Ου κλέψεις. Τί ακριβώς είναι η κλοπή;

Ανάλυση και συζητήσεις γύρω από τα βιβλία της Παλαιάς Διαθήκης

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
ΠΟΠΗ
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 3:29 pm
Επικοινωνία:

Ου κλέψεις. Τί ακριβώς είναι η κλοπή;

Δημοσίευσηαπό ΠΟΠΗ » Τρί Αύγ 14, 2012 5:44 pm

Ου κλέψεις. Τί ακριβώς είναι η κλοπή και πως θα εξετάσουμε τον εαυτό μας αν έχει πέσει σε αυτό το παράπτωμα;


Ου κλέψεις. Είναι μία από τις δέκα εντολές, η μελέτη της οποίας είναι διαφωτιστική, για να γνωρίζουμε το πως πρέπει να ζήσουμε.
Δεν θα κλέψεις. Τί σημαίνει αυτό δηλαδή;
Σημαίνει, ότι διατηρώ τον σεβασμό μου, στην δυνατότητα του άλλου, να έχει ιδιοκτησία. Τόσο η Π.Δ. όσο και η Κ.Δ. αποδέχονται την ιδιοκτησία, με τον όρο βέβαια της χρήσεως και όχι του πλουτισμού ή με την προσκόλληση στα υλικά αγαθά. Για αυτό και η φιλαργυρία για τους Πατέρες είναι θανάσιμο αμάρτημα. Φιλαργυρία είναι η μήτηρ πάσης κακίας και βεβαίως ειδωλολατρία, όπως μας λέει ο απ. Παυλος (Νεκρώσατε ουν τα μέλη υμών τα επί της γης, πορνείαν, ακαθαρσίαν, πάθος, επιθυμίαν κακήν, και την πλεονεξίαν, ήτις εστίν ειδωλολατρία - Κολ. 3,5)

Η ιδιοκτησία είναι αντιπροσωπευτική του μόχθου και συνεπώς η κλοπή, είναι πράξη βίας εναντίον του μόχθου του άλλου.

Ποιες είναι οι μορφές της κλοπής;
- η συνηθισμένη απλή κλοπή (το πορτοφόλι, η διάρρηξη κλπ)
- ο δανεισμός χωρίς επιστροφή
- η κατακράτηση δεδουλευμένων (ημερομισθίων κλπ)
- ο μισθός που δίδεται αλλά είναι κάτω του βιοτικού επιπέδου, δηλαδή στα όρια της λιμοκτονίας (στην εμπορική ορολογία λέγεται starvation limit)
- των ιερών αντικειμένων (ιεροσυλία, δηλαδή η κλοπή του ίδιου του Θεού)
- καταπάτηση εκκλησιαστικής περιουσίας
- καταπάτηση του γειτονικού χωραφιού και γενικά ξένης ιδιοκτησίας
- η οποιαδήποτε νοθεία στις εμπορικές πράξεις
- κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας (συγγράμματος, ιδέας κλπ)

Ποια είναι τα αίτια της κλοπής
- η αεργία (όταν δεν θέλω να δουλέψω, ενώ υπάρχει εργασία)
- η οκνηρία (τεμπελιά)
- η ασωτία
- η χαρτοπαιξία

Ποια είναι τα αποτελέσματα της κλοπής;
- ανεντιμότητα
- κοινωνική πληγή
- σημάδι των εσχάτων (και ου μετενόησαν…εκ των κλεμμάτων αυτών, Αποκ. 9,21)
- αιωνία κόλαση (…ούτε πλεονέκται ούτε κλέπται ούτε μέθυσοι, ου λοίδοροι, ουχ άρπαγες βασιλείαν Θεού ου κληρονομήσουσι.. Α’Κορ. 6,10)

Γράφει ο άγιος Γρηγόριος ο Παλαμάς: «Ου κλέψεις, για να μη σε τιμωρήσει πολλαπλά Αυτός που κατεφρόνησες και γνωρίζει όλα τα κρυφά των ανθρώπων, μάλλον, κατά κρυφό τρόπο από τα έσοδα σου τα έντιμα, να δίδεις σε αυτούς που έχουν ανάγκη, για να απολάβεις από τον Θεόν που όλα τα βλέπει και εκατονταπλάσια και την μελλοντική αιώνιον ζωήν»


Από ομιλία του μακαριστού Αρχιμ.Αθ. Μυτιληναίου,
από την εκπομπή "Απανθίσματα" της Πειραϊκής Εκκλησίας.


Μην ταράζεσθε και μην ανησυχείτε διότι αυτός που γνωρίζει όσα υποφέρετε
και είναι σε θέση να τα εμποδίσει είναι φανερό ότι δεν τα εμποδίζει, επειδή προνοεί και ενδιαφέρεται για σας.

kostasRS
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Αύγ 03, 2012 5:58 pm

Re: Ου κλέψεις. Τί ακριβώς είναι η κλοπή;

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Τρί Αύγ 14, 2012 5:47 pm

Συμφωνω σε ολα .
Αλλα ρε παιδια μου γενηθηκε μια απορια διαβαζοντας τα παραπανω λογια !!
Αν σε χαλεπους καιρους οπως πχ πολεμος, σεισμος ,κλπ κλπ κλπ κλπ
εγω κλεψω τροφη να φροντισω τα παιδια μου απο τον θανατο,τι γινεται;;ολα τα παραπανω ισχυουν ετσι οπως τα διαβαζω;;;



Άβαταρ μέλους
johnge
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Τετ Αύγ 01, 2012 3:43 pm
Τοποθεσία: π.Πρόδρομος, Κύμη

Re: Ου κλέψεις. Τί ακριβώς είναι η κλοπή;

Δημοσίευσηαπό johnge » Τρί Αύγ 14, 2012 5:47 pm

Ταπεινή μου γνώμη Κωνσταντίνε είναι πως δεν γίνονται εξαιρέσεις. Σε χαλεπούς καιρούς η πίστη μας στον Κύριο και η προσευχή θα μας σώσουν (εφόσον είναι θέλημα Κυρίου). Το να κλέψει κάνεις το φαγητό του αδελφού του είναι εγωιστικό. Γιατί και εκείνος τα παιδιά του θα θέλει να θρέψει. Τα δικά σου παιδιά έχουν μεγαλύτερη αξία από τα παιδιά του αδελφού σου;

Βέβαια επειδή άνθρωποι είμαστε και λάθη κάνουμε, και απογοητευόμαστε και πτώσεις έχουμε, ακόμα και η κλεψιά με την αληθινή μετάνοια μας, την συγχωρεί ο Κύριος. Αλλά δεν χρειάζεται γνώμη μου να κάνουμε τέτοιες σκέψεις. Γιατί αυτο δείχνει έλλειψη εμπιστοσύνης προς τον Κύριο.



Άβαταρ μέλους
Σταυρος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Αύγ 03, 2012 6:41 pm

Re: Ου κλέψεις. Τί ακριβώς είναι η κλοπή;

Δημοσίευσηαπό Σταυρος » Τρί Αύγ 14, 2012 6:03 pm

Ου κλέψεις. Είναι μία από τις δέκα εντολές, η μελέτη της οποίας είναι διαφωτιστική, για να γνωρίζουμε το πως πρέπει να ζήσουμε.
Δεν θα κλέψεις. Τί σημαίνει αυτό δηλαδή;
Σημαίνει, ότι διατηρώ τον σεβασμό μου, στην δυνατότητα του άλλου, να έχει ιδιοκτησία. Τόσο η Π.Δ. όσο και η Κ.Δ. αποδέχονται την ιδιοκτησία, με τον όρο βέβαια της χρήσεως και όχι του πλουτισμού ή με την προσκόλληση στα υλικά αγαθά. Για αυτό και η φιλαργυρία για τους Πατέρες είναι θανάσιμο αμάρτημα. Φιλαργυρία είναι η μήτηρ πάσης κακίας και βεβαίως ειδωλολατρία, όπως μας λέει ο απ. Παυλος (Νεκρώσατε ουν τα μέλη υμών τα επί της γης, πορνείαν, ακαθαρσίαν, πάθος, επιθυμίαν κακήν, και την πλεονεξίαν, ήτις εστίν ειδωλολατρία - Κολ. 3,5)

Η ιδιοκτησία είναι αντιπροσωπευτική του μόχθου και συνεπώς η κλοπή, είναι πράξη βίας εναντίον του μόχθου του άλλου.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ου κλέψεις. Τί ακριβώς είναι η κλοπή;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Αύγ 14, 2012 6:04 pm

Κώστα και Σταύρο κατ' αρχήν να πω ότι χαίρομαι που αποφασίσατε να πάρετε ενεργό μέρος στις συζητήσεις μας. Έτσι σιγά σιγά μπορούμε να κάνουμε αυτό το χώρο, χώρο γόνιμης πνευματικής συζήτησης και αλληλοενίσχυσης στον πνευματικό μας αγώνα.

Όσον αφορά την κλοπή για μένα είναι ξεκάθαρο. Κλοπή είναι η απόκτηση οποιουδήποτε υλικού αγαθού με οποιοδήποτε άλλο τρόπο εκτός από τον "ιδρώτα του προσώπου" και την δωρεά (ή κληρονομιά) από άλλους ανθρώπους, οικείους ή μη.

Η παραπάνω περιγραφή της κλοπής (στη δημοσίευση της Καλλιόπης) είναι πολύ περιοριστική και δεν περιλαμβάνει πολλές περιπτώσεις απόκτησης αγαθών με πλάγιους τρόπους.

Οι 10 εντολές δόθηκαν από το Θεό κατά την Παλαιά Διαθήκη για να προετοιμάσουν τους ανθρώπους για την έλευση του Χριστού. Ο Χριστός δεν κατήργησε τις 10 εντολές, αλλά έδωσε την εντολή της αγάπης (προς το Θεό και τον πλησίον) που τις περιλαμβάνει και τις εξηγεί.

Όταν ο Χριστιανός εφαρμόζει την εντολή της αγάπης, οπωσδήποτε εφαρμόζει τις 10 εντολές και πολύ περισσότερο δεν αρκείται στο να μη βλάπτει τους συνανθρώπους του, αλλά προσπαθεί να βρει τρόπους να τους ευεργετήσει.

Εικόνα

Επομένως κάθε προσπάθεια απόκτησης υλικών αγαθών με πλάγιους τρόπους, στην ουσία αφαιρεί τα αγαθά αυτά από κάποιους που τα δικαιούνται και είναι κλοπή. Είναι όμως κλοπή και η μη απόδοση της ελεημοσύνης στους έχοντες ανάγκη έστω από το πλεόνασμα μας, αν όχι από το υστέρημα, όπως κάνουν η άγιοι. Κάθε σπατάλη υλικών αγαθών πέραν της καλώς νοούμενης χρήσης τους είναι κατά την έννοια της εντολής της αγάπης κλοπή και εξ ίσου αμαρτία με την αφαίρεση αγαθών που ανήκουν στον πλησίον μας.

Ο Χριστιανός που θέλει να κάνει συνεπή πνευματική ζωή σύμφωνα με το θέλημα του Θεού, όχι μόνο δεν προσπαθεί ν' αποκτήσει υλικά αγαθά με πλάγια μέσα, αλλά και αυτά που αποκτά "με τον ιδρώτα του προσώπου του" τα μοιράζεται με τους συνανθρώπους του.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: Ου κλέψεις. Τί ακριβώς είναι η κλοπή;

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Τρί Αύγ 14, 2012 6:05 pm

Κλοπή μπορεί να θεωρηθεί ακόμη Νίκο και η αισχροκέρδεια. Το "καπέλο" που βάζει ο έμπορος στα προιόντα του, το κλέψιμο στο ζύγι, όλα αυτά, είναι κλοπή και παράβαση της εντολής.


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ου κλέψεις. Τί ακριβώς είναι η κλοπή;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Αύγ 14, 2012 6:06 pm

Γι αυτό Αχιλλέα αναφέρομαι κι εγώ σε όλους τους πλάγιους τρόπους. Όμως έχει μεγάλη σημασία να καταλάβουμε ότι, η διδασκαλία του Χριστού μας δεν είναι μόνο αποτρεπτική, αλλά κυρίως προτρεπτική. Δεν ζητά ο Χριστός μόνο να μην βλάπτουμε τους συνανθρώπους μας, όπως έλεγαν οι 10 εντολές, αλλά να κάνουνε γι αυτούς ότι θα θέλαμε να κάνουν κι εκείνοι για μας, δηλαδή να ψάχνουμε να βρούμε τρόπους για να τους ευεργετήσουμε και όχι μόνο τους οικείους και τους φίλους μας, αλλά ακόμη και τους εχθρούς μας.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Σταυρος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Αύγ 03, 2012 6:41 pm

Re: Ου κλέψεις. Τί ακριβώς είναι η κλοπή;

Δημοσίευσηαπό Σταυρος » Τρί Αύγ 14, 2012 6:07 pm

Νίκο οφείλω να πω σε όλους σας ότι εγώ δεν έχω διαβάσει και είμαι από πολύ πίσω σε ότι αφόρα την θρησκεία .ορμώμενος από το topic αυτό θα ήθελα να ρωτήσω είναι ποτέ εφικτό ζώντας έτσι να μην πέσουμε ποτέ σε αυτό που δεν πρέπει το ου κλέψεις κάτι θα πάρεις (κλέψεις)άθελα σου μικρό μηδαμινό άνευ οποιαδήποτε αξίας. τι κάνεις τότες? που μπορεί κάλλιστα να μην το καταλάβεις ότι το έκανες



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ου κλέψεις. Τί ακριβώς είναι η κλοπή;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Αύγ 14, 2012 6:08 pm

Αδελφέ μου Σταύρο, είναι δυνατόν να έρθει ένας άνθρωπος σ' αυτό τον κόσμο και να μην αμαρτήσει; Δυστυχώς όχι. Αναμάρτητος είναι μόνο ο Θεός. Γι αυτό έχουμε τον Πνευματικό μας, για ν΄αποθέτουμε στο πετραχήλι του τις αμαρτίες μας και να τον συμβουλευόμαστε, ώστε σιγά σιγά να βελτιωθούμε πνευματικά και να κάνουμε λιγότερες και "μικρότερες" αμαρτίες, έως ότου μας καλέσει ο Θεός κοντά του ή αγιάσουμε (αμήν, γένοιτο).


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: Ου κλέψεις. Τί ακριβώς είναι η κλοπή;

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Τρί Αύγ 14, 2012 6:09 pm

Εγώ Νίκο θα προχωρήσω λίγο παραπέρα και θα αναφερθώ και στον κλήρο. Υπάρχουν δυστυχώς ιερείς που δεν έχουν νοιώσει την αποστολή τους. Ο ναός για τους ιερείς αυτούς, ευτυχώς λίγοι είναι αυτοί, έχει γίνει οίκος εμπορίου. Οι ιερείς αυτοί δεν αρκούνται στις νόμιμες απολαβές τους, αλλά ζητούν να βγάλουν χρήματα από εκεί που δεν επιτρέπεται. Φοβάναι τολμώ να πω, τώρα με την οικονομική κρίση και με την μείωση των απολαβών, ότι μπορούν να πέσουν περισσότεροι στον "πειρασμό".

Πάντως, αυτοί οι λίγοι ιερείς, δίνουν αφορμή στους εχθρούς της εκκλησίας να κατηγορούν όλο τον κλήρο. Αυτού του είδους οι κληρικοί εμπορεύονται τα άγια μυστήρια, αρπάζουν από φτωχούς και πλούσιους, εμπορεύονται γενικά τον Χριστό!

Η Εκκλησία όταν διαπιστώνονται τέτοια φαινόμενα, πρέπει να προχωρά ακόμα και σε αφορισμούς, αλλά το αποτελεσματικότερο μέσο, είναι ο φόβος Θεού!


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 17 και 0 επισκέπτες