Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Φεβ 28, 2019 10:26 pm

Είθε ο Κύριος να μάς ελεεί.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Φεβ 28, 2019 10:47 pm

Χάρη στο έλεος του Κυρίου θα σωθούν όσοι σωθούν.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Μαρ 01, 2019 3:06 pm

Πρωθυπουργός Λουξεμβούργου σε Άραβες ηγέτες: Είμαι παντρεμένος με άνδρα, στις χώρες σας θα με καταδικάζατε σε θάνατο

https://www.protothema.gr/world/article/869273/prothupourgos-louxemvourgou-se-araves-igetes-eimai-padremenos-me-andra-stis-hores-sas-tha-me-katadikazate-se-thanato/

Η συγκεκριμένη "είδηση" είναι ένα ανέκδοτο.

1ον) Γάμος μεταξύ ομοφύλων δεν υφίσταται γιατί δεν είναι γάμος, είναι διαστροφή.

2ον) Είπε αυτό το πράγμα στους Άραβες και περιέργως ζει ακόμα. Εάν έλεγε π.χ ενώπιόν τους ότι είναι Ορθόδοξος, το επόμενο δευτερόλεπτο θα έπεφτε νεκρός.

Ο Θεός να τόν συγχωρέσει.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Πέμ Μαρ 07, 2019 9:39 am

Μέσα στα σπίτια και ανάμεσα στους συγγενείς τι γίνεται
Σύμφωνα με :
Μη νομίσητε ότι ήλθον βαλείν μάχαιραν, ήλθον γαρ διχάσαι άνθρωπον κατά του πατρός αυτού και θυγατέρα κατά της μητρός αυτής και νύμφην κατά της πεθεράς αυτής· και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτού” (Ματθ. ιʼ 34-37)

Η ερμηνεία σύμφωνα με το κατηχητικό, είναι όταν υπάρχουν διαφωνίες σε θέματα πίστης ανάμεσα στο οικογενειακό περιβάλλον μας και το ευρύτερο
Εμείς δε πρέπει να απαντάμε κι ούτε είναι δουλειά μας, να τους οδηγήσουμε εκτός των πράξεών μας, οι οποίες ίσως τους οδηγήσουν

Ναι αλλά, δεν φορτώνομαστε αμαρτίες;
Αυτό δε το ρώτησα
Εάν δυσανασχετεί πχ η πεθερά και μόνο με τη παρουσία μας ας πούμε, τι κάνουμε φεύγουμε;
Εάν ο πατέρας λέει, μη πας συνέχεια στις εκκλησίες
Ναι δεν απαντάμε, όμως εκνευρίζεται εκείνος

Πολύ δύσκολη κατασταση


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Μαρ 07, 2019 12:35 pm

Γι αυτό υπάρχουν οι πνευματικοί.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Παρ Μαρ 08, 2019 3:53 pm

Δεν είναι εύκολα πράγματα, όντως. Τα αντιμετωπίζουμε όλοι. Χρειάζεται υπομονή, διάκριση, ειρήνη, προσευχή. Και φυσικά, συμβουλή από τον πνευματικό όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο αγαπητός Απόστολος.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό aposal » Σάβ Μαρ 09, 2019 3:46 pm

Το να κάνεις; ό,τι σου πει ο πνευματικός σου εξασφαλίζει ότι δεν θα αμαρτήσεις, ενώ με οποιαδήποτε άλλη επιλογή δεν εξασφαλίζεσαι.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Μαρ 09, 2019 4:33 pm

Αυτό που λέει ο κ.Απόστολος είναι πάντα το τέλειο! Εγώ θα πω μία λογική ανθρώπινη σκέψη: "Όπως εσύ μου λες να μην πηγαίνω, μπορώ και εγώ με τον ίδιο τρόπο να σου πω εσύ γιατί δεν πηγαίνεις και να φέρομαι ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Αυτό είμαι σίγουρος ότι δεν θα σου άρεσε." Είναι γεγονός, ότι στα οικογενειακά, αυτές οι καταστάσεις είναι ο μεγαλύτερος πειρασμός, από ότι με φίλους κλπ. Έχω και εγώ πείρα από αυτά πιο πολύ από άλλους στο οικογενειακό μου περιβάλλον, αφού είμαι μικρός. Πάντως από την ελάχιστη μου πείρα ξέρω, ότι από δω το πάει, από κει το φέρνει ο διάβολος, στο τέλος στο να σε κρατήσει μακριά από την Εκκλησία αποσκοπεί πάντα και να σε φέρει σε απελπισία και κατ'επέκταση σε απόγνωση.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Σάβ Μαρ 09, 2019 5:09 pm

Λοιπόν
Ξεκάθαρα δεν απαντάς περί εκκλησίας, κι ούτε πιέζεις νήστευε κτλ
Θα έρθει η ώρα τους. Απλά χαμογελάς δεν έχουμε το δικαίωμα αυτό, θα έρθουν αν δουν τη στάση μας

Το άλλο περί εμπάθειας, ενώ έκανες το πρέπον, κυρίως σ ηλικιωμένους γονείς είναι
πειρασμικο

Αν δεν θέλει βρίσκεται τρόπος ο άλλος να μην έχει επαφές,δικό του θέμα και σεβαστό
Αν όμως θέλει δε θέλει αναγκαστικά είστε σ ενα περιβάλλον και το γνωρίζει δεν έχει άνοια και κάνεις το σωστό τότε, βάζει φυτίλια ο πειρασμός στον άλλον και λέει διαφορα και δε πρέπει να ερχόμαστε σε απόγνωση. Ότι του φταίνε οι αλλοι κι είμαστε η αιτια


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Γενικές συζητήσεις (ελεύθερος χώρος)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Μαρ 09, 2019 5:16 pm

Αυτή η στάση μας, το δικό μας ζωντανό παράδειγμα των λόγων μας, αυτό είναι το αληθινό κύρηγμα!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 15 και 0 επισκέπτες