Εγκράτεια σεξουαλική

Θεολογικοί, φιλοσοφικοί και διάφοροι άλλοι προβληματισμοί, πάντοτε όμως με Ορθόδοξο υπόβαθρο.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

mixailiakovidis46

Εγκράτεια σεξουαλική

Δημοσίευσηαπό mixailiakovidis46 » Σάβ Ιουν 01, 2019 3:23 pm

Καλησπέρα με όλο το θάρροs θα ήθελα να ρωτήσω πωs μπορεί έναs άνδραs που βρίσκεται σε ηλίκια που έχει ορμέs να τυθασεύσει τα πάθη του και να μην σκέφτεται την ερωτική επαφή όταν η ίδια η φύση του το υπενθυμίζει εάν βρίσκεται σε αποχή?



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Εγκράτεια σεξουαλική

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Ιουν 01, 2019 5:07 pm

Καλησπέρα σας και καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας.
Το ερώτημα που θέτετε έχει απασχολήσει κατά καιρούς πολλούς αδελφούς. Ως νέος 17 ετών έχω την εντύπωση ότι σάς καταλαβαίνω. Το πρώτο και το κυριότερο που θα σάς βοηθήσει στον αγώνα σας κατά των σαρκικών πειρασμών είναι η εύρεση ενός Πνευματικού πατέρα, προσωπικά προτείνω άγαμο - ιερομόναχο, ο οποίος θα σάς καθοδηγήσει καταλλήλως. Επίσης, σε τέτοιες περιπτώσεις συνιστάται τακτική συμμετοχή στα Μυστήρια της Εκκλησίας μας, προκειμένου να παίρνετε δυνάμεις, και συχνή προσευχή για τη δίωξη των πονηρών λογισμών. Επίσης, καλό θα ήταν να αποφεύγετε να παρακολουθείτε τηλεόραση, που γενικά αποτελεί πηγή σκανδαλισμών, και να προσέχετε τις συναναστροφές σας. Η ανάγνωση της Αγίας Γραφής, επίσης, βοηθά τον άνθρωπο να ξεφεύγει από τέτοιου είδους λογισμούς και τόν αναπαύει πνευματικά, καθώς αποτελεί καλή επιλογή που συμβάλει σε μια γενικότερη αποφυγή θεαμάτων, αναγνωσμάτων και ακουσμάτων που εξάπτουν τη φαντασία και καλλιεργούν πειρασμούς. Σε κάθε περίπτωση, οι παραπάνω προτάσεις είναι απαραίτητο να συνοδεύονται από προσωπική εγκράτεια και πνευματική εγρήγορση. Απευθυνθείτε στον εφημέριο της ενορίας σας προκειμένου να σάς βοηθήσει.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Εγκράτεια σεξουαλική

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Ιουν 01, 2019 11:39 pm





Συμφωνώ και επαυξάνω με τον Αναστάσιο!

Άνωθεν είναι δύο ομιλίες του μητροπολίτου Λεμεσού σε ανάλυση του αντίστοιχου κεφαλαίου από τον Άγιο Νικόδημο τον Αγιορείτη, οι οποίες θα λύσουν πολλές απορίες σας! Τις έχω ακούσει ουκ ολίγες φορές και σίγουρα θα τις ακούσω και στο μέλλον καθώς μήτηρ πάσης μαθήσεως η επανάληψη και αλοίμονο αν ο πειρασμός, ειδικά μικρές ηλικίες, δεν τις χτυπούσε σαρκικά! Για να πω και γω κάτι από την εμπειρία μου: η συχνή Θεία Κοινωνία διαλύει, πάντα ανάλογα το πόσο επιτρέπουμε εμείς στον Κύριο ανάλογα με τη διάθεση μας και την πίστη μας, τα συγκεκριμένα πάθη αφού ο ίδιος ο Κύριος τα πολεμάει μέσα από μας (λόγω του ότι τον κοινωνούμε)!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Εγκράτεια σεξουαλική

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Ιουν 02, 2019 2:43 pm

Και η δική μου εμπειρία το επιβεβαιώνει αυτό. Μερικά βέβαια «ξεσπάσματα» υπάρχουν. Εξάλλου αν δεν υπήρχαν θα είμασταν αναμάρτητοι.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Εγκράτεια σεξουαλική

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Κυρ Ιουν 02, 2019 2:47 pm

Έτσι ακριβώς αδελφέ μου! Και ευτυχώς γιατί μόνο οι πειρασμοί μας ταπεινώνουν...


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Εγκράτεια σεξουαλική

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Ιουν 02, 2019 3:03 pm

Τα πάντα εν σοφία εποίησε!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

mixailiakovidis46

Re: Εγκράτεια σεξουαλική

Δημοσίευσηαπό mixailiakovidis46 » Κυρ Ιουν 02, 2019 9:58 pm

Αναστάσιος έγραψε:Και η δική μου εμπειρία το επιβεβαιώνει αυτό. Μερικά βέβαια «ξεσπάσματα» υπάρχουν. Εξάλλου αν δεν υπήρχαν θα είμασταν αναμάρτητοι.

Αδελφε μου αυτα τα ξεσπασματα η φυση τα δινει σε μαs τουs ανδρεs
Oταν πολλα πρωινα η φυση φροντιζει να υπαρχει στυση πωs μπορειs να το τυθασευσειs αυτο,συμβαινει χωριs να εχoυμε πονηρα ερεθισματα οι πονηρεs σκεψειs.Απλα ετσι λειτουργει ο μηχανισμοs του ουροποιητικου συστηματοs.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Εγκράτεια σεξουαλική

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τρί Ιουν 04, 2019 12:36 pm

Βιολογικά αυτό ισχύει, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να αυτοικανοποιηθείς ας πούμε για να μην έχεις στύση :P Μας κοροιδεύει ο διάβολος πολλές φορές και κοροιδευόμαστε και από μόνοι μας και το απλό και μικρό μας και το κάνει σύνθετο και το μεγαλοποιεί.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

mixailiakovidis46

Re: Εγκράτεια σεξουαλική

Δημοσίευσηαπό mixailiakovidis46 » Τρί Ιουν 04, 2019 8:30 pm

Μάνος έγραψε:Βιολογικά αυτό ισχύει, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να αυτοικανοποιηθείς ας πούμε για να μην έχεις στύση :P Μας κοροιδεύει ο διάβολος πολλές φορές και κοροιδευόμαστε και από μόνοι μας και το απλό και μικρό μας και το κάνει σύνθετο και το μεγαλοποιεί.

Φυσικα δεν σημαινει οτι πρεπει να αυτοικανοποιηθειs το θεμα ειναι πωs ξεπερναs την ορμη τηs στιγμηs και πωs συνεχιζειs την μερα σου.Οσο απεχειs ομωs το προβλημα μεγαλωνει νομιζω και θα γινετε χειροτερο νομιζω



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Εγκράτεια σεξουαλική

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Ιουν 04, 2019 10:22 pm

Αναστάσιος έγραψε:... Το πρώτο και το κυριότερο που θα σάς βοηθήσει στον αγώνα σας κατά των σαρκικών πειρασμών είναι η εύρεση ενός Πνευματικού πατέρα, προσωπικά προτείνω άγαμο - ιερομόναχο, ο οποίος θα σάς καθοδηγήσει καταλλήλως...


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες

cron