Πιστωτικές κάρτες

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Πιστωτικές κάρτες

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Τρί Απρ 21, 2020 3:27 pm

aposal έγραψε:Θα το επαναλάβω άλλη μία φορά: Δεν κάνουμε του κεφαλιού μας. Θα μας ενημερώσει η ηγεσία της Εκκλησίας.


Θα μας ενημερώσει ο πνευματικός

Άλλη απορία έχω, και δε θέλω να τηλεφωνήσω στο πάτερ για αυτό δε θέλω να τον ενοχλώ,ώσπου λήξει η καραντίνα και πρώτα ο Θεός πάω στο μοναστήρι.

Ξερουμε και μέσα από τον Άγιο Παΐσιο και από τον Ιωσήφ τον Βατοπαιδινό, ότι μετά τα έσχατα της εποχής μας, θα υπάρξει άλλη μια γενιά κι έπειτα ο αντικειμενος
Το σφράγισμα, θα είναι πριν τον αντικειμενο
Τώρα δεν είναι νωρίς;
Ή μήπως αρχίζει από τώρα το σφράγισμα γιατί πολλοί λένε για το εμβόλιο, και έως τα επόμενα έσχατα μετά μια γενιά δλ;


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Πιστωτικές κάρτες

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Απρ 21, 2020 9:20 pm

"16 και ποιεί πάντας τους μικρούς και τους μεγάλους, και τους πλουσίους και τους πτωχούς, και τους ελευθέρους και τους δούλους, ίνα δώσουσιν αυτοίς χάραγμα επί της χειρός αυτών της δεξιάς ή επί των μετώπων αυτών, 17 και ίνα μη τις δύνηται αγοράσαι ή πωλήσαι ει μη ο έχων το χάραγμα, το όνομα τού θηρίου ή τον αριθμόν τού ονόματος αυτού. 18 Ώδε η σοφία εστίν· ο έχων νούν ψηφισάτω τον αριθμόν τού θηρίου· αριθμός γάρ ανθρώπου εστί· και ο αριθμός αυτού χξς'." (Αποκ. ιγ' 16-18)

Πόσο διασταλτική ερμηνεία μπορεί να γίνει στη φράση "χάραγμα στο δεξί τους χέρι ή στο μέτωπο"; Ποια σχέση μπορεί να έχει ένα εμβόλιο με το χάραγμα ενός ονόματος ή αριθμού;

Η πιο απλή ερμηνεία είναι, ότι μιλάει για κάποιο τατουάζ ονόματος ή αριθμού. Όλα τα άλλα είναι μη θεολογικές ερμηνείες με έωλη έως ανόητη τεκμηρίωση.

Όποιος ασχολείται πολύ με τον διάβολο στο τέλος δαιμονίζεται. Άλλωστε αυτή είναι η δουλειά του, να μας μπερδεύει για να μην μπορούμε να αναγνωρίσουμε το πραγματικό χάραγμα, όταν έρθει.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες