Εξομολόγηση

Θεολογικοί, φιλοσοφικοί και διάφοροι άλλοι προβληματισμοί, πάντοτε όμως με Ορθόδοξο υπόβαθρο.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Vasiliki
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2019 3:40 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό Vasiliki » Δευτ Ιαν 14, 2019 10:22 pm

Νιώθω ότι ο πνευματικός αυτός μου στάλθηκε μετά από προσευχή. Ντρεπόμουν να ρωτήσω να μάθω το πρόγραμμα για τις ώρες που γίνονται τα κηρύγματα στην ενορία μου και προσευχηθηκα να βρω το θάρρος να ρωτήσω. Στην Κυριακάτικη λειτουργία λοιπόν ο πάτερ μας ενημέρωσε ότι για πρώτη φορά μετά από χρόνια η ενορία μας θα εχει τυπωμένα φυλλάδια με το πρόγραμμα κάθε μήνα. Έτσι ένιωσα ότι αυτός είναι ο πνευματικός που μου έστειλε ο Θεός. Ξέρω ότι ακουγομαι υπερβολική όμως ήταν κάτι πάρα πολύ σημαντικό για μένα.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Ιαν 14, 2019 10:26 pm

Καθόλου υπερβολική.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Ιαν 14, 2019 11:04 pm

Vasiliki έγραψε:... Δεν ντρέπομαι να του πω τις αμαρτίες μου, ντρέπομαι να πάω να του πω ότι θέλω να εξομολογηθώ. Ξέρω ότι σε κάποιους φαίνεται αστείο, όμως δεν ξέρω πλέον τι να κάνω! Χρειάζομαι να εξομολογηθώ όσο τίποτα άλλο και έχω αυτό το τεράστιο εμπόδιο. Τι μπορώ να κάνω?

Βάλε κάποιον άλλο να κανονίσει την ώρα της εξομολόγησης για σένα.



Άβαταρ μέλους
Vasiliki
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2019 3:40 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό Vasiliki » Δευτ Ιαν 14, 2019 11:17 pm

Το έχω σκεφτεί αυτό, το έχω ζητήσει από τη μητέρα μου. Όμως, στην προσπάθεια της να με κάνει να αλλάξω χαρακτήρα και να μην ντρέπομαι έχει σταματήσει εδώ και χρόνια να μεσολαβεί όταν χρειάζομαι κάτι, για να μάθω να το κάνω μόνη μου. Όχι με μεγάλη επιτυχία προφανώς...



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Ιαν 14, 2019 11:28 pm

Πηγαίνετε μαζί να κανονίσετε και για τις δυο.



Άβαταρ μέλους
Vasiliki
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2019 3:40 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό Vasiliki » Δευτ Ιαν 14, 2019 11:45 pm

Αυτό θα μπορούσε να γίνει! Θα της μιλήσω αυριο.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τρί Ιαν 15, 2019 1:11 pm

Πέτρος έγραψε:Πηγαίνετε μαζί να κανονίσετε και για τις δυο.

Μιλάμε είμαι σαινι :lol: Η προσευχή πάντως θα φωτίσει για την εξομολογηση, αυτό είναι σίγουρο!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό nickzark » Τρί Ιαν 15, 2019 1:12 pm

Και εγώ ήμουν ντροπαλός . Μην ανησυχείς με τα χρονια θα περάσει . ( όχι τελείως όμως )


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τρί Ιαν 15, 2019 1:16 pm

Όχι απλά θα περάσει, σχεδόν θα εκλείψει, γιατί μέσα από τη συμμετοχή στο μυστήριο θα καταλάβεις την αξία του!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Ιαν 15, 2019 2:26 pm

Συμφωνώ. Εγώ ήδη στη δεύτερη εξομολόγηση ένιωθα πολύ καλύτερα σε σχέση με την πρώτη. Εγώ θέλω να σού πω Βασιλική ότι εάν ο πνευματικός αυτός θελήσεις να συνεχίσει να σέ καθοδηγεί, τότε ίσως τον πρώτο καιρό να θέλεις να σέ συμβουλεύει αρκετά συχνά.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες