Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Ιαν 14, 2019 5:36 pm



Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Ιαν 16, 2019 3:33 pm

Προγνώριζε το επικείμενο τέλος του ο μακαριστός Μητροπολίτης Σιατίστης Παύλος, όπως αποκάλυψε στον αποχαιρετιστήριο λόγο του πρωτοσύγκελος της Μητρόπολης Αρχιμανδρίτης Εφραίμ. Τον τελευταίο χρόνο προετοίμαζε συχνά τους συνεργάτες του, ότι πρόκειται να φύγει σύντομα, αν και δεν υπήρχε καμιά σχετική ιατρική διάγνωση.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Ιαν 16, 2019 6:53 pm

O Kύριος προετοιμάζει αυτούς που είναι άξιοι να δεχθούν το μήνυμα!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Ιαν 16, 2019 6:54 pm



Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τρί Ιαν 22, 2019 7:40 pm



Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τρί Ιαν 22, 2019 11:04 pm

Καλό παράδεισο να έχει!



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Ιαν 23, 2019 10:01 pm

Η συνέντευξη του Μητροπολίτη Μεσογαίας Νικολάου για το συλλαλητήριο.



Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Ιαν 24, 2019 9:03 am

Εξαιρετικός.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Μαρ 15, 2019 5:44 pm

Ο γιος του Νετανιάχου γράφει στον Ερντογάν: «Του θυμίζω ότι λέγεται Κωνσταντινούπολη και όχι Ιστανμπούλ»

Εικόνα

Με ένα σκληρό tweet προς τον Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν, ο γιός του ισραηλινού πρωθυπουργού μπήκε στο «παιχνίδι» της αντιπαράθεσης των δύο ανδρών, κάνοντας λόγο για γενοκτονίες κατά Ελλήνων και Αρμενίων και «θυμίζοντάς» του ότι η πόλη δε λέγεται Ινσταμπούλ, αλλά Κωνσταντινούπολη.

Σε ανάρτησή του στο Τwitter o Γιάιρ Νετανιάχου εξαπέλυσε σφοδρά πυρά κατά της Άγκυρας και του Τούρκου Προέδρου:

«Θα του θυμίσω τη γενοκτονία που έγινε κατά Ελλήνων, Κούρδων και Αρμενίων. Έκαναν εθνοκάθαρση διώχνοντας ολόκληρο το χριστιανικό πληθυσμό από τη Μικρά Ασία», έγραψε Ο Γιάιρ Νετανιάχου στο Twitter, όπου επανήλθε στη συνέχεια γράφοντας : «Και θα του θυμίσω ότι η Ιστανμπούλ είναι στην πραγματικότητα μια πόλη που λέγεται Κωνσταντινούπολη. Η πρωτεύουσα της Βυζαντινής αυτοκρατορίας και κέντρο της χριστιανικής Ορθοδοξίας για πάνω από χίλια χρόνια πριν την τουρκική κατοχή!».

Πηγή: Documento


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Κοινωνικοπολιτική επικαιρότητα

Δημοσίευσηαπό aposal » Σάβ Μαρ 30, 2019 8:28 pm

Μητροπολίτης Κερκύρας: «Οι κρατούντες ψηφίζουν αντίθεα και ανήθικα νομοσχέδια και η αμαρτία «βαφτίζεται» δικαίωμα»

pronews.gr

Εικόνα

Σκληρά και αληθή τα λόγια του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη Κέρκυρας. Στη χώρα μας η κρατική εξουσία μάχεται να βαφτίσει το ανήθικο ηθικό.

Το απόγευμα της Παρασκευής 29 Μαρτίου 2019 ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Κερκύρας, Παξών και Διαποντίων Νήσων κ. Νεκτάριος χοροστάτησε στην Ακολουθία της Γ’ Στάσεως των Χαιρετισμών στον Ι.Ν. της Υπεραγίας Θεοτόκου στο χωριό Δουκάδες.

Στον λόγο του ο Σεβασμιώτατος ανέλυσε τους στίχους των Χαιρετισμών : “Ῥήτορας πολυφθόγγους, ὡς ἰχθύας ἀφώνους, ὁρῶμεν ἐπὶ σοὶ Θεοτόκε· ἀποροῦσι γὰρ λέγειν τό, πῶς καὶ Παρθένος μένεις, καὶ τεκεῖν ἴσχυσας· ”, “Χαῖρε, φιλοσόφους ἀσόφους δεικνύουσα, Χαῖρε, τῶν Ἀθηναίων τὰς πλοκὰς διασπῶσα”. Πραγματικά δεν δύναται ο άνθρωπινος πεπερασμένος νους, όσο πεπαιδευμένος και αν είναι με την θύραθεν παιδεία, όχι μόνο να προσεγγίσει, ούτε καν να ψηλαφίσει το μέγα Μυστήριο της Ενανθρωπίσεως του Υιού και Λόγου του Θεού. Μονάχα με την πίστη μπορεί κανείς να ψαύσει το Αειπάρθενο της Παναγία μας πριν τον τόκο του Υιού και Θεού Της, κατά τον τόκο και μετά τον τόκο. Αυτά τα υπερφυά Μυστήρια του Τριαδικού Θεού δεν μπορούν να τα κατανοήσουν ούτε και αυτές οι ουράνιες δυνάμεις των Αγίων Αγγέλων και Αρχαγγέλων.

Μπροστά σε όλα αυτά τα κοσμοσωτήρια γεγονότα όλοι οι σοφοί της οικουμένης στέκονται εκστατικοί και άφωνοι, όπως οι ιχθύες και αποδεικνύται με τον τρόπο αυτό περίτρανα η άγνοιά τους. Ναι μεν έχουν γνώση για τα αισθητά του κόσμου μας, για τον δε πνευματικό κόσμο και δη για τα Μυστύρια του Θεού, φανερώνεται η αμάθειά τους. Ακόμη και οι αρχαίοι Αθηναίοι που χωρίς αμφιβολία ανέπτυξαν την ρητορική τέχνη και την διαλεκτική, που προσπάθησαν με τον φιλοσοφικό τους λόγο να φθάσουν στην πρώτη αρχή των πραγμάτων, ακόμη και εκείνοι επιδίδονταν σε ατέρμονες συζητήσεις για τους λεγόμενους “θεούς”, που δεν ήταν τίποτε άλλο, παρά προσωποποιήσεις των παθών και της φιληδονίας των ανθρώπων του αρχαίου κόσμου. Η Παναγία μας λοιπόν συνεργάζεται στο Θεϊκό σχέδιο για την σωτηρία του ανθρωπίνου γένους και με τον τρόπο αυτό διασπά το ψέμα και την πλάνη των ειδώλων.

Επιπλέον ο Μητροπολίτης Κερκύρας αναφερόμενος στην σημερινή εποχή τόνισε ότι κυριαρχούν δυστυχώς όλες αυτές οι πλάνες του παρελθόντος. Από τις φιλοσοφικές συζητήσεις έχει αφαιρεθεί ο Θεός, ή περιγράφεται κακέκτυπα. Επίσης διάφορα κέντρα προσπαθούν να επιβάλλουν τα ανθρώπινα πάθη, την εμπαθή κατάσταση και την αμαρτία ως φυσιολογικό τρόπο ζωής στην σύγχρονη κοινωνία. Βλέπουμε καθημερινά, ιδίως από τους κρατούντες, οι οποίοι εμφορούνται από αμετροέπεια, να ψηφίζουν αντίθεα και ανήθικα νομοσχέδια και η αμαρτία να “βαφτίζεται” δικαίωμα. Αντιθέτως στην Ελλάδα η Εκκλησίας μας και το έχει αποδείξει στο διάβα των αιώνων, είναι η εγγυήτρια και της Ορθοδόξου πίστεως και της φιλοπατρίας και της διατήρησης της παραδόσεως αυτού του τόπου.

Καταλήγοντας ο κ. Νεκτάριος ευχήθηκε η Παναγία να προστατεύει το Έθνος μας και να δίδει μετάνοια και φωτισμό σε όλους αυτούς που απεργάζονται την διάλυση της πατρίδος μας.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες

cron