Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Ειδήσεις, Περιγραφές, Φωτογραφίες, Εμπειρίες προσκυνητών, Επισκέψεις, Βίοι Αγίων Γερόντων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Αύγ 27, 2018 6:16 pm

Χαίρομαι αγαπητέ κύριε Αχιλλέα! Κατά τη γνώμη μου, είναι ο καλύτερος πνευματικός που μπορεί να επισκεφθεί! Ακόμα και μία ομιλία του να ακούσει στα "Αθέατα Περάσματα", πιστεύω η κα Ιωάννα θα πειστεί!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Δευτ Αύγ 27, 2018 8:01 pm

Όντος ναι, αυτά που λέει σε ησυχάζουν ο Πατηρ Κονανος
Και το λάθος του καθένα με ήσυχο τρόπο θα του το πει. Ακουω τις ομιλιες του με τελευταια στη Θεσσαλονικη στο κοινό.
Αν ηταν κοντά μου σιγουρα θα επεδιωκα για να παω για ευχή

Επισης αυτο που εγραψα πριν μπορει να απευθυνθεί σ οποιον Αγιο ευλαβειτε περισσότερο, να κανει καμμια νηστεία πρωτα αφου εξομολογηθει κοινωνησει
Οι Αγιοι μας ακουνε αρκει να πιστεύουμε για να επέμβουν και μας φωτισουν τι να κανουμε
Αν δεν, τοτε σιγα σιγα με τον εξομολογο της ενοριας της θα βρει την αιτια
Και η Παναγία βοηθάει

Κι οι νεοι Άγιοι της εκκλησιας μας τρεχουν για μας γρηγορα οταν τους επικαλούμαστε.
Ο Αγιος Παϊσιος ο Άγιος Πορφύριος ο Αγιος Ιάκωβος Τσαλίκης



Εισαι και πιο κοντα στον Αγιο Πορφύριο...θα ηθελα να με βοηθησει ο Αγιος να αξιωθω να παω στο Μηλεσι στο μοναστηρι του


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Δευτ Αύγ 27, 2018 8:08 pm

Η ομιλία στη Θεσσαλονίκη
Πολυ ωραια!
Λεει πράγματα που ουτε καν τα σκεφτομαστε
Οι ιερεις βλεπουν πιο καθαρα απο εμας

Εγω θα πηγαινα στη φαση που εισαι να τον δω

Μετα χωρις βιασύνη θα πηγαινα και στο Ορος(απ εξω βέβαια οπως τα εγραψες να πατε με το φιλο σου να μπει στο Ορος αυτος και εισαι εσυ Ουρανουπολη)




Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Αύγ 28, 2018 8:00 am

Πληροφορίες για τον π. Ανδρέα Κονάνο έχει ο Τάσος ο Συνδιαχειριστής μας (Anastasios68).

Παρακαλώ μη συνεχίσετε τη συζήτηση για τον πατέρα Ανδρέα σ' αυτό το θέμα, που είναι αφιερωμένο στον π. Ευθύμιο, υπάρχει άλλο παρόμοιο θέμα για τον π. Ανδρέα στην ενότητα "Πνευματικά Μηνύματα".

viewtopic.php?f=20&t=2596


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Παρ Αύγ 31, 2018 11:07 am

Συμφωνώ με τον Νίκο. Θα πω κάτι τελευταίο για να κλείσει το θέμα: στον πατέρα Ανδρέα θέλει να εξομολογηθεί περίπου...όλη η Ελλάδα και όλη η ομογένεια! Υπερβάλλω, το ξέρω, αλλά το λέω έτσι για να δώσω εικόνα του μεγέθους. Όπως αντιλαμβάνεστε, είναι αδύνατο ο π. Ανδρέας να γίνει ο πνευματικός πατέρας τόσων πολλών ανθρώπων. Θα σας πω ότι κι εγώ που τον γνωρίζω καλά δεν εξομολογούμαι σε εκείνον γιατί δεν προλαβαίνει! Είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό.
Συμφωνώ με τους αγαπητούς Αχιλλέα και Αναστάσιο, όλοι ανήκουμε σε μία ενορία, ας ξεκινήσουμε από εκεί, ας βρούμε τον πνευματικό της ενορίας μας.
Πάντως, όσοι θέλουν να έχουν την ευκαιρία να μιλήσουν με τον π. Ανδρέα, μπορούν να παρακολουθούν στο Facebook τις ανακοινώσεις του για τις Ιερές Αγρυπνίες που τελεί. Γνωρίζω ότι η επόμενη θα τελεστεί την παραμονή της Υψώσεως του Τιμίου Σταυρού, δηλαδή το βράδυ της 13ης Σεπτεμβρίου.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Δημοσίευσηαπό nickzark » Τετ Νοέμ 07, 2018 4:11 pm

