Εκτροπή του οικογενειακού θεσμού το σύμφωνο συμβίωσης

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

NikolaosArvanitidis

Re: Εκτροπή του οικογενειακού θεσμού το σύμφωνο συμβίωσης

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Πέμ Νοέμ 07, 2019 3:16 pm

Αναστάσιος έγραψε:Πόσοι από αυτούς που κάνουν "θρησκευτικό" γάμο γνωρίζουν ποια είναι η σημασία του Μυστηρίου αυτού και ποιος είναι ο στόχος του, δηλαδή να γίνουν από κοινού Άγιοι;

Δεν νομίζω να το ξέρουν αυτό γιατί στο μυαλό τους έχει επικρατήσει το (1)θρησκευτικός γάμος=γλέντι και έξοδα και (2)πολιτικός γάμος,σύμφωνο συμβίωσης=τζάμπα χωρίς γλέντι.Στην υλιστική κοινωνία της σημερινής Ελλάδας που μονο το χρήμα μετρά σκέφτονται έτσι "αφού θα κάνω που θα κάνω βάφτιση του παιδιού μου και θα μπω σε έξοδα ας κάνω ταυτόχρονα με την βάφτιση και τον θρησκευτικό γάμο να γλυτώσω έξοδα και μέχρι τότε μου αρκεί ένας πολιτικός γάμος ή ένα σύμφωνο συμβίωσης για να είμαι καλυμενος".



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Εκτροπή του οικογενειακού θεσμού το σύμφωνο συμβίωσης

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Παρ Νοέμ 08, 2019 9:30 am

Αν θέλουν γλέντι οι γονείς και οι λοιποί συγγενείς ας το πληρώσουν αυτοί.



NikolaosArvanitidis

Re: Εκτροπή του οικογενειακού θεσμού το σύμφωνο συμβίωσης

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Παρ Νοέμ 08, 2019 10:14 am

Δεν το βλέπουν έτσι. Οι γονείς ενδεχομένως να βοηθούν ως ένα βαθμό οικονομικά αλλά το κύριο βάρος των εξόδων πέφτει στο ζευγάρι. Το θέμα δεν είναι ποιός θα κάνει το γλέντι. Το θέμα είναι τι σχέση έχει το γλέντι. Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπήρχε καθόλου. Αλλά κατάντησε παράδοση που πάει πακέτο με τον θρησκευτικό γάμο στην Ελλάδα.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Εκτροπή του οικογενειακού θεσμού το σύμφωνο συμβίωσης

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Παρ Νοέμ 08, 2019 11:45 am

Τότε είναι υπεύθυνο το ζευγάρι.
Αφού προτιμά να μην γίνει το Μυστήριο παρά να μη γίνει το γλέντι.



NikolaosArvanitidis

Re: Εκτροπή του οικογενειακού θεσμού το σύμφωνο συμβίωσης

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Σάβ Νοέμ 09, 2019 2:32 pm

Ασφαλώς και είναι υπεύθυνο και το ζευγάρι όπως υπεύθυνοι είναι και οι συγγενείς που τους εξωθούν σε αυτή τους την απόφαση με τις πιέσεις τους.Ομως το ζευγάρι αν ήταν πράγματι χριστιανοί (και όχι μόνο κατ όνομα) θα προτιμούσαν να δυσαρεστησουν τους συγγενείς τους προκειμένου να τελέσουν ένα πολύ σημαντικό μυστήριο της Ορθοδοξίας ενώ και οι συγγενείς αν ήταν πραγματικοι χριστιανοί δεν θα κολούσαν στο γλέντι.Αυτό όμως ας το θυμόμαστε και εμείς.Πόσοι από εμάς άραγε θα τολμούσαν να δυααρεστηοσουν τους συγγενείς τους προκειμένου να μην βγούμε από τον ίσιο δρόμο; Θα το κάναμε στην θέση του ζευγαριού; Ας σκεφτούμε και εμάς τους ίδιους.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες