Μοναχισμός

Θεολογικοί, φιλοσοφικοί και διάφοροι άλλοι προβληματισμοί, πάντοτε όμως με Ορθόδοξο υπόβαθρο.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Σεπ 03, 2019 11:43 pm

Κύριε Νίκο όλα αυτά τα έχετε συζητήσει με τον πνευματικό σας;


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

NikolaosArvanitidis

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Τετ Σεπ 04, 2019 10:32 am

aposal έγραψε:Κύριε Νίκο όλα αυτά τα έχετε συζητήσει με τον πνευματικό σας;

Δεν είμαι σίγουρος σε ποιον Νίκο αναφέρεσαι :D Οσον αφορά το όλο θέμα συζήτησης με τον πνευματικό μου δεν έχουμε προλάβει να συζητήσουμε πολλά θέματα(αυτο οφείλεται κυρίως στο ότι τον βρήκα πολύ πρόσφατα) αλλά τουλάχιστον τα πολύ βασικά θέματα της Ορθοδοξίας τα έχουμε συζητήσει.Με τον καιρό φυσικά θα συζητήσουμε και άλλα πολλά αφού πρόσφατα ξεκινησα να έρχομαι κοντά στο αληθινό νόημα της Ορθοδοξίας και έχω ακόμα πολλά να μάθω.



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Σεπ 04, 2019 10:50 am

Σε σένα αναφερόμουν (πάει ο πληθυντικός, λόγω ...οικειότητας). Θέλω να πω ότι η επιλογή συζύγου είναι ένα πολύ σημαντικό πράγμα και τα κριτήρια επιλογής πρέπει οπωσδήποτε να τα συζητήσεις με τον πνευματικό σου, για δική σου ασφάλεια.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

NikolaosArvanitidis

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Τετ Σεπ 04, 2019 12:28 pm

aposal έγραψε:Σε σένα αναφερόμουν (πάει ο πληθυντικός, λόγω ...οικειότητας). Θέλω να πω ότι η επιλογή συζύγου είναι ένα πολύ σημαντικό πράγμα και τα κριτήρια επιλογής πρέπει οπωσδήποτε να τα συζητήσεις με τον πνευματικό σου, για δική σου ασφάλεια.

Με τον πνευματικό βασικά θα πρέπει να συζητάμε κάθε σημαντικό πράγμα που αφορά τη ζωή μας(η επιλογή συζύγου είναι μόνο ένα από αυτά).



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Σεπ 04, 2019 10:30 pm

Δεν είναι απλά "μόνο ένα από αυτά". Είναι ίσως το πιο σημαντικό.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

NikolaosArvanitidis

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Πέμ Σεπ 05, 2019 6:44 pm

aposal έγραψε:Δεν είναι απλά "μόνο ένα από αυτά". Είναι ίσως το πιο σημαντικό.

Πρέπει όμως πρώτα να δημιουργηθεί μία στενή σχέση με τον πνευματικό και κλίμα εμπιστοσύνης. Είναι σημαντικό ο πιστός να νιώθει άνετα για να μη του ξεφεύγουν αμαρτίες στην εξομολόγηση και να μη ντρέπεται να τις λέει.Αν ντρέπετε έχει ακόμα πολύ πνευματική δουλειά μπροστά του.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Κυρ Σεπ 08, 2019 10:44 pm

aposal έγραψε:Στην Ελλάδα υπάρχουν 6 εκατομμύρια γυναίκες.

Μα ποιος εισαι η ΕΛΣΤΑΤ εισαι? :D



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Σεπ 09, 2019 11:01 pm

:mrgreen:


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Παρ Σεπ 13, 2019 1:21 pm

Ο γάμος σώζει!



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό aposal » Παρ Σεπ 13, 2019 1:33 pm

Ισχύει. Είναι αναγκαία (αν και μη ικανή) συνθήκη.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες