Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Ειδήσεις, Περιγραφές, Φωτογραφίες, Εμπειρίες προσκυνητών, Επισκέψεις, Βίοι Αγίων Γερόντων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
ioanna26
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2018 2:47 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό ioanna26 » Πέμ Σεπ 19, 2019 10:20 pm

αυτα ειναι ολα τα επιχειρήματα μου που αμα καθησετε κ τα σκεφτειτε καθαρα κ χωρις προματαληψεις θα δειτε οτι καποιος κοροιδευει καποιον. απο τη μια παμε στην εκκλησια να μας εχει καλα ο θεος κ οταν το κανει τον ευχαριστουμε απο την αλλη παμε κ δν αλλαζει τπτ ειμαστε δυστυχισμενοι κ λεμε δοξασοι ο θεος οσο αντεχεται φυσικα οτι εχουμε γτ οταν δν αντεχεται αρχιζουμε κ βλαστημαμε. αρα ο θεος δν θελει να μαστε καλα κ τσαμπα. ψαχνουμε γ θαυμαυτα. θελει να υποφερουμε γ να παμε παραδεισο ομως καποιοι δν υποφερουν καθολου κ θα πανε κ αυτοι παραδεισο αν ειναι καλοι ανθρωποι κ αυτο ειναι αδικο. επισης η ιδια η φυση μας διδασκει την αγριοτητα το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο τα ζωα στη ζουγκλα τρωει το ενα το αλλο ζωντανο για την επιβιωση. μη γελιεστε ετσι ημαστνα κ μεις χρονια πριν. μεχρι π εξελιχθηκαμε λογω βιολογιας. κ τελος ο θεος δν μιλησε πουθενα γ ψυχικα νοσηματα τρ οι νεοι αγιοι μιλουν κ το αποδιδουν σε κατι δαιμονικο κ ομωε αμα παρει καποιος χαπια στρωνει αρα δεν ειναι δαιμονικο. κ δν θελει προσευχη.



Άβαταρ μέλους
ioanna26
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2018 2:47 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό ioanna26 » Πέμ Σεπ 19, 2019 11:14 pm

και οσο για συγχρονους αγιους μην ακουτε τπτ ειχα ακουσει κ εγω για το γεροντα βιταλη. που τον επαιρνε η μαμα μ τηλ ολοι λεγανε αγιος οτι ηταν κ μιλουσε ασχημα σ τη μητερα μ κ της εκλεινε ξαφνικα το τηλεφωνο σαν να της ελεγε με ζαλισες πραγματικα οταν εψαχνα για διορατικους θα πηγαινα κ εγω



Άβαταρ μέλους
ioanna26
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2018 2:47 pm

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό ioanna26 » Πέμ Σεπ 19, 2019 11:36 pm

βασικα μ συνεβησαν πραγματα αδιανοητα π ενας θεος θα ειχε τη δυναμη να τα νικησει φυσικα αυτα σε αλλη μορφη συμεβαινα κ σε παιδακια στην αφρικη αλλα δν εδινα δεκαρα μεχρι π εφτασα κ εγω να περναω χαλια οπως αυτα αλλιως το λεω δν θα με ενοιαζε καν η τουλ δν θα εκανα κτ γ αυτο γτ θα χα τα. δικα μ προβληματα. παρολα αυγα βοβθαω ανθρβπους στο δρομο γτ η καλοσυνη δν προερχεται απο το θεο. αλλα απο τη συμπονοια π εχουμε. καποιοι ανθρωποκ μεσα.
μας δν χρειαζεται να σαι θρβσκος. η ορθοδοξος για να βοηθησριε κ να λυπηθεις καποιον η να αγαπησεις.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Σεπ 20, 2019 2:12 am

ioanna26 έγραψε:τι εννοειτε φανερωνει ποιος ειναι. ποιος ειναι δλδ ενας ανθρωπος που διερωταται για τα ατομα στην αφρικη π δν εχουν υγειονμικη περιθαλψη οπως τυγχανει να χουμε εμεις;

Ο τρόπος γραφής του μοιάζει με ένα παλιό μέλος που έχει αποκλειστεί από το φόρουμ το οποίο διατηρούσε πολλαπλά προφίλ πράγμα που απογορεύεται.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Σεπ 20, 2019 2:43 am

.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Σεπ 20, 2019 2:49 am

ioanna26 έγραψε:
aposal έγραψε:Όλων μας η ζωή έχει δυσκολίες. Δεν υπάρχει κάποιος που όλα του έρχονται όπως τα θέλει. Δεν θα ήταν βέβαια και σωστό να συμβαίνει έτσι. Φανταστείτε έναν αθλητή που θέλει να μπει στην Εθνική ομάδα, αλλά αρνείται να κάνει προπονήσεις. Απλά δεν γίνεται.
Όλοι είμαστε στραβοί και πρέπει να ισιώσουμε. Αν δεν ισιώσουμε δεν πρόκειται να προσεγγίσουμε ΠΟΤΕ τον Κύριο και η ζωή μας θα είναι ένα δράμα. Αυτό δεν οφείλεται στον Θεό, γιατί Αυτός είναι πάντοτε δίπλα μας. Εμείς είμαστε αυτοί που απομακρυνόμαστε από κοντά Του, κάθε μέρα και πιο πολύ.
Κατακρίνουμε, γκρινιάζουμε, διαστρεβλώνουμε λόγια και έργα άλλων, ζητάμε μόνο την εφήμερη και επίπλαστη ηδονή (όλα αυτά σε καθημερινή βάση), ζητάμε όλα να μας έρχονται όπως θέλουμε και όταν συναντήσουμε την πρώτη πραγματική δυσκολία λέμε ότι φταίει ο Θεός που δεν μας πρόσεξε.
Λες και ο Θεός είναι Αυτός που προκαλεί τις αρρώστιες.
Λες και ο Θεός είναι Αυτός που προκαλεί τον πόνο.
Λες και όταν εμείς έπρεπε να μιλήσουμε αλλιώς ή να κάνουμε διαφορετική επιλογή, για να μην βλάψουμε κάποιο συνάνθρωπό μας, το κάναμε. Το πιο πιθανό είναι ότι κάναμε αυτό που γουστάραμε πεπεισμένοι πως αυτό που γουστάρουμε είναι το σωστό.
Ποτέ δεν θα προσεγγίσουμε τον Κύριο αν δεν ξυπνήσουμε από την εικονική ζωή που ζούμε και δεν συμβουλευτούμε τον πνευματικό μας, αλλά μείνουμε στα σκουπίδια που μας σερβίρει η τηλεόραση.
Θα νομίζουμε πάντα ότι είμαστε οι σωστοί που μας αδίκησε η κοινωνία.
Όμως το ότι δεν έχουμε κοινωνία με τον Θεό δεν μας απασχόλησε ποτέ.


πρωτον υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που τους ερχονται οπως θελουν ακομα κ η προπονηση για τους αθλητες ειναινκατι που το θελουν παραδειγμα ο σβατζενειγκερ π ειναι 70κ λιωνει στο γυμναστηριο. γιναυτο δν τιθεται λογος δευτερον κανενας σν μπορει να ειναιντελειοςνοσες προσευχες κ αν κανει καποιος εσυ θα εφτανες στο σημειο να φιλοξενεις μαυρους μεταναστες; οχι βεβαια ουτε κ να μην θυμωνεις. τα προσπαθησα μικρη εγωω αυτα να μην θυμωνω να μην αντιδρω σε οτι ακουω να κανω αυτα π λεει ο θρος κ κατεληξε πολυ χειροτερα ημουν ενα τιποτα. ακομα κ μια φιλη μ που με προδωσε τη συγχωρεσα κ δν της μιλησα ασχημα π μακαρι να το ειχα κανει. γτ οι ανθρωποι πρεπει να ααντιδρουν καποιες φορες οταν τους φερονται ασχημα αλλιωε θα γεμιζαμε με κακκους π μας ριχνουν χαστουκια κ θα γυρναγε εμεις τα θυματα κ απο την αλλη μερια λσθος. επισηε ο θεος ειπε αγαπατε αλληλους αγαπας εσυ τους παντες γυρω σ; οση προσευχη κ αν κανεις θα μπορεσεις να αγαπησεις καποιον π δν συμπαθεις να τον κανεις φιλο. σου; ουτοπια.

Για το πρώτο που είπες, σε πληροφορω ότι είναι πολύ ταλαίπωροι οι άνθρωποι που τους έρχονται όλα όπως θέλουν (σχετικά πάντα γιατί κανένας δεν εχει απολύτως καμία θλίψη). Ο Άγιος Ισαάκ ο Σύρος (νομίζω ότι είναι αυτός ο Άγιος που το λεει) λέει ότι όποιος δεν έχει κανένα πειρασμό τον ξέχασε ο Θεός και ότι αν τα έργα σου δεν τα σφραγίσει ο πειρασμός (εδώ εννοεί το πρόσωπο του διαβόλου) να θεωρείς ότι προέρχονται από αυτόν. Χωρίς πειρασμούς δεν σώζεται κανεις. Θα ήμασταν υπερήφανα ανθρωπακια που θα κρίναμε συνέχεια τους άλλους(όχι ότι δεν το κάνουμε τώρα). Δεύτερον δεν κάνουμε προσευχές για να τελειωθουμε ούτε είναι κανένα κατόρθωμα η προσευχη, επικοινωνία με τον Θεό και Πατέρα μας ειναι και κίνηση αγάπης. Επίσης πάλι το να απαλλαγούμε από τα πάθη μας φόβος,θυμός και να έχουμε τέλεια αγάπη πάλι δώρο του Θεού είναι και όχι κατόρθωμα δικό μας. Χρειάζεται βαθειά ταπείνωση(που αποκτιέται με αληθινή άσκηση και όχι με τη ραθυμία τη δική μας) ώστε να έχουμε ασφάλεια να κρατήσουμε τέτοια χαρισματα χωρίς να υπερηφανευθουμε. Και πάλι βέβαια εμείς δεν κυνηγάμε αρετές αλλά το Χριστό. Τρίτον τα πάντα εξετάζονται με διάκριση που θα αντιδράσεις που όχι, πάντα χωρίς εμπάθεια, φυσικά και δεν πρέπει να τα καταπίνεις όλα αμασητι. Είναι σημαντικό να μην καταπιεζεσαι και να εσωτερικευεις παράπονα αλλά να τα κάνεις προσευχή στο Χριστό. Συγνώμη για την πολυλογια μου, σου είπα κάποια πράγματα με αγάπη και όχι σαν κυρηγμα γιατί ψάχνεις απαντήσεις, από κει και πέρα δεν μπορώ να αντικαταστήσω τον πνευματικό.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Σεπ 20, 2019 2:54 am

ioanna26 έγραψε:να τονθεσω αλλιως ανθρωποι χιλιαδες γεννιουνται μςζοχιστες σαδιστες. δολοφονοι. μπορειμη προσρυχη μα τουε κανει να μην θελουνναυτο. π θελουν. πχ εσενα σ αρεσει να παιζεις μπασκετ μπορει η προευχη να σε κανεινα μην σ αρεσει;

Εάν υπάρξει έστω και λίγη ταπείνωση και διάθεση για αλλαγη συνεργουντος του Αγίου Πνεύματος δια της μετανοίας φυσικά μπορούν να αλλάξουν. Γιαυτους σταυρώθηκε ο Χριστος. Ο Απόστολος Παύλος δολοφόνος δεν ήταν; Το μπάσκετ είναι λιγο ατυχές παράδειγμα γιατί δεν είναι πάθος (αν και θα μπορούσε να διαστραφει η οποιαδήποτε επιθυμία).


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Σεπ 20, 2019 3:00 am

ioanna26 έγραψε:
Πέτρος έγραψε:Πάντως απάντηση δεν πήρα.

οσο για την δικη σου απαντηση π δν τη βρισκω γ να απαντησω ακριβως. μιλας προφανως για εκτρωσεις ειναι κατι καλυτερο απο τα παιδια π υποφερουν στην αφρικη. αμα σε σκοτωναν οταν ησουν μικρος δννθα υπεφερες γτ δν θα καταλαβαινες κ γτ δν ξερεις καν τι ηταν δν θα το θυμοσουν. οποτε κανενα προβλημα. εξαλλου ο θεος εφτιαξε τους αντρες κ τιςνγυναικες να αναπαραγονται κ να θελουν ο ενας τον αλλο πριν οαντρευτουν κ ολοι ξερουμε οτι τι σεξ δν περιεχει καμια αγνοτητα ακομα. κ αν ειναινευλογημενο ειναινπροστυχο κ εχει μονονσαρκικη απολαυση. οσο γ εσας ενας συγκεκριμενος π λεει οτι δν εχω εξομοοογηθει εχω πολλες φορες κ ειδικα μικρη κοινωνουσα κ δν ειχα αμαρτιες κ ομως υπεφερα. αλλα κ οι αγιοι π ηταν αγιοι δν υπεφεραν απο το θεο τον φιλευσπλαχνο; αρα μηπως δν φτιαει π απο μακρυνομαι απο το θεο; γτ οσοι ειναι κοντα στο θεο λεγεται οτι δεχονται δοκιμασιες κ υποφερουν.

Αν οι Άγιοι δεν υπέφεραν δεν θα είχαν ταπείνωση άρα δεν θα ήταν Άγιοι. Πολλοί Αγιοι ζήτησαν αρρώστιες για να μετέχουν στον πόνο του κόσμου όπως ο Άγιος Παισιος.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Σεπ 20, 2019 3:11 am

ioanna26 έγραψε:
ioanna26 έγραψε:απαντηστε μου λοιπον και μην με κανετε παλι μπλοκ.
και το σημαντικοτερο οταν ο θρος θεραπευει εναν λενε θαυμα μεγαλη η χαρη του ενω γυρω του καθε δευτερολεπτο πεθαινουν εκατομυρρια παιδια π δν θεραπευσε. καποιοε πιστος μ πε ε δν μπορει ολοι να σωνονται μπορει ομως ο ενας στο εκατομμυριο π εινσι κ τυχη.

Ο Θεός δεν παραβιάζει το αυτεξουσιο μας πότε. Εξαρχής από τη δημιουργία θελησαμε να ζήσουμε μακριά από το Θεό. Αυτό συνεπάγεται ότι επιλέξαμε να ζήσουμε χωρίς τη ζωή που είναι ο Χριστός άρα με το θάνατο. Θα μου πεις τα παιδάκια της Αφρικής τι φταίνε; Η απάντηση είναι ότι είναι άνθρωποι και έχουν το στοιχείο του πόνου. Ο Θεός γνωρίζει καθένα απαυτά ξεχωριστά και δεν πρόκειται να αδικήσει κανένα.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αναζήτηση Γέροντα (Δίψα για Χριστό)

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Σεπ 20, 2019 3:20 am

ioanna26 έγραψε:αυτα ειναι ολα τα επιχειρήματα μου που αμα καθησετε κ τα σκεφτειτε καθαρα κ χωρις προματαληψεις θα δειτε οτι καποιος κοροιδευει καποιον. απο τη μια παμε στην εκκλησια να μας εχει καλα ο θεος κ οταν το κανει τον ευχαριστουμε απο την αλλη παμε κ δν αλλαζει τπτ ειμαστε δυστυχισμενοι κ λεμε δοξασοι ο θεος οσο αντεχεται φυσικα οτι εχουμε γτ οταν δν αντεχεται αρχιζουμε κ βλαστημαμε. αρα ο θεος δν θελει να μαστε καλα κ τσαμπα. ψαχνουμε γ θαυμαυτα. θελει να υποφερουμε γ να παμε παραδεισο ομως καποιοι δν υποφερουν καθολου κ θα πανε κ αυτοι παραδεισο αν ειναι καλοι ανθρωποι κ αυτο ειναι αδικο. επισης η ιδια η φυση μας διδασκει την αγριοτητα το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο τα ζωα στη ζουγκλα τρωει το ενα το αλλο ζωντανο για την επιβιωση. μη γελιεστε ετσι ημαστνα κ μεις χρονια πριν. μεχρι π εξελιχθηκαμε λογω βιολογιας. κ τελος ο θεος δν μιλησε πουθενα γ ψυχικα νοσηματα τρ οι νεοι αγιοι μιλουν κ το αποδιδουν σε κατι δαιμονικο κ ομωε αμα παρει καποιος χαπια στρωνει αρα δεν ειναι δαιμονικο. κ δν θελει προσευχη.

Πρώτον δεν πάμε στην εκκλησία για να μας έχει καλά ο Θεός αλλά για να μετεχουμε στο σώμα και το αίμα του Κυρίου μας χωρίς το οποίο δεν μπορούμε να συνεχίσουμε πνευματικά και όχι επειδή είναι κάποιο λαφυρο, φάρμακο είναι που χορηγεί ο ιατρός Χριστος. Για το αν έχουν κάποιοι (σχετικά) μια καλή ζωή χωρίς θλίψεις σου απάντησα παραπάνω. Δεύτερον η θεωρία του Δαρβίνου είναι αυτό που λέει η λέξη, θεωρία. Έχεις δει κανένα πίθηκο να γίνεται άνθρωπος; Τρίτον υπάρχουν και ψυχικά νοσήματα υπάρχει και ο διάβολος, χρειάζεται διάκριση. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα, αν κάποιος έχει δαιμονιστει φαίνεται, ξεχωρίζει από έναν ψυχασθενή, γνωρίζει πράγματα που είναι αδύνατον να τα ξέρει ένας άνθρωπος.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες

cron