Νίκος έγραψε:Ποιος σου είπε Ιωάννα, ότι ο Γέροντας Ευθύμιος έχει διορατικό χάρισμα; Πολλοί λένε, ότι είναι διάδοχος του Αγίου Παϊσίου, αλλά δεν έχω ακούσει κάποιον να λέει κάτι για διορατικό χάρισμα.

Προσωπικά, είχα μια τέτοια εμπειρία, αλλά δεν είμαι βέβαιος.

και εγω ειχα αλλα δεν ειμαι βεβαιος Νικο.. βασικα ειπε σε εναν φιλο οτι θα κανουν δευτερο παιδι και οταν βγηε απο το ορος τον ανακοινωσε η γυναικα του οτι ειναι εγκυος..το ειδε ο γεροντας/?? του ευχηθηκε να κανει δευτερο παιδι ?? δεν ξερω ( σε μενα πχ δεν ειπε θα κανεις τριτο παιδι. ουτε ειχα σκοπο ουτε εχω τριτο παιδι.. αγνωστο τωρα τι εγινε)


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Πέμ Νοέμ 08, 2018 5:46 pm

Αποφάσισα μιας και δε μπορώ να πάω στο Όρος, και δε μπορώ να βρω άκρη να μάθω ποτέ βγαίνει να δει και γυναίκες, αν βγαίνει, όπως ο Άγιος Παΐσιος κι ο Παπα- Γιάννης, να στείλω γράμμα
Διεύθυνση θα βάλω το τ κωδικό του όρους και το όνομα του κι εκεί που μένει
Λέω θα πάει, δε ξέρω

Αν είναι, θα πάει, το γράμμα, αλλιώς και δίπλα ο ίδιος να είναι θα τύχει να μην τον μιλήσεις

Όσοι θέλετε προσπαθήστε και με επιστολή. Μη βάλετε λεφτά μέσα. Μια της τα έστειλε πίσω. Έβαλε τη διεύθυνση όπως έγραψα πριν. Βασικά από το κείνη το έμαθα περί ταχυδρομειου


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EmmanouilP
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2018 5:03 pm

Re: Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Δημοσίευσηαπό EmmanouilP » Πέμ Μαρ 28, 2019 12:04 pm

Γνωρίζετε ποια είναι η διαδικασία για να στείλουμε γραμμα στο Αγ.Όρος;



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Απρ 01, 2019 12:26 pm

Δεν έχω στείλει ποτέ, πιστεύω όμως ότι κάθε Ιερά Μονή έχει τη δική της ταχυδρομική διεύθυνση.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Φεβ 11, 2020 3:29 pm

Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ ΤΗΣ ΚΑΨΑΛΑΣ – ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΣΥΡΡΕΟΥΝ ΤΟ ΚΕΛΛΙ ΤΟΥ
Τρίτη, 01 Οκτωβρίου 2019

Εικόνα

Mια μορφή της Ορθοδοξίας που εκπέμπει αγιότητα. Ένας σύγχρονος ασκητής, που ζει ταπεινά και λιτά μέσα στο δάσος της Καψάλας στο Άγιον Όρος. Εκεί όπου βλέπει μόνο ο Θεός! Συναντάμε τον θεόπνευστο γέροντα Ευθύμιο, τον διάδοχο του πατέρα Παϊσίου, όπως συνηθίζεται να τον αποκαλούν εκατοντάδες προσκυνητές που τον επισκέπτονται καθημερινά. Βεβαίως, εκείνος σε καμία περίπτωση δεν δέχεται αυτόν τον ρόλο. «Είμαι αμαρτωλός και ανάξιος», λέει συνεχώς στον κόσμο που καταφθάνει μέσα από ένα αυτοσχέδιο μονοπάτι στο απόκρημνο κελί του. Εκεί όπου ζει με τρεις ακόμα νεότερους μοναχούς που τον διακονούν.

Γαλήνια μορφή, πράος και χαρισματoύχος. Η απόλυτη ηρεμία των κινήσεων και της φωνής του με άφησε συγκλονισμένο. Αυτός είναι ο γέροντας Ευθύμιος ο Αγιορείτης.

Ζει σε ένα λιτό κελί κάτω από τις Καρυές, την Καψάλα, με πέντε ακόμα μοναχούς. Η φήμη του, αν και μόλις πενήντα χρόνων, έχει εξαπλωθεί σε όλο τον κόσμο.

Καθημερινά, δέχεται δεκάδες προσκυνητές από κάθε γωνιά του πλανήτη, για να πάρουν την ευχή του και να βρουν λύση στα προβλήματά τους. Να ακούσουν τον λόγο του, να ξαποστάσουν από το λιοπύρι της ζωής και τις τόσες τρικυμίες της. Αναζητώντας ένα ήσυχο λιμάνι…

Κάποιοι από αυτούς ήμασταν κι εμείς, που πριν από είκοσι περίπου μέρες είδαμε τον ξακουστό γέροντα στο ταπεινό κελί του. Στην παρέα ήταν και δύο πρώην βουλευτές, που είχαν, σημειωτέον, ψηφίσει τα Μνημόνια… «Νίκο, σου είπα να μην το κάνεις αυτό», είπε στον έναν από αυτούς, που είχε ξαναπάει και είχε ξαναδεί τον γέροντα.

«Να ξέρετε κάτι, παιδιά μου: η οικονομική αυτή κρίση θα κάνει καλό στην Ελλάδα. Θα το δείτε σε λίγο καιρό, μία μπόρα είναι και θα περάσει. Είναι μία ευκαιρία να ενισχύσουμε την πίστη στον τριαδικό Θεό μας», εξήγησε ο ταπεινός γέροντας.

«Γέροντα, εδώ που φθάσαμε, η Ελλάδα είναι εύκολο να σωθεί;», τον ρώτησα. «Η Ελλάδα και θα σωθεί και σύντομα θα σταθεί στα πόδια της», μου είπε και συμπλήρωσε: «Να προσέχετε εσείς οι δημοσιογράφοι τι γράφετε».

Χωρίς να γνωρίζει την ιδιότητά μου, ούτε καν το όνομά μου, αναφέρθηκε στο γράψιμο…

Τον ρώτησα: «Έγραψα κάτι που δεν έπρεπε;» και χαμογελαστά απάντησε: «Είπα γενικότερα να προσέχεις, διότι οι παγίδες στη δημοσιογραφία είναι πολλές…».

Η συζήτηση συνεχίστηκε με πνευματικά θέματα, αλλά και με ό,τι αφορά την Ελλάδα.

Έδειχνε να πονάει ιδιαίτερα αυτόν τον τόπο, όπως άλλωστε και ο πνευματικός του καθοδηγητής, πατέρας Παΐσιος. Του ζήτησα να μου δώσει ευλογία για να τον φωτογραφήσω, αλλά αρνήθηκε, λέγοντας: «Όχι, παιδί μου…».

«Να ζείτε απλά, χωρίς ανέσεις και επιθυμίες για πολλά στη ζωή σας, να εκκλησιάζεστε τακτικά και να εξομολογείστε, να προσεύχεστε με πίστη και ταπείνωση, με αγάπη για τους συνανθρώπους μας και τον Χριστό μας και τότε ο Παντοδύναμος θα σας χτυπήσει την πόρτα», κατέληξε ο θεόπνευστος γέροντας.

Πηγή: ekklisiaonline.gr

ΥΓ. Απ' αυτά που γράφει κάποια είναι λάθος. Πχ. "λέει συνεχώς στον κόσμο που καταφθάνει μέσα από ένα αυτοσχέδιο μονοπάτι στο απόκρημνο κελί του" δεν είναι απόκρημνο το κελί. Επίσης λέει: "ο πνευματικός του καθοδηγητής, πατέρας Παΐσιος" δεν ήταν πνευματικός καθοδηγητής του γέροντα Ευθύμιου ο Γέροντας Παΐσιος, αλλά ο Γέροντας Ισαάκ ο Λιβανέζος, φίλος του Γέροντα Παΐσιου. Έχει μάλιστα γράψει βιβλίο για τον Άγιο Παΐσιο, που το τελείωσε ο Γέροντας Ευθύμιος.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες

cron