό προς αναζήτηση εργασίας γιατί έχω κάνει κάποια αίτηση που είναι η μόνη που προχωράει και του εξέφρασα κάποιους προβληματισμούς που θα φύγω. Ο γέροντας μου ανέφερε ένα πνευματικό του παιδί που είναι σε διπλανή πόλη από εκεί που θα πάω εγώ, μου είπε ότι είναι πολύ καλός άνθρωπος κι ότι τον μνημονεύει καθημερινά, μου έδωσε τα στοιχεία του να τον βρω και μου είπε να μην φοβάμαι κι ότι αν θέλω μπορεί να με μνημονεύει κι εμένα καθημερινά στην προσευχή του (προσεύχεται για τα πνευματικά του παιδιά καθημερινά) αρκεί κι εγώ να διαβάζω καθημερινά τους Χαιρετισμούς, 1 κεφάλαιο από την Αγία Γραφή και να κάνω 2 κομποσχοινάκια. Εγώ δέχτηκα και μάλιστα σημείωσε το όνομά μου σ' ένα μπλοκάκι που είχε και τα ονόματα των πνευματικών παιδιών του. Τα κάνω ανελλιπώς αυτά που μου είπε ο γέροντας.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: αυτό σημαίνει ότι είμαι πνευματικό παιδί του γέροντα κι ότι αυτός ο γέροντας είναι ο πνευματικός μου; Γιατί είναι κάτι που κι εγώ δεν το διευκρίνισα.
Να σημειώσω επίσης ότι δεν ξέρω αν γέροντας θυμόταν ότι την προηγούμενη φορά μου είχε δώσει τα στοιχεία του ιερέα στην Αθήνα (μάλλον δεν θα το θυμόταν) κι εγώ επειδή ντρεπόμουν να του πω ότι το αμέλησα και δεν πήγα, δεν του το είπα.

Σας ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για την πολυγραφία μου, προσπάθησα να είμαι όσο το δυνατόν πιο κατατοπιστικός γίνεται.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Οκτ 24, 2018 8:38 am

Είσαι πνευματικό παιδί του Γέροντα, αφού έχετε πνευματική επαφή και σε βοηθά στην πνευματική σου πορεία, αλλά δεν είναι ο Πνευματικός σου, αφού δεν μπορεί να σου προσφέρει το σημαντικότερο κομμάτι της Εξομολόγησης, δηλαδή την άφεση αμαρτιών.

Σου συνιστώ να πας να βρεις τον ιερέα που σου πρότεινε ο Γέροντας στο Άγιο Όρος. Αν σε αναπαύσει και τακτοποιηθεί το θέμα της τακτικής Εξομολόγησης, ο συνδυασμός των οδηγιών από τον Γέροντα στο Άγιο Όρος και τον Πνευματικό εδώ στον κόσμο, θα σε βοηθήσουν να προχωρήσεις τον πνευματικό σου αγώνα.

Αν τελικά πας στο εξωτερικό, θα χρειαστεί να αλλάξεις Πνευματικό - Εξομολόγο, αλλά η σχέση σου με το Γέροντα μπορεί να παραμείνει έστω και τηλεφωνικά ή με αλληλογραφία.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Οκτ 24, 2018 10:23 am

Το σίγουρο είναι πως πρώτα απ' όλα πρέπει να μπεις κάτω από ένα πετραχήλι Παναγιώτη.
Επίσης και ο πνευματικός πρέπει να είναι άμεσα προσβάσιμος.
Ας υπάρχει και άλλος γέροντας στο Άγιο Όρος για όταν πας εκεί.



Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Τετ Οκτ 24, 2018 11:33 am

Και στο δικό μου Πνευματικό έρχονται για μια ευχή να πάρουν ευλογία, άνθρωποι που εξομολογούνται αλλού συστηματικά
Του το λένε, έρχονται μια φορά η πολύ σπάνια και κρατούν τον δικό τους
Βοηθούνται λένε πολύ

Προσωπικά κι εγώ πήγα σε έναν ιερομόναχο που βγαινει από το Όρος σε μετόχι, με ρώτησε αν έχω Πνευματικό, είπα ναι, κι έπειτα μου είπε δύο πράγματα κι έφυγα και με βοήθησε πολύ γιατί αυτά που μου είπε ούτε καν, θα τα σκεφτόμουν

Ίσως ξαναπάω

Θέλω να πω, δεν είναι κακό να παίρνεις ευχή κι από άλλο

Απλά, ο Πνευματικός πρέπει να είναι κοντά σου, αυτός που θα πηγαίνεις συνέχεια και φυσικά ησυχάζεις

Είσαι τυχερός που σου πρότεινε να σ έχει στη προσευχουλα του, κάνε κι εσύ όμως ότι σου είπε

Πολλές φορές δε κάνουμε υπακοή κι έτσι δεν ακούγεται η προσευχή μας πχ...δεν προχωρούμε πνευματικά πχ...δεν νιώθουμε ότι αλλάζει κάτι κτλ


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό nickzark » Τετ Νοέμ 07, 2018 4:06 pm

Σιτάρι έγραψε:Και στο δικό μου Πνευματικό έρχονται για μια ευχή να πάρουν ευλογία, άνθρωποι που εξομολογούνται αλλού συστηματικά
Του το λένε, έρχονται μια φορά η πολύ σπάνια και κρατούν τον δικό τους
Βοηθούνται λένε πολύ

Προσωπικά κι εγώ πήγα σε έναν ιερομόναχο που βγαινει από το Όρος σε μετόχι, με ρώτησε αν έχω Πνευματικό, είπα ναι, κι έπειτα μου είπε δύο πράγματα κι έφυγα και με βοήθησε πολύ γιατί αυτά που μου είπε ούτε καν, θα τα σκεφτόμουν

Ίσως ξαναπάω

Θέλω να πω, δεν είναι κακό να παίρνεις ευχή κι από άλλο

Απλά, ο Πνευματικός πρέπει να είναι κοντά σου, αυτός που θα πηγαίνεις συνέχεια και φυσικά ησυχάζεις

Είσαι τυχερός που σου πρότεινε να σ έχει στη προσευχουλα του, κάνε κι εσύ όμως ότι σου είπε

Πολλές φορές δε κάνουμε υπακοή κι έτσι δεν ακούγεται η προσευχή μας πχ...δεν προχωρούμε πνευματικά πχ...δεν νιώθουμε ότι αλλάζει κάτι κτλ

συμφωνω πολυ


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Panagiotis_Athens
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2018 7:11 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Panagiotis_Athens » Τετ Νοέμ 07, 2018 7:12 pm

Πέτρος έγραψε:Το σίγουρο είναι πως πρώτα απ' όλα πρέπει να μπεις κάτω από ένα πετραχήλι Παναγιώτη.
Επίσης και ο πνευματικός πρέπει να είναι άμεσα προσβάσιμος.
Ας υπάρχει και άλλος γέροντας στο Άγιο Όρος για όταν πας εκεί.


Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Υγεία σε εσάς και στους δικούς σας ανθρώπους!




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες

cron