Αυνανισμός (αυτοϊκανοποίηση).

Συζήτηση γύρω από τα αμαρτήματα και τα πάθη.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Τα κατά Άνθιμον "8 θανάσιμα αμαρτήματα"

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Τρί Ιουν 04, 2019 8:18 pm

Να μην έχεις τόσο ενεργή σεξουαλική ζωή.


Εάν δε μπορείς απότομα, απλά παρέθεσε το στον εξομολόγο σου
Έτσι μαχαίρι δε κόβονται τα πάθη για πολλά άτομα

Έχε υπόψη ότι μετράει πολύ η καλή προαίρεση σου με σκοπό βέβαια να τα ελλατωσεις έως μηδενίσεις τα πάθη σου
Μετά..έρχονται αλλά...αυτό σημαίνει αγώνας.

Πήγαινε συχνά σε εσπερινούς - γιορτές Αγίων, συν Κυριακές συν σε προσκυνήματα
Όσο πας,τόσο σιγά σιγά θα αγιαζεσε και θα φωτιζεσε
Κι αν μπορείς να διακονεις σ εκκλησιες


Κι εγώ αμαρτωλή είμαι,όλοι είμαστε
Ο Θεός δεν θέλει αναμάρτητους,μετανοημενους θέλει


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Τα κατά Άνθιμον "8 θανάσιμα αμαρτήματα"

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τρί Ιουν 04, 2019 8:26 pm

Μιλτιαδης έγραψε:Παιδια Καλησπέρα !!
Χριστος Ανέστη!!!
Θελω να θεσω ενα ερωτημα σχετικα με τον αυτοσαρκικη επαφη !!

Ενω προσευχομαι και εξομολογουμε αρκετα συχνα δεχομαι ενα ανελεητο πολεμο και ενω προσπαθω να κανω το πρωτο βημα πεφτω στον σαρκικο πειρασμο μετα παλι τα ιδια προσευχη-εξομολογηση πτωση ,προσευχη-εξομολογηση-πτωση...και το κακο ειναι οτι μεσα στο μυαλο μπαινει η σκεψη "αφου θα εξομολογηθω καντο"....προσπαθω να καταλαβω τι φταιει!! ενω μεσα σου νιωθο εναν διακαη ποθο για την ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ και τον ΧΡΙΣΤΟ και λεω θα το πολεμησω παντα κατι γινεται και 0 στο πηλίκο ..ξερω οτι δεν ειστε ουτε εξομολογοι ουτε πνευματικοι αλλα θα ηθελα και την δικη σας αποψη γιατι ολοι ανθρωποι αμαρτωλοι ειμαστε και ολοι κανουμε τον προσωπικο μας αγωνα....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!


Αδελφέ μου μην απελπίζεσαι! Καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου καθώς και εγώ το ίδιο πάθαινα (και θα παθαίνω αν δεν προσέχω)! Εσύ να επιμένεις στην εξομολόγηση και στα μυστήρια και ο Χριστός θα νικήσει!

Διάβασε εδώ
viewtopic.php?p=56641#p56641
την πρόσφατη συζήτηση και άκου τις 2 ομιλίες του Μητροπολίτου Λεμεσού! Θα σε βοηθήσουν πολύ!
Καλό αγώνα!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αυνανισμός (αυτοϊκανοποίηση).

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Ιουν 05, 2019 9:16 am

Μιλτιάδη, έχουμε μιλήσει πολύ και αναλυτικά γι αυτό το θέμα. Μπορείς να διαβάσεις αυτά που έχουν γραφτεί, κι αν έχεις ακόμη απορίες να τις συζητήσουμε.

Επαναλαμβάνω γενικά, ότι σ' αυτό τον κόσμο ήρθαμε για να δοκιμαστούμε. Η δοκιμασία περιλαμβάνει πειρασμούς και την αντιμετώπισή τους. Κάτι σαν τις εξετάσεις, που δίνουν αυτές τις μέρες τα παιδιά. Επίσης έχει και βοήθεια, δασκάλους και βιβλία. Όποιος εργάζεται πνευματικά, μπορεί να αντιμετωπίσει με μεγαλύτερη επιτυχία τους πειρασμούς, πάντα με τη βοήθεια της Χάριτος του Θεού, από εκείνους που είναι αμελείς.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αυνανισμός_

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Παρ Ιουν 07, 2019 10:14 am

Μιλτιαδης έγραψε:.......και το κακο ειναι οτι μεσα στο μυαλο μπαινει η σκεψη "αφου θα εξομολογηθω καντο"...............

Από ποιον μπαίνει;



Άβαταρ μέλους
Μιλτιαδης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 02, 2019 12:45 pm

Re: Αυνανισμός_

Δημοσίευσηαπό Μιλτιαδης » Παρ Ιουν 07, 2019 11:05 am

Πέτρος έγραψε:
Μιλτιαδης έγραψε:.......και το κακο ειναι οτι μεσα στο μυαλο μπαινει η σκεψη "αφου θα εξομολογηθω καντο"...............

Από ποιον μπαίνει;


Σιγουρα τετοιες σκεψεις μπαινουν μονο απο τον πονηρο...



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αυνανισμός (αυτοϊκανοποίηση).

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Παρ Ιουν 07, 2019 12:04 pm

Μόνοι μας δεν μπορούμε να πολεμήσουμε και να καταφέρουμε τίποτα χωρίς τη Χάρη του Θεού.
Μπορούμε όμως να δείξουμε την προαίρεσή μας και να χρησιμοποιήσουμε το αυτεξούσιό μας (αν θέλουμε) με αυτό που μπορούμε να κάνουμε εμείς.
Π.χ. την ώρα της σαρκικής πύρωσης αν κάνεις βαθιές στρωτές βαθιές μετάνοιες μέχρι να νοιώσεις καρφιά στα γόνατά σου και να τρέχει ποτάμι ο ιδρώτας από το μέτωπό σου?
Αν πάλι δε μπορείς να κάνεις αυτό επειδή υπάρχει κάποιο σωματικό πρόβλημα μπορείς όμως να μη σηκωθείς από την προσευχή μέχρι να φύγει η πύρωση.
Αν πάλι ούτε αυτό μπορείς να κάνεις διάβασε ένα άσχετο βιβλίο για να φύγει το μυαλό.
Αν πάλι ούτε αυτό μπορείς να κάνεις ίσως μπορείς να σηκωθείς να μαγειρέψεις κάτι.
Αν πάλι ούτε αυτό μπορείς να κάνεις ίσως να καθαρίσεις το σπίτι.
Αν πάλι ούτε αυτό μπορείς να κάνεις ίσως να βγεις μία βόλτα.
Αν πάλι ούτε αυτό μπορείς να κάνεις ίσως να ....
και ούτω καθεξής



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αυνανισμός (αυτοϊκανοποίηση).

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Ιουν 07, 2019 12:08 pm

Όπως έχω άκουσει και μ'αρεσει να λέω, ας βάλουμε εμείς τα μηδενικά μας και θα βάλει ο Χριστός τον άσσο μπροστά και θα έχει αξία ότι κάνουμε.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

giorgos40

Re: Αυνανισμός (αυτοϊκανοποίηση).

Δημοσίευσηαπό giorgos40 » Κυρ Ιουν 09, 2019 9:48 pm

Αδελφε μου ολοι μαs πεφτουμε σε αυτεs τιs σκεψειs και ο καθεναs δινει την μαχη του και ψαχνει τον τροπο να αντισταθει.Το θεμα ειναι οτι οσο και να μην θελουμε να το σκεφτομαστε η φυση μαs το υπενθημιζει (στυση) και εκει ειναι το δυσκολο οταν υπαρχει η μεγαλη επιθυμια και βρισκομαστε σε μεγαλη ενταση πωs το διαχειριζομαστε.Το καλυτερο πιστευω ειναι να μιλησειs στον πνευματικο σου και θα σε καθοδηγησει.
Παντωs ειναι προβλημα για πολλουs απο εμαs απλα καποιοι το μοιραζονται και το εκμυστηρευονται και καποιοι οχι



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αυνανισμός (αυτοϊκανοποίηση).

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Ιουν 10, 2019 8:12 am

Τίποτα δεν γίνεται χωρίς την συγκατάθεσή μας.



mixailiakovidis46

Re: Αυνανισμός (αυτοϊκανοποίηση).

Δημοσίευσηαπό mixailiakovidis46 » Δευτ Ιουν 10, 2019 8:45 am

Απο την στιγμη που απο τα εφηβικα μαs χρονια ξεκιναμε να αναγνωτιζουμε τι




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες