Ανάλυση Προφητειών

της Αγίας Γραφής και των Πατέρων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Ανάλυση Προφητειών

Δημοσίευσηαπό stratis » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:34 pm

Νομίζω ότι το ορθό θα είναι να μελετήσουμε τις προφητείες της Αγίας Γραφής μαζί με τις προφητείες των αγίων μας όταν αυτές δεν αμφισβητούνται και βοηθούν ή ταιριάζουν αν θέλετε με τα της Γραφής ή τουλάχιστον δεν έρχονται σε αντίθεση.

Τι λέτε; Περιμένω ιδέες.



Άβαταρ μέλους
ΓΙΩΡΓΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 5:04 pm

Re: Ανάλυση Προφητειών

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:35 pm

Συμφωνώ απόλυτα ότι οι προφητείες των Αγίων δεν θα πρέπει να είναι υπό αμφισβήτηση αλλά αν θεωρούνται έγκυρες να τις εξετάζουμε έστω και αν φαίνονται
αντίθετες, γιατί ίσως να έχει να πει κάτι αυτό και ο προβληματισμός ίσως να είναι
σκόπιμος ή χρήσιμος γενικότερα..



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Ανάλυση Προφητειών

Δημοσίευσηαπό stratis » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:36 pm

Συμφωνώ απόλυτα. Π.χ. η προφητεία του οσίου Νείλου έρχεται και δένει απόλυτα με τη Γραφή και τα όσα λέει ο Χριστός στο κατά Ματθαίον στο κεφάλαιο 24.

Το ερώτημα είναι ποια οδό θα ακολουθήσουμε στη μελέτη μας αυτή. Και την απάντηση δίνει ένα άλλο ερώτημα, εάν μας ενδιαφέρουν οι προφητείες σχετικά με την εσχατολογία, δηλαδή τον αντίχριστο και τη 2α Παρουσία του Κυρίου.



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Ανάλυση Προφητειών

Δημοσίευσηαπό stratis » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:36 pm

Εικόνα

Κατά Ματθαίον

24.15 Όταν ούν ίδητε το βδέλυγμα της ερημώσεως το ρηθέν διά Δανιήλ τού προφήτου εστώς εν τόπω αγίω - ο αναγινώσκων νοείτω -

Το εικονιζόμενο τέμενος του Ομάρ (Αλ Ακτσά) είναι υπό κατέρρευση. Σύμφωνα με βίντεο που έδειξε η Αυστραλιανή τηλεόραση, στη συναγωγή που υπάρχει ακριβώς κάτω από το τέμενος έχουν ήδη φτιάξει τα θεμέλια του Γ' ναού.

Και κάτι ακόμη σύμφωνα με τον πατέρα Ν. Μουλατσιώτη, οι Δαν-οί μήπως έκαναν σκόπιμα την ιστορία με τα σκίτσα για να γίνει αναταραχή από τους μουσουλμάνους που είναι γνωστοί για το φανατισμό τους και κάπως μέσα σε ένα γενικότερο μπάχαλο να βγει το τέμενος οφ; Επίσης ρωτάει ο πατήρ με υπονοούμενο, να βρούμε από που κρατά η σκούφια των Δαν-ών εννοώντας ότι θα καταλήξουμε στη φυλή του Δαν.

Γένεσις

49.16 Δάν κρινεί το λαόν αυτού, ωσεί και μία φυλή εν Ισραήλ. 17 και γενηθήτω Δάν όφις εφ’ οδού, εγκαθήμενος επί τρίβου, δάκνων πτέρναν ίππου, και πεσείται ο ιππεύς εις τα οπίσω,



Άβαταρ μέλους
Χρυσούλα
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:53 pm

Re: Ανάλυση Προφητειών

Δημοσίευσηαπό Χρυσούλα » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:38 pm

Σας τα έλεγα για τους Δανούς, πρίν γίνουν τα επεισόδια με τα σκίτσα! :roll:



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Ανάλυση Προφητειών

Δημοσίευσηαπό stratis » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:39 pm

Μπορούμε να βρούμε κάτι περισσότερο για την καταγωγή τους;



ΦΩΣ
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 5:01 pm

Re: Ανάλυση Προφητειών

Δημοσίευσηαπό ΦΩΣ » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:40 pm

Σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει και απο το άλλο φόρουμ αλλά και γενικότερα εντός και εκτός διαδικτύου, θα ήθελα να σταθώ σε μια σκέψη σχετικά με τους ΔΑΝ-ους και γενικά με τη λέξη ΔΑΝ. Στην Αποκάλυψη όταν λέει ότι θα σφραγιστούν από το Θεό μόνο 144.000 από ΚΑΘΕ φυλή του Ισραήλ, με δώδεκα χιλιάδες να ανήκουν σε κάθε μια φυλή, δε θα πρέπει να μας δημιουργηθεί ένα πρώτο ερώτημα;;;

ΚΑΘΕ φυλή σημάνιε να περιληφθεί και υη φυλή του ΔΑΝ. Αλλά βλέπουμε από το κέιμενο ότι ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ. Οπότε τι συμβαίνει εδώ πέρα;;;; Δε μπορεί να έκανε λάθος ο Ιωάννης ! Γιατί ακόμη και αν κανείς δεν πιστεύει ότι την Αποκάλυψη την έγραψε ο Ιωάννης (όπως συμβαίνει με πολλούς καθηγητές πανεπιστημίων που υποτίθεται ότι είναι και θεολόγοι) ΚΑΝΕΙΣ , το τονίζω δε θα μπορούσε να κάνει ένα τέτοιο λάθος.

Η σκέψη μου λοιπόν οδηγείται στο συμπέρασμα ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ και ότι ΟΛΕΣ οι φυλές του Ισραήλ περιλαμβάνονται εντός των 12 που αναφέρονται. Αλλά αν εννούσαμε τον Ισραήλ από υλική άποψη αυτό είναι αδύνατο!
Όπως είπαν και άλλοι στο άλλο φόρουμ, υπάρχει ο πανευματικός Ισραήλ. Οι φυλές έτσι είναι οι κατηγορίες ανρθώπων ανάλογα με τις ιδιότητές τους , με τα πνευματικά χαρακτηριστικά τους.

Κατά συνέπεια και η φυλή του ΔΑΝ είναι τό σύνολο εκείνο των ανθρώπων με καποιο πνευματικό χαρακτηριστικό που το δείχνει η λέξη ΔΑΝ αν τη μεταφράσουμε.
Όποιος έχει κάποιο ελληνοεβραικό λεξικό, ή κάποια ΠΔ της βιβλικής εταιρείας, ας μας πει ποια είναι η σημασία της λέξης ΔΑΝ στα εβραϊκά. Από εκεί θα οδηγηθούμε στα περαιτέρω.

Τι σημαίνει η λέξη ΔΑΝ;

Αυτή θα είναι η αφετηρία για να καταλάβουμε και τα περί αντιχρίστου και τα υπόλοιπα.

Ομοίως καιγια τις 12 φυλές σφραγισμένων θα πρέπει να σκεφτούμε με τον ίδιο τρόπο , γιατί θα είναι αφελές να νομίζουμε οτι μόνο 144.000 χιλιάδες εβραίων είναι εκλεκτοί. Αυτό προκύπτει αν δεχτούμε ότι ο αντίχριστος είναι κατά σάρκα από τη φυλή ΔΑΝ. Δεχόμαστε ότι και οι 144.000 είναι κατά σαρκα Ισραηλίτες πράγμα που έρχεται σε αντίθεση με άλλα σημεία στην Αποκάλυψη αλλά και με τις ερμηνείες των αγίων.

Καλή καθαροδευτέρα.



ΦΩΣ
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 5:01 pm

Re: Ανάλυση Προφητειών

Δημοσίευσηαπό ΦΩΣ » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:41 pm

Αν και έχω επιφύλαξη σε ορισμένες μεταφράσεις παραθέτω τον πίνακα που ακολουθεί. Προσέξτε ότι μερικές λέξεις ίσως και να τις δείτε σε ...προϊόντα καθημερινής χρήσης. πχ Αριήλ, αν το γράψετε αστα αγγλικά πως γράφεται; Ariel!
Θα βρείτε πολλές χρήσιμες πληροφορίες νομίζω αν προσέξετε τις μεταφράσεις.


Αβραάμ = πατέρας εθνών
Αλληλούϊα = αινείτε τον Κύριο
Αμμί = λαός μου
Αριήλ = λιοντάρι Θεού
Ασήρ = μακαρισμός
Αχώρ = διατάραξη
Βαβέλ = σύγχυση
Βαιθήλ = οίκος Θεού
Βενιαμίν = γιός δεξιάς
Βηθεσδά = οίκος ελέους
Βοάς = σε αυτόν η δύναμη
Βοκίμ = κλαυθμός
Γάδ = ευτυχία
Γαλγαλά = αφαίρεση
Γαλεέ = σωρός μαρτυρίας
Γηρσώμ = πάροικος εδώ
Δάν = κρίση
Έδ = μαρτύριο
Εδώμ = κόκκινος
Ελιέζερ = ο Θεός βοηθός
Εσέκ = λογομαχία
Εσχώλ = βότρυς
Εύα = ζωή
Εφραίμ = αύξηση
Ζαβουλών = κατοίκηση
Ιαβής = λυπημένος
Ιακώβ = υποσκελιστής
Ιαχείν = θα στηριχθεί
Ιούδας = δοξολογία
Ισαάκ = αυτός που γελά
Ισμαήλ = ο Θεός ακούει
Ισραήλ = δύναμη Θεού
Ισσαχάρ = μισθός
Ιωσήφ = προσθήκη
Κάιν = απόκτημα
Λευί = ένωση
Μανασσής = λησμονιά
Μαράν αθά = ο Κύριος έρχεται
Μασσά = πειρασμός
Μασχίλ = διδασκαλία
Μαχαναϊμ = δύο στρατόπεδα
Μεριβά = προσβολή
Μερρά = πικρία
Μίσπα = σκοπιά
Μωάβ = νερό του πατέρα
Μωυσής = ανασυρμένος

Ναβάλ = άφρονας
Ναομί = ευαρέσκεια
Νεουσθαν = χάλκωμα
Νεφθαλί = πόλη μου
Νώε = ανακούφιση
Ορμά = καταστροφή
Ρεχωβώθ = ευρυχωρία
Ρουβήννα = γιός
Θεού Ρουχαμμά = ελεημένη
Σαμουήλ = αιτούμενος από τον Θεό
Σάρρα = ηγεμόνισσα
Σηγώρ = μικρή
Σήθ = αντικατάσταση
Σίτνα = έχθρα
Σοκχώθ = σκηνές
Σολόμωντας = ειρηνικός
Συμεών = ακοή
Ταβέρα = εμπρησμός
Φαλες = διαμερισμός
Φανουήλ = πρόσωπο Θεού
Φάρες = χαλασμός
Ωσσανά = δοξολογήτε τον Κύριο

Και αν δείτε και το κείμενο σε κάθε περίπτωση που γεννιέται κάποιο πρόσωπο δίνεται και η εξήγηση του γιατί ονομάστηκε έτσι.

Κάιν = απόκτημα , επειδή ήταν το πρώτο παιδί που απέκτησαν ο Αδάμ και η Εύα
Σήθ = αντικατάσταση , επειδή γεννήθηκε μετά το θάνατο του ’βελ, και τον αντικατέστησε κατά κάποιο τρόπο

Αβραάμ = πατέρας εθνών από ’βραμ που ονομαζόταν, επειδή όντως έγινε πατέρας εθνών

Ισμαήλ = ο Θεός ακούει γιατί ήταν ο πρώτος απόγονος του Αβραώμ, και γιατί άκουσε ο Θεός τη μητέρα του ’γαρ και τους βοήθησε στην έρημο

Ισαάκ = αυτός που γελά επειδή έφερε χαρά στους γονείς του

Ιακώβ = υποσκελιστής επειδή υποσκέλισε τον δίδυμο αδελφό του Ησαύ κατά τη γέννησή του και μετά αν και γεννήθηκε δεύτερος

Ισραήλ = δύναμη Θεού , όνομα του Ιακώβ, που του δόθηκε επειδή φάνηκε δυνατός στην "πάλη" με το Θεό από το Θεό.

Ρουβήννα = γιός
Συμεών = ακοή


Λευί = ένωση
Ιούδας = δοξολογία

Γάδ = ευτυχία
Ασήρ = μακαρισμός

Ζαβουλών = κατοίκηση
Νεφθαλί = πόλη μου

Δάν = κρίση

Ισσαχάρ = μισθός επειδη συνελήφθη όταν η μητέρα του εξαγόρασε με έναν μανδραγόρα τη νύχτα που η αδελφή της θα κοιμόταν μα τον κοινό άντρα τους Ιακώβ.


Ιωσήφ = προσθήκη επειδή ήταν ο πρώτος γιος που προστέθηκε στους υπολοίπους της Λείας από τη Ραχήλ
Βενιαμίν = γιός δεξιάς ήταν ο δεύτερος και τελευταίος γιός της Ραχήλ και πέθανε πάνω στη γέννα του.


Μανασσής = λησμονιά εγγονός του Ιακώβ που γεννήθηκε στην Αίγυπτο όπως και ο αδερφός του Εφραίμ από τον Ιωσήφ.Κατά την Έξοδο χώρισαν στα δύο τη φυλή του Ιωσήφ και έτσι έγιναν 12 πάλι οι φυλές στο μοίρασμα των τόπων γιατί η φυλή του Λευί δεν έλαβε κανένα τόπο ως κληρονομία μιας και ήταν ιερείς και θα έπρεπε να ζουν μόνο από τις προσφορές οποιουδήποτε είδους, χωρίς να έχουν δική τους περιοχή μία και μόνη, αλλά οπουδήποτε στο Ισραήλ.

Δείτε πως όλα εξηγούνται αν διαβάζουμε το κείμενο έχοντας υπόψιν και τη σημασία των ονομάτων.

Ο Δαν λοιπόν είναι η "κρίση" ή ο "κριτής";

Δανιηλ=κριτής μου ο Θεός

Δαν =κριτής. Σήμερα ονμάζουμε "κριτές" τους δικαστές. Δείτε και τη λέξη κριτήριο-δικαστήριο στην Καινή Διαθήκη. Κάποιος λοιπόν από τη φυλή των "κριτών" =δικαστών θα έχει κάποιες ιδιαίτερες εξουσίες στο Ισραήλ. Σας λέει τίποτε αυτό;
Σήμερα υπάρχουν και τα παγκόσμια, διεθνή, διακαστήρια, μην το ξεχνάμε.
Μέχρι στιγμής δεν ξέρω αν έχει εγκατασταθει κάποιο τέτοιο δικαστήριο στην Ιερουσαλήμ.

Σας αφήνω να το σκεφτείτε.



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Ανάλυση Προφητειών

Δημοσίευσηαπό stratis » Σάβ Αύγ 04, 2012 5:42 pm

Ήθελα να πω κι εγώ τη σκέψη πάνω σε όλα αυτά.

Για μένα ο Ισραήλ είναι ο πνευματικός λαός, όχι ο σαρκικός. Επίσης ήξερα ότι Ισραήλ σημαίνει λαός, εδώ όμως ΦΩΣ μας δίνει διαφορετική ερμηνεία εκτός και αν η λέξη έχει διττή σημασία. Σχετικά με τις 144.000 δε ξέρω αν είναι απόλυτος ή συμβολικός αριθμός. Το λογικό είναι να μοιάζει συμβολικός αλλά από την άλλη γιατί ο Ιωάννης να δίνει τέτοιο συγκεκριμένο νούμερο; Ή μήπως ο αριθμός 144.000 ή 12.000 σημαίνει κάτι;

Σχετικά με το ποιοι θα σωθού, νομίζω ότι ίσως βοηθούν τα λόγια του αποστόλου Παύλου στη προς Ρωμαίος επιστολή του όπου μιλά για το δέντρο όπου κάποια κλαδιά κόπηκαν (Ιουδαίοι) και μπολιάστηκαν καινά (τα έθνη) και ότι οι Ιουδαίοι θα ξαναγυρίσουν στο δέντρο. Εγώ όπως καταλαβαίνω τον απόστολο καταλήγω στο συμπέρασμα ότι στην Π.Δ. είχαμε τον Ισραήλ ο οποίος αντιστοιχούσε στους Ιουδαίους αλλά με την Κ.Δ. έχουμε το νέο Ισραήλ, τον πνευματικό στον οποίο ανήκουν όλοι όσοι πιστέψουν στον Ιησού Χριστό.

Προς Ρωμαίους

11.10 σκοτισθήτωσαν οι οφθαλμοί αυτών τού μη βλέπειν, και τον νώτον αυτών διά παντός σύγκαμψον. 11 Λέγω ούν, μη έπταισαν ίνα πέσωσι; μη γένοιτο· αλλά τώ αυτών παραπτώματι η σωτηρία τοίς έθνεσιν, εις το παραζηλώσαι αυτούς. 12 ει δε το παράπτωμα αυτών πλούτος κόσμου και το ήττημα αυτών πλούτος εθνών, πόσω μάλλον το πλήρωμα αυτών; 13 Υμίν γάρ λέγω τοίς έθνεσιν· εφ' όσον μέν ούν ειμι εγώ απόστολος, την διακονίαν μου δοξάζω, 14 εί πως παραζηλώσω μου την σάρκα και σώσω τινάς εξ αυτών. 15 ει γάρ η αποβολή αυτών καταλλαγή κόσμου, τις η πρόσληψις ει μη ζωή εκ νεκρών; 16 ει δε η απαρχή αγία, και το φύραμα· και ει η ρίζα αγία, και οι κλάδοι. 17 Ει δε τινες των κλάδων εξεκλάσθησαν, σύ δε αγριέλαιος ών ενεκεντρίσθης εν αυτοίς και συγκοινωνός της ρίζης και της πιότητος της ελαίας εγένου, 18 μη κατακαυχώ των κλάδων· ει δε κατακαυχάσαι, ου σύ την ρίζαν βαστάζεις, αλλά η ρίζα σε. 19 ερείς ούν· εξεκλάσθησαν οι κλάδοι, ίνα εγώ εγκεντρισθώ.

20 καλώς· τή απιστία εξεκλάσθησαν, σύ δε τή πίστει έστηκας. μη υψηλοφρόνει, αλλά φοβού· 21 ει γάρ ο Θεός των κατά φύσιν κλάδων ουκ εφείσατο, μη πως ουδέ σού φείσεται. 22 ίδε ούν χρηστότητα και αποτομίαν Θεού, επί μέν τους πεσόντας αποτομίαν, επί δε σε χρηστότητα, εάν επιμένης τή χρηστότητι· επεί και σύ εκκοπήση. 23 και εκείνοι δε, εάν μη επιμένωσι τή απιστία, εγκεντρισθήσονται· δυνατός γάρ ο Θεός εστι πάλιν εγκεντρίσαι αυτούς. 24 ει γάρ σύ εκ της κατά φύσιν εξεκόπης αγριελαίου και παρά φύσιν ενεκεντρίσθης εις καλλιέλαιον, πόσω μάλλον ούτοι οι κατά φύσιν εγκεντρισθήσονται τή ιδία ελαία; 25 Ου γάρ θέλω υμάς αγνοείν, αδελφοί, το μυστήριον τούτο, ίνα μη ήτε παρ' εαυτοίς φρόνιμοι, ότι πώρωσις από μέρους τώ Ισραήλ γέγονεν άχρις ού το πλήρωμα των εθνών εισέλθη, 26 και ούτω πάς Ισραήλ σωθήσεται, καθώς γέγραπται·

Πτώση Ισραήλ (Ιουδαίων) > ερχομός στην πίστη των εθνών και τέλος > μετάνοια και των Ιουδαίων.

Φαντάζομαι σε αυτό θα συμφωνήσει και ο Menas όταν τα κουβεντιάζαμε πριν 2 μήνες στη Γλυφάδα.

Ενδιαφέρουσε η σκέψη με τους δικαστές. Δε γνωρίζω προσωπικά να υπάρχει στην Ιερουσαλήμ κάποια διεθνής δικαστική αρχή. Μπορείς όμως να μας πεις τι έχεις στο βάθος του μυαλού σου;

Καλή Σαρακοστή εύχομαι σε όλους



Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 4:51 pm

Re: Ανάλυση Προφητειών

Δημοσίευσηαπό Captain Yiannis » Τετ Φεβ 26, 2014 6:28 pm

Είναι και μερικοί που πάνε να κάνουν μια νέα γλώσσα. Η Ελληνική όμως γλώσσα είναι «γλώσσα» από τις πύρινες γλώσσες της Πεντηκοστής! Το δόγμα της πίστεώς μας καμμιά γλώσσα δεν μπορεί να το αποδώσει. Γι' αυτό οικονόμησε ο Θεός και η Παλαιά Διαθήκη μεταφράσθηκε από τους Εβδομήκοντα στην Ελληνική γλώσσα, και το Ευαγγέλιο γράφτηκε στην Ελληνική γλώσσα. Αν δεν ξέρει Αρχαία Ελληνικά κανείς, και ασχολείται με το δόγμα, μπορεί να πλανηθεί.
Και εμείς καταργήσαμε τα Αρχαία από τα σχολεία! Μετά από λίγο θα έρχονται Γερμανοί να διδάσκουν Αρχαία στα δικά μας Πανεπιστήμια! Τότε θα καταλάβουν οι δικοί μας την αξία που έχουν τα Αρχαία Ελληνικά, αφού πρώτα γίνουν ρεζίλι, και θα πουν: «Για δες η Εκκλησία, πού κρατούσε τα Αρχαία»!

ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ ΛΟΓΟΙ Α'
(ΜΕ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟ), Σουρωτή 1998, σελ. 294.

Πρίν τήν μελέτη τῆς Βίβλου καί τῶν Πατερικῶν βιβλίων ἀξίζει νά παρατηρήσει 
κανείς ὅτι: ὅλα αὐτά ἔχουν γραφεῖ στά Ἑλληνικά !!! 
... ἰδιαίτερα, τά Δογματικά ζητήματα τῆς Χριστιανικῆς Πίστεως, 
κυριολεκτικά ΜΟΝΟ στά Ἑλληνικά μποροῦν σωστά καί ἀκριβολογικά νά διατυπωθοῦν, 
χωρίς παρερμηνεῖες, 
διότι οἱ ἄλλες γλῶσσες ἤ δέν ἔχουν κατάλληλες ἔννοιες, ἤ ἔχουν ἔννοιες ἀτελεῖς, 
οἱ ὁποῖες δέν καταφέρνουν νά ἑρμηνεύσουν τά πρωτότυπα Ἑλληνικά κείμενα, 
ἐπειδή τούς λείπει ἡ Μαθηματική δομή, γιά νά μποροῦν νά ἀναπτυχθοῦν καί ἐκφρασθοῦν μέ 
πληρότητητα, λογικά καί κατανοητά.
....Λέει ο Π. Λεόντιος (Μοναχός Διονυσιάτης), και συμφωνώ απόλυτα μαζί του :)




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες